Kiedy dostaje się belke na pagon

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 13 cze 2008, 13:53

Beata... języki obce należy znać, jak najwięcej i jak najlepiej. Mi całkiem nieźle z rosyjskim wychodzi. Ale to nie znaczy, że mamy kaleczyć nasz język naleciałościami rodem z armii przed którą chowano nie tylko kobiety ale nawet kozy i świnie i wcale nie dlatego by nie zostały zjedzone.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

beao
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: beao » 13 cze 2008, 16:43

Hm.
Może masz rację, ale nie lubię wpadania w paranoje. Słowo pagon utarło się w języku polskim, myślę nawet, że jest traktowane jako swoje, a nie zapożyczenie.
Dlaczego czepiać się zwykłych ludzi? Moda. Styl militarny : sukienki z PAGONAMI , kurtki z PAGONAMI zapinanymi na guziki.
Więc jak tu się przestawić na naramienniki ?

Zdarzało mi się tłumaczyć co to naramiennik , po wypowiedzeniu [magicznego ? ] słowa
PAGON ... nagle wszyscy wiedzieli o co chodzi.

Nie widzę problemu, żeby używać tego określenia. Czy chodzenie w panterce, koszulach Bundeswehry też powinno być zakazane, albo chociaż piętnowane?
Ostatnio zmieniony 13 cze 2008, 16:46 przez beao, łącznie zmieniany 1 raz.
dh. Beata Iwan bs. (ale już niedługo... ;))
przyboczna w 1RŚGZ "Przyjaciele Zielonego Lasu"

Paweł G
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Paweł G » 13 cze 2008, 16:46

Określenie "pagon" weszło na stałe do języka polskiego, zakorzeniło się w nim. Definicja którą podałem we wcześniejszym poście pochodzi ze słownika PWN, Podobną możemy znaleźć w Uniwersalnym Słowniku Języka Polskiego z dopiskiem naramiennik.
Jeśli tak będziemy podchodzić do języka z ten sposób to wykreślimy połowę słownika.
Poza tym, chyba nie będziemy polemizowali z językoznawcami w kwestiach poprawności językowej.
Dbanie o czystość i poprawność językową powinno się rozpocząć od samego siebie. Zwroty typu "spoko loko" bądź "ruskiej" nie wpływają na estetykę języka.

I jeszcze:
sikor pisze:z armii przed którą chowano nie tylko kobiety ale nawet kozy i świnie i wcale nie dlatego by nie zostały zjedzone.
No Janusz, tutaj to pojechałeś po bandzie. Jeśli nie maiły by być zjedzone to niby co miała by ta znienawidzona armia z nimi robić. Tego nie wyjaśniłeś ;).
Takie aluzje na forum harcerskim druhu, nie przystoi...

No ale może ja jestem jakiś nienormalny i nie rozumiem o co tu chodzi :D.

Co zaś się tyczy samego "nieszczęsnego" słowa to szukałem sporo po Internecie to poza tym tematem znalazłem jeszcze fragment wypowiedzi na jakimś forum wojskowym, utrzymanej w podobnym tonie jak wypowiedź sikora.

Znaczenie więcej można znaleźć miejsc, w których ludzie nie popadają w przesadną histerię, a oto jeden z wielu przykładów:

http://www.skladnicaharcerska.pl/?prod=584&cat=112

:D
Ostatnio zmieniony 13 cze 2008, 20:07 przez Paweł G, łącznie zmieniany 1 raz.

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 13 cze 2008, 22:57

Pawle G, armia ruska szła i chowało się przed nią wszystko, czy tego chcemy czy nie, wystarczy popytać starszych ludzi dlaczego. Takie są fakty, a nie głupie aluzje;).

Wiesz, może trudno Ci to sobie wyobrazić, ale pomyśl, że istnieją ludzie, którzy dostają histerii na wspomnienie tego na co wspaniałe czerwone ich skazało na wiele lat życia. I co dziwniejsze, jest tych ludzi naprawdę dużo, choć znaczna część już zmarła. Moja babcia nigdy nie potrafi opowiedzieć do końca przeżyć z zesłania, zresztą nie tylko ona.
No, ale co nas to obchodzi prawda ? To tylko durna histeria i paranoja.

