Harcerze w KSRG?

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 25 maja 2004, 22:00

hmmm... może tylko Ty o nim wiedziałeś... ;oP

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

puchatek

Post autor: puchatek » 25 maja 2004, 22:02

Był taki kurs w 2000 roku konkretnie Kurs Liderów Harcerskich Grup Ratowniczych odbywał się zimą w CORT Łosice.

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 25 maja 2004, 22:24

W sumie to albo mi się wydaje albo mam jakieś przewidzenia 2000 no tak w sumie to tylko 4 lata temu, w sumie to były inne wymogi, w sumie kogoś mogło wtedy jeszcze nie być w ZHP, lub nie interesował się ratownictwem...
W końcu 4 lata to nie wiele czasu.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 26 maja 2004, 08:50

Po poście Łukasz- Mariuszu coś czuję że nie tylko ja tak odebrałem Twoje wypowiedzi...

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O

Kaśka

Post autor: Kaśka » 26 maja 2004, 12:59

Drodzy Druhowie,
Wiem, że nie muszę nic pisać, na pewno sami wiecie, że poziom tych wypowiedzi jest przynajmniej niezadowalający. Może przejdźmy do konstruktywnych wypowiedzi.
pozdrawiam
katarzyna Krawczyk

--
hm. Katarzyna Krawczyk
Harcerska Szkoła Ratownictwa
Wydział Programowy GK ZHP

Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 26 maja 2004, 13:49

Rozpoczynając ten wątek opisałem nasze konkretne problemy. Postawiłem też konkretne pytanie i zakończyłem post prośbą o wszelką pomoc (czyli informacje na interesujace nas tematy). Początkowo zainteresowanie było zerowe i sam nie wiem o czym to świadczy. A następnie po kilku wypowiedziach użytkowników czytam wypowiedzi dh Koordynatora HGR zachowane w tonacji: "radźcie sobie sami bo jak nie to ja nie chcę takiego HGRu". Takie stawianie sprawy wywołało u mnie najgorsze obawy. Nikt dh Kasiu nie zarzuca Szefostwu złej woli. Wydaje mi się jednak, że jeśli obowiązują pewne wymogi w stosunku do HGR-ów to po harcersku należałoby pomóc Grupom, które sobie gorzej radzą, albo mają kłopoty natury formalno-prawnej. Tymczasem zamiast motywować wypowiedzi dh Mariusza wywołaly u mnie reakcję odwrotną. Stąd mój poprzedni dłuuugi post.

phm Łukasz Gocek
Łukasz Gocek

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 26 maja 2004, 15:07

pytanie jakiej pomocy oczekujecie.
bo w zeszlym roku byl organizowany SAS specjanie dla HGR i w tym roku tez sie sporo szykuje.
najbardziej boli brak funduszy- ale szefostwo nie jest chyba po to by kase dzielic na hgr. w probie zdaje sie na cwika i phm sa pkt aby zorganizowac akcje zarobkowe. czy moze wszyscy omijajaj ten punkt i tylko raczke wystaw?
chcecie smochodow?? moj hufiec i hufiec wola dostal od wojska po karetce. wystarczylo poprosic.
malo bankow jest,firm transportowych?z tym ze warto by to akurat zrobic juz na poziomie centralnym.
R1 kosztuje okolo 4 tysiecy.duzo??moze.ale co poradzic- wystarczy popatrzec na ceny kursow 1 pomocy lub przejrzec jeden katalog sprzetu z cenami i kazdy sie domysli ze ratownictwo tez jest do trzepania kasy.

moze jak kazdy hgr uzbiera kase to niech nie leci do sklepu tylko kupimy troche wiecej tych toreb i bedzie taniej.tak samo ze wszystkim. kazdy kupuje sobie zamiast sie dogadac. milion polarow zamiast jeden dla wszystkich. tylko kazdy ma swoj super pomysl.

