Zaczynamy!

_piotr_

Post autor: _piotr_ » 02 mar 2003, 21:13

Na ostatnim Zjeździe ZHP została przyjęta Uchwała nr 7 zobowiązująca władze naczelne ZHP do przeprowadzenia analizy kwestii możliwości uzyskiwania osobowości prawnej przez jednostki terenowe ZHP oraz do przedstawienia do dyskusji instruktorskiej propozycji rozwiązań w tej sprawie do 30 czerwca 2003 r.

Realizując powyższą uchwałę, w grudniu 2002 r. Naczelnik ZHP powołał roboczy zespół instruktorski, którego zadaniem jest przygotowanie materiałów i propozycji rozwiązań w tym zakresie.

Zespół opracował część materiałów i umieścił je na stronie internetowej www.osobowoscprawna.zhp.org.pl

Ważną częścią całego procesu podejmowania decyzji jest dyskusja instruktorska, która będzie - mamy nadzieję - prowadzona m.in. za pomocą tego forum internetowego.

Czy struktury terenowe ZHP powinny mieć osobowość prawną? Jeżeli tak, to które z nich? Jakie korzyści i zagrożenia się z tym wiążą? Jakie obowiązki niesie fakt posiadania osobowości prawnej? Kto powinien być właścicielem majątku ZHP? To tylko kilka trudnych pytań związanych z tym zagadnieniem.

Zachęcamy do lektury przygotowanych materiałów i do dyskusji.

hm. Piotr Borys
przewodniczący Zespołu ds. osobowości prawnej
jednostek terenowych ZHP

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 10 mar 2003, 11:38

Nie stać Hufców na to by miały osobowość prawną!!!
phm. Wojciech Cabaj
Komendant Hufca ZHP Chełmża
Drużynowy 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna,

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 10 mar 2003, 11:39

Gdyby Chorągiew miała osobowość prawną - jest to najbardziej korzystne rozwiązanie.
phm. Wojciech Cabaj

2123
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 2123 » 23 mar 2003, 20:21

Alex- patrząc na przykład Chorągwi Opolskiej- wcale niekoniecznie.
"...gdy ty śpisz, kraju strzeże ktoś tu, by cię nikt nie zbudził ze snu"

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 24 mar 2003, 09:15

Chorągiew opolska to oddzielna para kaloszy - oczywiście jeżeli chodzi o długi, ale właśnie dlatego to własnie w chorągwiach powinna być osobowość prawna. A dlaczego nie w hufcach? - 1. Zbyt wysokie koszty (ksiegowa, komputer, oprogramowanie itp) 2.Juz teraz mogę się założyć, że po jakimś czasie co rusz w Polsce będziemy słyszeć, jak jakiś hufiec upada z powodu długów.
phm. Wojciech Cabaj

arek_g

Post autor: arek_g » 24 mar 2003, 13:17

podwójna osobowość prawna jest pewnym skrótem myślowym, który może oznaczać:
a) podział dużego stowarzyszenia jak ZHP poprzez wydzielenie z niego stowarzyszeń lokalnych wówczas ewoluujemy w stronę OSP ale nie wiem kto może tego chciec po za extreme autonomistami,
b) takie zmiany w statucie które przyznają oddziałom lokalnym (chorągwiom, chorągwiom i hufcom, hufcom) osobowość prawną ale w ramach jednej organizacji. De facto oznacza to konieczność Zarządu Stowarzyszenia które staje się strażnikiem jedności i jednolitości stowarzyszenia. Nadzoruje i kontroluje władze oddziałów lokalnych, może uchylać uchwały niezgodne z prawem powszechnym i związkowym itp. Ale jedynym instrumentem mocnym jest możliwość rozwiązania oddziału zresztą dziś chyba to również jedyny instrument tyle że w formie zawieszenia władz i zjazdu nadzwyczajnego
pozdrawiam,
hm Arkadiusz Godlewski

