Jamboree w Szwecji 2011

forum Wydziału Zagranicznego GK ZHP
Piotr.Pietrzak
Użytkownik
imię i nazwisko: Piotr Pietrzak
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: brak
Chorągiew: GK ZHP
organizacja: ZHP

Post autor: Piotr.Pietrzak » 01 lip 2009, 21:06

No to, że kasa to sie domyślam. Ale z tego co słyszałem np na Intercamp są testy językowe... I to trochę przekreśla szanse moich harcerzy na taki wyjazd... Czy na Jamboree jest coś w tym stylu?
hm. Piotr Pietrzak

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 01 lip 2009, 21:27

Na Jambo w 2007 testów nie było, więc raczej i tu nie będzie. Ważne, żeby ludzie umieli się w podstawowych kwestiach dogadać. Patrolowi powinni umieć powiedzieć coś więcej - logika nakazuje. Poza tym, angielskiego trzeba się uczyć w ogólności, a nie tylko na jambo - kurcze.
Wszystko (także sprawy kasowe) okaże się jak GK ogłosi wyniki konkursu i wybrana komenda zacznie działać. IMHO koszt może być mniejszy z kilku powodów:
- jest bliżej
- są korony szwedzkie a nie funty
- w 2007 Brytyjczycy chcieli zrobić wszystko na tiptop pod kątem organizacyjno-logistycznym (i generalnie im się udało wg mnie), więc było drogo, a tu ma być "simply scouting", także koszty inaczej się pewnie rozłożą. Niemniej - zobaczymy jak GK "ogłosi werdykt".
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Piotr.Pietrzak
Użytkownik
imię i nazwisko: Piotr Pietrzak
Hufiec: brak
Chorągiew: GK ZHP

Post autor: Piotr.Pietrzak » 01 lip 2009, 22:13

I jeszcze jedno pytanie do tych doswiadczonych w tych sprawach ;] Jak duża jest selekcja? tzn czy nawet jak już wyrobimy sie z kasa to czy jest duże prawdopodobieństo ze najzwyczajniej w swieie sie nie uda nam pojechac? czy to wyglada w ten sposób- dojedziesz do szwecji i znajdziesz miejsce do spania to bedziesz?
hm. Piotr Pietrzak

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 lip 2009, 08:53

Szef polskiego kontyngentu pewnie ogłosi procedury naboru, jeśli będzie to jakaś praca przygotowawcza, zadania dla drużyn/zastępów, które się zgłoszą do przygotowań, to pewnie z dobrą realizacją takowych wiązać się bedzie ostateczne uczestnictwo - to jedno.
Drugie - Jamboree jest zlotem tych, którzy zdobyli prawo uczestnictwa, czyli jesteś jamborowiczem, docierasz na zlot i masz swoje w nim miejsce, także na biwak. Szwecja ma być bardzo obozowo-biwakowa, czyli zupełnie inna niż Anglia. Z tego można się tylko cieszyć, bo i taniej i fajniej. W Anglii było super, ale....to był straszny kombinat !
Ostatnio zmieniony 02 lip 2009, 08:55 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 02 lip 2009, 09:06

Nie do końca zrozumiałem o co Ci chodzi. Wyjaśnij o co chodzi z tą selekcją.
Na jambo 2007 pojechali chyba wszyscy, co się zgłosili i zapłacili, to co się od uczestników wymagało - jak się mylę, to niech ktoś z komendy kontyngentu'07 mnie poprawi, bo nie znam wszystkich szczegółów. Nie słyszałem wtedy o jakimś limicie miejsc, a jeśli nawet był, to go nie osiągnęliśmy i ~800 osób pojechało.
Dojazd do UK był organizowany w ramach kontyngentu i każda drużyna jamborowa (4 patrole w składzie 9 uczestników+patrolowy) miała na terenie zlotu wyznaczone swoje miejsce. Także żadnej walki o miejsce do spania, czy szukania go na własną rękę nie było. Nie sądzę, żeby tu miało być inaczej - przynajmniej ze spaniem, bo nie wiem jak się rozwiąże sprawa transportu bo doświadczeniach z 2007.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 02 lip 2009, 09:16

