5 lat i brak Krzyża

Wydział Starszoharcerski harcerzestarsi.zhp.pl
ODPOWIEDZ
edekk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: edekk » 01 paź 2007, 19:44

a kiedy zdobywa sie u was stopnie ?
z rachuby wynika, ze jestes w liceum - zgubiles po drodze troche radosci w pracy przy zdobywaniu stopni

krzyz harcerski jest dla mnie symbolem Przyrzeczenia, ze sie bedzie pracowalo nad soba i dazylo zgodnie z Prawem do osiagniecia miana dobrego czlowieka

zdobywa sie stopnie, sprawnosci, odznaki
pwd Edward Kondratiuk HO
Komendant Hufca Łask
www.lask.zhp.pl

Wojtish
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Wojtish » 01 paź 2007, 21:00

To się ostatnio u nas zaczęło trochę zmieniać i skracać ten czas, ale do tej pory trwało to naprawdę długo. Właśnie stopnie u nas robi się później. Czyli zaczyna mniej więcej w Gimnazjum.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 01 paź 2007, 22:03

Praca nad sobą
1.Staram się postępować zgodnie z Prawem Harcerskim.
2.W każdym widzę bliźniego. Dostrzegam potrzeby bliźnich, wyrażam to przez spełnianie dobrych uczynków.
3.Mam swoją ulubioną książkę. Korzystam z biblioteki.
4.Mam swoje hobby, zaprezentowałem je w zastępie, drużynie.

Życie rodzinne
1.Mam stały obowiązek domowy i wywiązuję się z niego.
2.Znam daty świąt rodzinnych (imieniny, urodziny, rocznice) i pamiętam o nich.
3.Dziele się z rodzicami moimi radościami i niepowodzeniami.

Zaradność życiowa
1.Noszę mundur zgodny z regulaminem obowiązującym w ZHP.
2.Zaoszczędziłam/em niedużą sumę pieniędzy i wydałam/em ją na zaplanowany wcześniej cel.
3.Znam okolice swego domu i szkoły. Wiem, gdzie jest przychodnia lekarska, apteka, poczta, posterunek policji, dworzec autobusowy i dworzec kolejowy. Potrafię wskazać drogę do tych miejsc.
4.Dbam o własny wygląd i czystość, utrzymuję porządek wokół siebie. Przyszyłam/em guzik, plakietkę do munduru.
5.Systematycznie uczestniczę w zajęciach ruchowych (np. gimnastyka, gra w piłkę, jazda na rowerze, aerobik, jazda na rolkach).
6.Dbam o higienę osobistą i zapobiegam przeziębieniom, odpowiednio się ubierając.

Wiedza harcerska
1.Wiem, kiedy powstał skauting, kto był jego twórcą oraz kto tworzył harcerstwo na ziemiach polskich. Wiem, czym wsławiły się Szare Szeregi.
2.Wiem, kto jest bohaterem mojej drużyny (szczepu).
3.Potrafię zachować się w kręgu i podczas ogniska. Znam zwyczaje i obrzędy mojego zastępu i drużyny.
4.Wiem, jak oznacza się funkcje pełnione w zastępie, drużynie, szczepie.
5.Znam podstawy musztry harcerskiej. Stanę w postawie zasadniczej i swobodnej, wykonam zwroty. Ustawię się na zbiórce, zachowam się w szyku i zamelduję się. Odpowiednio zachowam się podczas hymnu i wobec sztandaru.
6.Mam śpiewnik harcerski. Znam przynajmniej 5 piosenek harcerskich i pląsów.