pozdrawiam
bulon
Braci się nie traci

Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 26 maja 2004, 15:35

Jeszcze raz odsyłam do pierwszego posta w tym wątku. Tam wyraźnie napisałem jakiej pomocy oczekujemy.
Skoro już wspominałeś o pieniądzach - to jakoś sobie radzimy - chociaż zaręczam Ci, że 4 tys zł w Wa-wie i 4 tys w Rzeszowie to nie są te same pieniądze. Co do akcji zarobkowych to własnie dzięki nim HGR Rzeszów się utrzymuje. Nigdy nie dostaliśmy ani grosza za darmo, więc "wystawianie rączki" odpada. Ale ma to również złe strony. Od jakiegoś czasu jesteśmy postrzegani w lokalnym środowisku jako zarobkiewicze. Boje się, że zaczynamy wypaczać pojęcie "służby" na rzecz pogoni za pieniądzem.
Samochody? Nie sztuka jest kupić samochód czy go dostać. Sztuką jest go utrzymać.
Z resztą o czym my mówimy? Samochód - własnością Grupy - w hufcu, który nie ma nawet telefonu, o komputerach, ksero czy innych "biurowcach" nie wspominając? W chorągwi, która dysponuje jednym, starym polonezem?
Powtarzam, że pieniądze nie są dla nas głównym problemem. Bardziej blokuje nas brak oficjalnej współpracy z jednostkami KSRG - nikt nas nie chce. I o to pytałem. Jak inni sobie poradzili z tym problemem. Jedyną konkretną odpowiedź otrzymałem od dh Mateusza Moryto z HGR Opole - bardzo Mu dziekuję, ale ich umowy i porozumienia u nas niestety "nie przejdą".
To wszystko.

phm Łukasz Gocek
Łukasz Gocek

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 26 maja 2004, 15:37

Kaśka napisał:
...Dzięki uporowi i determinacji szefów HGRów i szefostwa HSR oraz przedstawicieli najpierw Wydziału Harcerstwa Starszego i Specjalności a potem Wydziału Specjalności GK ZHP - Harcerskie Grupy Ratownicze stały się częścią HSR...
I chwała Wam za to dh. Kasiu. :o)
Kaśka napisał:

Kryteria działania HGR, przyjęte przez Główną Kwaterę w 2002 roku są jednym z dokumentów ZHP dostępnym, na stronach internetowych, w "wiadomościach urzędowych" w komendach chorągwi czy hufców. Nikt więc nie może powiedzieć, że nie wie jak one brzmią. I co ważne a co moim zdaniem jest w tym wątku kilkakrotnie mylone, w oparciu o te kryteria szefostwo HSR przeprowadziło analizę HGR w Polsce i to na mocy tych właśnie kryteriów...
Kryteria działania
Harcerskiej Grupy Ratowniczej
Harcerska Grupa Ratownicza, posługująca się skrótem HGR, jest jednostką organizacyjną ZHP działającą na podstawie Kryteriów Harcerskich Klubów Specjalnościowych (zatwierdzonych przez Główną Kwaterę decyzją z 12 grudnia 1995 r.), poszerzonych o poniższe punkty regulaminu.
1. Głównym celem HGR jest prowadzenie działań ratowniczych.
2. HGR, oprócz działalności ratowniczej związanej ze specjalizacją grupy, powinien w ramach służby innym prowadzić działalność szkoleniową na potrzeby ZHP po zatwierdzeniu
planu szkolenia przez Harcerską Szkołę Ratowniczą.
3. Szefem HGR może być instruktor w stopniu minimum podharcmistrza.
4. Szef HGR jest zobowiązany do zarejestrowania jej w Harcerskiej Szkole Ratownictwa w terminie jednego miesiąca od daty jej powołania.
5. Członkami HGR mogą być tylko pełnoletni członkowie ZHP.
6. HGR powinien działać w strukturach ratowniczych w ramach zintegrowanego systemu ratownictwa.
7. HGR może posiadać jedną specjalizację w danej dziedzinie ratownictwa lub posiadać określone sekcje specjalistyczne.

