Statut stowarzyszenia

Zablokowany
asabe
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asabe » 09 cze 2006, 17:45

Mam bardzo ważne dla mnie pytanie. Wiem, że dla niektórych z was wyda się ono wręcz banalne ale to dobrze, bo liczę na odpowiedź. Chodzi mi o to, że jako szczep i hufiec możemy współpracować z jednostkami działającymi na danym terenie, gdzie pracujemy. Niedawno chcieliśy nawiązać współpracę z pewnym stowarzyszeniem działającym na terenie wsi. Jest to stowarzyszenie na rzecz rozwoju ekologicznego i promocji wsi. Jednak nie zanmy założeń ani celów stowarzyszenia. Zwróciliśy się więc o udostępnienie statutu, co spotkało się z wielką dezaprobatą i oburzeniem, gdyż jak na wytłumaczono statut to ważńy dokument i ma go tylko przewodniczący stowarzyszenia i nie można go nikomu dawać. Po tych słowach pani przewodnicząca przeczytała nam statut i stwierdziła że nam go nie da. Tu moje pytanie - czy ma prawo nam go po prostu nie udostępnić, bo tak sobie wymyśliła. Wiem, że jeśli tak podchodzą do sprawy to nie ma sobie co zawracać głowy, jednak oprócz przewodniczącej jest w stowarzyszeniu sporo osób, z którymi współpraca na poziomie jednostek byłaby korzystna dla obu stron. Bardzo proszę o odpowiedź jak wygląda sprawa statutu, czy jest to dokument ogólnodostęny, czy reguluje jedynie organizację i sprawy stowarzyszenia. Jak więc poznać założenia i zakres działania stowarzyszenia, bo ciężko jest wydzwaniać co chwilę bądź stosować pisma czy oni mają to w zakresie swojej działalności czy nie.
Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
Aśka
phm.Joanna Bereś HO
kom. Szczepu Drużyn 44 Gniazdo
w Jadachach
www.44gniazdo.pl
Hufiec ZHP Tarnobrzeg

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 09 cze 2006, 18:51

ja mam propozycję, aby samemu poprosić o statut tego stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, prawie każde stowarzyszenie na obowiązek zarejestrowania się w KRS-ie

Ustawa o KRS-ie
art. 8.
1. Rejestr jest jawny.
2. Każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w Rejestrze za pośrednictwem Centralnej Informacji
3. Każdy ma prawo otrzymać poświadczone odpisy, wyciągi i zaświadczenia o danych zawartych w Rejestrze.

art. 4
4a. Centralna Informacja bezpłatnie udostępnia, ... , informacje o organizacjach, określonych w art. .....(3.2 - stowarzyszenia i 3.3.2) o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Centralna Informacje istnieje przy Sądach Rejestrowych znajdujących się w miastach wojewódzkich i większości starych miast wojewódzkich

Jeżeli jest to stowarzyszenie zwykłe ( ułomne ) to one tylko informują na piśmie organ nadzorujący - w tym przypadku starostę właściwego dla siedziby stowarzyszenia i on też bez problemu powinien Wam udostępnić regulamin ( stowarzyszenia zwykłe mają regulaminy, więc jeżeli oni mają statut to z dużym prawdopodobieństwem są w KRS-ie )

Jeżeli jest to stowarzyszenie wpisane do KRS-u ta macie sprawę prostą, bo robicie to cicho i dyplomatycznie, ale jeżeli są stowarzyszeniem zwykłym to pytając starostę o regulamin na pewno zaskoczycie wszystkich urzędników i jak to zwykle bywa urzędnicy nie będą wiedzieli, czy mogą Wam go udostępnić a zamieszanie będzie takie, że na pewno do tego stowarzyszenia dojdzie informacja, że o nich pytaliście.

Zacznijcie od KRS-u, jest duża szansa zrobić to za pomocą poczty :) chociaż tego nie jestem pewny, po prostu zadzwońcie wcześniej do sądu

w razie problemów dajcie znać na e-mail a Wam pomogę

a zauważyłem, że Gniezno, więc Sąd Rejestrowy jest w Poznaniu

to znalazłem na Internecie:
Adres: Grochowe Łąki 6
61-752 Poznań
Gmina: Poznań
Powiat: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Kraj: Polska
Telefon: (0-61) 856 64 81, 856 64 66
Faks: (0-61)
Ostatnio zmieniony 09 cze 2006, 18:53 przez dalkow, łącznie zmieniany 1 raz.

asabe
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asabe » 10 cze 2006, 11:56

Wielki ukłon za pomoc. Stowarzyszenie jest wpisane do KRS u, więc myślę, że nie będzie problemu. Dziękuję bardzo za pomoc.
pozdrawiam
Czuwaj!
phm.Joanna Bereś HO
kom. Szczepu Drużyn 44 Gniazdo
w Jadachach
www.44gniazdo.pl
Hufiec ZHP Tarnobrzeg

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Osobowość prawna”