Jak ich nauczyc?

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Mateusz13
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mateusz13 » 07 sty 2008, 19:53

Jestem zastepowym i prosze o porade jak nauczyc czlonkow zastepu dyscypliny przeprowadzalem juz z nimi musztre oprocz musztry jak ich nauczyc?Nieraz na zbiorce zastepu podchodza do tablicy gdy ja cos pisze nie jest tak zawsze ale jak tak jest to daje kare hehehe kara nie jest trudna ale jak nauczuc ich zeby mi nieprzeszkadzali w zbiorkach w ich prowadzeniu z gory dzieki!
Czuwaj!

Polecam srtone: http://miniportal.harcerski.pl
Być wychowawcą znaczy: dawać, służyć, pomagać, inspirować (…) Aleksander Kamiński

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 07 sty 2008, 19:57

Hmm... Nauczanie i tablica, to mi się kojarzy ze szkołą.

Co na tę sytuację Twój drużynowy/Twoja drużynowa?

Co rozumiesz przez dyscyplinę i co rozumiesz przez jej brak?

Kto dał Ci prawo do karania?
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 07 sty 2008, 20:12

napewno najpierw pójdź do drużynowego. zrób kurs zastępowego. znajdź poradnik zastępowego i go przeczytaj. karanie nic nie da, chyba że "kara" będzie bardzo mądra i przedewszystkim ucząca, ale myślę że to narazie nie dla ciebie droga.

napewno powinieneś poszukać błędu w prowadzeniu zbiórki. tablica, kreda? czy to są harcerskie sposoby? jeśli ich czymś zaciekawisz to nie będą ci przeszkadzać. ale do tego długa droga przed tobą. musisz się jeszcze sporo nauczyć.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

Wilczyca
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Wilczyca » 07 sty 2008, 20:52

Moze napiszcie wspolnie kodeks? niech zastep sam zdecyduje co wolno uczestnikom zbiorki, a co nie?:P (jak i calemu zastepowi). Mzoe niech kazdy z nich poprowadzi jej fragment (zobaczy twedy jak to jest z drugiej strony). No i fakt... tablica i kreda zle mi sie kojarzy... harcerskie zbiorki to w kregu, z zabawa, gra, zadaniami, ewent. pisakami i kartkami czasem:D

radz sie druzynowej/druzynwoego... on/ona ona napewno pomoze:)
Drużynowa 127 LDSh "Trop"

magister_71
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 08 sty 2008, 03:14

Przede wszystkim pokaż swoim harcerzom, że mogą na Tobie polegać w każdej sytuacji, że wymagasz od siebie zawsze więcej niż od nich i dawaj dobry przykład - wtedy połowę sukcesu masz w kieszeni ;)
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 08 sty 2008, 07:38

Mateusz13 pisze:Jak nauczuc ich zeby mi nieprzeszkadzali w zbiorkach w ich prowadzeniu z gory dzieki!
Nie nauczysz, ale możesz pokazać na własnym przykładzie lub ewentualnie porozmawiaj z nimi i zapytaj co by chcieli na zbiórkach robić(to przecież również ich zastęp).
Zaproponuj rozwiązania, że za spokój na zbiórkach, ty dasz im od siebie to co najlepsze i to czego oczekują od Ciebie. Z zuchami to wychodzi, z harcerzami również,
jeżeli chodzi o HS i Wędrowników to mam metodę fizyczną, czyli duży wysiłek na początku zbiórki(w którym Ty również bierzesz udział - więc warto potrenować), jak dobrze rozpoczniesz to na koniec nikt nie będzie miał siły na wygłupy.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 08 sty 2008, 18:30

Dzięki Mysiek za radę "P

Równiez uważam, że włączenie ich do zbiórki jest dobrym pomysłem. Niech poczują się współodpowiedzialni za zastęp.Niech to, co robicie ma dla nich znaczenie. Może kilka osób robi coś ciekawego? Moze interesuje się czymś wyjątkowym? Warto to wykorzystać i w ten sposób wzbogacić zbiórki. I może zamiast słowa "dyscyplina" trzebaby pomysleć nad zrozumieniem sformuowania "wzajemny szacunek".

