Zgłoś się na Światowe Jamboree w Szwecji

forum Wydziału Zagranicznego GK ZHP
Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 15 cze 2010, 15:21

Mariusz.TBG pisze:Rafale, którą z wymienionych przez Ciebie informacji sprawdzałeś zanim napisałeś swój wpis na forum ZHP? Bo mam wrażenie, że już w marcu dokładnie rozpisałem Ci składniki kosztów i na pewno nie mogłeś z tych informacji wyciągnąć cytowanych tez. W zasadzie musiałbym dementować każdy akapit Twojego posta.
Mariuszu,

Nie napisałeś ile kosztuje transport. Pisałeś, że sprawdzacie. Zadałem to pytanie, bo może już się dowiedzieliście. Od marca minęło już sporo czasu.

Podobnie z wyprawką. Cebul napisał, że nie wiadomo ile kosztuje...

Na pismo wysłane z naszego hufca nie dostaliśmy do dziś odpowiedzi. Aż spreawdzę kiedy zostało wysłane. Wiec nie jest tak, że nie podjęliśmy trudu sprawdzenia tych kosztów.

Więc jeśli masz jakieś świeższe informacje i wiesz coś o czym my nie wiemy - to może zdementuj moją wypowiedź i podaj te koszty...

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 15 cze 2010, 15:34

Witam wszystkich,

Rafal Klepacz napisal:
Rafal pisze:Ja mam informację, że wpisowe do organizatorów wynosi 1800 zł. Reszta idzie na wyprawkę i transport.

I tu pojawiają się pytania:

Jak policzono koszty wyprawki - skoro nie wiadomo co w niej jest?

Ile kosztuje transport?

Mój hufiec wystosował chyba w kwietniu pismo do Skarbnika z prośbą o przedstawienie kosztów udziału w Jamboree - ale nie otrzymał odpowiedzi. Skarbnik mailowo poinformował mnie, ze sprawdzi co się stało z tym pismem, wiec czekamy.

Jeśli prawdą jest, ze polski kontyngent liczy 600 osób, to nadwyżka ponad wpisowe wyniesie w sumie 480 tys. złotych. Rafał
Jaka nadwyzka? Jak Ty organizujesz oboz to w kosztach masz tylko pozycje wyzywienie i zakwaterowanie? A nadwyzka to pieniadze na transport uczestnikow i program?
Dlaczego tworzysz wrazenie, ze ktos tu na czyms zarabia?
Rafal pisze:Trzeba pamiętać, ze wyjazd na Jambo organizuje Fundacja Jamborowa, która ma zadłużenia na około 400 tys. złotych. Ale w zeszłym roku na jednej z list dyskusyjnych otrzymałem informację, że dług wobec wierzycieli Fundacji Jamborowej nie będzie spłacany z wpłat na kolejne Jamboree - więc nie ma co się martwić. (Dokładnie brzmiało to jakoś tak, że przyszłe pokolenia harcerzy nie będą zmuszane do spłacania zadłużenia powstałego podczas wyjazdu na Jambo 2007)Rafał
staram sie od 3 lat zrozumiec, dlaczego ciagle starasz sie najmocniej jak mozesz obnizyc zaufanie harcerzy i instruktorow do koncepcji kontyngentu jamborowego i fundacji. A to starasz sie tworzyc wrazenie, ze aktualna komenda cos zarabia na transporcie, a to przypominasz (oczywiscie tendencyjnie nie mowiac calej prawdy, a tylko wygodna Twoim dzialaniom czesc), ze fundacja ma zadluzenie. Oczywiscie kazdego uczestnika uspokoilaby informacja, ze fundacji pieniadze pozyczyli jej fundatorzy z zarzadu i rady fundacji, a nie sa to dlugi z powodu niezaplaconych uslug, jak np. slynne Toi Toi'e po zlocie w Kielcach i ze pozyczajacy fundacji instruktorzy harcerscy od 3 lat nie wymagaja od fundacji oddania pozyczonych pieniedzy, a aby tacy malkontenci dzialajacy w zlej wierze nie mieli powodow do wypisywania takich rzeczy, dodatkowo oswiadczyli, ze mimo ze nie wzywaja fundacji do oddania pieniedzy to nie beda tego tez robic w okresie przygotowania do Jamboree w 2011 roku.
I mimo, ze to doskonale wiesz to i tak musisz tworzyc wrazenie jakiejs finansowej niepewnosci. Lepiej sie przez to czujesz?