I gdzie tu dh. Kasiu mowa o :
CYREK1 napisał:
Pewne sprawy trudno było przeskoczyć, ale temat ubezpieczenia i odpowiedzialności cywilnej, odszkodowawczej trzeba uregulować bezwzględnie, trzeba także w odpowiedni sposób się zabezpieczyć w odpowiednią odzież ochronną, zaszczepić. !
Staram się ale nie widzę nic o ubiorach ochronnych, szczepieniach w tych kryteriach... A przecież nie mówimy tu o jakiś innych kryteriach w końcu druhna sama tak pisała:
Kaśka napisał:
Nie w oparciu o dokumenty, które powstaną dopiero, nie o wymyślone przez szefostwo czy kogokolwiek innego enigmatyczne wymagania, tylko o dokument zatwierdzony uchwałą Głównej Kwatery ZHP....
Jednak czytając wypowiedź dh. Mariusza mam inne wrażenie że właśnie te kryteria nie znane były wzięte pod uwagę.
Kaśka napisał:
...Nie możemy jednak jeszcze publikować tych wymagań, bo jesteśmy w trakcie ustalania ich z KG PSP. Jednak niektóre z nich są oczywiste i te znalazły się w listach do szefów HGRów, po to by wszyscy mogli się na nie przygotować. Ale one nie były podstawą do weryfikowania HGRów...
Nie jestem Szefem HGR więc nie dostałem takiego listu, choć może ktoś z Inspektoratu dostał... I co mam mówić ludziom którzy chcą założyć HGR są wymagania takie i takie te są tajemne tylko dla Szefów HGR a te są dla pospólstwa aczkolwiek jeżeli spełnisz te dla pospólstwa i tak nie będziesz działał jako HGR musisz jeszcze spełniać te magiczne.
Kaśka napisał:
Żeby tak było, dyskutujmy, działajmy, nie zarzucajmy sobie jednak złej woli – bo ani mnie ani Mariuszowi ( ani tym bardziej reszcie szefostwa HSR) nie zależy na zniszczeniu większości HGR.
Wiem i nie zarzucam, aczkolwiek popieram wypowiedź dh. Łukasza że odpowiedź dh. Mariusza ewidentnie nie była motywująca.
Drugą rzecz o którą mi chodzi jest przepływ informacji który jest osłabiony, choć staram się żeby tak nie było.
Nie chodzi mi również o udowadnie jakiś chorych racji, a jedynie oto żebym coś wiedział na ten temat skoro tyle jest mowy o tym aby wszystkie HGR były takie same. Szczególnie że jako pole mojej służby wybrałem sobie właśnie HSR.
A ciężko mi się na coś powoływać skoro za każdym razem coś innego słyszę.
Nie chcę też wnikać w kasę czy dotację z GK bo uważam że zdecydowanie lepszą inwestycją były kolejne fantomy. Ale to już moje prywatne zdanie w ogóle nie dotyczące dyskusji.
Czekam na te warsztaty dla Szefów Inspektoratów i Szefów HGR, a może też dla ludzi zainteresowanych HGR bo myślę że paru też by się znalazło. (to tak apropo propozycji) i może warto by było żeby te wytyczne magiczne razem z kartami HGR których też nie ma w kryteriach a jednak dh. Mariusz je rozsyła, może jakiś mały pakiecik, informatorek lub coś takiego.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki

P.S NIechciałbym również nikogo urazić jeżeli ktoś się poczuł urażony tym postem to przepraszam z góry.
phm. Marek Jędrzejek H.O

Kaśka

Post autor: Kaśka » 26 maja 2004, 19:50

Drodzy Druhowie,
Wiem, że nie muszę nic pisać, na pewno sami wiecie, że poziom tych wypowiedzi jest przynajmniej niezadowalający. Może przejdźmy do konstruktywnych wypowiedzi.
pozdrawiam
katarzyna Krawczyk

--
hm. Katarzyna Krawczyk
Harcerska Szkoła Ratownictwa
Wydział Programowy GK ZHP

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 26 maja 2004, 21:00

Cieżko jest dyskutować o czymś co jest owianę legendą i ogromem nie pewnych inforamacji... ( to tak jak ustawa o ratownictwie ;o) ) Tylko niechciałbym żeby HSR pracowało jak NFZ... ;oP

Cóż szkoda że tylko Szefowie HGR dostali takie listy, sądzę że warto zamieszczać tego typu informacje na stronie po ona służy jeżeli nie dla ogółu to przynajmniej w strefie instruktorskiej.
Czekam w takim razie na jakieś informacje.
Dla mnie temat motywacji i demotywacji zakończony.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki

P.S Życzę powodzenia wszystkim którzy walczą o miano HGR... może kiedyś ktoś na Śląsku się pokusi... ;o)
phm. Marek Jędrzejek H.O

Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 26 maja 2004, 21:31

Kaśka napisał:
A będzie tą współpracę regulowało zapewne porozumienie z Komendantem Głównym PSP, wiec lokalnym jednostkom PSP pozostanie się podporządkować. Łukasz, myślisz, że to rozwiąże Twój problem?
Zdecydowanie tak. W tej chwili nie istnieją porozumienia na mocy, których dowódcy JRG w Rzeszowie mogą podpisać wiążące umowy z HGR (porozumienia pomiędzy Komendantem Głównym PSP, a Naczelnikiem ZHP nie jest wystarczającym dokumentem wg Wojewódzkiego Koordynatora). Wszyscy boją się podjąć decyzję i wziąć odpowiedzialność za... no właśnie za co? HGR-y mają swoje kryteria, ale to jest dokument wewnętrzny, który w żaden sposób nie obrazuje stanu prawnego Grupy wobec PSP czy innej jednostki KSRG.
Jak najbardziej wyrażam swoją chęć współpracy w kwestiach HGR jednak o możliwości wpływania na kształt i obraz Grup dowiaduję się dopiero z powyższego postu Kasi.
Poprzednie wypowiedzi dh Mariusza nakazywały mniemać inaczej. Najwyraźniej byłem w błędzie, ale jak już wyżej pisałem - to tylko literki.
Dla mnie również temat motywacji jest zakończony.
Faktycznie skupmy się na rzeczowej dyskusji o możliwościach współpracy z PSP lub inną jednostką KSRG.
No więc pytam po raz kolejny wszystkich "siedzących w temacie" - jakie są możliwości współpracy (oficjalnej) z PSP, O.C., PR itp? Jak załatwialiście to u Was?

