HSR w TVP1

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 20 gru 2007, 14:37

Zapraszam do obejrzenia odcinka magazynu "Raj", który wyemitowany został w TVP1 wczoraj o godzinie 14:30. Poświęcony jest Harcerskim Grupom Ratowniczym i Harcerskiej Szkole Ratownictwa. Znajdziecie go tu:
http://www.itvp.pl/informacje/video.htm ... ideo=30165

Pozdrawiam,
Kuba
Jakub Sieczko

zyrafa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zyrafa » 20 gru 2007, 20:51

Kuba ! Czy to są jakieś jaja Neutral ? Rany boskie CI ludzie z deską, w kaskach, czołówkach to wyglądają jak skrzyżowanie ratownika i strażaka. Powiedz mi ilu z nich ma wykształcenie medyczne że biega na czerwono i w ogóle nie widać różnicy miedzy nimi a osobami z wykształceniem medycznym? Czemu na plecach maja napisane ratownik? Jeżeli są z zawodu ratownika wszystko jest ok ale jeżeli są tylko isnt HSR albo ludzikami po kursach to chyba jest to jakieś nie porozumienie !!! W filmie padają zdania "czy wezwaliśmy pogotowie" "nie" "to wezwiemy/wezwijmy" - super ok ale domyślam się że jednak ratownikami nie są to po co pokazywać ich z deską, torbą, kołnierzem? Chwała im za to że sprostowali że to tylko symulacja i nie pakują się na taką akcje dopóki im straż nie pozwoli - pytanie tylko po co taka symulacja? Żaden dowódca o zdrowym rozsądku nie wpuści żadnego nawet najbardziej "czerwonego" i najlepiej wyposażonego harcerza na teren akcji bo jak coś się spierdzieli to dopiero będą jaja, sądy, odszkodowania itd itp Rany po co tych młodych ludzi pakować na praktyki do karety? Są na uczelni medycznej ? kształcą się na ratowników? Jeśli tak to super sprawa że poświęcają swój czas aby się doskonalić jeśli nie studiują kierunku medycznego to raczej jest to idiotyzm - bo w życiu codziennym nie będą mieli przy sobie sprzętu jak w karecie, nie będzie zespołu, nie będzie lekarza nikt ich nie skontroluje, nie poprawi

ehk uważam ten program za porażkę - dlaczego? Bo nie pokazał harcerzy ale pseudoratowników. Sprzęt, polary, czerwone spodnie...tak wygląda załoga karety a nie harcerz (paru takich pajaców spotkałem na białej służbie) Wolontariat w PR dla studentów ratownictwa/medycyny itd itp jak najbardziej dla reszty po co? Nie lepiej żeby kształcili się i doskonalili w studiach na których są?

Nie pokazał tego co uczy HSR - I pomocy! Wielu harcerzy już pomogło ludzikom na ulicy...nie mieli czerwonych gadżetów, desek i innych pierdół mieli swoją wiedzę i umiejętności zdobyte dzięki inst HSR. Zadzwonili, podeszli, nie uciekli i to są bohaterowie często 17-18letni wędrownicy.

Reasumując HSR jest wspaniała szkołą - uczy pomagać, uczy nieść I pomoc, uczy działać. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z kursu na którym byłem parę lat temu. Nie rozumiem jednak dlaczego HSR zaczyna lecieć w "czerwone" kamizelki, nosze, tlen itd itp Neutral Lans, bieganie cudowanie Neutral

Kuba w ZHP mówi się o pseudokomandosach a myślę że powinno się też porozmawiać o pseudoratownikach !
Maciej Filipecki HO

szyszka_bb
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szyszka_bb » 20 gru 2007, 21:35

Żyraf...
I znów próbujesz rozpocząć niepotrzebną dyskusję... Wystarczy przeszukać to forum i znaleźć podobne posty- proponuję żebyś właśnie tak zrobił jeżeli już chcesz ciągnąć ten temat.

