Drogie mundury

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 cze 2007, 05:31

g00rek pisze:Bo g00rek dojrzał Czesiu do tego, że fajnie gdyby całe ZHP wyglądało porządnie i jednolicie. Życzę ci tego Czesiu z całego serca żebyś i ty kiedyś spojrzał tak na całą organizację :)
Ależ g00reczku, Czesiu dojrzał do tego jeszcze w latach 80-tych ;)
Problem w tym że wybrałeś sposób wygodny dla Ciebie (jako reformatora) ale niekoniecznie najlepszy dla całego ZHP.
Wybrałeś najbardziej prymitywny wariant monopolu. Wygodny dla organizacji ale nie dla większosci jej członków.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 05 cze 2007, 09:19

dudzin pisze:Sorry Winnetoo, ale jakoś nie widzę celu wychowawczego, który mógłbym osiągnąć poprzez pakowanie zakupów w supermarkecie, a jak nie widzę celu, to się za to nie biorę.
W takim razie dwa weekendy. Połowę kwoty przeznaczcie na hospicjum.
phm Rafał 's00hy'Suchocki HO
www.natropie.zhp.pl
Szczep 206 WDHiGZ "WołodyjowscY"
-=[ www.citygames.pl ]=- I love this Game

Wilk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wilk » 05 cze 2007, 09:47

19kldh pisze:
Wilk pisze:Poprzednie mundury, szyliśmy SAMI kupując dobry mundurowy materiał aż z Łodzi.
A teraz już nie uszyjesz bo Ci g00rek samodzielnego i tańszego szycia zabronił ;) ;)
Ano mi nie zabronił, ale teraz mogę wydać uczciwą kasę za dobre mundury:)
phm. Adam Zawadzki - rzecznik prasowy ZHP
„stawiajmy wyzwania, świećmy przykładem”

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 05 cze 2007, 09:54

dudzin pisze:Czekam druhu na konkretną propozycję akcji zarobkowej dla 20-osobowej drużyny wiejskiej w miejscowości, która liczy 300 mieszkańców, jest jedna szkołą podstawowa, punkt pocztowy i świetlica dla dzieci, a no i jeden sklep spożywczy. Moich harcerzy nie stać na to by za 20 zł pojechać na rajd.
Druhu Komendancie, czasem warto się rozejrzeć, bo i na wsi można zawsze trochę zarobić. Drużyna wiejska nie musi działać w jednej wsi, przecież może również wychodzić(wyjeżdżać) do innych wsi. Jak mówią: mój wujek i szwagier - na wsi zawsze jest robota. Kwestia dogadania szczegółów i własnych chęci.

A o celu wychowawczym pakowania zakupów w Hipermarketach, to wiadomym jest że młody harcerz poznaje co to praca, odpowiedzialność, no i wie, że robi to dla siebie, zarabia by miał się w co ubrać.

Jak chcesz to mogę zaproponować więcej tych celów wychowawczych.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

Asiula
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Asiula » 05 cze 2007, 09:56

Sama osobiście nie przepadam za pakowaniem zakupów w markecie jako akcją zarobkową ale ze totalnie nie ma celu wychowawczego to powiedzieć tego nie mogę. Bo np uczy harcerzy tego jak wgląda praca, że nie zawsze jest łatwa, pokazuje również to że (jak już wcześniej było wspomniane) pieniądze z nieba nie spadaja i trzeba sie natrudzć aby je pozyskać.
Takie jest moje zdanie na ten temat. :)
Pozdrawiam
"Czuwaj- kiedy światło na górach daje znak- wstań i idź"

leman
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leman » 05 cze 2007, 12:18

Ej no...

Cena i jakość munduru to jedna sprawa. Sam zdaję sobie sprawę że nie są tanie i że wiele osób ma problem z taką kwotą pieniędzy.

Goorek w dużej części ma rację i się z nim zgadzam.

A co z pozyskaniem kasy? To jest jak z innymi rzeczami w ZHP - jeśli Ci się chce (a to najważniejsze), masz pomysł (nie sam nawet, ale z całą grupą) to zawsze coś się uda. Zbyt często już spotykam się z samym narzekaniem.

Pewnie że ja osobiście działam w mieście i może ktoś mi zarzucić że mam łatwiej (bo więcej możliwości pozyskania funduszy z miejskich grantów) ale to też trzeba chcieć. Stałem już w hipermarkecie razem z drużyną - nie lubimy takich akcji, ale czasem trzeba.

Inne sposoby zebrania pieniędzy są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Przykład: organizujecie fajny rajd, jeśli uda wam się zrobić małe wpisowe i rajd fajny a do tego na przykład w formie zarobkowej możecie zrobić pamiątkowe koszulki rajdowe. Takie koszulki zrobi wam też firma, która się tym zajmuje, a wy na jednej możecie zarobić nawet 4 zł. Przy 20 koszulkach ma już się jedną bluzę mundurową... To przykład. Można je mnożyć.

Z tego co wiem to dawniej harcerze świecili nie tylko przykładem, ale też pomysłowością oraz chęciami do działania... Może czas odnowić takie korzenie?
Komendant Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk-Portowa

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 05 cze 2007, 15:19

Czesiu - już jakiś czas temu pytałem ciebie o sposób na utrzymanie jednolitości mundurów przy braku "monopolu". Pisze to w cudzysłowie, bo monopol ORGANIZACJI jest normą na całym świecie.

Zakładamy, że produkcja jest uwolniona. Producenci szyją wg wzorów które mają.

