Interesujące zbiórki

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 02 paź 2003, 15:19

Oki - nie ma sprawy - jak ktoś chce to moge zamieścić u siebie na serwerku konspekty w formie .doc (Word)
Pozdrawiam,
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 02 paź 2003, 15:50

No i w przypływie natchnienia zrobiłam stronę - nic tam nie ma oprócz tabelki jak ktoś ma to niech coś przyśle na adres ewiczka@go2.pl A stronka jest pod adresem http://www.konspekty.w.pl
Aha - nie ponoszę odpowiedzialności za jakość konspektów (pod względem metodycznym i w ogóle) Przysyłasz mi plik, ja go zamieszczam i można go ściągać ot co :)
Pozdrawiam

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 07 paź 2003, 22:42

Hehe i co? Nie ma chętnych :-P A minął prawie tydzień...

moniulcia

Post autor: moniulcia » 11 paź 2003, 17:37

Może niech sam drużynowy porozmawia z tymi osobami na forum całej drużyny. Niech się postara wyjaśnić tą sprawę oraz odkryć powód tej nienawiści i zmienić nastawienie tych osób.

--
"Harcerstwo to nie jest coś co się umie, ale to jest coś, czym się jest"

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 11 paź 2003, 18:24

Nie napisżę wam pełnego konspektu, ale może dam parę pomysłów. Na początek taka sprawa jak ogień. CZy ktoś z was potrafi ułożyć i rozpalić ognisko??

Może to dla niektórych śmieszne pytanie, ale ostatnio obserwuję, że harcerze naprawdę tego nie potrafią. Drużynowi mają z tym problem. Dlatego należy coś z tym zrobić.

Tak więc naszym celem jest nauczyć harcerzy rozpalania ognia...

A jak to zrobić?

Ano bierzemy ich w teren na kilka godzin. Im gorsza pogoda tym lepiej. Fajnie jak leży śnieg, bo to motywuje harcerzy.

Zadanie 1:

Zbudować ognisko i rozpalić je. Niby takie proste, ale używać można tylko zapałek - żadnej benzyny i tak dalej...

W koncu się udaje, harcerze sa dumni, bo dokonali czegoś, co wydawało się nie możliwe.

Zadanie 2:
Skoro macie już ogień i skoro przed obiadem nie wrócimy, to trzeba sobie zrobić obiadek.

Dostają po menażce (najlepiej jak mają swoje), dostają kilka torebek ryżu, trochę odpowiednią ilość wody i torebkę sosu. NIech się najedzą. Instrukcja obsługi jest na opakowaniach produktów... Trzeba sobie to ugotować, najlepiej jak zbudują sobie odpowiednią prostą kuchnię polową, ale nie muszą... Pełna dowolność w gotowaniu. JAk zabraknie wody, mogą topić śnieg, byle czysty :-)

Satysfakcja gwarantowana... Możliwość zaliczenia zadań na stopnie duża. Możliwość zaliczenia zadań na kuchcika i kucharza też. Wreszcie trochę praktyki, a nie jak niektórzy preferują naukę rozpalania ognisk na tablicy w harcówce :-)

Dla szybkich i zawziętych jest jeszcze możliwość zrobienia sobie frytek - dodatkowo potrzebny olej i ziemniaki. Też dobre frytki z ogniska, tylko trzba uważać z ogniem, bo można olej podpalić :-)

Teraz jeśli ktoś jest chętny, to niech poczyta dokładnie pomoce metodyczne jakie wymieniłem i już wie co przygotować, żeby się w terenie bez zapałek na przykład nie obudzić :-)

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 13 paź 2003, 15:10

Calkiem ciekawy pomysl z tym ogniskiem :) Ja np. na pierwszej zbiorce z dzieciakami zrobilam ognisko... ale takie papierowe. Zbiorka wygladala w ten sposob:

( pomysl zaczerpniety z http://208wdhiz.home.pl/skrypty/ )

1. Do harcowfki ( w szkole ) od samego wejscia dzieciaki prowadzila droga z zielonych stopek z papieru. Co jakis czas byly haselka w stylu " stac cie na wiecej." "uwaga duuuuuzy krok". Przed wejsciem do harcowki lezaly katrki i kredki oraz polecenie przywieszone powyzej : " Chyba sie jeszcze nie znamy. Narysuj siebie, pomoga Ci w tym kredki i papier. Zabierz rysunek ze soba".

