Krzyż

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
ODPOWIEDZ
Ania1
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ania1 » 20 gru 2007, 15:18

Mam pytanie... jak dokładnie powinna wyglądać Proba Harcerska? Kiedy i za co dostaje się krzyż?

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 20 gru 2007, 16:24

Krzyż dostaje się po zrealizowaniu próby harcerza. http://dokumenty.zhp.pl/180_strona_glow ... metodyczny poszukaj tu sobie
Emot :]

40 pWDHy

endriu-zhp
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 20 gru 2007, 18:15

Po zrealizowaniu próby harcerza i złożeniu przyrzeczenia harcerskiego :)
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

maki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: maki » 26 gru 2007, 22:05

Każda próba powinna być dopasowana do danej osoby. Są wymagania (wytyczne) które pomagają opiekunom w rozpisywaniu prób. A kiedy i w jakiej atmosferze dostaniesz krzyż zależy od drużynowego. :)
pwd. Krzysztof Makowski H.R.
drużynowy 2 ŚDW ARKADIA
Hufiec Bystrzyca Kłodzka
http://bystrzycaklodzkazhp.pxd.pl/
http://bystrzycaklodzka.zhp.pl

Tofik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Tofik » 30 gru 2007, 23:28

oj... widzę Maki, że po tym jak drużyna prowadzona przez ciebie się rozpadła, nabrałeś sporo "mądrości życiowej"! Gratuluję :)

A tak po za tym to KAŻDA próba, począwszy od próba harcerza na hm. kończąc, ma być dostosowana do każdego indywidualnie! I o to w tym wszystkim chodzi. O wychowanie jednostki.

MNI
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MNI » 19 sty 2010, 16:50

Czegoś nie rozumiem....

MNI
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MNI » 19 sty 2010, 16:55

Każda próba powinna być dopasowana do danej osoby..... nie rozumiem.... ja z koleżankami od pewnego czasu należymy do ZHP i jak dostałyśmy próbę na harcerza to każda miała taką samą.... ale czy to właśnie o taką próbę chodzi??? :/

MajewsQa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: MajewsQa » 19 sty 2010, 17:31

MNI pisze:Każda próba powinna być dopasowana do danej osoby..... nie rozumiem.... ja z koleżankami od pewnego czasu należymy do ZHP i jak dostałyśmy próbę na harcerza to każda miała taką samą.... ale czy to właśnie o taką próbę chodzi??? :/
Pewno dostałyście takie wymagania:

PRÓBA HARCERKI/ PRÓBA HARCERZA
Staram się zasłużyć na miano harcerki harcerza. Chcę poznać harcerstwo i dostosować się do jego wymagań, określonych w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Chcę przebywać w zastępie (patrolu) i drużynie.
Zalecany czas trwania próby: 3-6 miesięcy
Wymagania próby
1. Znam i rozumiem treść Przyrzeczenia Harcerskiego.
2. Znam i rozumiem Prawo Harcerskie.
3. Znam i rozumiem symbolikę krzyża harcerskiego, lilijki i koniczynki skautowej/ lilijki skautowej. Wiem skąd pochodzi harcerskie pozdrowienie „Czuwaj”.
4. Znam hymn harcerski i umiem go zaśpiewać.
5. Skompletuję swój mundur harcerski.
6. Systematycznie uczestniczę w zbiórkach zastępu i drużyny.
7. Wykonałam/em z zastępem (patrolem) przynajmniej jedno zadanie zespołowe (lub projekt).
8. Znam nazwę drużyny, imię i nazwisko zastępowego i drużynowego i wiem, jak się z nimi skontaktować.
Uwaga: Próbę można poszerzyć o dodatkowe wymagania przyjęte w drużynie.

Ale tak jak napisała:
Tofik pisze:...KAŻDA próba, począwszy od próba harcerza na hm. kończąc, ma być dostosowana do każdego indywidualnie! I o to w tym wszystkim chodzi. O wychowanie jednostki.
W Systemie Stopni Harcerskich jest napisane:

„Próba harcerki/harcerza przygotowuje do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego. Idea i wymagania próby harcerki/harcerza dotyczą kształtowania harcerskiej postawy oraz podstawowej wiedzy o harcerstwie i Związku. W każdym indywidualnym przypadku wymagania powinny być sformułowane odpowiednio do etapu rozwoju (wieku) harcerki i harcerza realizujących próbę.

Próba harcerki/harcerza nie powinna trwać krócej niż 3 miesiące i dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku zuchów trzeciej gwiazdki należy uwzględnić przygotowanie, jakie otrzymały w gromadzie zuchowej i umożliwić im odbycie krótszej próby.”

Czyli np. do drużyny przychodzi nowa osoba i przechodzi zuch z gromady, więc takiej osobie która nie ma zielonego pojęcia o harcerstwie będzie próba bardziej rozszerzona i inaczej skomponowana, żeby osobnik poznał harcerstwo, a dla zucha który ma już jakieś pojęcie co to harcerstwo ma mundur, zna po części prawo harcerskie i przyrzeczenie (bo zazwyczaj zuchy są psychicznie przygotowywane do przejścia do drużyny harcerskiej) będzie próba krótsza i chociaż powinna mieć inne, dodatkowe zadania. Żeby zuch mógł się wykazać ,a nie tylko ‘przebimbać” próbę i złożyć przyrzeczenie „za friko”. ;)
Ostatnio zmieniony 19 sty 2010, 17:32 przez MajewsQa, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Magdalena Majewska 'Lenka' HO ,
11 Samodzielna Drużyna Harcerska ½Szare Szeregi½

<<< ... PKO - Polska Krowa Odrzutowa 3-2-1-0 Muuuu....!!!

MNI
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MNI » 19 sty 2010, 18:02

Aha! Już rozumiem. Bo ja też się jeszcze niezbyt znam... Dzięki!

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”