Mam pytanko....

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 23 sty 2010, 01:18

Oho, zaraz będzie o tym czy jak coś nie jest zakazane to jest dozwolone itp. ;)
"Czy można" i "Czy będą bęcki" to złe pytania, po najpierw powinno być "dlaczego". Z tego co pamiętam w takcie dyskusji nad zniesieniem szarego sznura pojawiały się głównie dwa argumenty:
1. "To jest szur funkcyjny a co to za funkcja - szeregowy" moim zdaniem zupełnie bzdurna.
2. "Nie jest potrzebny, a tylko zawadza" i to jest dobry argument dla większości drużyn, bo faktycznie jest po nic. Ani nie trzyma się na nim gwizdka, ani nie wykorzystuje w potrzebie. Oczywiście szczep Sikora jest jednym z (prawdopodobnie) nielicznych wyjątków.
A większość ludzi którzy noszą szare sznury (albo chcą nosić) robi to albo z "tradycji" albo z mani obwieszania munduru czym się da.
Prosta rada jak obejść regulamin: objąć jakąś funkcję w zastępie - dla każdego wystarczy - można wieszać sznury. ;)
Tomasz Rojek

MNI
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MNI » 26 sty 2010, 07:21

Och... No dobra ale chciałam się jeszcze czegoś dowiedzieć. Bo w moim takim mini poradniku napisane jest że w krzyżu harcerskim rozchodzące się promienie symbolizują dążenie harcerstwa do objęcia swym wpływem coraz większej ilości młodych ludzi (czy jakoś tak ;) ). A koleżanki uważają że to oznacza pogodę ducha (czyli że wszyscy charcerze powinni być pogodni). Ja już nic z tego nie rozumiem. A tą książeczkę mam ze składnicy. Kto ma racje? może ta książeczka już jest nieaktualna? A może i one i ja mamy rację????

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 26 sty 2010, 11:11

Zawołanie "Czuwaj"
Harcerskie pozdrowienie "Czuwaj" używane było dawniej przez rycerzy polskich stojących na warcie. Wtedy miało zapobiec zaśnięciu na posterunku. Teraz przypomina o stałej gotowości każdego harcerza do służby ojczyźnie, pracy dla innych, niesienia pomocy i ustawicznej pracy nad sobą.

Krąg
Lilijkę otacza krąg - symbol doskonałości do jakiej dąży harcerska rodzina. Niektórzy twierdzą, że jest to też symbol harcerskiego kręgu, w którym wszyscy są równi i panują braterskie relacje. Inni dodają, że to oznaka ogromnej woli tworzenia kręgu, z którego promieniować będzie prawość myśli, słów i czynów.

Lilijka
Lilijka od początków chrześcijaństwa sybolizuje czystość i cnotę. Nosili ją na swych szatach królowie, na sztandarach książęta, na herbach rycerze. Harcerska lilijka podobno ma swym kształtem przypominać zakończenie igły magnetycznej kompasu. Tak jak igła wskazywała żeglarzom bezpieczną drogę do domu, tak lilijka symbolizuje jedną z najważniejszych powinności harcerza: postępowanie zgodnie z prawem harcerskim. Inni twierdzą, że tak jak kompas północ, tak lilijka ma harcerzom wskazywać drogę do osiągania ideałów. Trzy literki ONC na ramionach lilijki są skrótem hasła filaretów: "Ojczyzna, Nauka, Cnota". Na węźle widnieje skrót nazwy naszej organizacji ZHP. Na lilijce z krzyża nie ma żadnych liter, są za to dwie gwiazdki. Symbolizują one oczy harcerza, zawsze szeroko otwarte, uważnie obserwujące świat, gotowe dostrzec dobro i zło. Są symbolem oczu patrzących i widzących kiedy i gdzie harcerz może być pomocny.

Promienie
Promienie biegnące od lilijki oznaczają dążenie harcerstwa do promieniowania na cały świat wartościami, radością, dobrem.

Węzeł
Węzeł na wieńcu, jak węzeł na chuście ma przypominać o obowiązku wypełnienia przynajmniej jednego dobrego uczynku dziennie. Są jeszcze takie środowiska, w których wolno rozwiązać chustę (a więc rozebrać się i pójść na spoczynek) dopiero po spełnieniu dobrego uczynku.

Wieniec z liści dębowych
Liście dębowe od dawien dawna symbolizują męstwo i dzielność. Wieniec z liści dębowych mieli prawo nosić tylko ludzie władający ogromną siłą - ducha, mięśni, czy magii. Cechy te - męstwo i dzielność - powinny być również udziałem każdego harcerza.

