SAS letni 2006

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 15 sty 2006, 14:32

Korzystając z doskonałego narzędzia internetowego jaki jest forum, mając nadzieję na ożywienie dyskusji w tym miejscu, przedstawiam poniższe pytanie.

Czas zacząć myśleć o lecie, chcąc dobrze przygotować się do najróżniejszych przedsięwzięć zaplanowanych przeze mnie chciałem zapytać szanowne grono, czy uważa, że latem potrzebny jest obóz dla ratowników ZHP ?

Jeśli tak, to prtoszę o sugestie dotyczące tematyki obozu, miejsca, programu, kryteriów uczestnictwa itd....
Mam nadzieję, że podzielicie się swoimi przemyśleniami na ten temat.

hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

goofer
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: goofer » 17 sty 2006, 08:56

Ostrów Wielkopolski:)
Centrum i zewsząd blisko:)
phm. Paweł Sobczak
Druzynowy 3 DW im. Zawiszy Czarnego
http://www.3dw.pl

CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 17 sty 2006, 12:38

Wolałbym raczej dyskutować o tym co ma się wydarzyć na tym obozie.
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 17 sty 2006, 18:30

Jak dla mnie to podejrzewam, że pozostaniemy przy tradycyjnym terminie sierpniowym.
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 18 sty 2006, 00:45

Mariusz pyta pewnie o obóz dla członków HGR-ów, bo to co będzie na kursie instruktorskim jest raczej niezmienne. Byłem na SASie letnim 2005 tylko przez 1 weekend, ale po tym co tam zobaczyłem i relacjach uczestników myślę, że formuła zdecydowanie się sprawdziła i warto ją powtórzyć. Ale Mariuszu - czy pytasz o konkretne propozycje programowe czy w ogóle o sam pomysł na SAS letni 2006??
Jakub Sieczko

CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 18 sty 2006, 11:26

Jukubie, mój drogi kolego, pytam o obóz dla ratowników ZHP. Chcem właczyć się w poszukiwanie formuły obozu dla Ratowników ZHP, jeśłi zaś chodzi o formułe obozów instruktorskich to na podstawie letnich doświadczeń uważam, że należałoby ja zdecydowanie zmienić.
Proszę zatem o głosy w duskusji na temat obozu RATOWNICZEGO.
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 18 sty 2006, 16:05

Mariusz napisz czy myslisz o podobnej formie jaką był OZOR? - Czyli większość lub wszyscy (bo się nie orientuję do końca) uczestnicy obozu ratowniczego to członkowie HGRów. Czy pisząc Ratownik ZHP myślisz również o 16-letnich absolwentach kursów Pierwszej Pomocy? A co do miejsca - myślę, że centrum Polski było by "najsprawiedliwsze", ale czy najciekawsze? I jeszcze jedno pytanie czy będzie można zauczestniczyć w takim obozie "w niepełnym wymiarze czasu"? Wiadomo praca, praca, urlop, praca...
Pozdrawiam
Łukasz Gocek
Łukasz Gocek

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 18 sty 2006, 16:43

Ja zastanowił bym się nad pomysłem, który padł rok temu, chyba to Puchatek o tym pisał, by obóz składał się z kilku bloków tematycznych, po 2-3 dni. Można by się wtedy zająć ratownictwem wysokościowym, wodnym, drogowym. Można by tez spróbować zorganizować BTLS, albo ILS. Myślę, że zajęcia z psychologiem to zawsze dobry pomysł, z tego co słyszałem, na ostatnim obozie zajęcia te były przeprowadzone bardzo profesjonalnie. Dodatkowo, jeśli było by to Borne można by przeprowadzić cykl zajęć na temat katastrof budowlanych(chyba tam są dobre warunki do tego) jeśli nie to idealne warunki do takich rzeczy są w Świętoszowie(zielona góra), poza tym stacjonuje tam jednostka ratownicza, więc to miejsce ma wiele innych walorów.