A przypadek logo na karetce, który kojarzył się starrszym ludziom z SS ? Należało go zostawić ?
Historia naszego kraju jest smutna, a los milionów Polaków tragiczny. Przez wzgląd na to co musieli przejść powinniśmy Ich uszanować. Jeśli słowa albo emblematy mają dla nich pejoratywny wydźwięk, zresztą nie tylko dla nich, to powinniśmy zaprzestać lub ograniczyć ich używania.

No, ale przecież było minęło, teraz jest inaczej. Szkoda, że nie pamiętamy o sytuacji Polaków podczas zaborów, zsyłkach i przesłuchaniach, ani o tym, że wymordowaniu polskiej inteligencji.

Dla mnie radziecka armia pozostanie znienawidzona, tak jak wszelkie postkomusze wymysły i pozostałości. Możesz sobie kpić do woli Paweł, ale nie wiem co chcesz przez to udowodnić.
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^
III Szczep Harcerski "Leśni"
www.lesni.pl || www.kpw.org.pl || www.haer.org

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 13 cze 2008, 23:38

Pagon będzie w polskim języku tak samo jak Pałac Kultury i Nauki będzie stał na placu defilad, jakoś nie sądzę żebyśmy się wyzbyli komunistycznego spadku kiedykolwiek pozbyli, to jakby nie spojrzeć część naszej historii.
Emot :]

40 pWDHy

paulako
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: paulako » 14 cze 2008, 07:24

endrea pisze:Pawle G, armia ruska szła i chowało się przed nią wszystko, czy tego chcemy czy nie, wystarczy popytać starszych ludzi dlaczego. Takie są fakty, a nie głupie aluzje;).

Wiesz, może trudno Ci to sobie wyobrazić, ale pomyśl, że istnieją ludzie, którzy dostają histerii na wspomnienie tego na co wspaniałe czerwone ich skazało na wiele lat życia. I co dziwniejsze, jest tych ludzi naprawdę dużo, choć znaczna część już zmarła. Moja babcia nigdy nie potrafi opowiedzieć do końca przeżyć z zesłania, zresztą nie tylko ona.
No, ale co nas to obchodzi prawda ? To tylko durna histeria i paranoja.

A przypadek logo na karetce, który kojarzył się starrszym ludziom z SS ? Należało go zostawić ?
Historia naszego kraju jest smutna, a los milionów Polaków tragiczny. Przez wzgląd na to co musieli przejść powinniśmy Ich uszanować. Jeśli słowa albo emblematy mają dla nich pejoratywny wydźwięk, zresztą nie tylko dla nich, to powinniśmy zaprzestać lub ograniczyć ich używania.

No, ale przecież było minęło, teraz jest inaczej. Szkoda, że nie pamiętamy o sytuacji Polaków podczas zaborów, zsyłkach i przesłuchaniach, ani o tym, że wymordowaniu polskiej inteligencji.

Dla mnie radziecka armia pozostanie znienawidzona, tak jak wszelkie postkomusze wymysły i pozostałości. Możesz sobie kpić do woli Paweł, ale nie wiem co chcesz przez to udowodnić.
Ale będzmy sprawiedliwi i przestanmy wreszcie robic z siebie narod wybrany!! endrea moze trudno sobie wyobrazic, ale wielu ludzi tak samo balo sie wojska polskiego jaki i armii czerwonej... ale o tym sie nie mowi, bo Polacy chca byc czysci i nieskalani i widze taka sama tendencje w harcerstwie.... teraz po tylu latach bedziecie robic czystke, pilnowac czystosci jezyka i pietnowac za slowa, ktore na stale weszly do j. polskiego?
moze zamiast robic polowanie na czarownice tzn. na komuchow, ateistow, ludzi inaczej myslacych niz wy to powinniscie zajac sie tym do czego najlepiej sie nadajacie czyli praca z mlodzieza, bo jak na razie cos wam to kiepsko idzie ;)

A poza tym chcialabym przypomniec ze harcerstwu za komuny wcale nie bylo tak zle... czyzbyscie o tym zapomnieli? ;) przeciez wielu ludziom do dzisiaj harcerstwo kojarzy sie z komunistyczna propaganda

Paweł G
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Paweł G » 14 cze 2008, 07:37

Witaj Iza

Druh Janusz musi być niezwykle szczęśliwym człowiekiem mając takiego adwokata.
Pamiętam Cię jeszcze z czasów kiedy byłaś osobą otwartą na dyskusję i dociekliwą, teraz mam wrażenie, że Twój post był podyktowany przez druha Sikorskiego. Wielka szkoda.

