Zlot w Krakowie 2010

forum Wydziału Zagranicznego GK ZHP
ODPOWIEDZ
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 sty 2009, 14:26

Problem pewnie w tym że jak można coś dostać za free to nie bardzo da się na tym zrobić kasę. Zawsze lepiej tanio kupić drogo sprzedać (coś jak krokiety) i w ten sposób zrobić deal życia.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

d@rek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: d@rek » 06 sty 2009, 18:48

widać że kolega wie jak sie robi biznes :)
Darek
już były drużynowy

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 06 sty 2009, 18:49

się napatrzyłem w harcerstwie to wiem...

Ale żeby było jasne... ani moja noga ani moich ludzi w kielcach na zlocie nie stanęła. Nie mam nic wspólnego z krokietami kupionymi po 4 zł za kilo a sprzedanymi po 4 zł za szt.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2009, 18:50 przez sikor, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 06 sty 2009, 20:58

Jak dotąd w Krakowie odbyły się DWA Zloty, jeden na Błoniach : http://pl.wikipedia.org/wiki/Jubileuszo ... _Polskiego
I drugi Zlot, który odbył się 5 lat później w ogromnym Parku między Nową Hutą a Krakowem. Ten drugi Zlot na skutek ostrej, negatywnej postawy ówczesych władz ZHP musiał nazywać się "Zlotem 75-lecia harcerstwa....... krakowskiego" W tym pierwszym Zlocie 70- lecia" wzięło udział 6500 uczestników w ZASTęPACH, bo to był Zlot Zastępów.
W drugim już tylko nieco ponad 1000 uczestników, bo władze nieformalnie zniechęcały do udziału.
Praktycznie, drugi teren okazał się dużo lepszy od Błoń, choć współcześnie taka lokalizacja jest mało realna, jak sądzę. Rzecz w tym, że Błonia LEDWO wytrzymały gigantyczny biwak, strona sanitarna i żywieniowa była rozwiązana na miarę TAMTYCH lat, dziś w tej lokalizacji bez profesjonalnych węzłów sanitarno-żywieniowych, zdrowotnych, łącznościowych i komunikacyjnych się nie obejdzie, co dla mnie jest po prostu nie do przyjęcia. Takie "plastikowe " było Jamboree , tego za trzy lata chą UNIKNĄć Szwedzi - bo szykują "Puszczańskie Jamboree".
Są w okolicach Krakowa tereny świetne, gdzie możliwe jest nawet "puszczańskie" biwakowanie z pełną samoobsługą, z prawdziwie polowym sztabem i zapleczem, bez firm cateringowych i wynajmu "profesjonalistów" - są, ale to wymaga zupełnie innej "filozofii zlotowej" i daleko większego wysiłku - co najwyraźniej......nikogo jak narazie nie interesuje.
Na marginesie, o perspektywach i planach świadczy też i to , że jeszcze półtora roku do Zlotu. I co ? Ano NIC.
Pozdrawiam wszystkich potencjalnych Zlotowiczów Zlotu 100 - lecia Harcerstwa Polskiego.
/Byłem wspólorganizatorem Zlotu 70-lecia - "harcówkowej" trasy starszoharcerskiej i radiostacji zlotowej SP 0 AM - co oznacza "Andrzej Małkowski", oraz autorem programu Zlotu 75 -lecia / oby do zobaczenia na prawdziwym Zlocie a nie na "Harcerskim plastikowym nibybiwaku do zwiedzania przez p.t mieszkańców naszego Grodu" /
Ostatnio zmieniony 06 sty 2009, 21:11 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 sty 2009, 14:39

No to raczej się nie zobaczymy... Wilku.... Zlot zastępów ? Do tego puszczański ??? Marzenia... piękna rzecz. Bez firm stolarskich stawiających bramę, cateringów dowożących śmieciożarcie i innych "profesjonalistów" się nie obejdzie.
Hahaha HPNB ... dobra nazwa :)
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 07 sty 2009, 20:50

Przepraszam za OT.

Piotrze, jak widzisz "puszczańskie" toalety dla 10.000 uczestników zlotu?

