Jak zostać harcerzem ??

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 23 sty 2007, 10:49

margaret pisze:estem nauczycielką historii w jednym z lubelskich gimnazjów. Od pewnego czasu bardzo poważnie myślę o zaproponowaniu swoim uczniom utworzenia drużyny harcerskiej. Nie wiem do kogo mam się zwrócić w tej sprawie.
na terenie Lublina działają dwa hufce:
hufiec Lublin
ul. Lubartowska 39/10, 20-116 Lublin
telefon (0-81) 532-75-18
komendant: hm. Robert Suszko
hufiec Lublin-Rejon (to zapewne okoliczne miejscowości):
ul. Okopowa 11, 20-022 Lublin
telefon (0-81) 743-68-40
komendant: hm. Zbigniew Makulec
margaret pisze:Proszę o pomoc, gdyż nie mam pojęcie kto może prowadzić taką drużynę - specjalny instrutor od WAS, czy też ja po odpowiednim przeszkoleniu?
na początku Ty przy pomocy i przy wsparciu innego instruktora hufca.
po odbyciu kursu drużynowych i zrealizowaniu próby instruktorskiej - Ty sama.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2007, 11:40 przez kiubik, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 23 sty 2007, 21:01

margaret pisze:Dziękuję bardzo za istotną dla mnie informację. Uczę w szkole dopiero od trzech lat i przyznam się szczerze, że szukam dla swojej młodzieży konkretnej i wartościowej formy spędzania wolnego czasu.
Nie to żebym się czepiał , ale harcerstwo nie jest organizatorem wolnego czasu , tylko organizacją wychowawczą i to wychowanie jest jej głównym celem . To tak do przemyśleń...
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

jestem
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jestem » 22 wrz 2007, 18:07

Zapisać się

Pela
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pela » 17 maja 2008, 21:02

Jeśli to miało być pytanie to zapisuj się :D
*Z praw harcerskich robimy dekalog, a to jest tylko kodeks,
którego przestrzeganie daje nam prawo do nazwy harcerza*

domx
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: domx » 20 maja 2008, 12:16

Nie to żebym się czepiał , ale harcerstwo nie jest organizatorem wolnego czasu , tylko organizacją wychowawczą i to wychowanie jest jej głównym celem . To tak do przemyśleń...
Trochę odgrzebywanie starego tematu... ale prawdę mówiąc nie mogę się zgodzić z tym twierdzeniem. Harcerstwo jest zarówno organizacją wychowawczą, jak i organizatorem wolnego czasu i te dwie rzeczy można z dużym sukcesem łączyć. Wątpię czy wielu młodych ludzi przystępuje do harcerstwa, bo mają nadzieję na "wychowanie". Ale jak już się ktoś wciągnie w życie harcerskie, to część wychowawcza staje się jego integralną częścią :) Ponadto lepiej organizować im czas w harcerstwie, niż puszczać luzem na ulice albo przed komputer.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 20 maja 2008, 13:39

domx pisze:
dono pisze:harcerstwo nie jest organizatorem wolnego czasu , tylko organizacją wychowawczą i to wychowanie jest jej głównym celem .
prawdę mówiąc nie mogę się zgodzić z tym twierdzeniem. Harcerstwo jest zarówno organizacją wychowawczą, jak i organizatorem wolnego czasu i te dwie rzeczy można z dużym sukcesem łączyć.
To co napisałeś to "klasyka błędu".
Harcerstwo to nie jest "organizator czasu wolnego". To nawet nie jest "wychowywanie w czasie wolnym".
W momencie gdy ogranicza się je do "czasu wolnego" przestaje być harcerstwem.
domx pisze:Wątpię czy wielu młodych ludzi przystępuje do harcerstwa, bo mają nadzieję na "wychowanie". Ale jak już się ktoś wciągnie w życie harcerskie, to część wychowawcza staje się jego integralną częścią :) Ponadto lepiej organizować im czas w harcerstwie, niż puszczać luzem na ulice albo przed komputer.
A ja nie watpię iż żaden z "młodych ludzi wstępujacych do harcerstwa" nie ma nadziei na "wychowanie".
Ich interesuje zabawa, przygoda, przyjaźń. Jeśli im, jako instruktor ZHP, "zorganizujesz czas wolny" to jeszcze nie będzie to harcerswo.
Jeśli zakładasz iż: najpierw "zorganizuję im czas wolny" a potem "bedę ich wychowywał" to "na końcu" na 100% nie będziesz mógł mówić o tym co robisz jako o harcerstwie.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2008, 13:40 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Concorde
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Concorde » 31 maja 2008, 18:43

Jak zostać harcerzem? Rok temu zadawałam sobie to samo pytanie, bo u nas nie było drużyny. Żaden z nauczycieli nie chciał pomóc, to zgłosiłam się do Hufca ZHP Szczecin i drużyna się rozkręca :)
UP: najlepiej specjalny instruktor, ale być może po szkoleniu da radę :)

roza_93
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: roza_93 » 02 cze 2008, 19:55

