Drogie mundury

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 cze 2007, 10:17

michał288 pisze:Teoretycznie jedna duża to najlepsze rozwiązanie - duża moc przerobowa, własne zaopatrzenie w materiały, ciągłość zamówień, łatwa kontrola jakości.... tylko nie w naszym kraju.
Teoretycznie ...
michał288 pisze:Na początku była jedna, w chwili obecnej szyją już trzy lub cztery ....
A ode mnie g00rek żadał tylko jednej ;)
michał288 pisze:I tak naprawdę problem tkwi w cenie robocizny w Polsce - koszt materiału da się obniżyć moooże o 1 ; 2 pln. Koszt uszycia - wyżyłowany max. z tego co im się udało.
Mam taką nadzieję.
michał288 pisze:A dalej to utrzymanie kontroli nad jakością wykonania - żeby zakłady czuły bat nad sobą MUSI być jeden odbiorca, bo znowu zacznie się : cieńsza gramatura materiału, tego zabrakło wię daliśmy PRAWIE taki sam itp.
Niby dlaczego musi ? Jeśli producentci będą mogli sprzedawać tylko do licencjonowanych sprzedawców to ciężar [/b]stałej[/b] kontroli przenosisz na sprzedawców pod rygorem utraty licencji.
A nad tym "czuły bat" będą miały 4Ż w ramach swojej licencji.
michał288 pisze:Poza tym... "misję mundurową" maja chyba tylko 4Ż - reszta składnic chce po prostu zarobić.
4Ż też muszą zarobić. Pytanie - ile i przy jakich kosztach "wewnętrznych".
Ostatnio zmieniony 14 cze 2007, 10:18 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Caleb
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Caleb » 30 cze 2007, 22:45

nie wiem ile...

na 4Ż mundur kosztuje 59 zł a w Katowicach w Pentagonie 69 -,-
w 4Ż pasek 14 a w Katowicach 17 -,- itp... to jest jakaś kpina...
Ostatnio zmieniony 30 cze 2007, 22:45 przez Caleb, łącznie zmieniany 1 raz.
HO Marcin Walkowicz
33HDT Włóczykije im. Jerzego Kukuczki, ZPiI
Hufiec Ziemi Mikołowskiej

asiaras
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asiaras » 01 lip 2007, 10:18

STANOWCZO ZA DROGIE!
OStatnio wybrałam się do składnicy na przedobozowe zakupy za spudnice, pas, beret i brzydkie getry wydałam 120 zł! ach jesczze w tym lilijka była
MAsakra
Jak dla mnie powinniśmy chyba szwalnie zmienić może ta jest za droga.... albo konkurencje zrobić nie wiem.... ale mundury sa bardzo drogie!
phm Joanna Raś HO
szczep UNIA im Władysława Jagiełły
9 GZ Wielki Athapaskan
www.athapaskan.friko.pl, www.szczepunia.za.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 01 lip 2007, 11:02

Wiem że zawsze mundur będzie za drogi ale zważcie:

Idąc na zakupy kupić spódnicę (taka porządną na kilka lat a nie barachło z targu) ile wydasz mniej niż za munkurową ? To samo dotyczy bluzy... o pasie nawet nie piszę bo za 20 zł dostaniesz świństwo z plastiku które po miesiącu się rozleci...

Ceny mundurów porównywane sa najczęście do demobilu a więc używanych ciuchów... Kupcie sobie oryginalne nówki bundesy czy bdu to sie dowiecie co znaczy drogo. Jasne że chcemy taniej ale nie zawsze się da. Inną sprawą jest jakość. Np getry. Zdarzają się takie hity jak wypadanie dziur przy pierwszym ubraniu. To jest niedopuszczalne.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Caleb
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Caleb » 01 lip 2007, 22:59

ta jasne...używane ciuchy są tańsze niż mundury... i to o ile...mundur 70 zł...bez przesady...to nie jest mało...kiedyś harcerzy było więcej bo mundury nie kosztowały taki majątek... teraz to nikną na oczach...
HO Marcin Walkowicz

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 01 lip 2007, 23:23

Ilość harcerzy nie zalaży od munduru. Aczkolwiek, na początku, może zniechęcać. Ale zawsze się znajdą takie patologiczne drużyny, gdzie prawo do noszenia munduru otrzymuje się po roku, więc zdążą uzbierać :P
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 02 lip 2007, 08:30

19kldh pisze:
michał288 pisze:Dlaczego jedna szwalnia - bood czegoś trzeba zacząć, jak na razie znaleźli (4Ż) kilka ale drogich, rozumiem że Ty, Czesławie znasz takich kilka - to jeszcze raz mówię/piszę/proponuję : podziel się wiedzą dla dorbr ogólnego.
Michale, litości. Problem tkwi w tym (m.in) że g00rek (chyba że ktoś inny ?) się upiera że musi to być tylko jedna duża szwalnia. że nie może być kilka mniejszych. Jedna i już.
Teraz wreszcie rozumiesz ? Czy mam to przeliterować ? ;) ;) ;)
Czesław czy ja mam przeliterować? OK.

K.O.S.Z.T.Y. U.T.R.Z.Y.M.A.N.I.A. J.E.D.N.O.L.I.T.E.J. P.R.O.D.U.K.C.J.I.

To jest na prawde bardzo, bardzo trudne. I drogie. Z autopsji wiem. Przy jednej szwalni stawaliśy na głowie, żeby tak było. Sprawdzanie KAŻDEJ dostawy materiału (cofanie niektórych), sprawdzanie KAŻDEJ partii nowych mundurów.

to by sie odbiło na cenie munduru.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 02 lip 2007, 08:32

Ostatnio do mody weszły koszule a la mundurowe. Popatrzcie na ulicy ile ludzi w tym chodzi. Takie koszule z tkaniny, czasami naramienniki, kieszenie jak u nas :) Kolory tylko fajniejsze - błekit, granat i inne.