Historii nie musisz mnie uczyć, mam co by tu nie mówiąc trochę więcej lat niż Ty i też z rozmawiałem z wieloma ludźmi skrzywdzonymi przez komunizm, rosjan i niemców. Ludźmi ciężko doświadczonymi przez system. Ale też z wieloma ludźmi skrzywdzonymi przez kościół i własnych rodaków w imię równie idiotycznych ideologii tylko stojących na przeciwległym biegunie.

Co do aluzji. Niegdzie nie napisałem, że tak nie było tylko nie wiem czy to forum jest miejscem na wprowadzanie młodzieży w seksualne preferencje armii czerwonej. Szczególnie jeśli ktoś kto takie rzeczy pisze uznaje siebie z autorytet w kwestiach obyczajowych.

Postkomusze pozostałości?!
Iza połowa władz ZHP to są poskomusze pozostałości. Ludzie, którzy zaczynali za PRL'u i do tej pory są nie do ruszenia. Radzę rozejrzeć się choćby w najbliższym otoczeniu. Ale tam walczyć z komuszymi pozostałościami to już nie macie odwagi...

Idź na przykład do druhny skarbnik albo do druha zastępcy komendanta hufca, spójrz im w oczy i powiedź, że są wstrętnymi komuchami. Nie zrobisz tego, bo lepiej opluwać kogoś za plecami.

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 cze 2008, 22:21

paulako pisze:Ale będzmy sprawiedliwi i przestanmy wreszcie robic z siebie narod wybrany!! endrea moze trudno sobie wyobrazic, ale wielu ludzi tak samo balo sie wojska polskiego jaki i armii czerwonej... ale o tym sie nie mowi, bo Polacy chca byc czysci i nieskalani i widze taka sama tendencje w harcerstwie.... teraz po tylu latach bedziecie robic czystke, pilnowac czystosci jezyka i pietnowac za slowa, ktore na stale weszly do j. polskiego?
moze zamiast robic polowanie na czarownice tzn. na komuchow, ateistow, ludzi inaczej myslacych niz wy to powinniscie zajac sie tym do czego najlepiej sie nadajacie czyli praca z mlodzieza, bo jak na razie cos wam to kiepsko idzie ;)
Jeśli zwrócenie uwagi że słowo pagon jesty naleciałościa pochodzącą z ruskiej armii i wielu osobom źle się kojażącym przez co styaramy sie go nie używać jest polowaniem na czarownice, komuchów, ateistów czy ludzi inaczej myslących to może juz lepiej tego nie skomentuję. A co do tego jak nam idzie wychowywanie to może lepiej nie pisz o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia.

paulako pisze:A poza tym chcialabym przypomniec ze harcerstwu za komuny wcale nie bylo tak zle... czyzbyscie o tym zapomnieli? ;) przeciez wielu ludziom do dzisiaj harcerstwo kojarzy sie z komunistyczna propaganda
No cóż w zdecydowanej większości za komuny tak zwane harcerstwo nie miało wiele wspólnego z harcerstwem to znaczy z pracą nad soba i służbą... To było raczej kontrolowane spędzanie wolnego czasu w zaakceptowanych warunkach. Na szczęście były wyjątki więc coś niecoś przetrwało jednak szkody poczynione zwłaszcza w świadomości metody są olbrzymie.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 cze 2008, 22:32

