Nowa drużyna

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 25 mar 2004, 23:11

hehe stasiu zalezy kto co lubi :))

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 26 mar 2004, 08:14

No tak, racja:D
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 29 mar 2004, 21:17

a Tak wogole to ktos chyba kiedys proponowal pomoc w tematach na zbiorke...chetnie skorzystam. a nawet sama podam kilka moich (przetestowanych :P) :

1. Zbiórka pt. "Ti ti ta ta kilka słow o łączności"
CZAS : 2.15 h
MIEJSCE: Harcówka i szkolne korytarze, ale mozebyc gdziekolwiek.
POTRZEBNE MATERIAŁY: kartki dla kazdego harcerza z calym alfabetem Mors'a, zaszyfrowane wiadomosci(**), odpowiednio oznaczone koperty(***) w ktorych beda kartki z narysowanym Alfabetem migowym, choragiewki.
PRZEBIEG:
1. ORZ
2. Rozdanie kartek z napisanym wcześniej alabetem MOrse'a.
3. Pokazanie i wytlumaczenie na czym to wszystko polega.
4. Każdy szyfruje wymyslone przez siebie niedługie zdanie lub słowo.
5. Zaszyfrowane wiadomości mieszamy i rozdajemy tak zeby nikt nie trafil na swoja.
6. Przerywnik czyli pląs "trzech synów matka miała"
7. Rozdanie kartek z zaszyfrowanymi wiadomościami(**) ( uwaga! Na kazdej kartce to samo ale kazda kartka innym kolorem).
8. Dzieciaki stosują sie do poleceń z rozszyfrowanych kartek.(***)
9. Pokazanie na czym polega Alfabet Migowy.(czyli wytlumaczenie kazdej literki)
10. ćwiczenie mające na celu zapamietanie kilku liter-> przedstawiamy sie.
11. Sprawdzenie czy dobrze zapamiętali reguły Morse'a. ->nadawanie chorągiewkami.
12. Sprawy różne.
13. ZMZ
14.OZZ

** Treść wiadomosci: Znajdz koperte oznaczona kolorem ktorym napisana jest ta wiadomosc.

*** koperty dla ulatwienia byly ulozone kolorystycznie czyli np. delikwent ma znalezc niebieska koperte to znajdowala sie ona na niebieskiej gazetce. jezeli np czerwona to na gasnicy itp.

Musze przyznac ze moze duzo jak na jeden raz... ale dzieciaki zapamietaly... a przedewszystkim podobalo im sie bo uwielbiaja latac i szukac roznych rzeczy po szkole.

2. Ten pomysl mozecie wykorzystac w roznoraki sposob... ja zrobilam to na temat OCHRONY SRODOWISKA z okazji dnia ziemi. WYkorzystalam gre ktora przygotowano nam na warsztatach mianowicie:
Musicie przedewszystkim miec udostepniona szkole, ale moze to byc takze przerowadzone w innych warunkach dzie sa korytarze lub jakies punkty charakterystyczne. Zbiorka ma na celu wycwiczenie orientacji na mapie, jest tez dobrym sposobem na sprawdzenie nabytych wiadomosci. W moim przypadku chodzilam po korytarzach i rysowalam kazdy z osobna ktory przeszlam ( uwaga! harcerze maja wrocic do tego samego miejsca!)zaznaczylam kierunek marszu, schody i miejsca gdzoie znajdowaly sie wiadomosci. Nastepnie kazda ekipa dostala jedna taka "mape" i juz los lezal w ich rekach. Troche sie pogubili mimo ze znali szkole... ale i tak sie im to podobalo. :)))

A WY macie jakies swoje pomysly na zbiorki ktore podobaly sie waszym "pociecha"? Jak tak to czekam :))) Pozdrowionka. Trzymajcie sie..... jeszcze tu wroce :P

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 30 mar 2004, 08:03

ORZ to obrzędowe rozpoczęcie,
OZZ to -II- zakończenie, ale co to jest ZMZ???
hm. Stanisław Nowak HR

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 30 mar 2004, 19:14

Stasiu sloneczko :P ZMZ to Zadanie Miedzy Zbiorkowe :D

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 31 mar 2004, 15:22

OK, wszystko rozumiem... choć ja daję zadania międzyzbiórkowe na początku, przy rozliczeniu poprzednich:D
hm. Stanisław Nowak HR

Sanderka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Sanderka » 04 kwie 2004, 14:27

adik_007 napisał:
Czuwaj,
Ciekawe pomysly na pierwsze kroki z druzyna harcerska, sa opisane w ksiazce..."obrzedowy piec". Ciekawy (moim zdaniem) jest rowniez pomysl na nabor :)
Powodzenia Kyfa
Także korzystałam z tej książeczki, kiedy tworzyliśmy drużynę... Sięgnij do niej:).
pwd. Sandra Znoińska
13 Łomżyńska Drużyna Harcerska "AGADA"
---> www.agada.prv.pl