Sebastian Jeziorski
HGR Starówka
Sebastian Jeziorski
Harcerska Grupa Ratownicza Starówka
www.hgrstarowka.xt.pl

kubakuba
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubakuba » 18 sty 2006, 23:50

BTLS to jest dobry pomysł... Problemem są koszty - 600 PLN od osoby... Trzeba by na to dostać potężną kasę skądś... Albo uzgodnić na zasadzie wy nam-my wam jakieś bardzo preferencyjne warunki z Medycyną Praktyczną... Tylko co im możemy dać??
Mariuszu - a może zajęcia o współpracy ze śmigłowcem i może nawet jaki śmigłowiec by do nas przyleciał??
Plus może w tym roku trochę nacisku na ratownictwo wodne czyli zajęcia np. z SAR??Ale wtedy SAS na Pomorzu raczej....
Jakub Sieczko

jeziorski
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jeziorski » 19 sty 2006, 00:27

możliwe, ze w Świętoszowie są śmigłowce, ogólnie ze śląskiego okręgu wojskowego można spróbować zdobyć, bo nasza w ostatnie wakacje na wizytacje jednego z obozów, nasza wielkiej mocy komendantka chorągwi leciała razem z dowódcą SOW, no i w Bydgoszczy jest jednostka ratownicza, gdzie powinny być jedyne 2 Sokoły "karetki", jeśli do Iraku nie zabrali , ale pytanie czy to jest najważniejsze na takim obozie, bo z tego co ostatnio jeden pilot stwierdzi, to może i mu cos tam ludzie pokazują na ziemi, ale on i tak ma to w nosie i musi sie zdawać na siebie, bo to on odpowiada za bezpieczeństwo maszyny, nie mówię tu o GOPR i TOPR, ale to specyficzne warunki są, a nam jako ratownika zhp ta umiejętność, jest jedna z ostatnich jakie potrzebujemy. Co do BTLS-u to może da się coś taniej załatwić,to pomysł.
A jeśli chodzi o ratownictwo wodne, to można znaleźć jakąś grupę WOPR która może dużo nauczyć. Nawet we Wrocku jest jakaś ekipa, nie wiem na ile są dobrzy w tym co robią ale to chyba jest do sprawdzenia.

pozdrawiam
Sebastian Jeziorski
Harcerska Grupa Ratownicza Starówka
www.hgrstarowka.xt.pl

CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 19 sty 2006, 10:03

Lukas napisał:
Mariusz napisz czy myslisz o podobnej formie jaką był OZOR? - Czyli większość lub wszyscy (bo się nie orientuję do końca) uczestnicy obozu ratowniczego to członkowie HGRów.
Zeszłoroczne Ogólnopolskie Zgrupowanie Obozów Ratowniczych było formą otwartą dla Wszystkich ratowników ZHP, którzy działają w HGR, HKR lub drużynie ratowniczej. Jednym z warunków było ukończenie 18 roku życia, więc to mogło zamykać drogę do uczestnictwa jakiejś grupie osób. Rzeczywiscie tak jak myśłisz, większość na obozie stanowili członkowie Harcerskich Grup Ratowniczych. Moim zdaniem to chyba dobrze, bo członkowie HGR wreszcie sie szkolą. Nie wiem natomiast, czy nie stworzyć propozycji również dla młodszych ratowników ZHP (16-18 lat), czy znaleźli by się chętni ?? Może ktoś z Waszych środowisk ?
I jeszcze jedno pytanie czy będzie można zauczestniczyć w takim obozie "w niepełnym wymiarze czasu"? Wiadomo praca, praca, urlop, praca...
Jak pokazuje doświadczenie, z którym pewnie się zgodzisz, uczestniczenie tylko w częsci zajęć nie jest najlepszym rozwiązaniem, często burzy tok zajęć i ogólna atmosferę, którą buduje się przez jakiś czas. To oczywiscie nie znaczy, że nie można byłoby obmyślić formy, która byłaby dostępna "z doskoku" np. tylko na kilka dni. Wiąże się to niestety ze zwiększonymi kosztami obsługi, ale jak to mawia nasz kolega Mateusz - "liczy się duch nie materia, kasa to nie problem".
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”