Jak wyglądał wasz bieg po KRZYŻ ?

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
mariQa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mariQa » 03 maja 2008, 11:18

Jestem ciekawa jak wyglądały wasze biegi po krzyż .Szukam właśnie inspiracj, bo sama muszę takowy zorganizować. Pierwszy w mojej drużynie :) Liczę na to, że mi pomożecie :)

bzyku
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: bzyku » 03 maja 2008, 13:13

Bieg po krzyż ?
Nie ucz harcerzy że po krzyż trzeba biec, zdobywać. Krzyż się po prostu otrzymuje. Jedynym warunkiem jest złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego.
Nazwij te bieg inaczej. To tylko słowa ale jednak...
Krąg Instruktorski SZANIEC
www.szaniec.org.pl
przyboczny 13 CDH - JENOTY

Madziarajka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madziarajka » 03 maja 2008, 14:23

bzyku pisze:Krzyż się po prostu otrzymuje. Jedynym warunkiem jest złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego.
i ukończenie próby harcerza...

a druhnie chodzi o taki "bieg" przed przyrzeczeniem mam nadzieje...
a nie taki sprawdzający ?

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 03 maja 2008, 14:51

bieg po Krzyż, bieg po chustę...
proponuję się zastanowić co to właściwie ma być.
U mnie padł pomysł, by zrobić bieg po chustę. Bieg spoko, proszę bardzo. Ale nie "po chustę". Wręczenie chust nastąpi po biegu, ale wyniki nie mają wpływu na to, czy ktoś otrzyma barwy czy nie.... Bieg harcerski, ognisko i na nim przyobleczenie się w barwy. Tak to sobie wyobrażamy. Ale nazwanie biegu "biegiem po chustę" mija się ze wszystkim, co chcę moim harcerzom< starawym, ale jednak wciąż harcerzom ;)> przekazać.

Ja zanim złożyłam Przyrzeczenie Harcerskie ciężko pracowałam z zastępem i na polu drużyny. Codziennie trzeba było swoim postępowaniem świadczyć o sobie. Po pewnym czasie stwierdzono, że jestem gotowa, by wypowiedzieć głośno Słowo. Rotę Przyrzeczenia.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

pleban
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pleban » 03 maja 2008, 15:56

Nas obudzili wędrownicy ok. 2 nad ranem i przegonili po lesie. To były tzw. "świetliki" - iść w kierunku światła latarki. Las się do tego nadawał, bo był pocięty przesiekami w kwadraty :) A w końcu zobaczyliśmy ognisko, gdzie czekali na nas instruktorzy. To było spore przyrzeczenie na ok. 30 osób. Pamiętam do dziś (1994 r.) :) A bieg to był na stopień młodzika, kilka miesięcy wcześniej, wiosną.
pwd Pleban HO
1 SHSMW "Gryf", Montreal
www.rancid.ca/gryf

Madziarajka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madziarajka » 03 maja 2008, 18:56

pleban pisze:To było spore przyrzeczenie na ok. 30 osób. Pamiętam do dziś (1994 r.)
ojoj.. u mnie w środowisku przyrzeczenie jest sprawą powiedzmy indywidualną :)
pleban pisze:A bieg to był na stopień młodzika, kilka miesięcy wcześniej, wiosną.
ale był biegiem sprawdzającym/podsumowującym czy raczej zastępującym próbę (bo z takimi mogę się spotkać u mnie w hufcu ;))

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 03 maja 2008, 23:09

Co ma bieg po krzyż/ chustę/ stopień, wspólnego z próbą na harcerza/ stopień? Bo o "czymkolwiek" na chustę to już nie chce słyszeć. :P
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

bzyku
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: bzyku » 04 maja 2008, 13:01

dla mnie jest jasne że człowiek odbywa próbę nawet w formie iluś tam biegów i po pozytywnym zamknięciu zostaje dopuszczony do złożenia PH. Po czym oczywiście otrzymuje krzyż.
Krąg Instruktorski SZANIEC
www.szaniec.org.pl
przyboczny 13 CDH - JENOTY

Madziarajka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madziarajka » 04 maja 2008, 13:10

nie chodziło mi o odbywanie próby (na stopień a nie próby harcerza) poprzez biegi ;) a zastąpienie jednym biegiem całej próby (np. na obozie - gdzie owy człek jet powiedzmy 2 m-ce w zethapie), która powinna trwać ileś tam (odpowiednio do stopnia);)

a wracając do pierwszego posta :) druhnie chyba chodziło właśnie o coś takiego, zaraz przed Przyrzeczeniem ? Jakieś świetliki z Prawem Harcerskim ...

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 04 maja 2008, 13:57

Ale po co taki bieg? Próba harcerza parę miesięcy trwa i finito. Próby na stopień raczej się ne zdziała na biegu jakimkolwiek. Po to jest takie słowo jak "próba". Kartka papierku z zadaniami. To dokument harcerza, bardzo wazny, za który powinien się czuć odpowiedzialny. Realizując po kolei zadania, czy to w zastępie, drużynie, szkole, domu, zdobywa kolejne podpisy. Jeżeli będzie miał wszystkie - otrzymuje stopień. Gdzie tu miejsce na bieg? Biegać to on może dla kondycji fizycznej. Wystarczy.

Madziarajka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madziarajka » 04 maja 2008, 14:34

Znam takich :) co biegiem zdziałali kilka stopni ;)

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 04 maja 2008, 15:19

Ja też, ale to nie zmienia postaci rzeczy. Sam osobiście miałem taką sytuacje z stopniem młodzika i wywiadowcy. Dziś jak czytam wymagania na te próby, charakterystykę tej próby to nie popieram tego co zrobił mój drużynowy.

Madziarajka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madziarajka » 04 maja 2008, 15:27

jednakże, u mnie (w moim środowisku) stosowane są biegi na zakończenie próby na stopień ;) mają na celu podsumowanie itp... :) ale jak najbardziej nacisk kładziony jest na próby (ta na kartkach papierku)

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 04 maja 2008, 15:36

Spoko, w moim też były. Ale to, że mieliśmy je nie oznacza że to dobra forma. Wyszliśmy dalej, postawiliśmy sobie pytanie, zrealizowaliśmy "zwiad", zebraliśmy się, podsumowaliśmy i odeszliśmy od tego. Najgorsza jest naturalność, przyzwyczajenie się do czegoś, co jest niepotrzebne, albo niezdrowe.

Madziarajka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madziarajka » 04 maja 2008, 15:44

To, że ich nie macie (a inni je mają) nie oznacza, że to zła forma :)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”