Zlot w Krakowie 2010

forum Wydziału Zagranicznego GK ZHP
ODPOWIEDZ
Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 01 paź 2009, 11:21

To akurat prawda.

Jak się pisze kontrowersyjne teksty, to trzeba mieć odwagę się pod tym podpisać swoim imieniem i nazwiskiem.

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 01 paź 2009, 11:45

Popieram Rafała w 100 % !
Napiszcie o swych problemach i pomysłach, a nie kto jest "lepciejszy" ;)
Ostatnio nieco mnie wnerwia to dzielenie skóry na niedźwiedziu wokół 100-lecia !
Zlot w Krakowie jak narazie jest dość abstrakcyjna wizją programową. Nie podoba mi się start tego Zlotu, spóźniony co najmniej o....rok. Nie podoba mi się niedogadanie wspólnych planów przez WSZYSTKIE Związki. Teraz to mamy z grubsza taka sytuację. ZHP organizuje "Kraków" w rocznicę powstania słynnych Kruków. ZHR rok później w rocznicę słynnego, ale KURSOWEGO, rozkazu A. Małkowskiego. A teraz ZHP pgk, też w rocznicę Kruków robi zlot "gdzieś" w Ojczyźnie. LUDZIE !!!!!!! Czy to tak trudno się w imię "szczytnych ideałów harcerskich" DOGADAć !!!!!?????
Są prości, zwykli harcerze, KTÓRZY TEGO MAJĄ JUŻ SERDECZNIE DOŚć, I PEWNIE, JAK TAK DALEJ PÓJDZIE , ZAGŁOSUJĄ ......NOGAMI !

pleban
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pleban » 01 paź 2009, 14:29

Jak sprawę widzi ZHPpgk, mieliśmy najlepszy przykład kilka postów wyżej: "My tak, cała reszta zła!" To jest bardzo hermetyczne środowisko, chociaż ze względu na obszar działania, powinno być przeciwnie. ZHR jest obrażony za zastrzeżenie wzoru krzyża harcerskiego, podobno sprawa jest nawet w sądzie. Gdy to usłyszałem, pomyślałem tak samo jak Ty, Stary Wilku. Sąd sądem, ale... czy nie można wykorzystać okazji tak pięknej rocznicy, aby się dogadać?
pwd Pleban HO
1 SHSMW "Gryf", Montreal
www.rancid.ca/gryf

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 01 paź 2009, 20:39

Powodów niechęci ZHR do ZHP szukałbym dalej niż w zastrzeżeniu Krzyża. Przedwojenne ZHP też zastrzegło wzór Krzyża, a mimo to ZHR się na nie nie obraża... To chyba głębszy problem...

Wilku.. ci młodzi już głosują nogami :(

Niestety.

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 01 paź 2009, 21:53

Precisely, Rafale, precisely :(

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 02 paź 2009, 21:04

http://www.100lecie.zhp.pl/index.php?do ... 01&id=9740

Czyżby coś zaczęło się ruszać?

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 02 paź 2009, 21:38

Wszystko ładnie, pięknie, ale kiedy dostaniemy pewny na 100% zestaw informacji pozwalających na podjęcie decyzji o wyjeździe? Mam na myśli między innymi:
- koszt: co zawiera i schemat jego wpłat
- sposób rekrutacji uczestników i ew. limity
- miejsca, które obejmie zlot (miejsca programowe, noclegi)
- organizację żywienia
- organizację i treści programowe zlotu
- skład komendy.
Nie chodzi mi tu o nieoficjalne info z oficjalnych spotkań, tylko o pewne, potwierdzone i ostateczne dane :/
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 02 paź 2009, 22:09

wyksztalcioch pisze:http://www.100lecie.zhp.pl/index.php?do ... 01&id=9740

Czyżby coś zaczęło się ruszać?
Ruszać ? Gdy masz dreszcze też się "ruszasz".

Czy oglądałeś film "Dreszcze" ?

A tak na marginesie to czytając te zlinkowane zadania dostałem dreszczy widząc jak obraz historii harcerstwa "namalował" ich aktor (autorzy?).

"... czuwajjjjjj, druhno, czuwajjjj..."
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 02 paź 2009, 22:57

Optymizmu trochę ;), to już naprawdę najwyższy czas.

