Nabór i zbiórki w gimnazjum

Wydział Starszoharcerski harcerzestarsi.zhp.pl
mysza231

Post autor: mysza231 » 12 mar 2005, 12:06

Popieram to że powinien znaleźć sobie drużyne wedrowniczą... u nas jest mało ludzi takich którzy w tym wieku wyrażają chęć przystąpienia, ale zważając na niektóre sytuacje takich osób pełnoletnich powinno być więcej w druzynach, gdyż np. często potrzebni sa opiekunowie do wykonania rużnych planow... Więc jesli jakaś osoba chce przystapić nie powinna spotkać się z komentarzami i zabronieniem tego, to chyba dobrze że są osoby które to zaintersowało ...;)

--
Mądry harcerz, w dobrym miejscu zawsze jest potrzebny i pomocny

świrus

Post autor: świrus » 12 mar 2005, 12:09

Czuwaj
nasza drużyna przeprowadzała ostatnio nabór w Gimnazjum ,większość nie była zbyt miła ale cóż przyszło 7 osób:D

pawko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pawko » 13 mar 2005, 10:46

:Dmoim zdaniem powinno się zachęcać chłopców w wieku 13-16 lat do zbiórek przez zajęcia takie jak ASG czy ogólnie zabawy militarne...:lol

jimmmm
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jimmmm » 13 mar 2005, 12:34

Taaak i pierwsze pytanie będzie brzmiało: czy jesteście żołnierzami? :(

Moja propozycja dla drużyny, która ma już trochę harcerzy w gimnazjum. Przygotujcie listy, zaproszenia (muszą być naprawdę fajnie i ciekawie napisane), które będą podrzucane w szkole do teczek ludzi przez harcerzy drużyny uczących się w tej szkole. Słyszałem, że to działa.
pwd. piotr jim jamróz
www.1jdwszlak.pl
VI szczep harcerski "chwaty"

mk153
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mk153 » 15 mar 2005, 19:28

byłem kiedyś na naborze gdzie koleśw OP-ku i Pegazie biegał po szkole z kardkąna plecach złapcie mnie. Przyszło 40 osob. Jednak nie polecam ! :D, niemiło skonczy sie dla bioegającego :P
Paweł Murawski

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 19 mar 2005, 14:09

No już z tą dzisiejszą młodzierzą w wieku 13-16 jest różnie. Jest czasem tak, że młodzierz się boi i się wstydzi przyjścia do nas na zbiórke. Trzeba im to wypersfadować troszke, że nie ma czego się bać i wstydzić. Bo nie ma ;)
A może jakaś akcja w holu, auli, sali gimnastycznej w gimnazjum zorganizowana i zrealizowana przez drużyne harcerską? Przykładowo coś z ratownictwa. Albo coś z danej specjalności jakieś drużyny.
A może coś typowo sportowego zorganizować w gimnazjum? A może jakieś miniprzedstawienie, występ teatralny, czy coś w tym stylu?
Teraz mi tak przyszło do glowy, czy by ine można wykorzystać momentu, gdy w danych gimnazjach są Drzwi Otwarte. Wtedy dużo młodzierzy przychodzi i nie dosyć, że pomożemy na tej uroczystości to jeszcze możemy skorzystać i przyciągnąć w swoje szeregi wielu ludzi.
Ostatnio poszliśmy z przyjaciółmi na Drzwo Otwarte do naszego starego gimnazjum, gdzie były koncerty i grali tam na gitarze i był chórem, pod "dowództwem" :D naszej zaprzyjaźnionej pani, która pozwoliła nam się doczepić i też pograć sobie, akurat ja gralęm na gitarze a oni grali na bębnach. Ogólnie za rok można by było pomysleć, czy by naszą drużyną nie zabrać oprawy muzycznej na takich Drzwiach Otwartych plus może jakieś pokazy ratownicze, albo jaikeś zjady na linach na sali gimnastycznej, lub cokolwiek. Zawsze coś ciekawego się pomyśli ;)
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 20 mar 2005, 20:44

a co można zrobić, jeśli drużyna dopiero powstaje? trudno w tym momencie zrobić jakikolwiek pokaz, skoro jest nas w sumie piątka, prawda? Jak można zainteresowac gimnazjalistów bez narażania się na szykany?
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

mk153
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mk153 » 20 mar 2005, 21:35

