Nabór!!!

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 02 wrz 2007, 19:40

Mysiek pisze:
Maciek P pisze:
Mysiek pisze:W mojej drużynie zastępy powstały same, naszym zadaniem było tylko przekazanie chłopakom, co to jest zastęp i jak pracuje. Po stworzeniu się zastępów postanowiliśmy wpłynąć trochę na przyszłych zastępowych(ludzie którzy naszym zdaniem mieli do tego odpowiednie cechy).
Czyli postawiliście wóz przed koniem. :D
Nie!
Nie zgadzam się, zrobiliśmy to co było możliwe, czyli tworzyliśmy zbiórki, na których ludzie sami dobierali się w zespoły, gdy już kilka takich zbiórek było to było wiadomo kto z kim trzyma.

Dopiero wtedy spośród tych ludzi wyszukaliśmy zastępowych.

Nie jest to stawianie wozu przed koniem. A jedynie dopasowanie się do zaistniałej sytuacji.
OK, zwracam honor. :)
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 02 wrz 2007, 19:47

Macku Przyjmuje, jednak by na przyszłość nie błądzić w tym temacie to dodam, że od początku drużyna liczyła 2 osoby, czyli dwóch założycieli i nie było mowy o żadnym nadawaniu zastępowych.

Lideczka łatwo nie masz, ale pamiętaj, że sprawy naboru to sprawy całej drużyny i wszyscy powinniście usiąść i wymyślić sposób.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

lideczka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: lideczka » 02 wrz 2007, 19:52

Maciek P pisze:To w istocie niewiele możesz. :/
? Nie rozumiem.
Na wyższym poziomie rozwoju, tak. Jednak początkujący zastęp może i powinien dostać zastępowego z nadania. Dobrze jeśli to jest doświadczony harcerz, po roku dwóch w drużynie, który sam potrafi czegoś nauczyć harcerzy.
Nie mamy ludzi do dyspozycji...
Nie ma takiej możliwości w drużynie harcerskiej.
Jest, moja pierwsza drużyna działała w ten sposób...
YYYYY co tu ma do rzeczy ZHR?
Nie mówię, że mam coś do ZHR, ale nie wiem, jakie są różnice w metodyce, etc, dlatego też nie wiem, czy to, co napisał dh Czesław (link był do strony z ZHR'u) wynika z jakichś różnic między ZHP a ZHR czy jest po prostu różnicą zdań...
Niechaj zalśni bukowina w barwie malin! :)

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 02 wrz 2007, 19:56

lideczka pisze:
Nie mówię, że mam coś do ZHR, ale nie wiem, jakie są różnice w metodyce, etc, dlatego też nie wiem, czy to, co napisał dh Czesław (link był do strony z ZHR'u) wynika z jakichś różnic między ZHP a ZHR czy jest po prostu różnicą zdań...
System Zastepowy w ZHP i ZHR działa tak samo.

www.82odh.fora.pl

lideczka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: lideczka » 02 wrz 2007, 20:06

Dziękuję.
Lideczka łatwo nie masz, ale pamiętaj, że sprawy naboru to sprawy całej drużyny i wszyscy powinniście usiąść i wymyślić sposób.
Ale ta drużyna dopiero powstanie... Moja obecna drużyna się posypała, ci, którzy zostali, sami zakładają drużyny, ewentualnie nie wiedzą co z sobą zrobić albo i nawet niczego robić nie chcą :/
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2007, 20:09 przez lideczka, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 02 wrz 2007, 20:17

lideczka pisze:
Maciek P pisze:To w istocie niewiele możesz. :/
? Nie rozumiem.
Problem w tym, że istotą zajęć harcerskich jest działanie, przygoda, dynamizm. Jeśli chcesz to pokazać nie wychodząc ze szkoły, to sama ograniczasz sobie pole manewru. W istocie niewiele możesz.
Masz jakieś slajdy lub filmy z obozów, rajdów itp?
Na wyższym poziomie rozwoju, tak. Jednak początkujący zastęp może i powinien dostać zastępowego z nadania. Dobrze jeśli to jest doświadczony harcerz, po roku dwóch w drużynie, który sam potrafi czegoś nauczyć harcerzy.
Nie mamy ludzi do dyspozycji...
Rozejrzyj się, może znajdziesz. A jak nie masz, zacznij od zastępu.
Nie ma takiej możliwości w drużynie harcerskiej.
Jest, moja pierwsza drużyna działała w ten sposób...
Jakby ci to powiedzieć... W takim razie była ona harcerska z nazwy, a nie w istocie. :( Podstawą metody harcerskiej jest system zastępowy.
Różnica jest tylko taka, że w latach 1960-89 w ZHP świadomie likwidowano system zastępowy zastępując go metodami rodem z komsomołu. ZHR od początku wróćił do metody harcerskiej.
Ale system zastępowy, to fundament skautingu wogóle i w ZHP istniał zawsze.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 02 wrz 2007, 20:18

lideczka pisze:Dziękuję.
Ale ta drużyna dopiero powstanie... Moja obecna drużyna się posypała, ci, którzy zostali, sami zakładają drużyny, ewentualnie nie wiedzą co z sobą zrobić albo i nawet niczego robić nie chcą :/
A czy nie możesz na funkcje zaangażować tych, co nie wiedzą co z sobą zrobić? Przecież z nich możesz mieć całą obsadę kadrową od przybocznych po podzastępowych.

lideczka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: lideczka » 02 wrz 2007, 20:21