Paweł G pisze:Co do aluzji. Niegdzie nie napisałem, że tak nie było tylko nie wiem czy to forum jest miejscem na wprowadzanie młodzieży w seksualne preferencje armii czerwonej. Szczególnie jeśli ktoś kto takie rzeczy pisze uznaje siebie z autorytet w kwestiach obyczajowych.
No tak najlepszą formą pamięci jest zapomnienie...
Paweł G pisze:Postkomusze pozostałości?!
Iza połowa władz ZHP to są poskomusze pozostałości. Ludzie, którzy zaczynali za PRL'u i do tej pory są nie do ruszenia. Radzę rozejrzeć się choćby w najbliższym otoczeniu. Ale tam walczyć z komuszymi pozostałościami to już nie macie odwagi...
Idź na przykład do druhny skarbnik albo do druha zastępcy komendanta hufca, spójrz im w oczy i powiedź, że są wstrętnymi komuchami. Nie zrobisz tego, bo lepiej opluwać kogoś za plecami.
Leśni zawsze mówią wprost to co myslą. I dobrze o tym wiesz. To, że ktoś zaczynał swoją drogę związaną z harcerstwem ileś tam lat temu nie jest wystarczającym powodem by nie mógł pracować dobrze dziś np.jako skarbnik hufca. Jestem członkiem komendy hufca i na codzień obserwują pracę ludzi o których piszesz. Podjeli się określonych zadań i wykonują je właściwie. Cechują się otwartością, słuchają co się do nich mówi, mają własne zdanie którego bronią. Pracują dla dobra hufca. Zresztą mamy Komisję Rewizyjną która składa się z samej młodzieży :) ... To kim jesteś określa to co robisz. Wyjątkiem są rzeczy niewybaczalne ale to osobny temat. A opluwać jak widzę potrzebujesz bardzo...
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

paulako
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: paulako » 14 cze 2008, 22:38

Mowiac o polowaniu na czarownice itp. mialam na mysli nie tylko ten topik, ale inne zalozone na tym forum, gdzie urzadzacie polowanie na ateistow i ludzi myslacych inaczej niz wy, a ty drogi sikorze tez dosc aktywnie dzialasz w tej sferze np. http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=6268
sikor pisze:A co do tego jak nam idzie wychowywanie to może lepiej nie pisz o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia
co zabolala prawda? akurat ty nie jestes władny by sie wypowiadac czy mam o tym zielone pojecie czy nie

a co do wspołczesnego harcerstwa to jest wlasnie dobry przyklad kontrolowanego spędzania wolnego czasu w zaakceptowanych warunkach... warunkach zaakceptowanych wlasnie przez takich ludzi jak ty, co czepiaja sie zwyklego slowa pagon w imie jakiejs tylko tobie znanej poprawnosci, a raczej rzeklabym w imie konformizmu i obłudy

Pozdrawiam

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 15 cze 2008, 00:27

Pewne środowiska tak bardzo cierpią na potrzebę posiadania męczenników, że dostrzegą prześladowanie siebie nawet w zwykłym wyrażeniu własnej opinii.
Otóż, Paulino i Pawle, Sikor - jako mieszkaniec Śląska - ma prawo reagować negatywnie na rusycyzmy choćby dlatego, że Śląsk nie był pod zaborem rosyjskim i na Śląsku nie weszło na stałe do języka polskiego wiele słów popularnych w "Kongresówce". Do nich należy "pagon".
Jest to rusycyzm i żadna piana na ustach tego nie zmieni. Mamy polski naramiennik, jesteśmy polskimi harcerzami, a skoro tak, to używamy polskich określeń. Proste?
I nie jest to "tylko Sikorowi znana poprawność", a na pewno nie ma to nic wspólnego z konformizmem (bo niby czemu?) ani obłudą (co tu ma do rzeczy obłuda?).
BTW zauważyłem, że czerwoni jak nie mają argumentów, to zarzucają dyskutantom obłudę. Czyli zamiast do meritum, atakują personalnie rozmówcę. Po prostu, jak pisał Herbert "pojęcia jak cepy" i "retoryka aż nazbyt parciana".