A co do kredy to przyejmny rekwizyt... ale przy podchodach i malowaniu ;)

Pozdrawiam :)
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Mateusz13
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mateusz13 » 08 sty 2008, 20:21

Dziekuje za rady no narazie kreda :D bojeszcze nie mamy wlasnej harcowki ale juz niedlugo bedzie. Sigma napisal zebym zrobil kurs zastepowego - ja juz go zrobilem ;) a w propo kar kary to nie sa takie kary jak smo slowo wskazuje tylko w sumie w formie zabaw ;) to naprzklad LB przez pol minuty wiec nie pomyslcie sobie ze ich karam w sposob okrotny :) bo tak nie jest to taka kara jaka np. podalem w FORMIE ZABAW i jeszcze raz dziekuje i dziekuje Wilczycy ktora napisla zebysmy zalozyli kodeks to dorry pomysl
Być wychowawcą znaczy: dawać, służyć, pomagać, inspirować (…) Aleksander Kamiński

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 08 sty 2008, 20:26

Dobrym pomysłem jest również żeby druh pisał wolniej i z mniejszą ilością błędów :)
Emot :]

40 pWDHy

Tofik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Tofik » 08 sty 2008, 20:43

i używał znaków interpunkcyjnych. Dodatkowo:
Mateusz13 pisze:a w propo kar kary to nie sa takie kary jak smo slowo wskazuje tylko w sumie w formie zabaw ;) to naprzklad LB przez pol minuty wiec nie pomyslcie sobie ze ich karam w sposob okrotny :) bo tak nie jest to taka kara jaka np. podalem w FORMIE ZABAW
nie rozumiem do końca sposobu "karania" stosowanego przez druha. Jeśli już stosujemy tzw. "karę" to powinna ona uświadomić harcerzowi co zrobił źle i jakie ma to skutki. A "półminutowe LB", przynajmniej wg. mnie, jest bardzo miłym zajęciem :D

Mateusz13
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mateusz13 » 08 sty 2008, 20:51

Dobrze postaram sie pisac uwazniej i z interpunkcja.Dla mnie tez to jest mile, ale w tym czasie druh ma sobie pomyslec co zrobil zle i potem nam to powiedziec i rowniez ma powiedziec dlaa czego tak sie zachowal :) .

Tofik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Tofik » 08 sty 2008, 22:14

i to przynosi rezultaty?

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 08 sty 2008, 22:48

Cały bajer polega na tym, że nie masz w ogóle prawa karać. A "kara" jako pojęcie stosowane w wychowaniu nie jest "zabawą".

To odpowiesz na czym polega ich brak dyscypliny? Co przez to rozumiesz? Co chciałbyś osiągnąć, a jak jest?
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Wilczyca
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Wilczyca » 09 sty 2008, 10:16

Hmm, ja mam w Druzynie zastep meski to zastepowy zrobil taki kodeks na piewrszej zbiorce i to dziala ;). Zastep sam pilnuje zeby sie z kodeksu wywiazywac, okreslili tez za jakies przewinienie, co grozi ;P.

Wierz mi - LB i przemyslenie spraw nie zawsze w przypadku chlopacow dziala ;P. (Bo u dziewczyn to jesczez moze). A i jescze zdradze Ci jedna rzecz - nie czekajcie na harcowke... jak macie zbiroki w klasie, to zsuniecie lawki na boki i zrobcie zbiorke w kregu, przerywana zabawami (u nas kultowe meskich zabawy meskich zatsepow -to zabawy aktywne, przerywniki zbiorki, gdzie chlopaki sie pobawia i spozytkuja energie, zeby potem skupic sie na temacie zbiorki). Podstawa jest tez roznorodnosc ;).

Zastepowy ktory bawi sie ze swoim zastepem, a jednoczesnie wymaga... daja zadania, zeby oni sami mogli sie zaangazowac w ciekawej formie i na kazdej zbiorce czyms "zaskaksuje" zyskuje sobie autorytet.

Nie wiem, czy i jak prowadzisz zbiorki, ale napisalam tak ogolnie kilak slow i praktycznych podpowiedzi ;). mam nadzieje, ze Ci sie przydadza ;)
Drużynowa 127 LDSh "Trop"

KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 09 sty 2008, 14:50

Nie rozumiem sensu karania w formie zabawy... A i jeszcze jedno co to jest LB?
Kto nie ceni życia, ten nie wart go...

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”