Co dalej z Wydziałem...?

Wydział Starszoharcerski harcerzestarsi.zhp.pl
Zablokowany
wojtek 8kdh
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wojtek 8kdh » 28 kwie 2006, 10:14

Śledziłem jakiś czas temu co dzieje się w ZHP w sprawie "zmian na szczycie". Zmieniły się władze, powstał jeden wydział metodyczny, w którym działają (np w zespole wędrowniczym) starzy instruktorzy wydziału. W innych zespołach jeśli nie cały skład to wybrani są chociaż szefowie. Tu jest pytanie. Czy wie ktoś co dzieje się w związku z wyborem nowego zespołu starszoharcerskiego? Czy dzieje sie cokolwiek?
phm. Wojciech Wychowaniec, HO
8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego

www.las2009.kielecka.zhp.pl

grzegorzsierak
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grzegorzsierak » 08 maja 2006, 12:08

Władze naszej organizacji, a w szczególności osoby odpowiedzialne za wydział metodyczny, nie poradziły sobie od końca lutego, kiedy wydział faktycznie przestał funkcjonować, nawet z uaktualnieniem strony w zakresie składu wydziału (nie mówiąc już o jakiejkolwiek pracy w temacie nowości)... Patrząc na całość działań zastępcy naczelnika odpowiedzialnego za ten obszar nie liczyłbym na zmianę jakości w najbliższym czasie...
Grzegorz Sierak

mati
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mati » 21 lip 2006, 13:45

Witam, Was wszystkich harcerskim Czuwaj.
Od kilku tygodni - dokładnie dwóch - nastąpiły zmiany w Zespole Starszoharcerskim Wydziału Metodycznego GK ZHP. Obecnie zespół ma już swojego szefa i jest na etapie organizowania się.
Mam na mysli tutaj zarówno organizowanie się kadrowe, które już jest sporo zawansowane. Nie chcę, aby wspólpraca z Zespołem wiązała się z ograniczeniami w służbie w macieżystych jednostkach. Nikomu nie potrzeba "metodyków" oderwanych od rzeczywistości, nie wiodzących pracy drużyn starszoharcerskih, namiestnictw czy referatów.
Ocenie do stałej współpracy zaprosiłem - wybaczcie mi, ale powiem tylko o osobch, które odpowiedziały już na moje zapytanie - hm. Mariusza Przybyłę oraz phm. Małgorzatę Mach. Oboje znakomici metodycy starszoharcerscy pełniący funkcję kierowników referatów starszoharcerskich. Mam nadzieje, że lista tych osób będzie się powiększała, a ja nabierząco będę Was o tym informował.
Chciałbym jeszcze wszystkie osoby poinformować o planach i projektach, o których już myślimy i nad którymi już działamy:
- starszoharcerski internet - obecna strona dla HS powiem delikatnie pozostawia wiele do życzenia. Już trwają zawansowane prace nad załkowią jej reaktywacją. Zmiana merytoryczna, graficzna. Ale my nie mamy monopolu na wiedzę. Dlatego wszelkie sugestie i propozycje odnosnie zawartości strony są mile widzane - przecież ta strona jest dla Was, więc jeżeli macie pomysły - piszcie.
- propozycja wydawnicza "Mam szczerą wolę" - propozycja ta jak wiemy, ma na celu pracę z normami i wartościami wynikającymi z Prawa i Przyżeczenia Harcerskiego. Propozycja wydawnicza ma wspomóc warsztat drużynowego o nowe gawędy, konspekty zbiórek i zajęć, rozpisane wymagania na stopnie, rozpisany pomysł na projekt. Jeżeli macie takie materiały, którymi warto by było podzielić się z innymi drużynowymi. Przesyłąjcie je do nas. Nie zapomnijcie podpisać. Mile widziane także zdjęcia. Ale Uwaga jeżeli na nich są osoby w mundurach to stawiamy warunek, aby byli w nowych mundurach.
- projekt na dobry kurs drużynowego starszoharcerskiego - to świeży pomysł. Naszym zadaniem jest promowanie i "kucie" wizerunku dobrego drużynowego - autorytetu. Badzo często postawa i wiedza drużynowego, któa przekłada się na praktykę jest/ lub raczej powinna być budowana na kursie. Chcemy wspierać te kursy, promować te środowiska i nagradzać tych drużynowych.
- ten rok jesteśmy po części zmuszeni zaplanować pracę sami, ale jak najszybciej chcemy to zmienić. Zmiana to pomysł zorganizowania Sejmiku Starszoharcerskiego - miesca gdzie środowiska, na wszystkich pionach sami będą radzić co jest potrzebne, sami będą poddawać pomysły na zmianę.
- wielokrotnmie na spotkaniach z poprzednim wydziałem mówiliśmy, że chcemy wspólną imprezę. Gdzie będą mogły w jednym miejscu zgromadzić się patrole starszoharcerskie, gdzie zobaczymy wspólnie i przeżyjemy prawdziwą harcerską przygodę. Uważamy, że najwyższy czas to dobrowadzić do skutku.

