Harcerze w KSRG?

forum Harcerskiej Szkoły Ratownictwa
hsr.zhp.pl
Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 11 maja 2004, 22:42

W ostatnim czasie "drgnęło" coś w sprawie Harcerskich Grup Ratowniczych. I dobrze... Coś się zaczyna dziać. Powoli rysują się ramy działania. Jednak patrząc na aktualną listę HGRów w Polsce - niektórzy z nas moga byc zdziwieni rozkładem liczebnym poszczególnych grup, do których zakwalifikowano HGR-y ( http://hsr.zhp.org.pl/index.php?option= ... view&id=62 ).
Jak wielu szefów Harcerskich Grup Ratowniczych - również i ja otrzymałem pismo z Szefostwa HSR w sprawie wniosku o rejestrację HGR "Rzeszów" w Krajowym Rejestrze HGR.
Niestety nie udało nam się zakwalifikować do pierwszej grupy (Jednostki, które spełniaja kryteria, czyli są Harcerskimi Grupami Ratowniczymi) Dlaczego?
Zgodnie z regulaminem HGR powinien działać w strukturach zintegrowanego ratownictwa.
I tu zaczyna się nasz problem... Długo musiałbym wymieniać ludzi i organizacje do których zwracaliśmy się z prośbą o podpisanie umów, porozumień... Wszędzie odsyłano nas "z kwitkiem". W telegraficznym skrócie - nikt w Rzeszowie i okolicach nie chce brać sobie na głowę "strupa" w postaci harcerzy. Wszędzie pytają o uprawnienia, ubezpieczenia, podstawy działania i po chwili zastanowienia - kręcą przecząco głową, rozkładają ramiona. "Tego instrukcje nie przewidują, nie ma takich opcji..."
Zgodnie z pismem Szefostwa HSR grupa ma 6 miesięcy na wejście w struktury zintegrowanego ratownictwa. Chwilowo jest to nie do przeskoczenia w naszej, podkarpackiej rzeczywistości. :(
Zwracam się z prośbą do wszystkich zainteresowanych tematem.
Pomóżcie, podpowiedzcie jak załatwialiście te sprawy u Was. Z kim rozmawialiście? Jakie umowy zostały podpisane, jakie porozumienia?
Będę wdzięczny za każdą formę pomocy.

phm Łukasz Gocek
HGR "Rzeszów"
hgr@op.pl
Łukasz Gocek

Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 13 maja 2004, 11:39

Hmm... Nie wiem jak mam rozumieć tą "ciszę". Czyżby zerowe zainteresowanie tematem, czy może podobne problemy w innych środowiskach? Kurczę... zaczynam się martwić... A dni lecą :(
Łukasz Gocek

Patka_69
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Patka_69 » 13 maja 2004, 12:04

Może warto żebyś wysłał maila do kogoś z góry. Szefa twojego inspektoratu kogokolwiek i tam postawił jasno pytania...
Chciałabym bardzo odpowiedziecieć na to pytanie, ale po pierwsze nie należę do HGRu a po drugie jedyne co łączy z HSR to służba i pomoc innym ludziom (udzielanie pierwszej pomocy). Tutaj jak widzisz nikt nie miał podobnych problemów, a władze najwyższe żadko tu zaglądają...
WYŚLIJ MAILA... to szybko dostaniesz odp.

Pozdrawiam
PATKA :D
"By każda mała myśl,
czyn lub słowo,
braterskie było...
Tak iść do celów wielkich."

Kaśka

Post autor: Kaśka » 13 maja 2004, 12:39

Drodzy Druhowie,
Wiem, że nie muszę nic pisać, na pewno sami wiecie, że poziom tych wypowiedzi jest przynajmniej niezadowalający. Może przejdźmy do konstruktywnych wypowiedzi.
pozdrawiam
katarzyna Krawczyk

--
hm. Katarzyna Krawczyk
Harcerska Szkoła Ratownictwa
Wydział Programowy GK ZHP

Patka_69
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Patka_69 » 13 maja 2004, 13:48

Hehe! To chyba warto mu odpowiedzieć Druhno Szefowo HSRu ;)

Pozdrawiam!
"By każda mała myśl,
czyn lub słowo,
braterskie było...

Patka_69
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Patka_69 » 13 maja 2004, 13:50

tzn. Druhna chyba najlepiej wie jak jest....
"By każda mała myśl,
czyn lub słowo,
braterskie było...

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 19 maja 2004, 16:36

Droga druhno Patko myślę że tu powinien się wypowiadać dh. Mariusz Cyrulewski członek szefostwa odpowiedzialny za HGR.
Co do odpowiedzi Szefa Inspektoratu Chorągwi Podkarpackiej chyba ciężko będzie dh. Łukaszowi dopowiadać na pytania zadane przez Kanapkę Szefa HGR Rzeszów ponieważ to jedna i ta sama osoba.
Co do HGR to niestety nie mogę się wypowiedzieć wogóle ponieważ nie mam żadnej praktyki w pracy z HGR.
Pozdrawiam Łukaszu owocnej pracy, i poszukiwań rozwiązań.
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

Patka_69
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Patka_69 » 19 maja 2004, 22:11

Przepraszam, ja tu tylko sprzątam... :(
Ale za to lubię siedzieć na czymś co ratownicze... ;)
Więc jak już pomóc nie umiem to przynajmniej pozamiatam :]]]
"By każda mała myśl,
czyn lub słowo,
braterskie było...

Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 20 maja 2004, 00:56

Dzięki Marku :) Staramy się jak możemy z różnym skutkiem... Wobec ciszy jaka niestety panuje w tym temacie postawię nieco inne - bardziej konkretne pytanie:
Czy współpracę z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego polegającą na zabezpieczaniu imprez masowych i patrolowaniu dróg wylotowych z miasta w dni dużego nasilenia ruchu - można wg Was drodzy czytelnicy uznać za element wystarczający do wpisania HGR-u na listę Krajowego Rejestru HGR?

Pozdrawiam
Łukasz Gocek
Łukasz Gocek

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 20 maja 2004, 09:36

mi sie nasuwa pytanie- co to jest zintegrowane ratownictwo.bo mnie sie wydaje ze w polsce czegos takiego nie ma tak naprawde. np zintegrowane ratownictwo to psp,osp,pr,szpitale,wopr,gopr oraz ekipy techniczne miast-gazownia,elektrownia.

tego w polsce nie ma.
7.HGR powinien działać w strukturach ratowniczych w ramach zintegrowanego systemu ratownictwa
Braci się nie traci

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 21 maja 2004, 16:16

Co do tego że nie ma zintegrowanego systemu ratownictwa hmmm mnie uczone czegoś innego że powstaję w ciężkich bólach, że już działa, ale pan Kapitan ze straży mógł się mylić...

Co do tego czy to wystarczy aby być wpisanym na listę HGR, jak dla mnie tak, natomiast uważam, że nadal nie wiem co to HGR czemu ma służyć i jaki jest jego cel, ale takie pytanie było już zadane na tym forum przez dh. Rafała Klepacza i z tego co pamiętam tylko Ty Łukaszu odpowiedziałeś więc cóż, ciężko coś stwierdzić...

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 21 maja 2004, 17:17

wiec powiedz- co to jest dla ciebie zintegrowane ratownictwo??opisz je prosze, kto je prowadzi,kto szefuje,jak to wszystko dziala
pozdro
bulon
Braci się nie traci

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 21 maja 2004, 19:17

Sporo pisania :o), a ja jestem leniwy.
Tak naprawdę Zintegrowany System Ratownictwa powoli się rodzi, gdzie niegdzie postają SOR, aczkolwiek do tego wszystkiego potrzeba ustawy.
Gdzieniegdzie służby mają ze sobą ćwiczenie, gdzieniegdzie stoją CPR.
Itp. Ale jak to w Polsce bywa niestety nic nie jest wiadome, miałem zajecia na temat działań w ramach Zintegrowanego Systemu Ratownictwa, gdzie opisywano mi jak ma wygladać akcja ratunkowa kto kiedy wchodzi, kto za co odpowiada... Więc chyba ktoś już to wymyślił, przyznam się szczerze niechce mi się tego przepisywać.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O

bulon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bulon » 21 maja 2004, 21:21

a widzisz marku,pan kapitan ci powiedzial tylko sam mowisz ze to sie tworzy.
kapitan w strazy to dosc niski stopien oficerski:)

aktualnie sytuacja wyglada tak- mamy KSRG oraz czesciowo panstwowe ratownictwo medyczne.
teoretycznie to ma razem dzilalc u nawet sa ustalone zakresy kompetencji - ciwczenia mowia ze jest ok ale praktyka czesto nie.
w sklad ksrg nie wchodzi wopr gopr a powinien.
wpominasz o CPR ale CPR mamy tyle co kot naplakal.
w wawie sa chyba juz dwa.wow.a reszta kraju.apropo.do tego cpr pchaja wszystkie przypadki z calej wawy czesto mijajac po drodze dobre szpitale. czytales raport o PRM i wdrazanu CPR?? ja sie zalamalem. Powiatowe centrum ratunkowe tez nie dzialaja zbyt dobrze.

tworzony system KSR tez nie rozwiazuje wszystkich problemow. bo PR musi byc w PSP.na szczescie psp zostawia sobie furtke na ta ewentualnosc.

tak wiec
moim zdanie zintegrowane ratownictwo jeszcze raczkujue w polsce i jak mi to powiedzial pewien znajomy (rowniez ;p kapitan) musi wymrzec dwa pokolenia strazakow i 3 pokolenia cywilnych zarzadcow by cos naprawde sie zmienilo.

kanapka grupa wydaje mi sie moze smialo byc hgr bo spelnia w pewnym stopniu wymog dla hgr,
na pewno macie powiatowe centrum zarzadzania kryzysowego. u nas chca nas i hopr jak najbardziej. poszukajcie znajomych radnych

pozdro
bulon

ps-bulon to jacek z warszawki
Braci się nie traci

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 22 maja 2004, 08:36

Zgadzam się że się tworzy natomiast, natomiast już używa się tej nazwy, więc wydaje mi się że nie ma co się rozwodzić, nie jestem specjalistą od stopni w PSP, ale skoro starszy Kapitan jest wojewódzki koordynatorem ds. ratownictwa to chyba nie może być aż tak nisko.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Ratownictwo”