Psychomotoryka na biwaku, czyli co jak i z czym.

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
ODPOWIEDZ
ciechaanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ciechaanka » 14 mar 2010, 15:00

Razem z kadra naszej drużyny postanowiliśmy zrobić biwak z inna drużyna z naszego hufca (mamy samych nowych harcerzy, chcieliśmy zeby lizneli troche 'harcerskiej atmosfery'). Drużynowa tamtej drużyny uważa się za ważniejszą, gdyż jest pełnoletnia i ma dłuższy staz na swojej funkcji. Przez to 'narzuciła' nam swój plan biwaku, a pomimo ze nam sie to nie podobało, nie protestowaliśmy, ponieważ biwak przekladalismy juz trzy razy, a dzieciaki nie moga doczekać się tego wyjazdu. Przejdźmy więc do sedna sprawy.

Zostałam wpisana jako osoba odpowiedzialna za `zajęcia rozwijające umiejetnosci psychomotoryczne i sprawdzenie wiedzy na temat bajek` w formie quizu. Kompletnie nie mamy (razem z kadra mojej druzyny) pomysłu na takie zajęcia, a druzynowa tamtej druzyny nie odpowiada na maile.

Stad moja prosba. Czy znacie jakieś zabawy, gry dotyczące psychomotoryki ?

Ewentualnie zawsze moge zmienic swoje zajecia, jednakze sama jestem ciekawa jak takie cos mogloby wygladac ; ))
pwd. Kasia Ciechańska.
86 DH Sungari
4 SDW Spectrum

harcerstwo to nie coś co się umie. harcerstwo to coś czym się jest.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 mar 2010, 15:36

W jakim wieku są te dzieci ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 14 mar 2010, 16:10

ciechaanka pisze:Zostałam wpisana jako osoba odpowiedzialna za `zajęcia rozwijające umiejetnosci psychomotoryczne i sprawdzenie wiedzy na temat bajek` w formie quizu. Kompletnie nie mamy (razem z kadra mojej druzyny) pomysłu na takie zajęcia, a druzynowa tamtej druzyny nie odpowiada na maile.
Czy to jest osoba mająca pojęcie o metodzie harcerskiej?

Powtarzam pytanie sikora: jaki wiek?
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

ciechaanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ciechaanka » 14 mar 2010, 16:54

są to dzieci w wieku 11-13 lat.
pwd. Kasia Ciechańska.
86 DH Sungari
4 SDW Spectrum

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 14 mar 2010, 17:32

Czyli harcerze. To co w propozycji programowej dla nich robią bajki?????!!!!!! To jest coś dla młodszych zuchów (bo już nie dla ostatnich lat zuchowych).

Wiem, że to nie twój pomysł, ale wszystko mi opadło, jak to przeczytałem. LITOŚCI!!!!

Dorwij takie wydawnictwo z lat 80. pt. "Zastęp! Zbiórka!" Jana Stykowskiego. Tam masz sporo propozycji różnych gier.

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 14 mar 2010, 18:50

Jeśli zrobisz na pierwszym biwaku zajęcia z tematyką bajkową, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że najwartościowsi z nowo zwerbowanych kandydatów na harcerzy po tym biwaku uznają, że "harcerska atmosfera" to dziecinada i więcej się nie pojawią...

Jedenasto- i trzynastolatki z bajek powyrastały już dobrych kilka lat wcześniej. Z wszelkimi pląsami i zabawami "psychomotorycznymi" też trzeba uważać, by nie zaserwować czegoś co będzie infantylne (teksty o misiach, pszczółkach itd.). Przed każdymi zajęciami, grami, zabawami serwowanymi harcerzom warto postawić sobie pytanie: czy ja sam/sama będąc w tym wieku na pewno chciałbym coś takiego robić/grać/bawić się. Dla pewności (jeśli masz drużynę koedukacyjną), spytać kogoś płci przeciwnej.