Wieniec z liści lauru
Liście laurowe są symbolem zwycięstwa. Wieniec z liści laurowych nosili autorzy nakjwiększych wiktorii, rzymscy cesarze. Dla harcerza liście laurowe oznaczają tryumf nad własnymi słabościami.

Ziarenka piasku
Ramiona Krzyża Harcerskiego wypełnione są ziarenkami piasku, które symbolizują liczną rodzinę harcerską. Inna interpretacja mówi, że są to nierówności symbolizujące kamienie na drodze życia, perły dobrych uczynków, trudy i znoje, radości i smutki jakie harcerz spotyka na swojej drodze życia

To mniej więcej tak jest ;)

ale zobacz jeszcze tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzyż_harcerski

Z tą pogodnością w promieniach...
hmm w sumie dla mnie też może być :D. Byle utrzymywały ta pogode ducha to harcerstwo będzie promieniować ślicznie wokół Nich :D
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

MNI
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MNI » 26 sty 2010, 16:28

Ach. Wielkie dzięki!

MNI
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MNI » 29 sty 2010, 16:30

I jeszcze coś...Bo ja jade niedługo na zimowisko i nie wiem czy mam jechać w mundurze czy też w normalnej bluzce a mundur do plecaka??? I jak składa sie mundur??

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 29 sty 2010, 17:00

no wiesz co do jechania na zimowisko w mundurze czy nie zależy od twojej drużyny czy wszyscy jadą w mundurach czy nie... jeżeli jest to zimowisko harcerskie to powinnaś wziąć mundur na 100% ;) I teoretycznie wyjaśnić składanie munduru jest trudno... jak ja pojechałam na mój pierwszy biwak to tam mnie nauczono składać mundur, zastępowa powinna Cię tego nauczyć;)
pwd. Magdalena Majewska 'Lenka' HO ,
11 Samodzielna Drużyna Harcerska ½Szare Szeregi½

<<< ... PKO - Polska Krowa Odrzutowa 3-2-1-0 Muuuu....!!!

MNI
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MNI » 29 sty 2010, 17:15

Znaczy wiem miałam sie o to zapytać ale nie miałam zbytnio okazji a teraz to już sie raczej nie spotkamy. A to że trzeba wziąć ze sobą mundury to ja wiem tylko czy na sobie... ;) no trudno zadzwonie do zastepowej i sie dowiem:) ale rzeczywiście złożyć nie potrafie... ale tak mniej wiecej w kostke tak??

Wero
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Wero » 29 sty 2010, 17:29

No, z założenia mundur powinnaś złożyć tak, żeby się nie pogniótł. Na początek wystarczy tyle, jeżeli mówisz, że potem ktoś może Cię nauczyć składania. :)

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 29 sty 2010, 19:44

są jeszcze różne rodzaje składania munduru;Pale to zależy od środowiska;)
MNI jak chcesz mogę wykonać zdjęcia po kolei jak składać mundur;P
Może będzie to przydatne jako kolejna rzecz do poradnia harcerskiego ;P

MNI
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MNI » 01 lut 2010, 08:00

nie bez przesady:) wielkie dzięki za chęci;) niedawno się spakowałam i jakoś sobie poradziłam;))) ale ten plecak strasznie ciężki...

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 01 lut 2010, 16:22

no na to już nic nie poradzę;P chyba że mogę doradzić żebyś brała tylko najpotrzebniejsze rzeczy;) Bo wiele osób zabiera ze sobą rzeczy, których defakto potem nie używa;)

MNI
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MNI » 02 lut 2010, 08:02

No tak ja się starałam brać tylko te rzeczy które mi się potem przydadzą (śpiewnik itd.). No ale zawsze tak jest że weźmiemy trochę też tych nie potrzebnych =]

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 02 lut 2010, 18:11

wiesz... istotne też jest ja pakujesz rzeczy do plecaka... bo jeśli ciężkie rzeczy dasz na górę to ci będzie odginać plecy i bardziej bolą... Dobre porady są w poradnikach, wszyscy mówią "a ktoś wymyślił coś, po co nam to i tak spakujemy się jak chcemy..." a potem plecy bolą bo nierównomiernie są poukładane rzeczy i ciężar znosi nas na jedną stronę...

MNI
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MNI » 09 lut 2010, 08:54

Może i racja ;) :) XD

Dagmaris
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dagmaris » 09 lut 2010, 21:09

Racja ;) ja wiem po sobie moje pierwsze próby pakowania kończyły sie bólem pleców, i brakiem miejsca na najważniejsze rzeczy . No a teraz wszystko pięknie ładnie nic nie boli wszystko sie mieści, kwestia wprawy ;)
D.Szczygło
Drużynowa 24 SGZ " Tygryski"
www.gztygryski.blogspot.com
"Życie bez przygód byłoby strasznie głupie." Robert Baden-Powell

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”