pozdrawiam wszystkich
R. Bednarczyk
--------------------------------------------
hm. Rafal Bednarczyk
czlonek GK ZHP, komisarz zagraniczny ZHP

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 15 cze 2010, 15:42

nudeln pisze:jak się coś dowiesz o transporcie to napisz
Nie jesteśmy w stanie teraz zapewnić, że indywidualny dojazd będzie możliwy. Cały wyjazd na Jambo, wszyscy uczestnicy i IST są częścią kontyngentu, traktowanego jako całość przez Szwedów.
Całość IST z danego kontyngentu będzie rejestrowana w jednym miejscu i czasie (w sensie tam w Szwecji, na miejscu) - póki co nie wyznaczonych jeszcze przez organizatorów.
Niemniej, ze względu na wspomniany proces rejestracji, wysoce prawdopodobne jest, że nie będzie możliwości indywidualnego dojazdu IST czy kogokolwiek innego, wchodzącego w skład kontyngentu.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 15 cze 2010, 15:55

Nie czuję się lepiej.

Przepraszam Cie Rafale, jeśli któreś moje słowa Cię uraziły.

Zaufania do Fundacji Jamborowej nie mam dużo, po tym jak w 2007 roku próbowano okłamać Radę Naczelną ZHP i przedstawiono informację, że Fundacja nie ma długu - podczas gdy miała. Na szczęście Zbyszek Popowski powiedział prawdę i dlatego nie straciłem całego zaufania do Fundacji Jamborowej. A powiem więcej - nadal uważam, że sama idea takiej fundacji jest w porządku.

A do tego jestem przekonany, że zaufanie to można odbudować, chociażby poprzez transparentne działania.

Tymczasem nie dostajemy informacji o kosztach (nie tylko na forum) albo dostajemy informacje sprzeczne (Cebul mówi, że koszt wyprawki jest nieznany, Mariusz mówi, że jest znany - ale nikt tego kosztu nie podaje).

A pytanie "dlaczego jest tak drogo" nie ja pierwszy zadałem na tym forum. Myślę też, że to chyba nie są informacje tajne i nic by się nie stało, gdybyśmy zostali z nimi zapoznani. Może niekoniecznie poprzez forum, ale są inne kanały komunikacyjne, kadra Jamborowa jest znana... więc może wystarczy odrobina dobrej woli?

Co do tego, że dług fundacji nie będzie pokrywany z bieżących wpłat to się przecież odniosłem. Napisałem, ze dostałem kiedyś zapewnienie od Ciebie, że tak nie będzie. Więc nie rozumiem o co chodzi. Ale może wina jest po mojej stronie, może jakoś niejasno się wyraziłem.

W każdym razie nie uważam, że trzeba dodatkowo zapłacić za transport, wyprawkę, program polski. Pozostaje otwarte pytanie ile trzeba dopłacić i czy musi to być tak drogo? Może tak właśnie jest - że to musi tyle kosztować - ale nikt nie odpowiedział... Nikt nie pokazał żadnych wyliczeń. Nic nie wiemy :(

Przepraszam Cie jeszcze raz Rafale za to, jeśli coś Cie uraziło. Chciałem merytorycznie zapytać, nie wiem dlaczego wjechałeś na emocje (zresztą razem z Mariuszem). I nadal oczekuję jakiejś odpowiedzi...