StaryWilk pisze:Szwecja ma być bardzo obozowo-biwakowa, czyli zupełnie inna niż Anglia. Z tego można się tylko cieszyć, bo i taniej i fajniej. W Anglii było super, ale....to był straszny kombinat !
No, Szwecja zapowiada się całkowicie inaczej. Niemniej jednak ja podziwiam skautów z UK za poradzenie sobie ze sprawami logistyczno-organizacyjnymi. Po prostu zbudowali miasto dla prawie 50 tysięcy ludzi (coś jak moja rodzinna Dębica) z drogami, które nie zamieniały się w rzeki w czasie deszczu, magazynami, sprawnymi (i cichymi nocnymi) dostawami, całą infrastrukturą. Nie przypominam sobie jakiś strasznych kolejek do kibelków czy łazienek, co więcej - było tam regularnie sprzątane. Maksymalne opóźnienia z wydawaniem produktów do robienia sobie jedzenia to 30 minut. Tak, patrole same sobie robiły posiłki na dostarczonym sprzęcie - bez kucharek, sanepidów etc. - w Szwecji ma być jeszcze fajniej, bo papu mamy robić na ogniskach :) Porównajcie to chociażby z Kielcami (opóźnienia astronomiczne i jeszcze gotowce). Nic, tylko czekać na rozruch kontyngentu i jechać :)
hm. Mateusz Cebula HR

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 lip 2009, 10:27

Mateusz, a byłeś w "centrum dowodzenia jambo" brytyjczyków ? :D

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 02 lip 2009, 10:42

Nie miałem przyjemności, ale podejrzewam, że sporo tam się działo :D Nie zdziwiłby mnie fakt, że przy tak dużej liczbie ludzi/zadań jakiś chaos się wedrze w tryby machiny jamborowej ;)
Opisałem, co widziałem i to, co stwierdzili moi ludzie z drużyny jamborowej. Czyli od strony uczestnika/patrolowego wyglądało to dość OK, choć pewnie coś można by tam poprawić/zmienić etc.
Były też negatywy, które zaobserwowałem/usłyszałem od innych np. na temat subcampu dla dorosłych itd. Poważnie - od strony uczestników - nawaliło opuszczanie terenu jambo, po zakończeniu zlotu, gdzie nastąpił paraliż i czekaliśmy dość długo na wyjazd. Ale ogólnie organizacja na plus. Zobaczymy, co pokażą Szwedzi :)
Ostatnio zmieniony 02 lip 2009, 10:44 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 lip 2009, 11:02

No tak, zakończenie - zacięła się technologia dzięki korkom na drogach dojazdowych do Londynu, co było do przewidzenia, gdy wypuszczono po wąskich drogach dojazdowych armadę autobusów w kierunku zakorkowanych równiez hajłejów :P
I to całe kosmiczne centrum, sprzężone siecią, połączone z radiostacjami padło ;)
Ale w normalne dni zlotowe hulało idealnie - tysiące odwiedzających, całe dla nich centrum przyjęć na zagospodarowanym w tym celu.....lotnisku. Jednak męczące na dłuższą metę, wolę koncepcję Szwedów.
Wracając do uwagi Czesława i ......kasy, to może być i tak, że koszty będą porównywalne.
Jeśli ktoś założy "objeżdżanie" Bałtyku, to kilometrowo jest to prawie jak do Anglii.
Koszt promu to inna sprawa. Środki z grantów są niepewne /patrz Roverway :(/
Czyli liczyć raczej trzeba na siebie i już dziś opracowywać sposoby zarobkowania.
Ostatnio zmieniony 02 lip 2009, 11:03 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 02 lip 2009, 12:14