Maciek P pisze:A czy nie możesz na funkcje zaangażować tych, co nie wiedzą co z sobą zrobić? Przecież z nich możesz mieć całą obsadę kadrową od przybocznych po podzastępowych.
To chyba nie są osoby na których mogłabym polegać (no i może zaraz usłyszę - "daj im szansę, spróbuj" - ale nie, bo znam te osoby od lat i... To jeszcze nie teraz. Mam przyboczną, zakładam drużynę razem z koleżanką. A zastępowych mimo wszystko chcę wyłonić spośród ludzi, którzy przyjdą. Zresztą, zastępowi wyłonią się sami, nawet nieformalnie...)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 02 wrz 2007, 20:24

lideczka pisze:
Maciek P pisze:A czy nie możesz na funkcje zaangażować tych, co nie wiedzą co z sobą zrobić? Przecież z nich możesz mieć całą obsadę kadrową od przybocznych po podzastępowych.
To chyba nie są osoby na których mogłabym polegać (no i może zaraz usłyszę - "daj im szansę, spróbuj" - ale nie, bo znam te osoby od lat i... To jeszcze nie teraz. Mam przyboczną, zakładam drużynę razem z koleżanką. A zastępowych mimo wszystko chcę wyłonić spośród ludzi, którzy przyjdą. Zresztą, zastępowi wyłonią się sami, nawet nieformalnie...)
Ty ich znasz lepiej. :)

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 02 wrz 2007, 20:25

lideczka pisze:Mam przyboczną, zakładam drużynę razem z koleżanką.
Ja tak założyłem drużynę, wszystko spoko ale spotkajcie się i razem ustalcie wszystko. 2 osoby to już zespół i to bardzo dobry zespół.

Na kursie nauczyli mnie że 2+2>4

Czyli jeżeli mamy 2 osoby i każdą z dwoma pomysłami to zawsze lepiej, jak byśmy mieli jedną osobę z 4 pomysłami.

A tymczasem odsyłam Cię do działu:
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=4817&p=1

www.82odh.fora.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 02 wrz 2007, 20:29

Mysiek pisze:
lideczka pisze:Mam przyboczną, zakładam drużynę razem z koleżanką.
Ja tak założyłem drużynę, wszystko spoko ale spotkajcie się i razem ustalcie wszystko. 2 osoby to już zespół i to bardzo dobry zespół.
Pomysł mojej obecnej drużyny też powstał na wspólnej wycieczce z kumplem. :)

Lideczka, pomyśl, jak ty chciałabyś być zachęcona. Postaw się w miejscu tych, których chcesz zwabić.

Ja całe harcerskie życie realizuję marzenia z dzieciństwa. :)
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2007, 20:57 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.

ewciiia007
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ewciiia007 » 28 lip 2008, 12:18

ja mam problem bo chcemy we wrześniu zrobić nabór w gimnazjum ( zeszłoroczny nabór był totalnym nie wypałem ), ale zastanawiamy się nad naborem w liceum w naszej dzielnicy, ale nie wiemy od czego zacząć i czy warto
,, Jeszcze sie tyle stanie, jeszcze się tyle zmieni . . ."
www.7kdh.harc.pl

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 28 lip 2008, 19:06

Jeżeli wyciągneliście wnioski z poprzedniego naboru to wnioski te będą bardzo potrzebne przy planowaniu tego naboru.

A teraz kilka zasad:
1. Jeżeli nie jesteś pewna tego, że ten nabór wyjdzie, to go nie rób bo i tak nie wyjdzie. Żeby odnieść sukces trzeba być pewnym tego że się go osiągnie.

2. Nabór nie jest celem samym w sobie jest natomiast formą pracy, w która należałoby włączyć obecnych członków drużyny(zbieranie po znajomych itd), jeżeli drużyna działa i działa zgodnie ze swoją metodyką to ludzie będą przychodzić, jeżeli natomiast drużyna nie działa to nie ma do czego przyjść.

3. Jeżeli zabierasz się za nabór wśród młodzieży licealnej to poza tym że im coś zaproponujesz zastanów się w jaki sposób im to przedstawić(to nie ma złotego środka). Najpierw zastanów się czym się drużyna zajmuje, czym może zaciekawić i przede wszystkim: co taki człowiek przychodzący do drużyny może w niej uzyskać, np. uprawnienia państwowe do biegania przez płotki i inne takie:)

I popracujcie nad stroną internetową bo obecna treść nie zachęca do przyjścia na zbiórkę(i nie mam na myśli zdjęć)

pozdrawiam i życzę powodzenia
Ostatnio zmieniony 28 lip 2008, 19:08 przez Mysiek, łącznie zmieniany 1 raz.

www.82odh.fora.pl

ewciiia007
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ewciiia007 » 29 lip 2008, 14:08

Strona nie odemnie zleży bo ja jestem tylko zastepową, a problem leży u drużynowej, która niby próbuje podnieść drużyne ( bo kokosy to nam nie lecą z nieba ) ale nie widać by cokolwiek robła. Jak ona nic nie robi to my sie staramy. Przynajmniej próbujemy. Ja w drużynie jestem dosłownie olewana . . . Mamy zamiar znią pogadać na temat przyszłego roku , ale co z tego wjdzie to niewiem. Życzcie nam powodzenia . . .
,, Jeszcze sie tyle stanie, jeszcze się tyle zmieni . . ."
www.7kdh.harc.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”