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 05 kwie 2004, 18:58

Sanderka... mam juz od dawna ta ksiazke ( pietruszka dzieki za to :D wiem ze znaczek byl drogi :D)... ale chodzi mi tutaj bardziej o jakies wasze sprawdzone zbiorki... jakas konkretna... nie koniecznie konspekt... chocby pomysl, jakis ogolny zarys, i nie mowcie ze wam cos takiego by sie czasem nie przydalo. Nie mowie zeby wykorzystac dokladnie tak samo jak wy ten pomysl....przeciez mozna zrobic transformacje... tylko no taka skrzynia pomyslow to chyba kazdemu sie przyda. a co do "obrzedowego pieca" to moim zdaniem jest fantastyczny i tez wszystkim polecam... ale nadaje sie bardziej jezeli ktos dopiero tworzy swoja druzyne, potrzebuje pomyslu na obrzedowosc ( ciekawy pomysl jest z mostem na przekazaniu zuchow)... ale brak konkretnych zbiorek... np. ciekawa forma samarytanki ( bo zwykle jest tpo symulacja, quiz, krzyzowka...). Wszelkie pomysly beda tu mile widziane....

biszkopt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: biszkopt » 26 maja 2004, 13:39

kyta napisał:
Sanderka... mam juz od dawna ta ksiazke ( pietruszka dzieki za to :D wiem ze znaczek byl drogi :D)... ale chodzi mi tutaj bardziej o jakies wasze sprawdzone zbiorki... jakas konkretna... nie koniecznie konspekt... chocby pomysl, jakis ogolny zarys, i nie mowcie ze wam cos takiego by sie czasem nie przydalo. ...
chyba wiem o co ci chodzi .. ja tez od niedawna prowadze druzyne ale mam zapisane wiekszosc konspektow tak jakby ktos kiedys tego potrzebowal przy okazji staram sie je oceniac i wyciagac wnioski .. :) przyda sie krytyka kogos z zewnatrz ..... jutro wieczorem albo pojutrze bedzie .. :D
biszkopt

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 30 maja 2004, 18:57

Biszkopt :D dzieki :D:D ja tez kiedys postaram sie napisac tu pare moich konspektow..wlasciwie to je przepisac ale narazie mam na glowie mature :( buu,,,. Ktos mi kiedys powiedzial ze KONSPEKT jest bzdura...to nie prawda czasem sie przydaje :D:DTak apropos juz wiem czemu na kursie tak sie bardzo "czepiali" naszych konspektow...choc wtedy czlowiek mial juz dosc ciaglych poprawek.... to teraz im za to wszystko dziekuje :D wkoncu lepiej uczyc sie na czyis bledach niz swoich :D:D:D POzdrowka.

biszkopt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: biszkopt » 31 maja 2004, 12:48

sory za drobna obsówe w czasie .. :> nie mam mozliwosci posiedziec dluzej przy kompie i tego wpisac ale postaram sie jak najszybciej czuwaj!
biszkopt

biszkopt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: biszkopt » 31 maja 2004, 21:01

no i dorwalem sie do kompa ale nie mam przy sobie konspektow .. :) :D do domu wroce dopiero w czwartek wiec poki co to co planuję na następną zbiórkę
- po pierwsze moja drużyna ma 3 poziomy to prowadzi do troche innej dzialalnosci osob w drużynie jest 12 (czesc wczesniejszych zbiorek byla prowadzona prawie jak dla jedno poziomowej co troche bardziej cie chyba zainteresuje ale puki co..)

zbiorke maja przeprowadzic dwie 15-stki (one tez maja ja wymyslec ale to jest moj plan .. w razie czego -choc sadze ze im sie uda )

czas zbiorki 2 godz
miejsce poczatkowo klasa w podstawówce pozniej las oddalony o jakies 0,5 km
materiały mapy ( przykaldowe okolicy dosc dokladne ... ) , zegary z papieru (zrobione przez druzyne ) , dwa do 3 kompasow , i pare innych ..

rozpoczęcie zbiórki
15 min
powitanie :)
sprawdzenie bierzacych spraw i zadan (zezwolen na wyjazd na biwak itp ..składki..co tam u was miśki !)
zagajenie i przekazanie wladzy w/w druchnom :D
5min
pokazanie map
10min
krodkie wytlumaczenie jak odnajdywac kierunek swiata dzieki zegarkowi
cwiczenia z zegarkami z tektury (a gdzie jest polnoc jak slonce jest tu a jest godz 3 itp )
15 min
a wiecie co to azymut? :D
wyjscie przed szkołe i wyznaczanie azymutu