StaryWilk pisze:Czyli liczyć raczej trzeba na siebie i już dziś opracowywać sposoby zarobkowania.
I to zdecydowanie. Nikt nikomu nie zagwarantuje pokrycia większości kosztów, czy nawet połowy (jak w 2007 - wiemy jak to było przecież). Ja bym raczej stawiał, że jeśli coś się uda pozyskać, to nie będzie to wielka kasa. I sponsorzy, i państwo oszczędzają na czym się da, co wyszło już przy RW, a co dopiero przy Jambo, które jest większą sprawą.
hm. Mateusz Cebula HR

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 02 lip 2009, 14:39

StaryWilk pisze:Środki z grantów są niepewne /patrz Roverway :(/
Czyli liczyć raczej trzeba na siebie i już dziś opracowywać sposoby zarobkowania.
Co do zarobkowania to trzeba pamiętać ze uczestnicy w większości są/będą w wieku w którym formalnie nie można "zarabiać".
Dlatego należy raczej pisać o "pozyskiwaniu"
Ostatnio zmieniony 02 lip 2009, 15:19 przez dokumenty, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 23 lip 2009, 10:44

dokumenty pisze:
Piotr.Pietrzak pisze:Ja chciałbym się dowiedzieć jak własciwie odbywa sie zgłaszania na jamboree. Będę musiał zgłaszać się do naszego kontyngentu, tak? Sa jakies wymagania- np testy językowe albo cos podobnego?
Wymagania ?

"kasa, misiu, kasa"
;) ;) ;)

P.S.
I to raczej większa niż ostatnio.
Czesiu,

bardzo Cie prosze - nie wypowiadaj sie w ten sposob o sprawach, o ktorych nie mozesz nawet wiedziec z prostego powodu: nie ma jeszcze obowiazujacych zasad rekrutacji do kontyngentu na Jamboree 2011.
A chcialem Ci tez przypomniec, ze nie bylo wymogu jak piszesz "kasy" przy ostatniej rekrutacji i w kontyngencie bylo ponad 800 osob. Po co wiec pisac takie rzeczy?

pozdrawiam wszystkich
Rafal
--------------------------------------------
hm. Rafal Bednarczyk
czlonek GK ZHP, komisarz zagraniczny ZHP

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 23 lip 2009, 10:46

gdziechciarz pisze:Także chciałbym się wybrać z Polskim kontyngentem na tę jakże fajną imprezę. Czy w ogóle jest strona poświęcona temu wydarzeniu po Polsku z aktualnymi wiadomościami (np. przy zhp.pl) ?? Bo na Szwedzkiej są tylko ogólnikowe informacje.
takiej strony jeszcze nie ma bo i ilosc informacji jest poki co ogolnikowa.
Nasza strona ruszy na poczatku roku harcerskiego 2010.
Jeszcze chwile cierpliwosci:-)

pozdrawiam wszystkich
Rafal
hm. Rafal Bednarczyk

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 23 lip 2009, 11:03

Piotr.Pietrzak pisze:Ja chciałbym się dowiedzieć jak własciwie odbywa sie zgłaszania na jamboree. Będę musiał zgłaszać się do naszego kontyngentu, tak? Sa jakies wymagania- np testy językowe albo cos podobnego?
na pewno beda takie wymagania i zostaniecie o nich jako druzynowi poinformowani na poczatku roku harcerskiego. Mysle, ze bedzie to jedna z pierwszych informacji o na stronie polskiego kontyngentu. Zainteresowani druzynowi powinni tez sledzic strone Wydzialu Zagranicznego GK ZHP: http://skauting.zhp.pl/index.php

CZUWAJ!
Rafal
hm. Rafal Bednarczyk

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 23 lip 2009, 13:15

Rafale a czy juz znany jest leader tego przedsięwzięcia? konkurs byl ogłoszony dośc dawno...
Per Concordia Ad Victoria

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Skauting”