Kuba napisał tego posta po to, żeby rozpropagować coś co HSR osiągnęła i z czego powinna być tak naprawdę dumna - i w tym miejscu chcę pogratulować - mi się materiał bardzo podoba i według mnie ukazuje czym i po co HSR jest:)

Pozdrawiam serdecznie:)
Ania Dyszlewska
HKR "oXygen"

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 20 gru 2007, 22:04

Zyrafa skierowal swoje uwagi bezposrednio do mnie, wiec pozwole sobię odpowiedzieć. Po pierwsze zgadzam się z Szyszką, że tematy te były już na tym forum poruszane kilku(kilkunasto)krotnie, ale cóż... stara łacińska zasada mówi "Repetitio est mater studiorum" Zatem:
zyrafa pisze:Czemu na plecach maja napisane ratownik?
Gdyż są ratownikami ZHP. Nie są ratownikami medycznymi (choć akurat Maciek, który odpowiada "Nie" na pytanie o wezwanie karetki jest), więc nie mają napisane na plecach "Ratownik medyczny".
zyrafa pisze:Jednak ratownikami nie są to po co pokazywać ich z deską, torbą, kołnierzem?
Jako członkowie Harcerskiej Grupy Ratowniczej są przeszkoleni na kursie KSR-G i posiadają umięjętności posługiwania się sprzętem takim jak nosze typu deska bądź zestaw do tlenoterapii.
zyrafa pisze:Rany po co tych młodych ludzi pakować na praktyki do karety? Są na uczelni medycznej ? kształcą się na ratowników?
Bo istotą metodyki wędrowniczej jest działanie i służba - nic na niby. Tak - część z nich kształci się na kierunku medycznym, ale część z nich nie.
zyrafa pisze:Bo w życiu codziennym nie będą mieli przy sobie sprzętu jak w karecie, nie będzie zespołu, nie będzie lekarza nikt ich nie skontroluje, nie poprawi
Kwalifikowana pierwsza pomoc, do udzielania której przeszkoleni są członkowie Harcerskich Grup Ratowniczych to co innego niż pierwsza pomoc udzielana przez laików. Autorzy programu szczególny nacisk położyli na pierwszy z tych aspektów. Harcerska Szkoła Ratownictwa uczy pierwszej pomocy na kursach, a dla chcących więcej ma ofertę działalności w HGR-ach, które są poziom wyżej. To właśnie ten poziom wyżej.
zyrafa pisze:Sprzęt, polary, czerwone spodnie...
Czerwone ubrania są nie po to, żeby nimi imponować, tylko po to, żeby być widocznym i bezpiecznym (zwracam uwagę np. na kaski, które mieli na głowie ratownicy z HGR).
zyrafa pisze:Zadzwonili, podeszli, nie uciekli i to są bohaterowie często 17-18letni wędrownicy.
Zgadzam się.

Reasumując - wędrownicy zrzeszeni w HGRach są wolontariuszami będącymi poziom wyżej od harcerzy udzielających pierwszej pomocy - to o nich był w większości ten program. Ważne są słowa wypowiedziane w programie przez Magdę Bocian-Jodel - na całym świecie wolontariusze są ważnym i pożądanym elementem systemu ratownictwa medycznego. HGRy to przykład jednostek wolontariuszy, którzy mogą ten system wspierać. ZHP jest pod tym względem jednym z liderów w Polsce - mamy ofertę wolontariatu dla systemu ratownictwa medycznego, który nie zawsze i nie wszędzie jest gotów na jej przyjęcie.
Jakub Sieczko

merlin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: merlin » 20 gru 2007, 22:43

Kuba, zapomniałeś polecić lektury do zapoznania się:

Harcerska Szkoła Ratownictwa, Wolontariusz w akcji, Łódź 2006

;)
phm. Piotr Skowroński
zastępca szefa HSR
http://www.hsr.zhp.pl

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 20 gru 2007, 22:44

Ten program to dobra reklama naszego związku :) Takie sprawy kręcą młodych ludzi :) Oby więcej takich programów=reklam :P

Mikołaj328
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mikołaj328 » 21 gru 2007, 11:57

bardzo fajny program, pokazuje HSR od innej strony i powoduje że ludzie patrzą na nas nie tylko jak na laików, ale także jak na specjalistów w pewnych dziedzinach ratownictwa. Szkoda tylko że tak mało mamy jeszcze pola służby dla HGRów. Mam nadzieję że to się kiedyś zmieni (chyba nie prędko).