Łukasz Gocek

P.S. Dziękuję wszystkim, którzy udzielili mi informacji zarówno na forum jaki i w korespondencji prywatnej.

Ł.G.

Łukasz Gocek

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 26 maja 2004, 21:56

Popytam przycisnę Domela żeby się wypowiedział bo wiem że coś tam kombinują z OC.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki

P.S Ale z tego co się orientuję to znajomochy.... niestety nadal rządzą...
phm. Marek Jędrzejek H.O

CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 31 maja 2004, 10:10

łukasz, żałuję, że mylnie odebrałeś moje wypowiedzi ale wynikało to chyba z błednego odebrania przeze mnie twoich postów :), mam nadzieję, ze uda mi się pomóc Waszemu środowisku.
Nie mówiłem nigdzie, że wymogiem działania HGR-u jest ubiór ochrony czy ubezpieczenie, nie ma takich przepisów w ZHP, ale jeśli chcemy pracowac jako wolontariusze w PSP czy PR, to niestety jest to obowiązek spoczywający na nas.
Teraz o współpracy, mozliwa jest ona w oparciu o umowy cywilno-prawne zawarte pomiędzy komendantem właściwej jednostki terenowej PSP a np. komendantem hufca, lub inną osoba posiadającą pełnomocnistwo do reprezentowania ZHP.
mam nadzieję, ze uda mi się stworzyć baze porozumień zawartych przez HGR-y z PSP, PR i OC na terenie całego kraju i wtedy z chęcią udostępnimy te dokumenty.
Jak przekonac kogoś do współpracy - to bywa trudne, zanim w szczecinie harcerze wsiedli do karetek Pogotowia minęło 3 lata cięzkiej pracy, udowadniania, że jesteśmy partnerami, odpowiedzialnymi partnerami.
Wydaje mi się, że nie ma innej drogi, żadne porozumienie formalne nie zmusi strażaków do współpracy z HGR-em jeśli nie będa mieli do nich zaufania, jeśli nie będą wiedzieli, jaki poziom oni reprezentują, czu są odpowiedzialni i w sytuacji kryzysowej np. nie spanikują.
To bardzo trudne do uchwycenia i sformalizowania w porozumieniu, ale to własnie jest istotą współpracy podmiotów ratowniczych.
Ja póki co w swoim środowisku walczę o ściślejszą współpracę z PSP, pomogają mi najbardziej imprezy robione z ich udziałem. To najlepszy pomysł na współdziałnie.
Mam nadzieję, że źle zinterpretowane moje wcześniejsze wypowiedzi już w nikim nie powoduja emocji a motywacja do działania wzrasta.
Pozdrawiam:)
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 31 maja 2004, 23:30

CYREK1 napisał:
Jak przekonac kogoś do współpracy - to bywa trudne, zanim w szczecinie harcerze wsiedli do karetek Pogotowia minęło 3 lata cięzkiej pracy, udowadniania, że jesteśmy partnerami, odpowiedzialnymi partnerami.
Wydaje mi się, że nie ma innej drogi, żadne porozumienie formalne nie zmusi strażaków do współpracy z HGR-em jeśli nie będa mieli do nich zaufania, jeśli nie będą wiedzieli, jaki poziom oni reprezentują, czu są odpowiedzialni i w sytuacji kryzysowej np. nie spanikują.
To bardzo trudne do uchwycenia i sformalizowania w porozumieniu, ale to własnie jest istotą współpracy podmiotów ratowniczych.
Hmmm trzy lata... A my mamy sześć miesięcy a w zasadzie to mniej :??|, ale to miłe - mieć poczucie, że "na górze" są ludzie, którzy zawsze pomogą, wesprą działnia tych "mniejszych"...
No - koniec gadania. Do roboty bo jeszcze nie zdążymy na czas :p

Pozdrawiam
Łukasz Gocek
Łukasz Gocek

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”