Pozdrawiam

Rafał

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 15 cze 2010, 15:56

cebul pisze:
Nie jesteśmy w stanie teraz zapewnić, że indywidualny dojazd będzie możliwy. Cały wyjazd na Jambo, wszyscy uczestnicy i IST są częścią kontyngentu, traktowanego jako całość przez Szwedów.
Całość IST z danego kontyngentu będzie rejestrowana w jednym miejscu i czasie (w sensie tam w Szwecji, na miejscu) - póki co nie wyznaczonych jeszcze przez organizatorów.
Niemniej, ze względu na wspomniany proces rejestracji, wysoce prawdopodobne jest, że nie będzie możliwości indywidualnego dojazdu IST czy kogokolwiek innego, wchodzącego w skład kontyngentu.
Dzięki Cebul

Rafał

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 15 cze 2010, 16:08

Rafal pisze:W każdym razie nie uważam, że trzeba dodatkowo zapłacić za transport, wyprawkę, program polski.
Kurde, za szybko piszę. Sorry za błąd. Miało być: JA UWAŻAM ŻE TRZEBA DODATKOWO ZAPŁACIć ZA TRANSPORT WYPRAWKę I PROGRAM POLSKI.

Przepraszam za pomyłkę.

Rafał

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 15 cze 2010, 16:14

Rafal pisze:Tymczasem nie dostajemy informacji o kosztach (nie tylko na forum) albo dostajemy informacje sprzeczne (Cebul mówi, że koszt wyprawki jest nieznany, Mariusz mówi, że jest znany - ale nikt tego kosztu nie podaje).
Gwoli ścisłości - nie pisałem, że koszt wyprawki nie jest znany, a jej skład. To jest różnica i nie życzę sobie takich manipulacji (a z każdą taką mój szacun dla Ciebie Rafale spada - a jeśli nie wiesz, to był bardzo duży).
Na post Justyny odpisywałem dość późno, mam teraz sesję i nie mogę się za bardzo wdawać w dyskusje. Nie miałem też dostępu do szczegółowego budżetu kontyngentu w tamtej chwili (teraz też, bo pliki te mam na komputerze w rodzinnej Dębicy, a siedzę teraz w Krakowie).
Co do kosztu wyprawki - jest ustalony (tj. w budżecie jest zapisana kwota, której nie przekroczymy). Nie podam jej, bo nie pamiętam, a nie chcę podać niepewnych danych.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2010, 16:24 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków

nudeln
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: nudeln » 15 cze 2010, 19:26

cebul pisze:
ok, rozumiem że kontyngent to całość, czy zatem jeśli będzie wiadomo kiedy polskie IST będzie się rejestrować, albo kiedy dokładnie przybędzie na miejsce to czy jest taka możliwość spotkania się z ist przed brama jambo, i wtedy zarejestrować się ze wszystkimi?
nie żebym nie lubiła polskiego ist:) tylko nie przewiduje że będę wtedy w Polsce, i o wiele łatwiej i szybciej będzie mi dotrzeć od razu do Szwecji

odnośnie kosztów, też uważam że powinien być oficjalnie na stronie czy na forum podany kosztorys, i jak to w końcu jest , ile idzie do organizatorów , a ile na transport i wyprawkę?

Mariusz.TBG
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mariusz.TBG » 15 cze 2010, 19:49

Postaram się zdementować wystarczająco jednoznacznie. Niestety wymaga to podania dowodów. A te nie są krótkie, zatem dociekliwych proszę o wczytanie się w poniższy post i potem o nie przekręcanie słów:)
Rafal pisze:Cebul,

Ja mam informację, że wpisowe do organizatorów wynosi 1800 zł. Reszta idzie na wyprawkę i transport.

I tu pojawiają się pytania:

Jak policzono koszty wyprawki - skoro nie wiadomo co w niej jest?

Ile kosztuje transport?