Techniki harcerskie
1.Umiem zaradzić w przypadku skaleczenia, otarcia nogi, zachłyśnięcia, niewielkiego oparzenia i stłuczenia, krwotoku z nosa, użądlenia przez pszczołę lub osę. Odpowiednio wykorzystuję dostępne środki opatrunkowe. Znam prawidłową temperaturę człowieka i potrafię ją zmierzyć. Znam numery telefonów pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej oraz ogólnopolski numer alarmowy. Wiem, jak wezwać pomoc w nagłym wypadku.
2.Uczestniczyłam/em w grze terenowej. Wyznaczyłam/łem strony świata za pomocą słońca, przedmiotów terenowych i busoli. Dotarłam/em do wyznaczonego miejsca po znakach patrolowych.
3.Uczestniczyłam/em w wycieczce, przygotowałam/em swój ekwipunek wycieczkowy, odpowiedni do warunków atmosferycznych i terenowych. Potrafię bezpiecznie poruszać się po drodze (samodzielnie i w grupie).
4.Rozstawiłam/em namiot turystyczny, ułożyłam/em i rozpaliłam/em bezpiecznie ognisko. Znam trzy węzły.
5.Byłam/em z zastępem lub drużyną na wycieczce w lesie. Umiem się w nim zachować. Rozpoznałam/em po sylwetce i liściach 5 drzew.
6.Zaopiekowałam/em się zwierzęciem lub rośliną.
7.Znam co najmniej dwa sposoby szyfrowania wiadomości.

Postawa obywatelska
1.Znam historię godła i barw narodowych. Wiem, co oznaczają i potrafię się wobec nich zachować. Zaśpiewam hymn państwowy.
2.Odszukam na mapie Polski miejsca, które dotąd odwiedziłem lub chciałbym odwiedzić.
3.Wyrobiłem w sobie pożyteczne domowe nawyki ekologiczne.

W okresie próby uczestniczyłam/em w realizacji co najmniej dwóch zadań zespołowych zastępu. Zdobyłam/em w czasie próby przynajmniej dwie sprawności.
Czyli takie rzeczy zamiast w trzeciej klasie podstawówki Wy robicie w gimnazjum... No ciekawe. A ja głupi myslałem że harcerstwo ma rozwijac a nie cofać o 3 lata do tyłu...
To jakaś nowa metoda. NIE POLECAM
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Wojtish
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Wojtish » 02 paź 2007, 14:03

Mówię że to się zmienia... a dopiero niedawno zaczęliśmy iść nowym systemem.

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 02 paź 2007, 20:16

Nie "nowym" tylko właściwym.
W poprzednim, pięciostopniowym systemie też stopnie były przypisane do właściwego wieku (wynikało to z poziomu zadań).
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 02 paź 2007, 20:18

A co świadczy o jego "właściwości"? Co go istotnie różni od poprzedniego? W czym jest lepszy? I czemu system pieciostopniowy jest "niewłaściwy"?
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

edekk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: edekk » 02 paź 2007, 22:30

"nowy" system jest dopasowany do obecnej struktury szkolnej "stary" do poprzedniej
jesli przesledzi sie historie istnienia nazewnictwa, pewne stopnie jakby zanikaly by potem pojawic sie na nowa
a to ktos wymyslil, ze stara nazwa jest zla a to ze nowa lepsza
tak naprawde nazewnictwo jest kwestia tradycji i utrzymania tozsamosci - co nie powinno wplywac na glowny sens istnienia systemu stopni czyli w moim rozumieniu schodow po, ktorych mlody harcerz sie wspina

mnie osobiscie nie podoba sie zastapienie kiedys istniejacego w systemie stopni, stopnia wedrownika pagonem, gdyz aby przystapic do proby HR mam warunek w moim mniemaniu ponownego zdobywania juz raz zdobytego miana wedrownika
pwd Edward Kondratiuk HO
Komendant Hufca Łask
www.lask.zhp.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 02 paź 2007, 22:59

edekk pisze:"nowy" system jest dopasowany do obecnej struktury szkolnej "stary" do poprzedniej
Nie wiedziałem, że jesteśmy organizacją "szkolną". Wydawało mi się, że kierujemy się psychologią rozwojową, a nie formalnym systemem ustalonym przez urzędników.
Poza tym, to, co piszesz jest nieprawdą. System pięciostopniowy wywodzi swój rodowód z okresu przedwojennego, a wtedy system szkolny był identyczny z obecnym. Więc był dostosowany do obecnego. :)

Poza tym, obecny system stopni w istocie jest pięciostopniowy, po Krzyż Harcerski nie jest stopniem, dostaje się go za "piękne oczy", a wymagania HRa są symboliczne. Rzeczywisty rozwój następuje przy pozostałych pięciu stopniach. Zmiana była więc dokonana trochę "na siłę".
Ostatnio zmieniony 02 paź 2007, 23:04 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 paź 2007, 05:42