Planów jest więcej, ludzi do pracy przybywa. Najbliższe i zarazem pierwsze spotkanie Zespołu jest zaplanowane na 17 sierpnia 2006 roku w Warszawie.

Bardzo proszę jeżeli macie jakieś pomysły, rady, coś jest Wam bliskie odnośnie tego co napisałem piszcie harcerzestarsi@zhp.pl Czekam na Wasze listy,

łacząc skautowy uścisk.
hm. Mateusz Żukowski
hm. Mateusz Żukowski
Kierownik Referatu Starszoharcerskiego Choragwi Krakowskiej ZHP
www.harcerzestarsi.net

zuchmistrz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zuchmistrz » 21 lip 2006, 14:44

Druh - dyslektyk? Hm....
mati pisze:- wielokrotnmie na spotkaniach z poprzednim wydziałem mówiliśmy, że chcemy wspólną imprezę. Gdzie będą mogły w jednym miejscu zgromadzić się patrole starszoharcerskie, gdzie zobaczymy wspólnie i przeżyjemy prawdziwą harcerską przygodę. Uważamy, że najwyższy czas to dobrowadzić do skutku.
Rozumiem, że miał druh na myśli po prostu PZHS?

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 lip 2006, 17:07

zuchmistrz pisze:Druh - dyslektyk? Hm....
mati pisze:- wielokrotnmie na spotkaniach z poprzednim wydziałem mówiliśmy, że chcemy wspólną imprezę. Gdzie będą mogły w jednym miejscu zgromadzić się patrole starszoharcerskie, gdzie zobaczymy wspólnie i przeżyjemy prawdziwą harcerską przygodę. Uważamy, że najwyższy czas to dobrowadzić do skutku.
Rozumiem, że miał druh na myśli po prostu PZHS?
Chyba nie PZHS. A przynajmniej nie taki, jak kiedyś. To, cy było PZHSem, to jest obecnie poziom wędrowników.

A może w ramach umacniania systemu zastepowego zamiast "patroli" wymagać zastepów starszoharcerskich?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

zuchmistrz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zuchmistrz » 21 lip 2006, 17:39

Czyli na taki "zlot" przyjeżdżałyby "patrole" całymi po prostu zastępami. Hm... Gdy zastępów w drużynie jest 3, to ... Chyba jednak przypomina mi to formę zgrupowań, albo PZHS.
Szczerze mówiąc brakuje czegoś takiego. Właśnie dla harcerzy starszych z grami na INO itd., festiwalem piosenki harcerskiej i turystycznej. Ale to nadal PZHS :(

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 lip 2006, 17:42

...to zawsze można wymagać formy zastepu. Po prostu bedą 3 z drużyny. Owszem, taki zlot byłby fajny, ale: kto to zrobi? Kiedy? Najbliższy termin to 2008, czasu sporo, ale przydałoby sie mysleć już dziś.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

zuchmistrz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zuchmistrz » 21 lip 2006, 17:46

I tu problem z kadrą? Problem nie tylko kto, ale skąd weźmie na to fundusze :)
Ja zajęłam się zuchami, ale może uda mi się mojego męża radka Paszkowskiego namówić. Od zawsze zajmował się harcerzami starszymi.
Może coś wymyśli.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 lip 2006, 18:00

Fundusze nie problem, jesli zrobi się zlot skautowy, bez pakietów zywnościowych itp. winno wyjść tanio.