Mój hufiec wystosował chyba w kwietniu pismo do Skarbnika z prośbą o przedstawienie kosztów udziału w Jamboree - ale nie otrzymał odpowiedzi. Skarbnik mailowo poinformował mnie, ze sprawdzi co się stało z tym pismem, wiec czekamy.

Jeśli prawdą jest, ze polski kontyngent liczy 600 osób, to nadwyżka ponad wpisowe wyniesie w sumie 480 tys. złotych.

Trzeba pamiętać, ze wyjazd na Jambo organizuje Fundacja Jamborowa, która ma zadłużenia na około 400 tys. złotych. Ale w zeszłym roku na jednej z list dyskusyjnych otrzymałem informację, że dług wobec wierzycieli Fundacji Jamborowej nie będzie spłacany z wpłat na kolejne Jamboree - więc nie ma co się martwić. (Dokładnie brzmiało to jakoś tak, że przyszłe pokolenia harcerzy nie będą zmuszane do spłacania zadłużenia powstałego podczas wyjazdu na Jambo 2007)

Rafał
Rafale, przypominam Ci naszą dyskusję na liście dyskusyjnej Czuwaj jak to nazwałeś w kwietniu, kiedy dołączyłeś się do pytania zadanego przez druha Sławka Wasia. Na prawdę nie wiem co jeszcze było tajne i niejasne dla Ciebie.

W dniu 24 Marca 2010, 23:38, Śr na pytania odnośnie odpłatności za Jambo na Liście Czuwaj odpowiedziałem tak:
Suma wpłat wpisowego do Szwecji za każdą osobę jadącą na Jambo w ramach kontyngentu ma wynieść 4875 SEK i to tylko jeśli będziemy wpłacać w terminach... każde opóźnienie powoduje wzrost odpłatności o 5%... stąd też taki warunek w naszym harmonogramie wpłat.

I teraz wszystko zależy od kursu przy jakim będzie robiona wpłata... na dzień dzisiejszy szacujemy tą odpłatność na 1900 zł ale dodatkowo 150 zł rezerwujemy jako zabezpieczenie w razie zmian kursu, która w razie korzystnego kursu zostanie przeznaczona na wyprawkę dla uczestników i/lub drużyn.

Na sprawy transportu uczestników, sprzętu drużyn, wyposażenia Namiotu Polskiego, polskiej kawiarenki i ekwipunku na Dzień Polski mamy zaplanowane po 500 zł/uczestnika.

Pozostałe sprawy organizacji, informacji i promocji oraz programu to ta końcówka 50 zł/uczestnika.

Do tego oczywiście będziemy pozyskiwać fundusze głównie na program i wyprawkę. Ale z praktyki wiemy, że póki kasy z dotacji nie ma na koncie to jej nie planujemy po stronie wydatków.

I teraz zastrzeżenie, które Druh Sławek wskazuje jako powód swojego pytania czyli "Zgłoszenia po tym terminie nie gwarantują utrzymania odpłatności za udział w zlocie na tym samym poziomie!"

Chętnie to wytłumaczę:
Wpisowe w kwocie 2600 zł wynika właśnie z takiej kalkulacji jaką przedstawiłem powyżej. Każdy kto zamierza być zastępowym na Jambo powinien się zgłosić w terminie do 11 kwietnia na drugie (dodatkowe) spotkanie kadry Jambo. Już dzisiaj mamy prawie 60 zastępowych, z których 50 było na spotkaniu w Kielcach. My to mnożymy X10 i mamy szacunkową wielkość kontyngentu. Wszystkie rozmowy z kontrahentami, przewoźnikami prowadzimy opierając się na tej liczbie. Nie możemy zakładać, że ekipy, które obudzą się po terminie będą miały takie same odpłatności jak Ci, o których będziemy wiedzieć w czasie pierwszej wpłaty. Przykład? Dogrywamy kwestię przewozów z promami, zaraz po nas dograją to np. Czesi, Węgrzy, Grecy i Turcy? I co jeśli przewoźnicy promowi powiedzą potem, że w ten konkretny dzień to już nie ma miejsc na promach, żeby zmieniać umowe i zwiększać liczbę Polaków? Nie wiem czy Druh Sławek był na Jambo. To będzie ponad 30tys ludzi, którzy będą chcieli się dostać do Szwecji w ciągu jednej doby
i potem w ciągu jednej doby będą chcieli się rozlecieć po świecie. Szwedzi proszą kontyngenty europejskie o docieranie na Jambo autokarami i pozostawienie lotniska do dyspozycji reszty świata. Jeśli będzie to możliwe to nie odprawimy takiej zaspanej ekipy z kwitkiem, tylko zaproponujemy wyjazd na Jambo + po jednym dniu przed i po w Szwecji za które trzeba będzie zapłacić - kto dzisiaj jest w stanie ocenić ile to może kosztować.