Dreszczy nie oglądałem, a obraz będę czytał jutro, 15 stron to jednak za dużo jak na późne godziny nocne.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 03 paź 2009, 15:55

Z "pierwszego kroku" :
"Rozpisujemy konkurs na polską odznakę skautową. (…) Mamy nadzieję, że pomysłowość polska uchroni od ślepego naśladownictwa wzoru angielskiego i stworzy rzecz piękną. Odznaka powinna być możliwie prosta (gdyż to zmniejszy jej koszt), mieć wyraźny rysunek i motywy skautowe.
„Skaut” 1911, nr 1 z 15 października

Na ten właśnie konkurs, ogłoszony w pierwszym numerze lwowskiego „Skauta”, ks. Kazimierz Lutosławski zgłosił projekt odznaki, która wkrótce stała się najważniejszym symbolem harcerskich ideałów i nierozłącznym elementem harcerskiego wizerunku w społeczeństwie. Mowa oczywiście o krzyżu harcerskim.
"
NIEPRAWDA ! NIEPRAWDA ! NIEPRAWDA !
Na ten konkurs Lutosławski nie zgłosił Krzyża !
"W pierwszym numerze czasopisma „Skaut” z 15 października 1911 roku Andrzej Małkowski ogłosił konkurs „na polską odznakę skautową”. W odpowiedzi na ten konkurs nadesłano aż 84 prace. Wśród nich znalazł się projekt, który opracował Kazimierz Lutosławski. Opis tego projektu, który zajął 3 miejsce w konkursie, znalazł się wraz z wynikami konkursu w 8 numerze pisma "Skaut" z 1912 r.:

na tarczy okrągłej dwie szable, poniżej polski krzyż wojskowy Virtuti Militari z napisem "Bóg i Ojczyzna" – nad nim orzeł w locie – przy górnej krawędzi napis Czuwaj !.
Żadna z prac nie wydała się na tyle interesująca, by od razu wprowadzić ją do użytku, toteż w końcu 1912 roku Naczelna Komenda Skautowa wyznaczyła do dalszych prac nad projektem ks. Kazimierza Lutosławskiego z zespołem. Po wprowadzeniu do projektu szeregu zmian powstała odznaka: krzyż harcerski wzorowany na Orderze Virtuti Militari. Pierwsze krzyże harcerskie wręczono prawdopodobnie już we wrześniu 1913 roku na zakończenie kursu instruktorskiego zorganizowanego przez Naczelną Komendę Skautową w Dynasach."
O innych brakach metodycznych, błędach i przeinaczeniach nie będę pisał. Nie mam ochoty :(
JAK SIę PRZYGOTOWUJE MATERIAŁ PRZED ZLOTEM 100-Lecia Harcerstwa, TO MOŻNA TROCHę LEPIEJ POZNAć HISTORIę NASZEGO RUCHU !!!
Ostatnio zmieniony 03 paź 2009, 16:38 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 03 paź 2009, 20:39

Pominę warstwę historyczną (nazwałbym ją wielkim skrótem myślowym), ale jako potencjalny patrolowy na zlocie, mimo wszystko cieszę, że już coś, cokolwiek wiem.

Same zadania też są w miarę sensowne - budowanie wizerunku ZHP wśród lokalnej społeczności, zdobywanie sojuszników, praca zastępami.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 paź 2009, 22:14

Taaa... Jeśli tak ma wyglądać harcerstwo XXI w. To chyba w skansenie.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 04 paź 2009, 21:25

Nawiązując do świetnej tradycji lwowskiego czasopisma „Skaut”, wydajcie gazetkę informującą o tym, co dzieje się w waszej drużynie, szczepie lub hufcu (może to być np. jednodniówka z okazji jubileuszu drużyny lub pismo ukazujące się systematycznie)
To ma sens - pozwala na tworzenie wspólnoty w hufcu, wzajemne informowanie się o ważnych wydarzeniach w życiu drużyn, wymianę poglądów w gronie instruktorskim
Zastanówcie się, czy zastępy w waszej drużynie działają tak, jak to sobie wymarzyliście; by je wzmocnić, przeprowadźcie akcję nabór opartą o zadania zespołowe,
To też ma sens - wspiera pracę zastępami, namawia do umocnienia i poprawienia tej pracy.

Naprawdę, jeśli ktoś chce, to będzie mógł znaleźć kilka sensownych propozycji, w których weźmie udział z pożytkiem dla drużyny.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 04 paź 2009, 21:41

Tomek, dwa pytania. Czy miałeś w ręku Skauta Lwowskiego, to jedno, a drugie, czy wiesz skąd w metodyce harcerskiej wzięły się "zadania zespołowe" ?

mag
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mag » 04 paź 2009, 22:25

wyksztalcioch pisze:Naprawdę, jeśli ktoś chce, to będzie mógł znaleźć kilka sensownych propozycji, w których weźmie udział z pożytkiem dla drużyny.
Sensownych może jeszcze czasem, jeśli chodzi o planowany przekaz, cel (chociaż mam wrażenie, że ktoś tą propozycją próbuje rękami uczestników zlotu nadrobić wszelkie możliwe braki w organizacji naraz), ale już dużo gorzej, jeśli chodzi o formę... Skansen to całkiem trafne określenie ;)
phm. Magda Lenartowicz HR
drużynowa 28 DSH "Antares"
Hufiec ZHP Opole-Miasto

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Skauting”