stopień ochotniczki bez przyrzeczenia ??

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Pela
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pela » 27 gru 2008, 22:24

Mam pytanie czy można zdobywać stopień ochotniczki nie mając złożonego wcześniej przyrzeczenia ?? gdzieś czytałam że nie, a ja bym chciała otworzyć próbę na dany stopień no i tak się waham ... kiedyś mój drużynowy mówił, że ci co mają dwa pagony mogą zdawać stopnie no i nie jestem pewna czy tak do końca dobrze druha drużynowego zrozumiałam, a dwa pagony mam zdobyte ...
*Z praw harcerskich robimy dekalog, a to jest tylko kodeks,
którego przestrzeganie daje nam prawo do nazwy harcerza*

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 27 gru 2008, 22:53

O co chodzi ze zdobywaniem pagonów, możesz wyjaśnić? A stopnie, wg obowiązujących przepisów, można zdobywać po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Pela
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pela » 27 gru 2008, 23:34

dzięki za szybką odpowiedź :) czyli poczekam jeszcze troszke :P a u nas w drużynie zdobywa się dwa pagony na każdy trzeba oddzielnie zasłużyć jest to bardzo ciężkie bo u nas w drużynie dwa pagony mają cztery osoby, a przyżeczenie złożyły tylko dwie (druhna przyboczna i druh przyboczny) a drużyna liczy około 60 osób

makaron505
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: makaron505 » 28 gru 2008, 01:13

Moim zdaniem pomysł ze zdobywaniem pagonów jest całkiem ciekawy. Tylko chyba troszkę wasza drużynowa przesadziła... Żeby tylko kadra miała pagony i złożyła Przyrzeczenie?? A jak długo jesteś w drużynie?? I ile jest np. osoba będąca najdłużej a nie mająca Przyrzeczenia??

Speedy
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Speedy » 28 gru 2008, 01:41

Spora ta drużyna ;). Mając na uwadze jej liczebność, nie wierzę, żeby wszystkie osoby, które do niej należą poza przybocznymi i drużynowym były w niej krócej, niż rok, więc dziwi mnie fakt, że nikt poza kadrą drużyny nie ma złożonego przyrzeczenia i nie posiada owych pagonów :). A może nikt sobie nie zasłużył?

Moim zdaniem, stopień możesz sobie zdobywać, a gdy Twój drużynowy stwierdzi, że sobie na niego zasłużyłaś, to go przyzna lub zweryfikuje biegiem na stopień, a przyrzeczenie będzie miało miejsce zaraz po zdobyciu stopnia. Przynajmniej tak jest w moim środowisku, choć przed rozpoczęciem zdobywania pierwszego stopnia, należy zdobyć też lilijkę. Wg mnie, jeśli ktoś chce zdobyć jakiś stopień, to powinien na to pracować cały czas, a nie czekać, aż ktoś powie, że można (chyba, że trzeba osiągnąć jakiś stopień wtajemniczenia przed rozpoczęciem zdobywania tego stopnia :P). Taka sytuacja jest trochę dziwna ;).

Najlepiej zapytaj się o to swojego drużynowego. Na pewno wszystko Ci wyjaśni, gdyż obyczaje w różnych drużynach i hufcach bywają rozmaite ;).

Czuwaj!
pwd. Piotr Wittchen
Wydział Systemów Informatycznych GK ZHP

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 28 gru 2008, 12:53

A co trzeba zrobić na te starożytne i runiczne pagony? Ja już sobie nie próbuję wyobrażać prób na jakikolwiek stopień w takim środowisku.

Drużyna licząca 60 osób? To są osoby w tym samym pionie metodycznym (jak tak to gratuluję i podziwiam), czy też w różnych? Jak to drugie, to taka drużyna to szczep de facto.

Tak w ogóle czytam i widzę zdobywanie lilijki, pagonów i innych kwiatków. Pasa harcerskiego nie zdobywacie? Nie wiem jaki to ma cel (a wszystko w harcerstwie cel powinno mieć) – może mnie ktoś oświecić? Sam taką durnotę robiłem w pierwszych miesiącach na funkcji drużynowego, ale szybko się z tego wyleczyłem, bo widziałem jakie opłakane skutki to przynosiło.

Stopnie w sensie formalnym, zgodnie z uchwałą RN, można zdobywać dopiero po złożeniu Przyrzeczenia. A samo Przyrzeczenie powinno mieć miejsce po próbie harcerki/harcerza trwającej ok. 6 miesięcy. Tyle od strony przepisów.
A jak ludzie mają się naprawdę rozwijać, to nikt nie broni zapoznać się z wymaganiami, dążyć do ich spełnienia, realizować „nieformalnie”, aby w swoim czasie (np. po złożeniu Przyrzeczenia) próbę móc zrealizować szybciej. Ważne, żeby zdobycie belki, gwiazdki nie było celem samym w sobie, bo to paranoja. Mądry drużynowy będzie umiał to pogodzić i zadbać o właściwe funkcjonowanie systemu stopni u siebie.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 28 gru 2008, 14:27

hm.. dla mnie to jakaś paranoja jest. dodatkowo nieumiejętne stosowanie instrumentów metodycznych. czy drużynowy skończył kurs drużynowych? bo jeśli tak to źle świadczy to o kształceniu w tym środowisku.