To nie jest obóz w Borach Tucholskich tylko udział w światowej imprezie. I to nie najtańszej niestety. Już czas na podjęcie decyzji o wyjeździe, nie ma na co czekać. Uczestnikiem można być tylko raz w życiu i nie chcemy ograniczać harcerzom dostępu do Jambo. Ale niestety ze względów organizacyjnych określamy kwotę wpisowego, która obowiązuje ekipy, które zgłoszą się w wyznaczonym terminie. First minute:)

Zapraszam do zgłaszania się na Jamboree!!!

Tak sprawa miała się w marcu. Wtedy 4875 SEK dawało 1900 zł, ale dziś to już 2096,25 zł. Ceny promów też są w koronach szwedzkich. Sprawy budżety kontyngentu niestety to są szczegółowe informacje, które zależą od kursów walut, a te zmieniają się codziennie.

Zatem wszystkich zainteresowanych lub zaniepokojonych o finanse Jambo, którzy po przeczytaniu tego posta mają jeszcze jakieś wątpliwości, bardzo proszę o kontakt telefoniczny ze mną 888 732 426 begin_of_the_skype_highlighting 888 732 426 end_of_the_skype_highlighting i z pewnością wszystko wytłumaczę.
hm. Mariusz Bezdzietny HR
Środowiskowy Szczep 6TDH "KNIEJA" im. Szarych Szeregów
Hufiec Tarnobrzeg
www.knieja.org

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 15 cze 2010, 19:56

nudeln pisze:ok, rozumiem że kontyngent to całość, czy zatem jeśli będzie wiadomo kiedy polskie IST będzie się rejestrować, albo kiedy dokładnie przybędzie na miejsce to czy jest taka możliwość spotkania się z ist przed brama jambo, i wtedy zarejestrować się ze wszystkimi?
nie żebym nie lubiła polskiego ist:) tylko nie przewiduje że będę wtedy w Polsce, i o wiele łatwiej i szybciej będzie mi dotrzeć od razu do Szwecji
Jak będziemy znać już termin, to zobaczymy jaka będzie sytuacja. Sądzę, że w szczególnych przypadkach powinno dać się coś załatwić, ale to tylko moja, niewiążąca, opinia.
nudeln pisze:odnośnie kosztów, też uważam że powinien być oficjalnie na stronie czy na forum podany kosztorys, i jak to w końcu jest , ile idzie do organizatorów , a ile na transport i wyprawkę?
Na to chyba już wystarczająco odpowiedział Mariusz :)
hm. Mateusz Cebula HR

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 29 cze 2010, 07:25

Bardzo proszę o informację czy moje maile dotarły - od dłuższego czasu nie mam odpowiedzi na moje pytania dlatego piszę tutaj. Czy jest jakaś inna droga kontaktu np telefoniczna ?

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 29 cze 2010, 10:55

Jeśli są jakieś pytania ws IST, to proszę je przekazać na mojego maila (mateusz.cebula@zhp.net.pl) - postaram się odpowiedzieć.
hm. Mateusz Cebula HR

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Skauting”