Piekna idea.

W rzeczywistości potrzebują gotowych wykrojów!
Zakładamy, że wykroje też dostają.

Pytanie brzmi - kto pilnuje jakości? Kto pilnuje jednolitości? Masz przykład, słynny MAM z Konina już uszył podróbki. Miały być takie same. rozmiarówka skopana, u dziewczyn wogóle nie ma zaszewek! Są tylko szwy w tym miejscu markujące że to niby ma kobiecy kształt, a ma worek.

Druga sprawa (a może pierwsza) skąd materiał? Kto pilnuje jednolitości koloru?
Czesław, to już było! Nie widze realnie szans upilnowania jednolitości przy otwartej produkcji. Niestety :( tu nie do końca można stosować reguły wolnego rynku. Bo są pewne ustalenia natury ogólnej, całościowej. Suma oczekiwań drużyn nie równa się sumie oczekiwań całego ZHP.

Pojedyncze drużyny nie zawsze oczekują jednolitości w ZHP. Grzeje je to. Całe ZHP tego potrzebuje. Stąd takie a nie inne rozwiązania. Choć... Może są inne, czekam :)
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 05 cze 2007, 17:38

Goorek rozumiem Twoje racje i trudno je kwestionować. Jeśli chodzi o krój to może by jakoś się dało to skąbinować, ale materiał... Niby mielibyśmy kupić ileś km tkaniny i rozdzielac na hufce? Bezsens.
Uważam też, że akcje zarobkowe w małych środowiskach nie są niemożliwe, jednak ich efekty wysoce odbiegają od efektów "wielkomiejskich środowisk". Owszem, robota zawsze na wsi jest, ale gdy za zbieranie ziemniaków na wykopkach dostaje się powiedzmy 3 worki ziemniaków, których cena wynosi ok 0,3zł/kg czyli...45zł za dniówkę to o czym mówimy? Jednak warto choć tyle zrobić, sezon się zaczyna i może rzeczywiście za 4-5 lat można będzie umundurować całą drużynę:) Życie jest piękne:>!
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 05 cze 2007, 20:41

Znam przynajmniej kilka drużyn na wsi, które dostały pieniądze na mundury od szkół lub wójtów. Nigdy nie słyszałem o takiej sytuacji w mieście...
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 cze 2007, 08:03

Na marginesie, pytanie "techniczne":
g00rek, gdzie znajdę wspomnianą poniżej uchwałę ?
2. Zasady udzielania licencji na produkcję i dystrybucję mundurów określa Główna Kwatera ZHP w formie uchwały.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 06 cze 2007, 11:22

19kldh pisze:Na marginesie, pytanie "techniczne":
2. Zasady udzielania licencji na produkcję i dystrybucję mundurów określa Główna Kwatera ZHP w formie uchwały.
Nie mam pojęcia. Na razie i tak licencję mają tylko 4Ż.

Czesław nie kombinuj juz z tymi mundurami. Na prawdę nic się nie da. Chyba że wreszcie podasz to genialne rozwiązanie alternatywne, bo czekam, czekam i nic :)
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

Wilk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wilk » 06 cze 2007, 11:38

Magheru pisze:Goorek rozumiem Twoje racje i trudno je kwestionować. Jeśli chodzi o krój to może by jakoś się dało to skąbinować, ale materiał... Niby mielibyśmy kupić ileś km tkaniny i rozdzielac na hufce? Bezsens.
Uważam też, że akcje zarobkowe w małych środowiskach nie są niemożliwe, jednak ich efekty wysoce odbiegają od efektów "wielkomiejskich środowisk". Owszem, robota zawsze na wsi jest, ale gdy za zbieranie ziemniaków na wykopkach dostaje się powiedzmy 3 worki ziemniaków, których cena wynosi ok 0,3zł/kg czyli...45zł za dniówkę to o czym mówimy? Jednak warto choć tyle zrobić, sezon się zaczyna i może rzeczywiście za 4-5 lat można będzie umundurować całą drużynę:) Życie jest piękne:>!
Jak już pisałem nie ma rzeczy niemożliwych, ale oczywiście najlepiej biadolić należy i wyciągać ręce o mannę z nieba.
Przed wojną też było ciężko, a jakoś harcerze sobie radzili. Więc wybacz, ale taka postawa roszczeniowa jest co najmniej żałosna. Mówię to jako osoba, która pracowała z druzyną wiejską. Od czego są drużynowi?
phm. Adam Zawadzki - rzecznik prasowy ZHP
„stawiajmy wyzwania, świećmy przykładem”

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 cze 2007, 12:14

g00rek pisze:
19kldh pisze:Na marginesie, pytanie "techniczne":
Nie mam pojęcia. Na razie i tak licencję mają tylko 4Ż.
Na jakiej podstawie (uchwale GK) ją mają ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 cze 2007, 12:22

Wilk pisze:Przed wojną też było ciężko, a jakoś harcerze sobie radzili.
Np. mundury szyły im matki, z tańszych materiałów.
Co stoi na przeszkodzie by i teraz była taka mozliwość ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 06 cze 2007, 12:30

19kldh pisze:Np. mundury szyły im matki, z tańszych materiałów.
Co stoi na przeszkodzie by i teraz była taka mozliwość ?
Matki już nie tak zdolne co kiedyś. :-)
phm Rafał 's00hy'Suchocki HO
www.natropie.zhp.pl
Szczep 206 WDHiGZ "WołodyjowscY"
-=[ www.citygames.pl ]=- I love this Game

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”