Hufiec ZHP Toruń

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 21 lip 2006, 22:58

dla mnie 2007rok jest całkiem przyzwoity

przecież nie możemy postanowić, że w przyszłym roku będą tylko Kielce, Jamboree i WW - tak myśląc doprowadzilibyśmy ZHP do bankructwa ;)
przecież nasze hufce nie zarabiają tylko na cywilach obozujących na naszych bazach
ośrodki muszą być zapełnione również harcerzami

wszystko zależy od kosztów, jeżeli zrobi się 3-dniową Wielką Grę Miejską, z darmowymi noclegami w szkołach (lub półdarmowymi np. 3-5pln za nocleg ), z jedzeniem kanapkowo - chińsko - grochówkowo - bigosowym ( przez 3dni to nie problem ), to koszt w zależności od środowiska wyniesie 30pln wpisowego + 15pln <3 obiady typu gęsta grochówka, bigos i fasolka do bretońsku ) + przejazd

nawet z płaceniem za nocleg ( 3-5pln ) to koszt wynosi 100 - 150 pln w zależności od odległości pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem Wielkiej Gry Miejskiej

trzeba chcieć ;)

mati
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mati » 25 lip 2006, 12:07

dominik jan domin pisze:...to zawsze można wymagać formy zastepu. Po prostu bedą 3 z drużyny. Owszem, taki zlot byłby fajny, ale: kto to zrobi? Kiedy? Najbliższy termin to 2008, czasu sporo, ale przydałoby sie mysleć już dziś.
Dziękuję, za zaintersowanie moim listem.

Zanim nawiąże, do zacytowanego wyżej stwierdzenia powiem najpierw o PZHS. Nie wiem czy taka nazwa. Dla mnie i chyba dla większości z nas to sprawa drugo planowa. Osobiście chciałbym się skupić nad celami organizowania takiej imprezy. Tak padły powyżej synonimy harcerskiej przygody. Mam nadziej, że wspólnie przygotowany program będzie równoznaczny z wzorcową imprezą dla harcerzy starszych. Nie pytajcie mnie o przepis nie do końca da się go sprecyzować, ale jako zespół mamy doświadczenie i &#8222;czujemy&#8221; temat.

I wracając do cytowanego materiału...
Tak jak i druh nie wiem kiedy, chodź są już pomysły. Kto? &#8211; była taka koncepcja, aby przygotować to wspólnymi siłami. Główny ciężar pod względem programowym spoczywałby na zespole, natomiast sprawy organizacyjno &#8211; logistyczne na jednym ze środowisk starszoharcerskich (na poziomie referatów). Proponujemy, aby sposób wyłaniania takiego środowiska następował w drodze konkursu. Zapewne jest dużo pracy i przygotowań, ale to także dobry sposób na promocję danego środowiska &#8211; od referatów do drużynowych, nie zapominając na namiestnictwie.

P.s.
Przepraszam, za błędy powyżej. Pośpiech jest złym doradzą. Natomiast nie robi błędów tylko ten co nic nie robi. Dziękuję druhnie za czujność stylistyczną Języka polskiego.

Hm. Mati
hm. Mateusz Żukowski
www.harcerzestarsi.net

mati
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mati » 25 lip 2006, 12:22

dalkow pisze:trzeba chcieć ;)
Badzo mi się to stwierdzenie spodobało. Zwłaszcza, że można i nawet należy poszukać sojuszników przy organizowaniu tego typu imprez. Wspólnymi siłami i bardzo tanim kosztem można zorganizować wspaniałą przygodę.

hm. Mati
hm. Mateusz Żukowski
www.harcerzestarsi.net

wojtek 8kdh
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wojtek 8kdh » 12 sie 2006, 13:13

Druhu Mateuszu. Wysłałem na podany przez druha adres mailowy pewną propozycje zwiazaną z "Mam szczerą wolę..." , nie doczekałem się odpowiedzi i trochę mi się przykro zrobiło. mam nadzieje żę się doczekam.
phm. Wojciech Wychowaniec, HO
8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego

www.las2009.kielecka.zhp.pl

mati
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mati » 19 sie 2006, 20:38

Dostałem, dziękuję.
Nie odpisałem tak szybko jakbyś oczekiwał - czerpałem garściami z zapachu lasu. Teraz już wróciłem do obowiązków. Odpiszę w poniedziałek do druha i przekażę moją ocenę tego materiału.

Jeżeli ktoś posiada jeszcze materiały, którymi chciałby ppodzielić się z innymi drużynowymi. Materiały pomagajace w pracy nad/ z wartościami i normami wynikającymi z Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego to liczę na nie. Liczę na Waszą pomoc.

Z uściskiem dłoni,
Czuwaj.
hm. Matii
hm. Mateusz Żukowski
www.harcerzestarsi.net

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze starsi”