Kto ma rozpisana probe na kompie?

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Zablokowany
ggg_cool

Post autor: ggg_cool » 11 paź 2003, 20:38

Kto ma rozpisana probe na stopien ochotniczki? potrzebna mi... niech sie ktos odezwie do mnie na gg.. :P 2837464

--
Lett GGG will be always with you!

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 11 paź 2003, 22:17

A w jakim celu jeśli można wiedzieć potrzebna Ci CZYJAŚ próba??
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

M0nisia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: M0nisia » 12 paź 2003, 18:15

mysle, ze jest próba potrezbna ci, aby potem komys zrobic taka sama...to źle wymyslone....wydaje mi sie, ze próba to indywidualna sprawa kazdego harcerza...dostosowywana do jego zainteresowan...mozliwosci...itd...to moje zdanie...moze ktos ma inne
pwd Monika Jagodyńska
25 Łomżyński Klub Harcerski "Madras"
Chrągiew Białostocka

2123
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 2123 » 12 paź 2003, 20:06

Hmmm, no jeśli w taki sposób masz amiar zdobywać stopień, to sobie od razu daruj. Próba jest indywidualna i już sam dobór zadań świadczy o zdobywającym stopień. Takie pójście na łatwiznę niczego dobrego nie wróży!
"...gdy ty śpisz, kraju strzeże ktoś tu, by cię nikt nie zbudził ze snu"

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 13 paź 2003, 14:21

Zgadzam sie z poprzednikami... kazdy z czlowiek jest inny. Nie ma na swiecie dwoch identycznych osob, dlatego tez NIE POWINNO byc dwoch takich samych kart prob. Owszem kiedys powielalo sie szablon i pol hufca mialo te same wymagania... ale tak BYC NIE POWINNO. Najpierw zadaj sobie kilka pytan: jaka jestes, czym sie interesujesz, co chcialaby zrobic a co mozesz. Wtedy napewno Ci sie uda. Pomoze Ci w tym tzw. HERBIK. Jezeli wiesz o co chodzi. Powodzenia. :D

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 13 paź 2003, 18:42

A tak w ogóle, to o czym my tu mówimy - wg. obowiązujących przepisów NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO jak próba na ochotniczkę.
Jeśli twój drużynowy o tym nie wie, to jest niedoinformowany - podsuń mu to forum, a jeszcze lepiej ten adres: www.dokumenty.zhp.org.pl
No i chyba od niego powinnaś zacząć wyjaśnianie swoich wątpliwości związanych z próbą - nie sądzisz???!!!

[Edytowany przez wioora dnia 13.10.2003 o 19:43 ]
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 15 paź 2003, 13:29

Wioora a ja mam rozpisaną próbę na ochotniczke - na ścianie :P
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 15 paź 2003, 20:13

?????????
Jaśniej proszę - ja prosta kobieta jestem (no może nie całkiem, ale chodzę na gimnastykę korekcyjną) ;)
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 15 paź 2003, 23:22

wioora napisał:
A tak w ogóle, to o czym my tu mówimy - wg. obowiązujących przepisów NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO jak próba na ochotniczkę.
Jeśli twój drużynowy o tym nie wie, to jest niedoinformowany - podsuń mu to forum, a jeszcze lepiej ten adres: www.dokumenty.zhp.org.pl
Ojoj Marta...

Jak już odsyłasz kogoś na strone http://dokumenty.zhp.org.pl to przeczytaj dla pewności co jest napisane w opisach systemu stopni...

A potem będzie, że jakaś podharcmistrzyni krzyka na forum ;), a w instrukcji jest przecież jak wół napisane:
OCHOTNICZKA-MŁODZIK

Z ochotą poznaję smak harcerskiej przygody. W swoim postępowaniu kieruję się Prawem Harcerskim. Pamiętam o codziennym dobrym uczynku. Chętnie zdobywam nowe wiadomości i umiejętności przydatne w zastępie, drużynie, domu i szkole. Jestem zaradna/y, dzielna/y i pogodna/y.

Do próby może przystąpić harcerka/harcerz, która/y:
• złożyła/ył Przyrzeczenie Harcerskie,
• aktywnie uczestniczy w życiu zastępu i drużyny.