Co do postkomuny", to Pawle stosujesz śmieszny argument, popularny w kręgach postkomunistycznych właśnie. Wynika z niego, że jeśli ktoś żył w PRLu, to z definicji jest postkomunistą. Na tej samej zasadzie "władzia ludowa" uważała, że jeśli ktoś żył w nazistowskich Niemczech, to z samej definicji był nazistą. A jeśli ktoś żył w katolickiej Hiszpanii, to z definicji jest katolikiem. A jeśli kura złoży jajko w chlewie, to wykluje się świnia?
Rozumowanie to jest idiotyczne i służy rozmywaniu faktu, że za bagno, z którym do dziś nie możemy sobie poradzić ktoś konkretny (z imionami i nazwiskami) odpowiada i że większość z tych ludzi do dziś nie poniosła żadnych konsekwencji choćby symbolicznych.
Otóż postkomunizm, to nie tyle osoby powiązane choćby tylko historycznie z poprzednim systemem, ale sposób patrzenia na przeszłość i realizowania teraźniejszości oparty na rozmywaniu granic między dobrem a złem, prawdą i nieprawdą itp oraz utrwalaniu patologii, które zaczęły się w końcu lat 80-tych i w wielu miejscach trwają do dziś.

Postkomuszą pozostałością w ZHP nie są ludzie mający po 60, czy 70 lat, ale osoby - często nawet w wieku lat 25, które działalność w ZHP i rolę instruktora postrzegają w kategoriach kariery, tworzą ekstraklasę instruktorów, których nie dotyczy Prawo Harcerskie, usiłują z pracy w harcerstwie czerpać korzyści materialne. Postkomuszą pozostałością są etatowi komendanci hufców, którzy poza byciem instruktorem harcerskim niczego innego nie potrafią. Postokomuszą pozostałością są różne ciała i gremia produkujące coraz to nowe przepisy i regulacje zabijające w harcerstwie spontaniczność i naturalność. Postkomuszą pozostałością są zastępodrużyny i zgrupowania kombajny, na których wszystkie podobozy mają jednakowy program.
Nie chodzi więc o konkretnych ludzi, ale o mentalność, mechanizmy i zjawiska wyniesione z późnego PRLu, a trwające do dziś i blokujące rozwój harcerstwa.

Czy komunistyczne "harcerstwo" było takie super? Kwestia dyskusyjna, jeśli weźmiesz pod uwagę, że wiele drużyn tworzono przymusowo na polecenie dyrekcji szkoły. Uczeń dowiadywał się, że od dziś jest harcerzem i nie miał nic do gadania. Co do efektów wychowawczych, to wspomnę dwa przypadki: jeden z zabójców ks. Popiełuszki i poseł umoczony w powiązania z mafią. Chyba niekoniecznie takich ludzi chcemy widzieć jako naszą wizytówkę.

Na koniec o armiach. Ulubionym argumentem "czerwonych" jest to, że "Polskiej armii też gdzieś się bali". No fakt. Są ludzie, którzy do dziś źle wspominają choćby pacyfikację przez KOP Zachodniej Ukrainy. Jednakże stawianie polskiej armii na równi z armią czerwoną jest i niesprawiedliwe, i obłudne. Z przyczyn wielu. Najważniejsze z nich, to takie, że:
- polska armia nie szykowała się nigdy do podboju całego świata, a jedynie do odbudowy i obrony własnego państwa - konfliktów narodowościowych na terenie suwerennego państwa nie można porównywać z podboje cudzych państw,
- polska armia nigdy nie wychodziła z założenia, że jej celem jest eksterminacja całych grup społecznych na zajętym terenie - armia czerwona miała obowiązek likwidować "polskich panów", co w praktyce oznaczało mordowanie każdego, kto miał buty,
- polska armia nie zasłynęła z masowych rabunków, a armia czerwona tak,
- polska armia nigdy nie wywoziła na zesłanie ludności całych regionów, a armia czerwona robiła to wielokrotnie,
- polska armia nie rozstrzeliwała potajemnie strzałem w tył głowy.

Stawianie znaku równości między Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną dowodzi skrajnego upadku moralnego, obłudy i zaprzaństwa.