Po pierwsze w jakim jesteście wieku ? Jeżeli jesteście ich rówieśnikami musicie potraktować ich po partnersku nie z góry. Po drugi musicie postarać się o zaprezentowanie tych " chwytliwych" stron harcerstwa tzn. : zjazdy na linach, ogniska , wędrówki , żeluga, ciągły śpiew i rga na gitarach no i fajnie byłoby wspomniećo możliwości poznania wielu ciekawych ludzi. Proponujęteż wziąćna tązbiórkę naborowązdjęcia z wyjść, wyjazdów Waszej drużynki to może ludzi przyciągnąć. Jeżeli nie macie swoich zdjęć pożyczcie od zaprzyjaźnionej drużynki ;). Nie opowiadjcie za dużo o obrzędowości i celach harcersttwa, powtarzam przyciągnijcie Ich czymś "płytkim' nie harcerskim sednem. Niech poznają to na zbiórkach !
Pozdrzwiam, powodzenia w naborze ! Czuwaj!
Paweł Murawski

orite
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 20 mar 2005, 21:47

Pawle, jesteś optymistą, prawda?
Ja mam 19 lat, drużynowy 22. Na zbiórkę z linami przyszło nam w sumie 7 osób, zostały dwie. Wybacz, ale tylko dla niektórych gimnazjalistów gitara i śpiew są chwytliwe, i oni z reguły już gdzieś należą - jakbyśmy ich werbowali na hh i breaka to może by przyszli. Ludzie w tym wieku bardzo dbają o swój wizerunek wśród kolegów/koleżanek - w sumie często nawet, gdy są zainteresowani nie okażą tego, bo jeszcze ktoś ich wyśmieje. Zdjęcia z wyjazdów owszem, są... czy mam im pokazać te, gdzie "sztywniaki" siedzą w kółku w mundurkach i śpiewają? Czy te, gdzie są poprzebierani w obciachowe ciuchy (np. indianizm, czy wehikuł czasu)? Czy te, gdzie jesteśmy po cywilu i w sumie widać tylko uśmiechnięte gęby i nic więcej? Wiem, są jeszcze te z widokami gór, z komandosami i z pionierką... ale to ciągle nie jest to - przynajmniej jak dla mnie...
ale dziękuję za odzew :)
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 20 mar 2005, 23:07

Tak mi przyszło do głowy... a jakby zaproponować wycieczke? Jakiś wyjazd? Chociarzby integracyjny jakieś klasy na jakąś najbliższą stanice, albo gdziekolwiek, gdzie byście zaoferowali zorganizowanie takiego czegoś. Podczas tego macie baaaaardzo wielkie pole do popisu, BO taka wycieczka będzioe trwała dużo więcej niż przejście sie po klasach podczas nabory po klasach lub cokolwiek. Plus to, że oni w pewnym sensie to przeżyją i własnie o to chodzi. Jak zobaczą na własnej skórze co to jest harcerstwo może się zdecydują na przyjście na zbiórke, może wreszice przestaną się wstydzić itd itd.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

jimmmm
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jimmmm » 01 kwie 2005, 13:04

14-16 to najtrudniejszy wiek? Poczekaj jak dożyjesz sześćdziesiątki - siedemdziesiątki. . . ;)
pwd. piotr jim jamróz
www.1jdwszlak.pl
VI szczep harcerski "chwaty"

kamamcia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kamamcia » 22 maja 2005, 20:32

Ja sama mam 15 lat i mam wielkie szczęście że jestem w takim środowisku, które jest przyzwyczajone do widoku harcerzy, czyli prężnie działamy na terenie osiedla i ludzie, w tym moi znajomi szanują mnie za to co robie, i że w ogóle mi się chce.
Uważam ze jeżeli chcemy przeprowadzić nabór np. we wrześniu, dobrze by było w czerwu z okazji dnia dziecka zorganizowac zajęcie np zjazd na linach. Następnie we wrześniu przyjść na lekcje i powiedzieć o naborze. Oczywiście że są ludzie którzy się z tego wyśmieją, ale to tez poczęści z tego, że harcerze są dosyć żadkim widokiem w szkołach, i na podwórkach...i zapewniam ze jeżeli chociaz jedna z "popularnych" osób zacznie chodzić na zbiórki inne osoby zaczą inaczej na to patrzeć...

Ale potwierdzam....bardzo trudny wiek:D
Każde zdanie jest dobre...chyba że jest inne od mojego.

annia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: annia » 29 maja 2005, 20:48

Najłatwiej jest jednak mimo wszystko zebrać ludzi na zasadzie koleżanka-kolega druhny z drużyny. Poza tym polecam na samym początku zrobić jakiś rajd i powiedzieć o nim na naborze. Wyjazdy zachęcają ludzi do harcerstwa.
phm. Anna Omiecińska
Hufiec Łódź-Polesie

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze starsi”