Co ma PCK, Malta, GOPR........do HSR i ZHP

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
Zablokowany
jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 12 mar 2006, 22:25

Nie chce tu przytaczać całość, bo Ci co śledza dyskusję, to wiedza o co chodzi, a tych co wcześniej nie czytali odsyłam do wontku na temat inspektoratu chorągwii Łudzkiej (pod koniec 2 strony).
19kldh napisał:
A po co zakładają HGR ratownicy HSR-owscy ?
HGR-y powstały w kilku celach, oczywiście konkretne powody mogą być różne w różnych grupach, ale po pierwszej jak sama nazwa wskazuje, grupa istnieje, po co by ratować ludzi. Z jednej strony podczas imprez organizowanych przez ZHP, bo tak samo jak innych obowiązują nas przepisy odnośnie imprez masowych, a z 2 strony, bo jest taka idea, by system ratownictwa był oparty na takim systemie, czyli gdy brakuje jednostek zawodowych, by wolontariusze mogli ich wspierać, ale do tego muszą być odpowiednio przygotowani i wyposażeni. A poza tym grupy istnieją by szkolić innych.
W skład HGR-u wchodzą harcerze, dlatego też taka nazwa HARCERSKA, ale jak to się ma do PCK, Malty GORP, WOPR, TOPR, HOPR, ŚMPOR to ja już nie wiem???

A i nazwa HSR-owcy jest mało trafiona, ja bym powiedział Harcerze.
19kldh napisał:
Ale ja dałem przykład grupy w której nie ma ratowników HSR.
Ale są harcerze, jak nie ma, to tu ktoś organizację pomylił

I jeszcze raz zadam pytanie "PO CO"; miała by powstawać grupa PCK w ZHP i czemu miało by to mieć wpływ na nasze wewnętrzne regulacje, jeśli ktoś w PCK chce założyć GR to tam spokojnie może to zrobić i z tego, co wiem, to już niedługo wymagania na istnienie takiej grupy, będą bardzo podobne do naszych, nie wiem na ile były na nas wzorowane, ale myślę, że nasze rozwiązania wywarły tam mały wpływ, ewentualnie były tak logiczne, że inni też na nie wpadli. Podobnie Malta ma swoje grupy ratownicze, No GOPR, TOPR i WOPR to chyba jasne.

Pozdrawiam Sebastian Jeziorski
Sebastian Jeziorski
Harcerska Grupa Ratownicza Starówka
www.hgrstarowka.xt.pl

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 12 mar 2006, 22:35

Jeśli HGR zakładają harcerze-ratownicy, po kursach HSR, to dobrze,
a jeśli założą ją harcerze-ratownicy, po kursach PCK, to źle ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 12 mar 2006, 22:47

19kldh napisał:
Jeśli HGR zakładają harcerze-ratownicy, po kursach HSR, to dobrze,
a jeśli założą ją harcerze-ratownicy, po kursach PCK, to źle ?
Ale kiedy ja tak powiedziałem???
Celowo unikałem mówienia o ratownikach po kursie HSR, tylko o harcerzach.
Kurs Pierwszej pomocy ma się nijak do ratownictwa, to są podstawy i nie ma znaczenia czy to będzie kurs HSR, PCK, czy wiedza ze zbiórek, jeśli tylko prowadzący będzie posługiwał się aktualnymi standardami i przeprowadzi zajęcia na wszystkie istotne tematy.
A po kursie PCK nie zostaje się ratownikiem PCK, GOPR nie robi kursów, ale gdyby jakieś robił, to samo ukończenie kursu nie powodowałoby bycia ratownikiem GOPR.

I cały czas, druh stara się zmienić temat i nie potrafi przyznać, że to jakaś absurdalna sytuacja, gdzie ZHP musi dostosowywać swoje przepisy do ludzi z Malty, PCK.....
Sebastian Jeziorski
Harcerska Grupa Ratownicza Starówka
www.hgrstarowka.xt.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”