2. Nie poznawalismy sie od razu. Usiedlismy w kregu polozylismy przed soba rysunki. Na gwizdek przybocznego harcerze mieli znalezc porozrzucane po szkole ( tylko na pietrze harcowki ) czesci ogniska( powycinane z kolorowego bristolu plomyczki i drewienka). Kiedy wszyscy wrocili ulozylismy wspolnie ognisko. Opowiedzialam gawęde o OGNIU.

3. Nastepnie po kolei wybieralismy dowolne plomyczki z ogniska ( na odwrocie numerki gier i plasow). W ten sposb poznalismy siebie na wzajem. Wykorzystane zabawy to :

* mowienie o sobie w czasie palenia sie jeden zapalki
* "To jest RUDI ( maskotka) a ja jestem... dostalem go od... itd.
* napewno o mnie nie wiecie ze...
* wielki wezel z zaplatanych rak.
* wyscigi konne
* 4 lesne ludki
* powtarzanie imion w kregu
* opisywanie siebie <-- dlatego potrzebne byly rysunki.

Na koniec. zadanie miedzy zbiorkowe : " Kim wedlug Ciebie jest harcerz?" noi oczywiscie pożegnanie w kregu.

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 13 paź 2003, 18:37

Polecam: www.hswi.prv.pl - wysyłajcie i kożystajcie - fajna rzecz.
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 14 paź 2003, 18:01

Polecam jak zawsze działanie w terenie... Bardzo fajną, choć często zapominaną formą zbiórki, jest zwiad.

Zaprowadźcie harcerzy do pobliskiej wioski i przydzielcie im zadania.

Na przykład:

1. Dowiedzieć się jak najwięcej o historii wsi.
2. Dowiedzieć się o najstarsze drzewo.
3. Dowiedzieć się o legendy i przesądy.
4. Dowiedzieć sie o zwyczaje, święta ludowe i takie tam...
5. Dowiedzieć się kto jest najstarszy, popytać o jakieś wydarzenia.
6. Dowiedzieć się czegośo budowlach - kościół, kapliczka, dworek i inne takie...

Pytać ludzi można o wszystko. Jeśli macie możliwość, niech harcerze zabiorą dyktafony i kamery. Niech robią zdjęcia i dokumentują zwiad, a po zwiadzie niech to jakoś zaprezentują. FAjnie dać jescze patrolom(zastępom) jakieś przenośnie urządzenia łacznościowe(na przykład RADIO CB). Działajcie w terenie, nie siedźcie w harcówkach...

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 16 paź 2003, 18:56

W pełni popieram-my wszystkie nasze zbiórki robimy w terenie!!!
Jeśli jest zimno wystarczy się cieplej ubrać, a kiedy jest ruch, każdemu jest ciepło!
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

mika

Post autor: mika » 20 paź 2003, 12:22

Widziałam ostatnio taką stronę in. na której był alfabet morsa do pisania , najpierw się go sama nauczyłam i bardzo mi się spodobał więc zaniosłam go swojemu zastępowi . Przez następne 4 zbiórki powtarzaliśmy sobie ten alfabet , po czym na zbiórce drużyny mój zastęp przedstawił to czego się nauczył przez miesiąc w naszym przypadku był to alfabet, bo takie właśnie było nasze zadanie . Marcie czyli drużynowej bardzo jej się to spodobało bo zostaliśmy wyróżnieni .

mika

Post autor: mika » 20 paź 2003, 12:27

jak tylko znajdę tę stronę to odrazu wam napiszę jej adres.
o.k??

Komand

Post autor: Komand » 23 lis 2003, 21:49

a moim zdaniem dobry pomysł:)
każda drużyna która ma strone może tu wrzucić link;)

--
dh.Mateusz
przyboczny 4.D.H. "Sokoły"
Hufiec Ziemi Tyskiej

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”