Ratownik ZHP czy Ratownik HSR ZHP ?

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
Zablokowany
19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sie 2006, 09:15

Być może było już to dyskutowane, ale nie mogę tego znaleźć, a chciałbym wiedzieć zanim "napadnę" o to GK ZHP.

Uchwała Głównej Kwatery ZHP nr 169/2005 z dnia 21 kwietnia 2005 r. w sprawie zatwierdzenia "Zasad działania Harcerskiej Szkoły Ratownictwa"
§ 12.
Odznaka HSR
1. Odznaka „Ratownik ZHP" jest wewnątrzzwiązkowym oznaczeniem członków ZHP, którzy ukończyli 16 lat, przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
2. Odznakę „Ratownik ZHP" przyznaje właściwy ze względu na przydział służbowy komendant hufca ZHP, na wniosek szefa szkolenia prowadzącego kurs pierwszej pomocy HSR
Tak na logikę tych OBU punktów, to zamiast "Ratownik ZHP" powinien raczej być "Ratownik HSR ZHP".
Natomiast jeśli ma być "Ratownik ZHP" to pkt 2 powinien raczej brzmieć:
2. Odznakę „Ratownik ZHP" przyznaje właściwy ze względu na przydział służbowy komendant hufca ZHP, na wniosek szefa szkolenia prowadzącego kurs pierwszej pomocy HSR lub na podstawie wniosku uprawnionego inspektoratu ratowniczego o przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Lukas
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 23 maja 2003, 18:35
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 25 sie 2006, 15:13

A który inspektorat jest uprawniony do prowadzenia autorskich szkoleń pierwszej pomocy innych niż HSR - wewnątrz ZHP?
Łukasz Gocek

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sie 2006, 15:30

Nie o to mi chodziło.
Raczej o to by uprawnione (odrębny temat) inspektoraty mogły stwierdzić że np. ukończenie pewnego typu kursu "zewnętrznego" oznacza przeszkolenie "w zakresie udzielania pierwszej pomocy", w rozumieniu pkt. 1, § 12.

Oczywiście jeśli założymy że "Ratownikiem ZHP" będzie mógł być każdy członek ZHP posiadający przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy, przynajmniej na poziomie kursu PP HSR.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2006, 15:47 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Lukas
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 23 maja 2003, 18:35
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 25 sie 2006, 15:53

Przeszkolenie (zewnętrzne) w zakresie udzielania pierwszej pomocy nie jest tożsame z odznaką czy tez nazwą Ratownik ZHP.
Jeśli ktoś kończył kurs PCK to jest ratownikiem PCK, Malty - jest maltańczykiem, PZM - ratownikiem PZMotu itd.
Ci, którzy ukończyli kurs HSR są ratownikami ZHP. Póki co istnieje jeden program szkoleniowy zatwierdzony przez GK do szkolenia członków ZHP. Jest to program HSR.
Gdyby powstały inne programy - wówczas być może celowe stałyby się Twoje rozważania na temat nazwy. Można się jedynie zastanawiać czy celowe jest tworzenie odrębnych programów w jednym przecież Związku.
Łukasz Gocek

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 25 sie 2006, 16:09

Nie bedę się sprzeczał, ale jesli przyjąć takie założenie to GK dla zadbania o tzw. "kulturę prawną" powinna zmienić § 12. Np. tak:
§ 12.
Odznaka HSR
1. Odznaka „Ratownik ZHP" jest wewnątrzzwiązkowym oznaczeniem członków ZHP, którzy ukończyli 16 lat, przeszkolonych na kursach pierwszej pomocy HSR.
2. Odznakę „Ratownik ZHP" przyznaje właściwy ze względu na przydział służbowy komendant hufca ZHP, na wniosek szefa szkolenia prowadzącego kurs.
Ma to pewiem minus.
Oznacza promowanie jak najwiekszej ilości członków ZHP przeszkolonych przez HSR, zamiast promowania jak najwiekszej ilości przeszkolony członków ZHP w ogóle.
Pytanie do GK ZHP - czy o to chodzi ?
Ostatnio zmieniony 25 sie 2006, 16:10 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Marecki
Stały bywalec
Posty: 404
Rejestracja: 23 mar 2003, 22:52
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 25 sie 2006, 22:03

Witam,

myślę, że pytanie o co chodzi GK możesz zadać GK kimkolwiek jest.

Pozdrawiam
Marecki

P.S Dysputę na ten temat uważam za dość śmieszną.
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 26 sie 2006, 06:27

Marecki pisze:
19kldh pisze:Oznacza promowanie jak najwiekszej ilości członków ZHP przeszkolonych przez HSR, zamiast promowania jak najwiekszej ilości przeszkolony członków ZHP w ogóle.
Dysputę na ten temat uważam za dość śmieszną.
Twoje prawo ...
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”