P.S.
Akcja KOP na Zachodniej Ukranie była reakcją na wcześniejszy terror Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. I tak, chcę, że by polskiej armii się bano. Chcę, żeby bali się jej wszyscy ci, którzy chcą nas traktować jak bantustan i kolonię.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2008, 00:31 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Paweł G
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Paweł G » 15 cze 2008, 07:58

Maćku piękna retoryka. A skąd wiesz, że jestem "czerwony" a nie na przykład "zielony".
[...]
Tylko dla tego, że staram się obiektywnie spojrzeć na pewne kwestie mówisz, że jestem "czerwony" w sytuacji, w której propagujecie wśród młodzieży skrajnie prawicową ideologię i uczycie nienawiści (patrz post endrei). Zależy wam na stworzeniu bojówek? W imię jakich idei i wartości, bo chyba nie patriotyzmu.

W sposób równie bezkrytyczny podchodzisz do kościoła katolickiego. Ale to jest cecha neofitów. Czytałem temat o ateizmie, żenada.

Jedno Ci powiem. Moja rezygnacja z członkowstwa w ZHP nie została przyjęta, gdyż zawierała szczegółowe uzasadnienie i całkiem sporo niewygodnych faktów.

I to jest z kolei cecha "brunatnych" pod żadnym pozorem nie przyznać sie do popełnionych błędów, wybielać wszystko co nasze i oczerniać wszystko co obce.

Nie jestem w ZHP juz od pewnego czasu, wdałem się w tą dyskusję i szczerze tego żałuję, widzę że nic się nie zmieniło, o przepraszam zmieniło się jesteście jeszcze bardziej radykalni.

Czy kogoś obraziłem moimi wypowiedziami w tym temacie ??
Nie wydaje mi się. Co najwyżej uraziłem czyjąś dumę.
Ale to nie to samo.

Pewnie się ucieszysz gdyż to jest mój ostatni post na tym forum.
Wiem, wiem takich jak ja tutaj wam nie potrzeba.
Po co ktoś, kto podważa nieomylne sądy guru harcerskich.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2008, 12:21 przez Paweł G, łącznie zmieniany 1 raz.

paulako
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: paulako » 15 cze 2008, 10:42

Otoż Macku P twoje argumenty w tym przydlugawym, raczej pustym merytorycznie elaboracie tak samo nie przemowily do mnie jak moje do ciebie. Z tym, ze ja bronie wolnosci do posiadania wlasnych pogladow, a przde wszystkim wazny jest dla mnie szacunek do drugiego czlowieka bez wzgledu na to kim jest, a ty?

Ty obrzucajac jadem tych wszystkich "innych" jestes bardziej czerwony niz myslisz ze ja jestem: W hasle: precz z imperialistami! zamiast z imperialistami podstaw sobie z komuchami! i kogo zobaczysz? Macka P, sikora i wielu innych...
Powiedz mi, co wg ciebie powinno sie zrobic z tymi wszystkimi nieprawomyslnymi w naszym kraju? Bereza Kartuska, wznowic działanie Inkwizycji, do getta? A moze w ramach odwetu wywozka? A moze bardziej finezyjne metody: psychicznie wykonczyc, obrzucic blotem, znalezc haka, upodlic... moze sam odejdzie i wtedy my bedziemy mieli czyste rece i sumienie pt. odszedl bo sam zrozumial kim jest....

A co do twojej proby edukowania nas na polu historii... To dobrze wiesz, ze prawda historyczna jest wzgledna. Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. Inne spojrzenie na ten sam fakt historyczny maja Rosjanie, inne Niemcy czy Polacy. Dlatego tez bardzo trudno powiedziec, ktory jest wlasciwy. Chwala ci za to ze tak bardzo bronisz czystosi intencji wojsk polskich i jestes tak gorliwym patriota, ale w imie tego nie musisz nikogo obrazac cyt. Stawianie znaku równości między Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną dowodzi skrajnego upadku moralnego, obłudy i zaprzaństwa.

Czytaj ze zrozumieniem, nigdy nie powiedzialam, ze komunistyczne "harcerstwo" było takie super. Mialo swoje zle i dobre strony. Mnie na sile nikt nie wcielal do druzyny, poszlam z wlasnej woli, nikt mnie tam nie indoktrynowal i nie wprowadzal popranosci politycznej. I nie bylam bynajmniej komuchem, bylam tylko dzieciakiem, ktoremu podobaly sie idealy harcerskie. A to, ze od czasu do czasu prowadzili nas na pochody pierwszomajowe, w niczym sie nie rózni od tego co robi wspolczesne harcerstwo, czyli prowadzi harcerzy na msze.