--
a_g

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 24 mar 2003, 13:31

Druhu! Mój hufiec liczy sobie prawie 400 osób. Koszty utrzymania hufca na dzień dzisiejszy wynoszą ok 5 tys. zł rocznie + remonty sprzętu itp. Koszty, które będziemy ponosic gdyby osobowość prawna była w hufcach będę min. dwa razy większe. Ustawy wszelakie (np. o rachunkowości, Zusowska itp) nakazują rozliczania sie komputerowego. Rachunkowośc komputerowa kosztuje i i to niemałe pienądze. Jak będzie zobaczymy. Ja osobiście jestem za osobowością prawną w chorągwiach, a nie hufcach. Czuwaj
phm. Wojciech Cabaj

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 24 mar 2003, 14:08

Alex napisał:
Druhu! Mój hufiec liczy sobie prawie 400 osób. Koszty utrzymania hufca na dzień dzisiejszy wynoszą ok 5 tys. zł rocznie + remonty sprzętu itp. Koszty, które będziemy ponosic gdyby osobowość prawna była w hufcach będę min. dwa razy większe. (....)
Mógłyś "rzucić" skąd "wziałeś" takie kwoty ?
Podaj przykłady obu preliminarzy.

Alex napisał:
(.....)Ustawy wszelakie (np. o rachunkowości, Zusowska itp) nakazują rozliczania sie komputerowego. Rachunkowośc komputerowa kosztuje i i to niemałe pienądze. Jak będzie zobaczymy. Ja osobiście jestem za osobowością prawną w chorągwiach, a nie hufcach. Czuwaj
Jestem "starym" głównym ksiegowym i ciekawi mnie skąd masz takie informacje ?
Etaty w 400 os hufcu ? No, no macie gest
;-)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 24 mar 2003, 14:25

Etatów w hufcu nie ma!!! - od bodajże 15 lat!!! Na to nas nie stać i wszyscy pracujemy społecznie! Nastepna rzecz jeżeli chodzi o kwoty, to pierwsza kwota 5 tys. złotych wynika z moich obliczeń - takie koszty ponosimy w hufcu na prąd, ogrzewanie i telefony. Po za tym dochodzi jeszcze paliwo do samochodu hufcowego i opłaty. A kwoty, o których pisałem były wstępnie obliczone w komendzie chorągwi. Nie ma co ukrywać, że takowe wydatki trzeba będzie ponieśc. Przecież osobowośc prawna to już jest samodzielne rozliczanie z wszystkiego. VAT itp. Nad tym należy się zastanowić i to poważnie. W tym momencie nie wyobrażam sobie działalności hufca bez głównej ksiegowej - a to dodatkowe koszty. Te papierki, które teraz robi społecznie jedna z druhen, to nic w porównaniu z tym co będzie musiała robić księgowa gdy hufiec będzie miał osobowość prawną. Nikt nie zgodzi mi się społecznie pracować jako księgowy, gdzie będzie odpowiadał własnym majątkiem (prywatnym) za to co robi. LUDZIE ZASTANÓWCIE SIę POWAŻNIE.
phm. Wojciech Cabaj

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 24 mar 2003, 14:27

I zwracam się z prośbą o dokładniejsze czytanie wypowiedzi. ... w mojej nic nie było o etatach w moim hufcu, ze niby one są.
phm. Wojciech Cabaj

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 24 mar 2003, 14:52

Alex napisał:
I zwracam się z prośbą o dokładniejsze czytanie wypowiedzi. ... w mojej nic nie było o etatach w moim hufcu, ze niby one są.
...............
Etatów w hufcu nie ma!!! - od bodajże 15 lat!!! Na to nas nie stać i wszyscy pracujemy społecznie!
Napisałeś:
(.....)Ustawy wszelakie (np. o rachunkowości, Zusowska itp) nakazują rozliczania sie komputerowego.(....)
- co sugeruje COMIESIECZNE rozliczenia ZUS

Alex napisał:
(...) Nastepna rzecz jeżeli chodzi o kwoty, to pierwsza kwota 5 tys. złotych wynika z moich obliczeń - takie koszty ponosimy w hufcu na prąd, ogrzewanie i telefony. Po za tym dochodzi jeszcze paliwo do samochodu hufcowego i opłaty. (....)
Te opłaty poniesiecie bez względy czy macie osobowość czy nie
Alex napisał:
(...) A kwoty, o których pisałem były wstępnie obliczone w komendzie chorągwi. Nie ma co ukrywać, że takowe wydatki trzeba będzie ponieśc. Przecież osobowośc prawna to już jest samodzielne rozliczanie z wszystkiego. VAT itp. Nad tym należy się zastanowić i to poważnie. W tym momencie nie wyobrażam sobie działalności hufca bez głównej ksiegowej - a to dodatkowe koszty. (....)
Zacznę od tego że kwoty wyliczone przez GK i KCh są brane "z sufitu".