15min ( podzial na 4 osobowe grupy)
cwiczenia w wyznaczaniu drogi na mapie (historyjka o tym jak jedna z naszych druzyn organizowala rajd i dochodzila odpowiednio do celów ) idziemy sladem na mapie kazda grupa oddzielnie
15 min
ruszamy do lasu po drodze przypominamy sobie piosenke nauczona na poprzedniej zbiorce.. krzyczymy ile sie da!!! rzeby wkoncu sie wykrzyczec :D
40 min
po dojsciu do lasu kazda z grup wyznacza podany kierunek marszu i wyrosza szukac pierwszej wskazówki powieszonej na drzewie sa to odpowiednie dane azymutu co do nastepnego punktu itd .. ostatnia wiadomosc jest zaszyfrowana sposobem poznanym na wczesniejszych zbiorkach
wkoncu dochodza do nas na drugim koncu lasu :) (3 grupy 3 drogi)
10 min zabaw
lisy z zwiazanymi oczami szukaja po polu "na sluch" innych w ograniczonym oczywiscie terenie
i slepiec - podejsc do slepca tak zeby nie uslyszal (mozna dac to nawet jako zadanie na koniec mini rajdu "podejsc do celu tak zeby cie nie zauwazono)
porzegnanie

sory za bledy .. dyslektyk zbiorka jest jeszcze w trakcie tworzenia ...:D

biszkopt

biszkopt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: biszkopt » 31 maja 2004, 21:04

:eyes:Oosory za druhnom OJ OJOJ WIELKA WTOPA
biszkopt

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 01 cze 2004, 21:00

Ja podobna zbiorke mialam w piatek :) ...ta zabawa mi sie podoba... nie znalam jej :D u mnie to wygladalo tak:

temat: "z kompasem przez historie"
miejsce : harcowka, teren wokol
czas: 120 minutkof
cel : nauka orientowania sie w terenie, poslugiwanie sie mapa, kompasem itp.
Formy pracy: Zajecia praktyczne, bieg patrolowy
Potrzebne mateialy: kompasy 2-3, plansze z rysunkami ( wyznaczanie kierunkow swiata za pomoca...mrowiska, pnia itp.) , kolorowa bibula ( rzucajaca sie w oczka ), biala kreda, koperty z listami 9 czyt. zadaniami ) , dyplomy, mapy, szary papier, pisaki, karty startowe

PRZEBIEG ZBIORKI:
1. ORZ ( Obrzedowe Rozpoczecie Zbiorki ) - wiazanie supelkow, - 5 min
2. Przedstawienie sposobow wyznaczania kierunkow ( plansze z rysunkami ) -15 min
3. Kompas idzie w ruch - 20 min --> bo kazdy kolejno po wytlumaczeniu musial wyznaczyc na cos azymut
4. Mapy ( szary papier, pisaki, mapy ) - 15 min * rodzaje * zapoznanie sie blizej z mapami * znajdowanie wybranych punktow * orientowanie z kompasem i w terenie
5. Przerywnik ( plas : extra maja ) 5 min
6. Skala ( szary papier, pisaki ) * rodzaje *sposob przeliczania - 10 min
7. Bieg patrolowy - 50 min ( trasa po osiedlu ... niestety nie mamy blisko lasu :( ... i standardowo... bibulka oznaczala trase ( bo oni potrafia sie zgubic nawet we wlasnej szkole :P).. orpcz tego znaki patrolowe noi ukryte zadania w kopertach z pytaniami dot. tego czego sie naumieli na tej zbiorce i poprzedniej.
8. ZMZ ( zadanie meidzy zbiorkowe )
9. SR (sprawy rozne .... )
10. OZZ (Obrzedowe zakonczenie zbiorki.... mamy wymyslony swoj wlasny sposob gdyz na zbiorkach druzyny nie zawiazujemy standardowego kregu lecz robimy jedna wielka platanine rak ( zawsze patrze czy przypadkiem ktos nie zwiazal sie dwoma tymi samymi rekami bo wkoncu iskierka musi przejsc :P) i po odspiewaniu BRATNIEGO SLOWA i puszczeniu iskierki probujemy sie rozplatac... jest wesolo naprawde :P

no to tyle... reszte bede pisac stopniowo.. a teraz mykam do geografi :( mam 47 str a-4 do srody sie naumiec (matura pisemna ) :(

biszkopt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: biszkopt » 02 cze 2004, 20:03

e ehehe uminie tez jest bratnie slowo .... :D
mam pytanko w jakim wieku masz te dzieciaki bo jak na moich to to co swoim przeprowadzilas to baaardzo duzo jak na jedna zbiorke ...;)
pozatym jak im cos tlumaczysz to dzielisz ich na grupki ? bo chyba nie robisz tego zastepami ?
biszkopt

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”