Bóg dał!

cyryl

Post autor: cyryl » 25 mar 2003, 13:23

Witam po chwili przerwy.
Właśnie wróciłem ze zbiórki komendantów hufców w Funce...
Rozmawialiśmy na wiele różnych tematów. Niestety 'nie zauważyłem' zajęć bezpośrednio poświęconych problemowi osobowości prawnej w ZHP. Co prawda udało się komendantom "wyciągnąć" kilka istotnych informacji dotyczacych finansowania związkowych zobowiązań i rozliczeń wewnętrznych, były nawet zajęcia z projektem instrukcji dotyczącej tworzenia i funkcjonowania hufców, lecz zabrakło (w mojej ocenie) zajęć bezpośrednio obejmujących poruszanej na forum kwestii.
Cóż, moje wrażenie jest takie, iż władze naczelne Związku nadal nie są merytorycznie przygotowane do formalnej dyskusji we wskazanym temacie. Mam jedynie nadzieję, że nasze spotkanie nie zostanie potraktowane jako "konsultacja z hufcowymi". Powtarzam nie było takiej konsultacji!!! A szkoda, gdyż komendanci wielu hufców są żywotnie zainteresowani (równiez moje ustalenie)...
Pozdrawiam z wiosennym słonkiem,
cyryl.

p.s. Proszę o kontakt wszystkich, którzy chcą wziąć udział w pracach nad projektami prawnego uregulowania omawianych kwestii. Krąg Instruktorski "WALHALLA" właśnie rozpoczął pracę nad niezbędnymi zmianami statutowymi oraz strukturalnymi. W szczególności prosimy o kontakt ksiegowych, ekonomistów, kwatermistrzów, logistyków, prawników i komendantów jednostek ZHP.
Kontakt: lucbru@wp.pl

arek_g

Post autor: arek_g » 25 mar 2003, 15:31

podwójna osobowość prawna jest pewnym skrótem myślowym, który może oznaczać:
a) podział dużego stowarzyszenia jak ZHP poprzez wydzielenie z niego stowarzyszeń lokalnych wówczas ewoluujemy w stronę OSP ale nie wiem kto może tego chciec po za extreme autonomistami,
b) takie zmiany w statucie które przyznają oddziałom lokalnym (chorągwiom, chorągwiom i hufcom, hufcom) osobowość prawną ale w ramach jednej organizacji. De facto oznacza to konieczność Zarządu Stowarzyszenia które staje się strażnikiem jedności i jednolitości stowarzyszenia. Nadzoruje i kontroluje władze oddziałów lokalnych, może uchylać uchwały niezgodne z prawem powszechnym i związkowym itp. Ale jedynym instrumentem mocnym jest możliwość rozwiązania oddziału zresztą dziś chyba to również jedyny instrument tyle że w formie zawieszenia władz i zjazdu nadzwyczajnego
pozdrawiam,
hm Arkadiusz Godlewski

--
a_g

Art_B
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Art_B » 27 mar 2003, 12:21

arek_g napisał:
Dh Art_B napisał cyt.: "3) Osobiście ZALECAM nie traktowanie każdego dyskutanta jako gościa,który nic nie czytał,nic nie wie i szuka dziury w pięknej i zgrabnej całości, myśląc gdzie by się tu przyczepić.
4) Jeżeli wszystko jest OK to po co to Forum? Aby móc powiedzieć: przecież się konsultowaliśmy. A może wystarczy bić brawo i przyklaskiwać.
Przeczytamy zalecane dokumenty i będzie dobrze."
Niestety źle druh trafił, oczywiście z punktu widzenia sporu który moglibyśmy prowadzić, otóź nikomu bardziej niż członkom tegoż zespołu zależy aby prowadzić otwrtą szczerą rozmowę o problemie. Bo jest problem, który trzeba rozwiązać. Najlepiej mądrze. I zespół stara się ten problem rozwiązać. Na swoim pierwszym spotkaniu uzgodniliśmy, że swoje prywatne zdania dot. osobowości chorągwi i hufców zostawiamy z boku i skupiamy się na jak najlepszym przedstawieniu wszystkich możliwych scenariuszy działąnia.
------------------------------------------
Na razie więc nie ma o czym dyskutować. Szkoda tylko, że takiego oświadczenia nie było na początku. Zaoszczędzilibyśmy sobie trochę pisania.
Ja np nie mam prywatnego zdania, nie wiem które rozwiązanie jest lepsze - na razie postawiłem kilka generalnych zastrzeżeń i obaw.
--------------------------------------------
Zaczęliśmy od porównania rozwiązań funkcjonujących w różnych organizacjach nie tylko skautowych. To pozwoliło nam wyspecyfikować listę problemów. Niestety lista jest otwarta :-(. Tę listę zagadnień rozesłaliśmy do kilku ekspertów z prośbą o opinię. Jestem przekonany, że jak te opinie nadejdą to znajdą się na stronie. Tak jak każdy materiał dotyczący prac tego zespołu.
----------------------------------------
No to poczekamy.
---------------------------------------

2 cyt.:"I tak się rodzi popularna tu i ówdzie teoria spiskowa czyli co GK-a wymyśli za naszymi plecami.
Ale jeżeli członek zespołu przy GK-a zaleca instrukcję czytać z drugim dnem to co mogą sobie pomyśleć nie czytający nic instruktorzy z prowincji. :-)))"
Druhu drogi tylko wtedy mieszka się na prowincji jeśli o swoim mieście myśli się i zachowuje jakby to była prowincja. A w instrukcji nie ma drugoiego dnia niezrozumieliśy się trudno, bywa. Jest to instrument, który ma służyć już dziś ale jest skonstruowany tak a przede wszystkim regulamin pracy komendanta i komendy hufca by mógł służyć hufcowi z osobowością prawną.
pozdrawiam
hm Arkadiusz Godlewski