Harcerstwo.. świetne lata, może wspominam to jakbym była 90latką;). Jednak dosłownie mówiąc to zuchostwo. U mnie w szkole działa Drużyna Harcerska i tak wpadłam na nich. Co prawda po 4 latach moje życie musiało się zawalić, a zresztą nie tylko przez moje prywatne problemy, ale problemy, które zaczęły dziać sie w zastępie musiałam zrezygnować z dalszej drogi ku harcerstwu. Przysięgi nie składałam, krzyża również nie miałam, ale mimo tych przykrych incydentów, które mnie spotkały z chęcią wspominam. Z równomierną chęcią bym wróciła do tego jak to woli "wypełniacza wolnego czasu", bądź co bądź sposobu na życie ;)
"O płaczu dzieciom nie powiem słowa
Przeszkadzają mi łzy..."

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 03 cze 2008, 08:03

To w czym jest problem żeby wrócić?
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

roza_93
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: roza_93 » 03 cze 2008, 19:01

Nie chce wracać do zastępu, w którym już byłam ( ze względu na osoby), może patrze na to ze złej strony. Zresztą wszystkie "pobory" zaczynają się od września i po prostu będę wtedy czuwała. Również trenuje Aikido i to, ze treningi są dla mnie ważniejsze niz zbiorki ni spotyka sie wśród zastępowych zbytnią aprobatą. Chyba "ważniejsze" to za mocne słowo. Krócej mówiąc owszem wrócę, ale nie wiem czy jestem na to gotowa. chociaż wielu nauczycieli mnie na to namawia. Nie che aby to sie skończyło tak jak pierwsze podejście, wole trochę poczekać, niż znowu robić sobie nadzieje, ze tym razem będzie inaczej. Teraz to zabrzmiało jakbym była w strasznej depresji:P
Ostatnio zmieniony 03 cze 2008, 19:04 przez roza_93, łącznie zmieniany 1 raz.
Przeszkadzają mi łzy..."

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 03 cze 2008, 23:24

Nabory :/ możesz wstąpić kiedy chcesz, chyba że ja mam dziwny sposób podejścia do chętnych osób :D. Może po prostu wybierz inną drużynę. Wnioskuje że urodziłaś się w roku 93, więc może zainteresuj się drużyną wędrowniczą. A jak zastępowy robi z siebie dowódce jednostki i nie podoba mu się że harcerz/harcerka się rozwija również prywatnie to IMO jest to dziwne :x.
Emot :]

40 pWDHy

roza_93
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: roza_93 » 04 cze 2008, 13:50

Nabory w sensie, że powstają nowe zastępy.
Owszem już nawet zainteresowałam się drużyną wędrowniczą, tylko muszę się dowiedzieć kiedy i gdzie mają zbiórki. Zresztą myślę, że tak przed "sezonem" obozowym nie ma co się wciskać do już zgranego zastępu, tym bardziej, ze w 100% na dany obóz nie pojadę (szkoda...). Poczekam jeszcze te parę miesięcy i wtedy, mam nadzieje uda mi się wstąpić do owej drużyny ;). No co do "wątów" zastępowych z którymi rozmawiałam o dojściu do ich zastępów to szczerze sie nie dziwie, że moja przeszłość jako "biszkopt" i konflikty z moją zastępowy odbywały się na tym samym tle. Po rozmowach z najróżniejszymi harcerzami za najróżniejszych drużyn wywnioskowałam, że po prostu miałam pecha i trafiałam na takich o.. omińmy ten opis. Mam nadzieję, że ostateczna próba we wrześniu się powiedzie. ;)

P.S.. dziękuje wam za informacje i jakkolwiek pomoc. Skontaktowałam sie z odpowiednią osoba przez portal nasza-klasa.pl (co raz bardziej nie rozumiem jak można na niego narzekac:P). Możliwe, że od września nie będę miała już statusu na tym forum "Poza ZHP" :)
Ostatnio zmieniony 05 cze 2008, 14:54 przez roza_93, łącznie zmieniany 1 raz.
Przeszkadzają mi łzy..."

Gromisław
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Gromisław » 22 cze 2008, 12:26

M0nisia napisała

harcerezm zostaje człowiek w wieku jakim chce....chyba ze dana druzyna ma jakis swój wiek od którego przyjmują ludzi....ale wydaje mi sie ze jesli taki "limit" ma to winnej tego nie ma....zawsze gdzies bedziesz mógł pokazac na co cie stac i pokazac swoje chceci do bycia harcerzem....i poprostu BYć HARCERZEM smile

Czyli co ? Jak ktoś ma 40, 50, 60... itd, to też może zostać harcerzem ?

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 22 cze 2008, 14:02

Można zostać harcerzem-instruktorem. W sumie zależy to od twoich chęci i czy znajdzie się taka osoba która wprowadzi cię w ten świat
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 22 cze 2008, 19:13

w wieku powyzej 25 lat bez stopnai instruktorskiego jest sie starszyzna. po 55 roku zycia mozna byc seniorem :)
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”