A rozliczanie VAT pojawi sie jedynie przy działalności podlegajacej VAT , np. działalnosci gosp.. Prowadzicie taką?

Alex napisał:
(....)Te papierki, które teraz robi społecznie jedna z druhen, to nic w porównaniu z tym co będzie musiała robić księgowa gdy hufiec będzie miał osobowość prawną. Nikt nie zgodzi mi się społecznie pracować jako księgowy, gdzie będzie odpowiadał własnym majątkiem (prywatnym) za to co robi. LUDZIE ZASTANÓWCIE SIę POWAŻNIE.
A teraz nie odpowiada ? Ciekawe, ciekawe...
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 24 mar 2003, 15:02

Druhu. Ja wypowiadam sie do wszystkich dlatego własnie napisałem o ZUS-ie. Bo tam obowiązują rozliczenia komputerowe czyż nie? Czy programu nie trzeba zakupić?
jeżeli chodzi o odpowiedzialnośc, to odpowiada jak na razie komendant hufca (własnym majątkiem).
Jeżeli chodzi o te 5 tys. złotych - to te opłaty ponosimy - zgadza sie, ale koszty wzrosną i o to chodziło, a nie o opłaty, które ponosimy teraz.
Jeżeli są brane z "sufitu", to niech druh może policzy nie z "sufitu" tylko rzeczywiste koszty. Czyżby druh uważał, że takowych nie ma?
phm. Wojciech Cabaj

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 24 mar 2003, 16:23

Alex napisał:
Druhu. Ja wypowiadam sie do wszystkich dlatego własnie napisałem o ZUS-ie. Bo tam obowiązują rozliczenia komputerowe czyż nie? Czy programu nie trzeba zakupić?
(....)
Ech....
Deklaracje zus (miesieczne):
do 5 os. = mozna nadal ręcznie.
do 10 os. = DARMOWY program Płatnik, który mozna mozna zainstalować na dowolnym komputerze ("u ciotki").

Alex napisał:
(...)
jeżeli chodzi o odpowiedzialnośc, to odpowiada jak na razie komendant hufca (własnym majątkiem)(...)
Jeśli chce odpowiadać za tą instruktorkę, jego wola.
Alex napisał:
(...OPŁATY KCh/GK...)Jeżeli są brane z "sufitu", to niech druh może policzy nie z "sufitu" tylko rzeczywiste koszty. (...)
Co do "sufitu" polecam wątek:
http://www.forum.zhp.org.pl/viewtopic.php?TopicID=420

A co rzeczywistych kosztów to jak sie "ruszy głową" są one "pomijalne".
[Zgodnie z prawem ;-) ]
Ale to na "priv"
;-)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 25 mar 2003, 09:47

Nas niestety na to nie stać. Etatów na 100% nie będzie, bo uważam, że nie ma za co. A jak to jest u druha w hufcu? A może druh jest na etacie?
phm. Wojciech Cabaj

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 25 mar 2003, 11:09

Alex napisał:
Nas niestety na to nie stać. Etatów na 100% nie będzie, bo uważam, że nie ma za co. A jak to jest u druha w hufcu? A może druh jest na etacie?
A po jakie licho ? ;-)
Ani hufcowi ani mnie to nie jest potrzebne ;-)

Sens etatów pojawia sie dopiero na poziomie chorągwi, zaś w przypadku hufców to dotyczy to jedynie stałych osrodków szkol.-wypocz. oraz zakładów gospodarczych.

[Edytowany przez dokumenty dnia 25.03.2003 o 07:15 GMT]
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Osobowość prawna”