-----------------------------------------
Dzięki za wykład w sprawie prowincji, jestem wzruszony. Powinienem był tam umieścić kilka emotikonów z uśmiechem pewnie byłby czytelniejszy -chociaż i tak dla wielu był.
Ale do rzeczy.
tak instrukcja może służyć hufcowi z osobowością ale wtedy z niej wg mnie wynika kto będzie miał osobowość prawną - Hufce bo mogą prowadzić działalność gospodarczą.
Bo tak naprawdę to uważam że w całej sprawie z osobowością to głównie chodzi o pieniądze i ich pozyskiwanie.
Oczywiście hufce mogą prowadzić działalność gospodarczą ale osobowość będzie miała chorągiew tyle tylko, że chyba nie o to chodzi - gdyż to nic dla nich nie zmieni w porównaniu do sytuacji obecnej.
hm. Artur Brzyski H.R.
WŚKI "Niezbędnik"
Płock

arek_g

Post autor: arek_g » 27 mar 2003, 12:51

podwójna osobowość prawna jest pewnym skrótem myślowym, który może oznaczać:
a) podział dużego stowarzyszenia jak ZHP poprzez wydzielenie z niego stowarzyszeń lokalnych wówczas ewoluujemy w stronę OSP ale nie wiem kto może tego chciec po za extreme autonomistami,
b) takie zmiany w statucie które przyznają oddziałom lokalnym (chorągwiom, chorągwiom i hufcom, hufcom) osobowość prawną ale w ramach jednej organizacji. De facto oznacza to konieczność Zarządu Stowarzyszenia które staje się strażnikiem jedności i jednolitości stowarzyszenia. Nadzoruje i kontroluje władze oddziałów lokalnych, może uchylać uchwały niezgodne z prawem powszechnym i związkowym itp. Ale jedynym instrumentem mocnym jest możliwość rozwiązania oddziału zresztą dziś chyba to również jedyny instrument tyle że w formie zawieszenia władz i zjazdu nadzwyczajnego
pozdrawiam,
hm Arkadiusz Godlewski

--
a_g

Art_B
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Art_B » 01 kwie 2003, 10:28

arek_g napisał:
>Dh Art_B napisał cyt.:"Dzięki za wykład w >sprawie prowincji, jestem wzruszony. >Powinienem był tam umieścić kilka >emotikonów z uśmiechem pewnie byłby >czytelniejszy -chociaż i tak dla wielu był.

>Druhu jestem szczęśliwy że udało mi się >druha wzruszyć wszak to miłe sprawiać innym >przyjemność. Jeśli jednak nadal druh >twierdzi jak po przednio to przykro mi że >druh mieszka na prowincji ja mieszkam w >mniejszym od druha mieście a mimo to nie >znam nikogo kto uwarza że to prowincja. Cóż >bywa.
No cóż. To już chyba musze odpowiedzieć wprost, żeby uniknąć nieporozumień.
NIE UWAŻAM swojego miasta za prowincję.
Cała wypowiedź dosyć złośliwa przyznaję dotyczyła pewnej grupy instruktorów, (z prowincji mentalnej) szukających drugiego dna, spisku masońskiego w GK ZHP itd.
Przyznam się, że pierwszy raz została ona odebrana w ten sposób, ale może z powodu tego, że się nie znamy.
Teraz chyba wszystko jasne.
Na marginesie druha miasto Cieszyn prawda?bardzo mi się podoba i kiedyś mam w nim i okolicach zamiar poprzebywać dłużej niż 2 doby.
---------------------------------------------
>cyt.2:"Ale do rzeczy.
>tak instrukcja może służyć hufcowi z >osobowością ale wtedy z niej wg mnie wynika >kto będzie miał osobowość prawną - Hufce bo >mogą prowadzić działalność gospodarczą."
>Jak druh mi powie w jaki sposób doszedł do >wyżej przedstawionych wniosków to będzie >łatwiej póki co na razie nie bardzo >rozumiem. Nie wiem skąd takie wnioski?
-------------------------------------------
Jest to jedna z możliwych interpretacji - wcale nie mówię, że jedyna i ostateczna, ale dla mnie osobowość prawna to głównie możliwość swobodniejszego pozyskiwania pieniędzy.
-------------------------------------------
>cyt. 3:"Bo tak naprawdę to uważam że w >całej sprawie z osobowością to głównie >chodzi o pieniądze i ich pozyskiwanie.
>Oczywiście hufce mogą prowadzić działalność >gospodarczą ale osobowość będzie miała >chorągiew tyle tylko, że chyba nie o to >chodzi - gdyż to nic dla nich nie zmieni w >porównaniu do sytuacji obecnej."
>Oczywiście że chodzi o możliwość >finansowania działąń statutowych ale >wnioskowania druha nadal nie rozumiem.
-------------------------------------
Więcej nie umiem wytłumaczyć.
-------------------------------------
>Mam nadzieję że nie kryje się za tym żadna >ukryta teza.
Nie. W tym momencie jestem przeciwny podwójnej osobowości prawnej - jak podałem wyżej, powtórzę się i jeszcze coś dodam,przyczyną jest to, że w skali globalnej brakuje nam przygotowanego merytorycznie i świadomego ideowo pionu kontrolnego i zarządzającego.
To tak najbardziej w skrócie.
O pozostałych sprawach możemy podyskutowac jak będa jakieś konkrety.
--------------------------------------------
>hm. Arkadiusz Godlewski
pozdrawiam
hm. Artur Brzyski H.R.
WŚKI "Niezbędnik"
Płock

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Osobowość prawna”