Zasady działania HKR

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
ODPOWIEDZ
loczek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: loczek » 28 kwie 2010, 10:59

Witam. Zakładam nowy temat bo nurtuje mnie kilka pytań odnośnie zasad działania Harcerskich Klubów Ratowniczych, a w internecie i wśród znajomych spotkałem już tyle różnych odpowiedzi, że ciężko mi stwierdzić co jest prawdą, a co nie;P

Po 1 czy osoba, która należy do HKR musi należeć do innej jednostki harcerskiej (np. drużyny)?

Po 2 jak nazywa się "drużynowy" klubu? Widziałem już szefów, przewodniczących, komendantów itd.

Po 3 czy taki "szef" klubu musi być instruktorem HSR, czy wystarczy, że w klubie będzie np. ratownik medyczny odpowiedzialny za szkolenie członków?

Po 4 na jakiej zasadzie harcerze po kursie pp HSR mogą zabezpieczać imprezy masowe, skoro (z tego co mówili mi r. med.) takie imprezy powinny zabezpieczać zespoły ratownictwa medycznego, min. 1 na ileś tam osób?

Z góry dzięki za odpowiedzi;)

Pozdrawiam
Michał
Michał Zalewski
Harcerski Klub Ratowniczy "R1"
4 Szczep Harcerski "Sapere Aude"
ZHP Hufiec Chrzanów

www.HKR-R1.pl

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 28 kwie 2010, 21:51

Odpowiem na pierwsze trzy pytania. W zasadzie odpowiedź na nie znajduje się w dokumencie "Zasady pracy specjalności harcerskich" dostępnym tutaj.

A zatem:
a) klubem kieruje przewodniczący względnie prezes - takie sformułowanie pada w w/w dokumencie
b) ów szef nie musi mieć żadnych uprawnień, ale w składzie klubu musi być tzw. szef wyszkolenia specjalnościowego z uprawnieniami dotyczącymi danej dziedziny (choć idealnie było, gdyby te dwie osoby były tożsame)
c) osoby należące do klubu muszą mieć gdzieś przydział służbowy, bo do klubu można mieć tylko przynależność - zatem instruktorzy mają przydział w hufcu lub wyżej, a harcerki/harcerze mają przydział w swych drużynach i oczywiście w nich działają.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 28 kwie 2010, 23:02

A ja Ci odpowiem co do 4 punktu,

Jak ktoś weźmie na zabezpieczenie medyczne osoby po kursie pierwszej pomocy to nikt mu tego nie zabroni, a rat-med mogą sobie mówić, kto powinien, a kto nie powinien. Ja mogę powiedzieć, że powinni to robić lekarze z min. 10 letnim stażem na zespołach LPR i będzie to miało identyczną wartość.
Tyle, że nikt zdrowy na rozumie tak nie zrobi, chcąc mieć prawdziwe zabezpieczenie.
Sebastian Jeziorski
Harcerska Grupa Ratownicza Starówka
www.hgrstarowka.xt.pl

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 29 kwie 2010, 08:09

Dla jasności, to że HKR trzeba zarejestrować w HSR nie oznacza że członkami HKR muszą być osoby po kursach HSR. Mogą być po kursach WOŚP, WOPR, PCK, Maltańczyków lub innych, podobnych kursów. HSR pełni tu jedynie rolę "inspektoratu ratowniczego" GK ZHP.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

loczek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: loczek » 29 kwie 2010, 10:33

Ok dzięki za wyjaśnienie;) Mimo wszystko nie pasuje mi to: "Jak ktoś weźmie na zabezpieczenie medyczne osoby po kursie pierwszej pomocy to nikt mu tego nie zabroni"
bo z tego co wiem to reguluje to jakaś ustawa tylko nie mogę jej znaleźć.
Michał Zalewski
Harcerski Klub Ratowniczy "R1"
4 Szczep Harcerski "Sapere Aude"
ZHP Hufiec Chrzanów

www.HKR-R1.pl

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 29 kwie 2010, 10:46

loczek pisze:Ok dzięki za wyjaśnienie;) Mimo wszystko nie pasuje mi to: "Jak ktoś weźmie na zabezpieczenie medyczne osoby po kursie pierwszej pomocy to nikt mu tego nie zabroni"
To jak się zapoznasz z ta ustawą to się dowiesz, że zapis jest ogólny (organizator ma zapewnić opiekę medyczną)

A tu znajdziesz ustawę dotyczącą bezpieczeństwa imprez masowych:
http://lmgtfy.com/?q=bezpiecze%C5%84stw ... z+masowych
Sebastian Jeziorski
Harcerska Grupa Ratownicza Starówka
www.hgrstarowka.xt.pl

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 29 kwie 2010, 11:08

jeziorski pisze:
loczek pisze:Ok dzięki za wyjaśnienie;) Mimo wszystko nie pasuje mi to: "Jak ktoś weźmie na zabezpieczenie medyczne osoby po kursie pierwszej pomocy to nikt mu tego nie zabroni"
To jak się zapoznasz z ta ustawą to się dowiesz, że zapis jest ogólny (organizator ma zapewnić opiekę medyczną)

A tu znajdziesz ustawę dotyczącą bezpieczeństwa imprez masowych:
http://lmgtfy.com/?q=bezpiecze%C5%84stw ... z+masowych
A dokładniej, to ustawa nie mówi o "opiece medycznej" (bo wtedy byłyby ew. watpliwości) a o "pomocy medycznej".
Art. 6. 1. Organizator zapewnia:
(...)
3) pomoc medyczną;
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”