Wiek na BORMA

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
adasiek91
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adasiek91 » 20 mar 2007, 08:29

czuwaj !

mam pytanie czy jest możejakaś dopuszczalna granica wieku na borma np. 5 miesięcy przed 16 urodzinami??
Pytam ponieważ jestem na kursie i dopiero na nim się dowiedziałem że nie moge zdawać egzaminów bo brakuje mi 5 miesięcy do urodzin ;/ Jest pare takich osób na tym kursie i uważam że powinny zostać dopuszczone gdyż wiek 16 lat rocznikiem mają ukońcony.
Pozatym czy osoba z września 1991 gorzej udzieli pomocy niż ta np. z stycznia??

pozdrawiam i prosze o odpowiedz

Czuwaj !
It's a beautiful day to save lives. Let's have some fun

CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 20 mar 2007, 08:46

Warunkiem przyjęcia na kurs pierwszej pomocy HSR jest ukończony szesnasty rok życia, co następuje w DNIU szesnastych urodzin :-)
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 20 mar 2007, 13:54

mysle ze czas zmienic ten wymog poniewaz osoby z tego samego rocznika, chodzacy do tej samej klasy nie moga uczestniczyc w tym samym kursie
Braci się nie traci

adasiek91
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adasiek91 » 20 mar 2007, 16:20

racja bulon a to jest krzywdzące no bo np. ja jestem zastępwym i amm pod sobą pare osób jako opeikun np. na wyjazdach i to ze mam 16 rocznikiem nikomu nie przeszkadza bo neima zadnych norm a jednak ma sie odpowiedzialnosć za ludzi a tu brakuje mi 5 miesięcy i dowiaduje sie na kursie że nie mog brać udziału w egzaminach ;/ to nie fer a na kursie noirmalnie jestem ;/

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 20 mar 2007, 16:40

To raczej powinienes miec pretensje do osob organizyjacych kurs.

Na prawo jazdy tez musisz spelniac pewne normy i nikt Cie nawet dzien wczensiej nie dopusci.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

merlin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: merlin » 20 mar 2007, 17:41

adasiek91 pisze:a tu brakuje mi 5 miesięcy i dowiaduje sie na kursie że nie mog brać udziału w egzaminach ;/ to nie fer a na kursie noirmalnie jestem ;/
Warto zwrócić uwagę, że ukończenie 16 roku życia nie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminów na kursie, ale przyjęcia na kurs (!), jak słusznie zauważył Cyrek.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2007, 17:44 przez merlin, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Piotr Skowroński
zastępca szefa HSR
http://www.hsr.zhp.pl

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 21 mar 2007, 15:56

slusznie cyrek zauwazyl merlin jednak nie ma to nic do rzeczy.
ludzie z tej samej klasy gimnazjum urodzeni w odstepach nawet jednego dnia nie moga brac udzialu w kursie... to glupie mowiac krotko.

powolywanie sie na przepisy typu prawo jazdy obalam prostym przykladem- komisja poborowa do woja jest rocznikowa czy wiekowa?
przepisy panstwowe typu - 18 lat = pelnoletnosc zrobiono dla porzadku i ulatwienia sobie sprawy np przy wydawaniu dowodow osobistych- 2 sycznia szturm rocznikowo 18 latkow spowodouje paraliz a tak wszystko zalatwia sie na spokojnie w ciagu roku

w przypadku harcerskich tematow- pewne rzeczy uwarunkowane sa tym ze potrzeba byc pelnoletnim np opiekun ale kurs pp moglby spokojnie byc dla kazdego wedrownika
Braci się nie traci

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 21 mar 2007, 16:15

@bulon - ale na razie takoie są zasady. Ja jestem przeciwny ich naginaniom. Poruszasz zupełnie inny temat czego przyznaję że na początku nie zauważyłem. Jak się przepisy zmienią to inna bajka. Ale na razie są jakie są i trzeba się ich trzymać.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 21 mar 2007, 16:17

alez ja wlasnie postuluje o ich zmiane :)
Braci się nie traci

adasiek91
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adasiek91 » 21 mar 2007, 16:29

jestem z toba bo akurat ten wymug jest nieodrzeczny ;/ mam nadzieje ze mnie dopuszczą ;p pozdrawiam

biedrona
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: biedrona » 22 mar 2007, 11:58

Kurs pierwszej pomocy HSR adresowany jest do wędrowników. Wędrownikiem jest osoba, która ukończyła 16 r.ż. Organizatorzy kursów nie powinni przyjmować osób, które nie spełniają kryteriów przyjęcia. Radzę zapamiętać to na przyszłość, ponieważ od zasady tej nie ma wyjątków i nikt, kto nie spełnia wymogów przyjęcia na kurs nie powinien być na ten kurs przyjęty. Nawet płacz i zgrzytanie zębów tego faktu nie zmieni.

Jeśli chodzi o odpowiedzialność za zastęp to uważam, że po pierwsze - jako osoba niepełnoletnia jako takiej odpowiedzialności za ludzi nie ponosisz, raczej pełnoletni opiekun/drużynowy. Ponadto jeśli jesteś uczestnikiem kursu, to nauczysz się udzielać pierwszej pomocy i w moim mniemaniu podejście lub nie do egzaminów nie wpłynie na posiadane umiejętności. Umówmy się, że odznaka w kwestii umiejętności nie dodaje skrzydeł.

Oferta kursowa HSR została dostosowana to obowiązującego w ZHP podziału na grupy wiekowe i w związku z tym nie rozumiem, czemu miałaby zostać zmieniona.
Ewa Sętowska
Sekretarz HSR
-
Impossible is nothing.

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 22 mar 2007, 15:10

miala by byc zmieniona poniewaz kolega z tej samej klasy, z tego samego zastepu ktorzy razem zaczeli przychodzic na zbiorki i rozni ich np dzien miedzy jednym a drugimi urrodzinami sprawia, ze ktos nie moze isc na kurs.

powinien liczyc sie rocznik urodzenia bo to determinuje do jakiej klasy ktos poszedl.
podzial metodyczny w zalozeniu opieral sie na realiach jakie sprawil nam MEN czyli dostosowanie pionow metodycznych do rodzaju szkolu
harcerze- podstawowka
harcerze starsi- gimnazjum
wedrownicy- szkola srednia
a ze latwiej wpisac- 13-16 -16-25 ....
co oznacza z wieku lat 16 jestesmy tym i tym...chociaz to rowniez zalezy od metodyki pracy...szczegolnie w zastepie wielopoziomow co nie jest rzadkością
Braci się nie traci

dziechu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dziechu » 23 mar 2007, 10:26

W tej kwestii zdecydowanie zgadzam się z Bulonem.
hej
Jaro
phm Jaro spod Giewonta HO

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 23 mar 2007, 13:47

Nie jestem pewien, ale argumentem zmiany wieku dopuszczenia do kursu z 15 na 16 było, to że zmieniają się grupy wiekowe w ZHP, zmieniają się w szkołach itd. i powinniśmy to dopasować, więc moim zdaniem albo konsekwentnie się czegoś trzymajmy, albo nie, a grupy wiekowe ustalane są chyba jednak w odniesieniu do rocznika, a nie daty urodzenia.
pozdrawiam
Sebastian Jeziorski
Harcerska Grupa Ratownicza Starówka
www.hgrstarowka.xt.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”