Ucieczka od długów??

Zablokowany
Marek Lewandowski

Post autor: Marek Lewandowski » 11 lut 2004, 19:04

Dużo dyskusji odbywa się ostatnio nad pomysłem uzyskiwania osobowości prawnej dla hufców i chorągwi.
Osobiście bardzo mi się podoba rozwiązanie Ochotniczych Straży Pożarnych. Tam każda jednostka ma własną osobowość prawną (i takie same mundury, symbolike itp. w całej Polsce) Uniemożliwia to zadłużenie całego OSP w kraju i nie rozmywa odpowiedzialności za podejmowane decyzje. A co za tym idzie druhowie strażacy całkiem mądrze gospodarują swoim majatkiem. Po pierwsze ani Prezes, ani Naczelnik (jednostki OSP) nie podejmą złej decyzji ekonomicznej, bo odpowiadają własnym majątkiem, po drugie mimo że mająwłasne organy kontrolne to i tak wszyscy sobie patrzą na ręce. I rzecz jeszcze jedna, mimo że pojedyńcze OSP zrzeszają się w korporacje (Związki Powiatowe itd)nie płacą na ich rzecz składek. Składka w całośći pozostaje w jednostce. Zdaję sobie sprawe ze z przyczyn technicznych uzyskanie osobowości prawnej w ZHP jest możliwe dopiero na poziomie hufca...... ale nie otym chcę pisać.

Zastanawiam się czy osobowość prawna dle jednostek terytorialnych w ZHP nie jest miedzy innymi, zakamuflowaną formą ucieczki od długów całego ZHP ? ? ?
(Jeżeli tak nie jest, to nie ma tematu. A jeżeli jednak tak jest to jak to się ma do wychowania w odpowiedzialności?)

Nie znam odpowiedzi na to pytanie, dlatego liczę że ktoś mi tą wątpliwość wyjaśni.

(Nie wiem czy słusznie, ale wychodzę z założenia że jak hufiec X otrzyma osobowość prawną to majątek jego np.stanica wodna, baza obozowa itp. automatycznie staje sie właścicielem, bo do tej pory ta sama stanica i baza była własnościa całego ZHP czyli naszym wspólnym)
phm. Marek Lewandowski

[Edytowany przez Marek Lewandowski dnia 11.02.2004 o 19:05 ]

[Edytowany przez Marek Lewandowski dnia 11.02.2004 o 19:14 ]

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 11 lut 2004, 21:35

Zastanawiam się czy osobowość prawna dle jednostek terytorialnych w ZHP nie jest miedzy innymi, zakamuflowaną formą ucieczki od długów całego ZHP ? ? ?
(Jeżeli tak nie jest, to nie ma tematu. A jeżeli jednak tak jest to jak to się ma do wychowania w odpowiedzialności?)
_ _ _ _ _ _ _

Nie jest, poniewaz:

1. niezaleznie czy bedziemy mieli podwojna, pojedyncza czy potrojna osobowosc prawna - dlugi i tak ZHP bedzie musialo splacic i zadna zmiana struktury organizacji ani formy prawnej nas od tego nie uwolni,

2. Jak pisał dh Przewodniczacy, istnienie tzw. wielokrotnej osobowosci prawnej, nie zabezpiecza przed tym, ze hufiec x bedzie mial placic za dlugi hufca y - w ramach osobowosci prawnej calego Zwiazku.

Pozdrawiam

Rafal
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 11 lut 2004, 21:38

A co za tym idzie druhowie strażacy całkiem mądrze gospodarują swoim majatkiem. Po pierwsze ani Prezes, ani Naczelnik (jednostki OSP) nie podejmą złej decyzji ekonomicznej, bo odpowiadają własnym majątkiem, po drugie mimo że mająwłasne organy kontrolne to i tak wszyscy sobie patrzą na ręce.
_ _ _ _ _ _

Ja znam hufce, gdzie druhowie harcerze madrze gospodarują swoim majątkiem, a komendant i skarbnik hufca nie podejmuja złych decyzji ekonomicznych.
I mimo sprawnie działających komisji rewizyjnych wszyscy wszystkim patrza na rece.

Dlatego zapytam, czy zeby osiagnac taki stan trzeba dzielic Zwiazek?

Rafal
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Marek Lewandowski

Post autor: Marek Lewandowski » 17 lut 2004, 18:19

Dziękuję druhowi za odpowiedz

puszkow
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: puszkow » 22 wrz 2004, 12:34

Marek Lewandowski napisał:
(Nie wiem czy słusznie, ale wychodzę z założenia że jak hufiec X otrzyma osobowość prawną to majątek jego np.stanica wodna, baza obozowa itp. automatycznie staje sie właścicielem, bo do tej pory ta sama stanica i baza była własnościa całego ZHP czyli naszym wspólnym)
]
Moim zdaniem powinien każdy hufiec jeśliby miał tą osobowość prawną dostać w posiadanie wszystkie bazy, ośrodki którymi zarządza, a sam sobie je wypracował - bo przecież nikt wcześniej nie pytał się skąd hufiec ma pieniądze na zakup tego czy tamtego.
hm. Andrzej Zawalski - Puszek
Hufiec Sosnowiec Kierownik Zespołu Internetowego

PO Kierownika Zespołu Internetowego Chorągwi Śląskiej

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Osobowość prawna”