Maciek P pisze:...Zmiana była więc dokonana trochę "na siłę".
Wcale nie trochę. I do tego zupełnie niepotrzebnie.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 03 paź 2007, 07:01

sikor pisze:
Maciek P pisze:...Zmiana była więc dokonana trochę "na siłę".
Wcale nie trochę. I do tego zupełnie niepotrzebnie.
Byłem oględny :P

Caleb
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Caleb » 04 paź 2007, 15:31

kill3 pisze:jeśli nie jesteś zastępowym (a myślę że nie jesteś) poproś swojego zastępowego aby poruszył ten temat na radzie a jak jesteś to spytaj sie(osobiście lub na radzie) co musisz zrobić aby ten otrzymać może drużynowy coś widzi w tobie i czeka aż to zmienisz...
Juz jestem :P
HO Marcin Walkowicz
33HDT Włóczykije im. Jerzego Kukuczki, ZPiI
Hufiec Ziemi Mikołowskiej

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 04 paź 2007, 17:45

Czy nie zeszliście z tematu?? Mi się wydawało że toczyła się tu rozmowa nt. patologii jaką jest czekanie 5 lat na krzyż??
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

Caleb
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Caleb » 16 paź 2007, 13:14

to chyba troche zeszliśmy z tematu. no to gadamy dalej Co sądzicie o czekaniu na Krzyż 5 lat?
HO Marcin Walkowicz
33HDT Włóczykije im. Jerzego Kukuczki, ZPiI
Hufiec Ziemi Mikołowskiej

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 16 paź 2007, 16:49

Wiesz to co zostało już napisane to w ogóle paranoja. To jest oczywiste, że na krzyż nie powinno się czekać nie wiadomo ile czasu. Powinniśmy mimo wszystko dostosować się do wytycznych Próby Harcerza..
phm. Gracja Bober HR

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 16 paź 2007, 16:52

kowalska pisze:No to ja też dorzucę swoje 3 grosze... Na złożenie Przyrzeczenia czekałam 4 lata.. W sumie czasem mam o to żal ale to tylko czasem. Tak naprawdę nigdy się nie skarżyłam na to tylko wykonywałam jak najlepiej harcerską robotę. Uważam, że śmiało można tu napisać : Nie krzyż czyni harcerzem. Przyrzeczenie można wg mnie uznać za kolejny stopień wtajemniczenia. Widocznie w oczach drużynowego/ opiekuna / rady drużyny nie zawsze zasługujemy na ten zaszczyt. Bardzo dobrze, że wprowadzono oficjalną próbę harcerza/harcerki tylko szkoda, że nie wszystkie środowiska są świadome po co została wprowadzona i udziwniają ją po szczyt możliwości... Teraz gdy sama jestem drużynową staram się nie utrudniać biszkopcikom w przejściu tego odcinka harcerskiej ścieżki. Także bacznie obserwuję wraz z Radą Drużyny ich zachowanie i kiedy zachodzi taka potrzeba mówimy o tym wprost, że coś było nie tak. Teraz dwa małe apele:
1. Kochani drużynowi! Dobrze zastanówcie się nad treścią próby harcerza/harcerki. Przeanalizujcie i porównajcie z wymaganiami prób na kolejne stopnie. Może ujrzycie wtedy jak dzięki nim wasz harcerz może się wspinać po drabinie zwanej "Rozwój harcerski". Nie twórzcie sztucznych tworów, które sprawią, że już krok na pierwszy szczebel spowoduje upadek i zniechęcenie.
2. Kochane biszkopty! Zastanówcie się spokojnie nad tym czy spełniacie wymagania próby harcerza/harcerki. Przemyślcie swoje zachowanie, aktywność i oceńcie to na trzeźwo. Może wahanie waszych opiekunów jest czymś spowodowane?? Jeśli jednak nie możecie się doczekać to są dwa wyjścia: porozmawiajcie z drużynowym/Radą Drużyny o tym albo zmieńcie drużynę (widocznie nie pasują wam zasady panujące w waszym środowisku lub uważacie, że się nie rozwijacie). ( Od razy piszę, że preferuję pierwsze wyjście czyli rozmowę - drugie to ostateczność).
To jest moja wcześniejsza wypowiedź i tego się trzymam...
phm. Gracja Bober HR

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze starsi”