Tak jak napisał Szanowny Przedmówca - polecam również zajrzenie do broszurek "Zastęp zbiórka", a także do książek B. Śliwerskiego "Harcerskie gry i zabawy", M. Kudasiewicza
"Vademecum zastępowego" i ewentualnie (choć to już dość stare - ale przynajmniej nie infantylne) - J. Dąbrowskiego "Gry i zabawy w izbie harcerskiej".
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 mar 2010, 19:48

ciechaanka pisze:... Zostałam wpisana jako osoba odpowiedzialna za `zajęcia rozwijające umiejetnosci psychomotoryczne i sprawdzenie wiedzy na temat bajek` w formie quizu. ..
No cóż... Drużynowa używająca takiej nomenklatury (nazewnictwa) budzi we mnie podejżenie że niedawno doznała pomieszania zmysłów prawdopodobnie na skutek udziału w niezwykle "profesjonalnym" kursie lub warsztatach. To całkiem tak samo jak mówienie na krawat "zwis męski prosty"...
Ja osobiście nie trawię takiego głupiego gadania niezgodnego ani w kawałku z metodą harcerską

(to nie jest naturalne gdy nastoletni drużynowi używają zwrotów typu: umiejętności psychomotoryczne mające na celu zrównoważony rozwój mózgowych struktur integracyjnych m.in. odpowiedzialnych za funkcję somatognozji, mowy i zachowań ale również za zaburzenia typu dyslektycznego - to po prostu paranoja)

Inną sprawą jest fakt, że tego typu zajęcia mają wielkie zastosowanie u zuchów. Będą to oczywiście nie tylko pląsy (które u harcerzy czasem też możemy zastosować, ale ostrożnie i właściwie jedynie te które są wyzwaniem) ale również majsterka, wyrabianie pieczątek i samo stęplowanie, różnego rodzaju zabawy z plasteliną, ciastoliną czy gliną,itp.

W związku ze zbliżaniem sie świąt Wielkiej Nocy dobre będa zajęcia związane z jajcami :)

Można robić jajka pisanki, kolorowe jajka z papieru, ogromne jajka z balonu oklejonego papierem (przy pomocy klajstru) i przyozdobianego sznurkiem. Zastępy mogą ładnie ze sobą współzawodniczyć czyje jajco będzie ładniejsze i większe...

Wszystkie tego typu zajęcia służą rozwojowi psychoruchowemu, jednak największy nacisk na tego typu zajęcia kładziemy W WIEKU ZUCHOWYM. Harcerze raczej powinni harcować... Tu już liczy się przygoda.
A co robić ? Odpowiedź jest bardzo prosta :D ZDOBYWAć SPRAWNOŚCI I STOPNIE - TO JEST HARCERSKI PROGRAM.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 mar 2010, 19:53 przez sikor, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

akwart
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: akwart » 14 mar 2010, 21:45

Hmmm.... zszokowałaś mnie bardzo bo byłam 100 procentowo przekonana że chodzi Tobie o zuchy. Zajmuję się zuchami i właśnie z nimi robię psychomotoryczne zabawy...
Osoby w tym wieku na pewno nie będą zbytnio zainteresowane takim czymś. Na twoim miejscu postarałabym się jakoś zdobyć jej numer telefonu i na spokojnie z nią o tym pogadać. Bo inaczej wam harcerze pouciekają
A jeśli nic nie wskórasz to zrób tą grę o tematyce bajek ale wpleć w nią również jakieś inne motywy bardziej pasujące do harcerzy a nie do zuchów :)
http://zuchy.zhp.pl/index.php ja bardzo dużo pomocnych rzeczy znajduję właśnie na tej stronie poszukaj to na pewno coś znajdziesz :)
"Życie byłoby miłe gdyby wszystko było słodkie. I sama sól jest gorzka, ale trochę soli do potrawy nadaje jej smak."

ciechaanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ciechaanka » 15 mar 2010, 11:03

dzięki wielkie za pomoc ; ))

kadra mojej drużyny strasznie się już zraziła,
więc nie planujemy już więcej współpracy z tą drużyną ;0
pwd. Kasia Ciechańska.
86 DH Sungari
4 SDW Spectrum

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 15 mar 2010, 11:42

i wyjdzie wam to na zdrowie :-)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”