Chcesz, żeby w ziemię zakopać efekt 10 dniowego pobytu 10.000 harcerzy? W lesie?

Chyba najpierw trzeba by wykreślić 6 pkt z PH.

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 08 sty 2009, 17:59

A czy jakąś sztandarową ideą puszczaństwa jest idea budowania latryn tradycyjnych?
Naprawdę nie bronimy latryn jak niepodległości. Rafale, chyba budujesz nowy "trójkąt nurtów" ;-)
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 08 sty 2009, 21:30

Lucumon pisze:A czy jakąś sztandarową ideą puszczaństwa jest idea budowania latryn tradycyjnych?
Naprawdę nie bronimy latryn jak niepodległości. Rafale, chyba budujesz nowy "trójkąt nurtów" ;-)
Wolałbym zamiast posądzania mnie o cokolwiek dostać po prostu odpowiedź...

Rafał

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 08 sty 2009, 22:27

Rafal pisze:Przepraszam za OT.

Piotrze, jak widzisz "puszczańskie" toalety dla 10.000 uczestników zlotu?

Chcesz, żeby w ziemię zakopać efekt 10 dniowego pobytu 10.000 harcerzy? W lesie?

Chyba najpierw trzeba by wykreślić 6 pkt z PH.

Rafał
Rafale, byłeś chyba na Eurojamie, który odbył się nieopodal Krakowa / :D/, był bardzo polowy, świetnie połączył elementy "puszczańskie" z nowoczesną technologią i napewno nie był "plastikowym" zlotem. W dzisiejszym widzeniu logistyki dużego skupiska biwakowego, rozwiązania sanitarne napewno nie będą zbiorowiskiem dołów chłonnych na 10 tys. luda. To jest nie tyle problem zatojtojowania połowy Błoń, co raczej umiejętne stworzenie węzłów sanitarnych czy żywieniowych w warunkach polowych, a nie "łąkowo-parkowo- miejskich" . Wykorzystanie ukształtowania terenu, wkomponowanie i obliczenie tras dojścia, "obciążenia" i....przewagi wiejących wiatrów :D . Na Jambach w Tajlandii rząd na przybrzeżu zbudował cały system, demolując dziewiczą plażę i okolicę. W Anglii stworzono węzły najbardziej widoczne wśród biwaków, scenę "rockową" / bo była już gotowa na koncerty po Jamboree i wyszło taniej/ my możemy poszukać innych rozwiazań, bardziej kameralnych, polowych i przyjaznych - swojskich w sensie harcerskim. I biwakować zastępami zlotowymi a nie specgrupami i "reprezentacjami na zlot" . Program przygotowań, wymagania, Sprawność 100- lecia, czy może inne narzędzia metodyczne powinny funkcjonować już dziś.
Rafał, ani nie nawołuję do pałatek, ani nie proponuję "wiary w magię puszczańską" ani też nie populizuję, czy mitologizuję, albo "polaryzuję" na tradycjonalistów i nowocześniaków / :D / Marzy mi się normalny Zlot Zastępów. Taki fajny "zwyczajno - niezwyczajny". I tyle.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2009, 22:50 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 08 sty 2009, 23:35

No tak, tylko niektórych rzeczy, dzisiaj, nie da się załatwić tak jak miało to miejsce 100 lat temu. I jakbym nie kombinował (a wierz mi - myślałem nad tym dużo) od kwestii sanitarnej nie uciekniemy inaczej niż poprzez jakieś wykorzystanie plastiku - czy to w formie kontenerów sanitarnych czy beczek. Po prostu się nie da inaczej.

Byłam w Danii na Bla Sommer Camp, 25 tys uczestników. Nie było toi toi ani kontenerów. W labiryncie z materiału stały hm... wiaderka z deską z płynem bakteriologicznym w środku. Działało to bardzo sprawnie i było czysto. Ale te wiaderka były z plastiku!

Chodzi mi o to, żeby na siłę nie zapierać się. Nie mówić "zlot z plastikową toaletą to nie-prawdziwy-zlot-harcerski-bo-nie-puszczański". Szukajmy rozwiązań i nie zamykajmy się na dobre pomysły, tylko dlatego, że nie pasują do wizji harcerstwa sprzed 80 lat...