Zalecany czas trwania próby: 6-9 miesięcy
Pozdrawiam!

[Edytowany przez cadfael dnia 16.10.2003 o 00:23 ]
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 15 paź 2003, 23:43

2123 napisał:
Hmmm, no jeśli w taki sposób masz amiar zdobywać stopień, to sobie od razu daruj. Próba jest indywidualna i już sam dobór zadań świadczy o zdobywającym stopień. Takie pójście na łatwiznę niczego dobrego nie wróży!
I tak i nie.

Z jednej strony mamy faktycznie (w zasadach zdobywania stopni harcerskich) zapis, że:
1. Harcerka i harcerz zdobywają stopnie indywidualnie.
, ale z drugiej strony - co jest chyba ważniejsze w tej dyskusji - mamy następujące stopniowanie w konstruowaniu i przebiegu prób:
3. Zadania na stopnie ochotniczki/młodzika, tropicielki/wywiadowcy harcerki i harcerze realizują głównie przez aktywny udział w życiu drużyny.(...)
4. Zdobywanie stopni pionierki/odkrywcy, samarytanki/ćwika poprzedza sformułowanie przez harcerkę i harcerza indywidualnych zadań zgodnych z ideą i wymaganiami danego stopnia.(...)
5. Zdobycie stopni harcerki orlej/harcerza orlego i harcerki Rzeczypospolitej/harcerza Rzeczypospolitej wymaga ułożenia indywidualnej próby na stopień.
Wydaje mi się, że wynika z tego jasno, iż poszczególne zadania jak i cała próba ma charakter coraz bardziej zindywidualizowany. Począwszy od pierwszego (o którym tu dyskutujemy) i drugiego stopnie, gdzie zadania powinny być dla wszystkich harcerzy takie same, bo wszyscy realizują je na poziomie grupy (a z drugiej strony ich wiek nie pozwala jeszcze na skonstruowanie indywidualnej próby); przez stopień trzeci i czwarty, gdzie poszczególne zadania są już zindywidualizowane (i łączy się to doskonale z hasłem metodyki satrszoharcerskiej, którym jest poszukiwanie) i pozwalają na odkrycie i rozwijanie swoich zainteresowań, jednakże nadal część próby ma charakter ogólnych i generalnych zadań; a skończywszy na próbie na stopień HO i HR, gdzie cała próba (zgodnie z hasłem metodyki wędrowiczej - służba i wyczyn) jest konstruowana indywidualnie przez harcerkę/harcerza i jest odpowiedzią na potrzeby środowiska w jakim działa, a jednocześnie jest wyzwaniem dla niej/niego samego.

Wydaje mi się, że bardzo dobrze obrazuje to samo przedsatwienie w instrukcji dot. stopni wymagań na poszczególne stopnie. Od bardzo szczegółowych punktów, przez punkty coraz bardziej ogólne skończywszy na sformułowaniu w próbie HR wymagań jako haseł.

Wydaje mi się, że taka właśnie idea przyświecała twórcom tejże instrukcji.

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 15 paź 2003, 23:56

cadfael napisał:

Ojoj Marta...

Jak już odsyłasz kogoś na strone http://dokumenty.zhp.org.pl to przeczytaj dla pewności co jest napisane w opisach systemu stopni...

A potem będzie, że jakaś podharcmistrzyni krzyka na forum ;), a w instrukcji jest przecież jak wół napisane:
Pozdrawiam!

[Edytowany przez cadfael dnia 16.10.2003 o 00:23 ]
Faktycznie źle się wyraziłam, ale zapewniam, że intencje miałam szczere ;D

Oczywiście, że była jest i będzie PRÓBA ochotniczki.
Natomiast nie ma już czegoś takiego jak tworzona przez harcerkę KARTA PRÓBY.

Zastosowałam błędne uproszczenie pisząc "próba" zamiast "karta próby" i niniejszym się poprawiam, żeby nie było, że "jakaś podharcmistrzyni...".

Ale "karty próby na ochotniczkę" nie ma. Stopień zdobywa się w ciągu rocznej pracy drużyny. Więc i tak nie ma nad czym dyskutować, bo jak można mieć PRÓBę na kompie???

Pozdrawiam:)
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”