BTW zauważyłam, że prawicowi katolicy jak nie mają argumentów, to zarzucają dyskutanow argumentami dot. meczenstwa narodu polskiego, meczenstwa katolikow...

A co do rusycyzmow w naszym jezyku, to jesli chcemy je usuwac to zrobmy calosciowa czystke: usunmy slowa pochodzenia niemieckiego, bo faszyzm, zabory itp., łacińskiego, bo Cesarstwo Rzymskie, ktore przesladowalo chrzescijan i napadalo na barbarzyncow (czyli owczesnych nas), francuskiego, bo zawiodl nas Napoleon i Francja nie pomogla nam jak Hitler w 1939 napadl na Polske.... i moglibysmy dalej ciagnac ta paranoje, ale po co?

Opuszczam to wasze towarzystwo wzajemnej adoracji i zycze dalszego wzajemnego glaskania swojego ego. Robie to nie bynajmnej z braku argumentow, bo tego akurat rzadko mi brak, ale z powodu istotnych roznic pogladowych.
Wy widzicie swiat w kolorach czarno -bialych:
komuch zly - prawicowiec dobry
niekatolik zly - katolik dobry itd.

Ja widze ze swiat nie jest tylko czarno-bialy, ale ma takze odcienie szarosci. Dla mnie nie kazdy komuch jest zly, tak jak nie kazdy katolik jest dobry i na odwrot.
Tak wiec ja nie zobacze nigdy twojego swiata a ty mojego...

Pozdrawiam i zycze powodzenia w polowaniu na czarownice
Ostatnio zmieniony 15 cze 2008, 10:44 przez paulako, łącznie zmieniany 1 raz.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 15 cze 2008, 10:47

Nie podoba mi się wypowiedź o czerwonych. Maćku wydaje mi się że przesadzasz w drugą stroną, by najmniej prawą, bo tego nie wiem - na pewno w "antylewą". I nie chodzi o to co mówisz, tylko jak się zwracasz do innych. IMO wrzucenie kogoś do worka na napisem "lewak" nie jest jeszcze złe, ale zwracanie się w sposób który sugeruje że to same zło jest niewłaściwe.

Nie podoba mi się wypowiedź o Sikorze, która zawiera tylko obrzucenie błotem i zero faktów z tym związanych. Najchętniej bym usunął ale nie chce kolejnego buntu "antycenzorskiego"

Wcześniejsze stwierdzenie "zajmijcie się lepiej..." uważam jedynie za zaczepki - proponuje na przyszłość po prostu je olać.

IMO temat powinien się skończyć bo jak już zaczynacie się błotem obrzucać to już tylko flejm z tego może wyjść.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 15 cze 2008, 12:11

Danielu, tu nie chodzi o kwestię "lewy-prawy". Pisząc "czerwony" nie mam na myśli socjalistów, ani socjaldemokratów, tylko właśnie "czerwonych", bolszewików, komunistów. Ludzi odpowiadających za 100 milionów morderstw w ciągu niecałych 100 lat. Ludzi, którzy wymordowali 10 procent ludzkości na terenie całego globu w ciągu życia dwóch pokoleń. Nie mam w historii porównywalnych zbrodni.

Moralność nie ma "złotego środka". Coś jest albo dobre, albo złe.

Nie wrzucam do jednego worka. Po prostu, pokazałem skąd wywodzą się brednie naszych gości: ze skrajnie lewicowego nurtu zwanego lewactwem.

Na koniec drobna uwaga do Pawła:

Ja nie jestem katolikiem, a ktoś, kto programowo zakłada konieczność wymordowania części społeczeństwa i obrabowania ludzi z dorobku ich życia (komunista) jest zbrodniarzem, czy tego chce, czy nie. Właśnie o to chodzi, że w waszym myśleniu moralność nie istnieje. Istnieje tylko nieuzasadnione przekonanie o własnej wyższości.

Zgadzam się z Danielem, żeby zamknąć wątek.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”