Rafał

PS. Sorki za oftopa. Bo rzeczywiście, bardziej niż o tym jak będą rozwiązane sanitariaty powinniśmy pogadać gdzie będzie Zlot.

PS. Na tym Zlocie w Danii, 25 tys. ludzi gotowało sobie jedzenie na ogniskach w zastępach. Przez 10 dni. Po tym jak to zobaczyłem, nikt mnie nie przekona, że to niemożliwe.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2009, 23:39 przez Rafal, łącznie zmieniany 1 raz.

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 09 sty 2009, 09:03

Rafal pisze:PS. Na tym Zlocie w Danii, 25 tys. ludzi gotowało sobie jedzenie na ogniskach w zastępach. Przez 10 dni. Po tym jak to zobaczyłem, nikt mnie nie przekona, że to niemożliwe.
No właśnie, bo to jest możliwe :) Wystarczy chcieć i chwilę pomyśleć.
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 09 sty 2009, 09:04

I tu się zgadzamy, fajnie :)

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 09 sty 2009, 09:24

a ja mam pytanie - czy ktoś się orientuje czy nasza bratnia organizacja ZHR rozpoczęła już jakieś przygotowania do tego jubileuszu po swojej stronie?
Per Concordia Ad Victoria

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 09 sty 2009, 10:07

http://forum.zhr.pl/viewtopic.php?f=8&t=826
Niezbyt aktualne :)
http://krakow.naszemiasto.pl/wydarzenia/821377.html
Ciekawe ;)
I jeszcze:
"Uchwała Naczelnictwa ZHR nr 191/2
z dnia 20 maja 2007r.
W sprawie organizacji Zlotu 20-lecia ZHR oraz Zlotu Instruktorskiego w 100-lecie
Harcerstwa

Na podstawie par. 19 ust. 3 lit. h) Statutu ZHR Naczelnictwo ZHR Naczelnictwo uchwala, co następuje:
§ 1.
W związku z realizacją Programu „Jubileusz Harcerstwa 2007-2011” Naczelnictwo zwołuje Zlot 20-lecia ZHR latem 2009r. oraz Zlot Instruktorski we Lwowie w 100-lecie Harcerstwa w roku 2011.
§ 2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
§ 3.
Wykonanie uchwały powierza się Naczelniczce Harcerek, Naczelnikowi Harcerzy oraz Przewodniczącemu ZHR."

Różnica polega na założeniu. My /moim zdaniem słusznie / uważamy że datą powstania pierwszych drużyn jest 1910 rok/ ZHR zakłada, że to jest rok 1911, czyli pierwszy rozkaz
Andrzeja Małkowskiego. Rzecz w tym , że jest to to rozkaz....kursu skautowego, powołujący pierwsze plutony kursowe, które stały się potem pierwszymi LWOWSKIMI drużynami skautowymi.
W 1910 roku, około połowy września w gimnazjum św. Anny - dziś Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego, powstał zastęp Kruków, szybko rozrósł się w istniejacą do dziś 1 Krakowską Drużynę im. Tadeusza Kościuszki /Historyczny sztandar w kościele Św.Idziego/.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2009, 12:50 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

ZHP / KPH Montreal
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ZHP / KPH Montreal » 20 lut 2009, 19:54

miły5 pisze:Z niepotwierdzonych informacji Zlot 100 - lecia w Krakowie ma odbyć się w dniach 16 - 25.08.2010 roku. Na razie jednak w tym temacie panuje cisza. Trochę niepokojąca, bo w analogicznym okresie przed Zlotem w Kielcach przygotowania toczyły się nieco szybciej.
Dziekuje za informacje, bo sam jestem troche zaniepokojony ta cisza. Zwlaszcza ze w naszym wypadku musi byc to zaplanowane z dosc duzym wyprzedzeniem.
Jest luty 2009, i ciagle zadnych informacji, a moze cos przeoczylem?

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Skauting”