Zastep

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
ODPOWIEDZ
LiLo
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: LiLo » 15 cze 2008, 15:37

Mam problem z zastępem
Ponieważ w moim zastępie są moje bliższe przyjaciółki i nie chce im rozkazywać i sie w żaden sposób wywyższać, chce aby zastęp był zgrany, żebyśmy sie dobrze dogadywały i razem współpracowały.
zależy mi żeby zrobić zbiórkę zastępu, ale chce żeby była ona ciekawa i je to zainteresowało.
chciałabym zachęcić je do zdobywania rożnych sprawności, do robienia gier terenowych, do otwierania kart prób.

nie mam pomysłów jak to wszytko zrobić... może jakaś wyprawa? zbiórka?

roza_93
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: roza_93 » 15 cze 2008, 19:02

Miałam podobny problem.. nie byłam zastępowa, ale w zastępie miałam swoje przyjaciółki. Moim zdaniem one rozumieją fakt, że jesteś zastępową i rozkazy niemalże musisz wydawać rozkazy. Jeżeli będą niezadowolone to z nimi porozmawiaj.. na pewno im sie odwidzi. Podstawa to rozmowa. Moim zdaniem najciekawsze na zbiórki są podchody.. rozrywka ta chyba każdemu się podoba. Można ją jeszcze urozmaicić zdobywaniem informacji na temat jakieś ważne osoby w harcerstwie, albo ogólnie o ZHP. Na początek to jest świetne wprowadzenie do harcerstwa, nawet jezeli będzie zła pogoda takowe podchody można zrobić w szkole. Na pewno sobie poradzisz ;)
"O płaczu dzieciom nie powiem słowa
Przeszkadzają mi łzy..."

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 15 cze 2008, 20:50

Lilo... a ile macie lat ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

LiLo
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: LiLo » 16 cze 2008, 15:07

13

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 16 cze 2008, 19:23

Lilo... jesli Twój zastęp składa się z przyjaciółek :) to jest najlepiej jak tylko może być :). Każda Wasza zbiórka to miłe spotkanie :) I o to chodzi. Ale do harcerstwa przychodzi sie po to by pracować nad soba i służyć bliźnim a więc. Musicie spobie zrobic zbiórke np herbacianą czy lodową :) i porozmawiać co chcecie robić. Ty jako zastępowa musisz... dobrze słuchać i szybko pisać. Każdy pomysł na osobnej karteczce. Pomysły mogą byc różne, od tego jak można się czegoś fajnie nauczyć aż po sposoby na pomoc innym i robienie czegoś dobrego. Jak już napiszecie tego mnóstwo to przeglądnijcie jeszcze te karteczki pod kątem harcerskim. Czy wszystko to wypada harcerkom ? Jeśli tak to... masz właciwie gotowy materiał na plan pracy zastępu. Teraz musisz usiąść sama i po zapoznaniu się z regulaminem sprawności zobaczyć które z nich da się zdobyć realizując Wasze pomysły. Tak naprawdę to pomocy w tym udzieli Ci Drużynowy :) Po poukładaniu tych waszych pomysłów w jakiś logiczny ciąg... już wiesz co masz robić na zbiórkach, patrzysz na karteczkę i rozplanowujesz sobie zadania na najbliższą zbiórkę... Nie zapominajcie o wyjściach na lody, do lasu, do kina czy empiku. Możecie nawet wybrać się razem pooglądać ciuchy (np w ramach realizowania sprawności modelki) Zbiórki mają być dla Was ciekawe i radosne, macie robić to co lubicie a Twoim zadaniem jest by z czasem tym co lubicie stała się służba społeczeństwu i praca nad sobą.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Edward K.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Edward K. » 17 cze 2008, 10:50

Ważne, żeby Ci woda sodowa nie uderzyła do głowy. Panowanie nad tym czasem nie jest wcale takie łatwe. Może się zdażyć, że pomysł, który Tobie wydaje się wspaniały nie przypadnie do gustu koleżankom, a wtedy aż kusi użyć argumentu: "ja tu jestem zastępową". Jak mieć dobre relacje w zastępie? Tak jak mówi sikor: dużo słuchać i rozmawiać, wspólnie podejmować decyzje i nie dawać im gotowych pomysłów, gdzie każdy ma przyporządkowana role. Wspólnie dochodźcie to tego co chcecie robic, włączaj do zadań ich pomysły, razem decydujcie co kto robi. Niech czują, że to jest ich zastęp.
Już teraz zacznij dbać o autorytet. Bądź przygotowana do zbiórek, uczciwa, jeśli Ci coś nie wyszło przyznaj się do tego, nie próbuj ukrywać, czy zwalać winy na innych. Dbaj o to, by Twoje harcerki były sprawiedliwie traktowane w drużynie - niech czują w Tobie swojego rzecznika. Z czasem się zorientują, że taka zastępowa to skarb i że warto słuchać tego co mówi.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”