Trzymam kciuki za Grupy, bo zawsze chciałem być ich członkiem- ale mi los nie dał:)

Żyrafę zazdrość zżera (i dobrze) :P
Szefostwo Harcerskiej Szkoły Ratownictwa

Karolina725
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Karolina725 » 21 gru 2007, 12:59

Zgadzam się z Mikołajem. Ten program pokazał zupełnie inną stronę HSR niż tę widoczną na pierwszy rzut oka. I wg mnie wyjaśnił, a raczej zamknął niepotrzebne dyskusje na temat turboratowników, wariatów w czerwonym itp. Tak mi się wydaje. No i bądź co bądź to świetna promocja szkoły- tylko pogratulować:)
Life is bigger, it's bigger than you...

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 21 gru 2007, 13:55

Ładnie, konkretnie, rzetelnie.
Ratownicy pokazani jako społeczni profesjonaliści nastawieni na pomoc, ale i podnoszący świadomość społeczną.
Świetnie!

ps. Kuba, nie denerwuj się tak :)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

mefistoVELEK
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mefistoVELEK » 22 gru 2007, 01:00

Swietnie że udało Wam (ludziom z HSRodpowiedzialnym za program) zorganizować, spiąć i przeprowadzić ten program. Wyjaśnił on (być może) nieco ludziom co i jak z tym ratownictwem w ZHP. Gratulacje dla Otwocka (mimo kilku malutkich poślizgnięć w pozoracjach), fajnie, medialnie i z jajem. To się podoba. No i fajnie zobaczyć się w ogólnopolskim programie:P (część z wypadku samochodowego z Gdyni 2006):P:D
Kubusiu, wygląda na to że nie do końca oblatany jesteś w temacie więc prośba, już chyba wyżej wyrażona. Poczytaj forum a później sie stawiaj. Choć sam za turboratownikami nie przepadam.
Wesołych i białych a przede wszystkim ZDROWYCH :P
from the underground and beyond

biedrona
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: biedrona » 22 gru 2007, 01:46

Mefisto, to nie Kuba się stawiał ;-)
Spokojnych Świąt!
Ewa Sętowska
Sekretarz HSR
-
Impossible is nothing.

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 22 gru 2007, 02:39

mefistoVELEK pisze:Kubusiu, wygląda na to że nie do końca oblatany jesteś w temacie więc prośba, już chyba wyżej wyrażona.
Wszystko Ci wybaczę, tylko nie "Kubusiu" :)
Pozdrawiam i wesołych.
Jakub Sieczko

CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 23 gru 2007, 23:58

kubakuba pisze:Wszystko Ci wybaczę, tylko nie "Kubusiu" :)
Pozdrawiam i wesołych.
Kubusiu to do Kuby Króla było na pewno :) pod jego postem przecież napisane było :D

zyrafa - dublujesz wątki na różnych forach?

nie wystarczyła ci dyskusja tutaj, koniecznie musiałeś wrzucić ten post też na forum ratmed.pl

może warto było pochwalić się odpowiedziami, jakie tam dostałeś
całość dyskusji z ratmed.pl tutaj:
http://www.ratmed.pl/forum/viewtopic.ph ... &start=165
Ostatnio zmieniony 24 gru 2007, 00:01 przez CYREK1, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

mefistoVELEK
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mefistoVELEK » 24 gru 2007, 01:13

Wybacz kakuba:P Pomyłka mała. Wiadomo o kogo mi chodziło:P
Sorki

mefistoVELEK
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mefistoVELEK » 24 gru 2007, 01:14

A "Kubuś" to fakt, do kiubika było. Tzw. "nastempnom razom" postaram się być dokładniejszy:P

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”