a co do rozwoju i tym samym zdobywaniu stopni, to tak jak już napisało kilka osób. trzeba mieć przyrzeczenie, a aby mieć przyrzeczenie trzeba przejść próbę harcerza/harcerki, która trwa do pół roku. a to nie zmienia faktu że rozwijać się trzeba.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

dh.stawik
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dh.stawik » 28 gru 2008, 16:49

hm... zdobywanie elementów regulaminowego umundurowania mnie troche śmiszy... (więc jak słyszę że w niektórych środowiskach trzeba zdobyć pas, beret itp... ) to chyba coś tu nie tak... no ale cóż co kraj to obyczaj... dla mnie system jest prosty (a wszystko reguluje metodyka odpowiedniego pionu) na barwy drużyny trzeba zasłużyć :) z tym się zgodzę! ale żeby odzielnie zdobywać chuste, pagon jeden i drugi... (heh a co gdy osoba jest w wieku wędrowniczym i ma naremiennik? jest gorsza bo ma "tylko" jeden pagon drużyny? :P) a co do rozwoju harcerza to mamy próbę harcerza/harcerki, a potem sprawności, stopnie, znaki służb, zadania zespołowe, projekty i jeszcze kilka innych opcji :) myśle że to wystarczy by harcerz mógł się cały czas rozwijać :) ale może jestem jakiś inny :D
Przemysław Stawicki HO
Drużynowy 100 WDH "Agger Lupinus"
Członek ZPiI Hufca Ziemi Tarnogórskiej

Pela
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pela » 28 gru 2008, 21:19

makaron505 pisze:Tylko chyba troszkę wasza drużynowa przesadziła...
drużynowy a tak dokładnie to ksiądz :P
makaron505 pisze:A jak długo jesteś w drużynie?? I ile jest np. osoba będąca najdłużej a nie mająca Przyrzeczenia??
to zaczy nasza drużyna jest od 9 miesięcy a ja jestem w niej od samych początków, a na drugie pytanie odpowiedz chyba znasz :P

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 28 gru 2008, 21:22

To, że drużynowym jest ksiądz, to jeszcze nie jest zbrodnia. Problem zaczyna się w momencie, gdy drużynowy (czy to ksiądz, czy świecki) zaczyna traktować drużynę jak jakąś manichejską sektę z wyśrubowanymi i niedostępnymi wymaganiami dla "doskonałych".
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Pela
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pela » 28 gru 2008, 21:40

cebul pisze:Drużyna licząca 60 osób? To są osoby w tym samym pionie metodycznym (jak tak to gratuluję i podziwiam), czy też w różnych? Jak to drugie, to taka drużyna to szczep de facto.
troszke sporo nas :P a drużyna jest w tym samym pionie metodycznym

oj tak dokładnie to chodziło mi o to że nie drużynowa a drużynowy ...

24Olaa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 24Olaa » 29 gru 2008, 14:49

ja np najpierw otworzylam stopien a w trakcie proby zlozylam Przyrzeczenie
sam. Aleksandra Lewandowska
przyboczna 24 Toruńskiej Drużyny Harcerskiej "Strzelnica" im. Ernesta Setona
24 Szczep Harcerski im. Obrońców Westerplatte www.facebook.com/24SzczepHarcerski

makaron505
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: makaron505 » 30 gru 2008, 00:23

Nie wiem co mnie podkusiło i wkręciło mi się że drużynowa... Przepraszam i Ciebie i drużynowego... Swoją drogą też kiedyś stawiałem duże wymagania... Było to w pierwszej prowadzonej przeze mnie drużynie... Na Przyrzeczenie czekało się długo... Ok 7 - 8 miesięcy... moim zdaniem to za długo... Zdaniem członków tej drużyny też, dlatego wielu z nich opuściło nasze szeregi... Dziś (po 2 latach) wiem, że to był błąd... Nie życzę wam, byście powtórzyli historię mojej drużyny...

24Olaa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 24Olaa » 30 gru 2008, 15:58

no u nas czekalo sie i dluzej xd
sam. Aleksandra Lewandowska
przyboczna 24 Toruńskiej Drużyny Harcerskiej "Strzelnica" im. Ernesta Setona
24 Szczep Harcerski im. Obrońców Westerplatte www.facebook.com/24SzczepHarcerski

makaron505
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: makaron505 » 30 gru 2008, 22:57

Ale powiedz sama... Czy wszyscy doczekali?? Czy nikt nie narzekał i nie odszedł?? Jeżeli nie to macie super program lub jak to nazywamy u nas "wygłodniałe na harcerstwo" środowisko, w którym co by się nie zrobiło spodoba się innym bo nie maja porównania...

Mam nadzieje że nikogo swoim powiedzeniem o pragnących harcerstwa nie uraziłem

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”