Pochodziłem więc po sklepach i pooglądałem. Ceny od 100 do 200 zł za koszulę :)
I love BP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 02 lip 2007, 09:21

g00rek pisze:K.O.S.Z.T.Y. U.T.R.Z.Y.M.A.N.I.A. J.E.D.N.O.L.I.T.E.J. P.R.O.D.U.K.C.J.I.

To jest na prawde bardzo, bardzo trudne. I drogie. Z autopsji wiem. Przy jednej szwalni stawaliśy na głowie, żeby tak było. Sprawdzanie KAŻDEJ dostawy materiału (cofanie niektórych), sprawdzanie KAŻDEJ partii nowych mundurów.

Powtórzę.
Niby dlaczego musi być jedna ? Jeśli producentci będą mogli sprzedawać tylko do licencjonowanych sprzedawców to ciężar stałej kontroli przenosisz na sprzedawców pod rygorem utraty licencji.
Nie sądzisz że tak jest lepiej i taniej ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 02 lip 2007, 09:27

michał288 pisze:G00, coraz większy podziw, że Ci jeszcze komputer nie wybuchł od dyskusji....
Sam się sobie dziwię.

A teraz jeszcze raz, dla wszystkich. Mundur kosztuje 59 pln brutto. Czyli 48 pln netto.

1. Materiał. Materiał DOBRY to jakieś 20 pln za metr bieżący. Nie stać nas na niego. Mówię o ripstopie, czy innym. Ten który znalazłem kosztuje ok 13 zł. Ciągle szukam nowego. One sa w miare dobre, ale nie jest to górna półka. Na koszulę schodzi średnio 1,5 metra. Mamy więc

13 x 1,5 = 19,50.

2. Szycie. Nie wierzę w szwalnie, które szyją poniżej 10 pln. Policzcie sobie ile musiałby dostawać szwaczka. Kiedy szyliśmy za 11 pln, efekty były tragiczne. Stąd zmiana szwalni i opóźnienie reformy mundurowej. Obecnie koszt uszycia munduru to 15 pln.

3. Dodatki. Czyli guziki, haft, usztywnienia kieszeni, itp. 14 guzików metalowych, z lilijką... Niech będzie 2 pln za dodatki.

Mamy więc 36,50.

Zostało nam opłacenie transportu mundurów ze szwalni do sklepu, opłaty związane z ich magazynowaniem, a następnie upust który trzeba dac hurtownikom i innym składnicom!

Pozatym "zarobić", a nie zarobić. Pamiętajcie, że to przede wszystkim pokryce różnego rodzaju kosztów.

Więc w pewnym momencie może się okazac, że lepiej już produkowac tshirty, niż bawić się w mundury. Po prostu nie będzie się to opłacać...

Duzo składnic już to pokazało. Nie chcą tyle zarabiać. Produkują "swoje" mundury, które sa gorsze, nieregulaminowe i... droższe!

Pozostawiam to do przemyślenia.
I love BP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 02 lip 2007, 09:43

g00rek pisze:K.O.S.Z.T.Y. U.T.R.Z.Y.M.A.N.I.A. J.E.D.N.O.L.I.T.E.J. P.R.O.D.U.K.C.J.I.

Powtórzę.
Niby dlaczego musi być jedna ? Jeśli producentci będą mogli sprzedawać tylko do licencjonowanych sprzedawców to ciężar stałej kontroli przenosisz na sprzedawców pod rygorem utraty licencji.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Caleb
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Caleb » 03 lip 2007, 14:16

ta jasne...kazdy broni swojego towaru :P
no dobra niech bedzie te 50 zł cały mundur + transport...
no 4Ż = 59zł no zarobią se 9 zł...
Katowice=69 zarobią se 18 zł...taka drożyzna...

to może macie jakieś propozycje, jak zarobić sobie kase na mundur w wakacje? nie mówie tu o akcjach zarobkowych :P tylko tak indywidualnie dla niepełnoletnich :P ale nie roznoszenie ulotek :P

a jak zobaczylem ile kosztują spodenki o_0

42 złote!! już można stwierdzić - Harcerstwo jest drogie a nawet bardzo...
Ostatnio zmieniony 03 lip 2007, 15:06 przez Caleb, łącznie zmieniany 1 raz.
HO Marcin Walkowicz

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 04 lip 2007, 15:54

Caleb pisze:ta jasne...kazdy broni swojego towaru :P
no dobra niech bedzie te 50 zł cały mundur + transport...
no 4Ż = 59zł no zarobią se 9 zł...
Katowice=69 zarobią se 18 zł...taka drożyzna...
Kiedy mówię "coś jest drogie" to porównuję to do innych tego typu towarów.

Kiedy toyota corolla kosztuje 5000 złotych to mówię, że jest tania.
Kiedy rower "Wigry 3" kosztuje 1000 złotych, to mówię, że jest drogi.

Nie piszcie więc, że "drogo bo drogo". Tylko pomyslcie o akcjach zarobkowych, o projektach i dotacjach. Narzekanie jest najłatwiejsze. Albo "dajcie nam". To jaką masz propozycję? Skasować mundury? Ktoś ma do nich dopłacać? (kto?).

w swoim "zarobią se" zapomniałes o VAT, który jest odprowadzany do Urzedu Skarbowego, o kosztach. to nie jest de facto "zarobek".

Czesław - podałem koszty faktyczne. Dzięki temu można zejść z jednego ogniwa. to nie jest duża oszczędność. Natomiast jeśli mamy mieć dobre mundury to nie wystarczy kontrola wyrywkowa, tylko ciągła. A ta kosztuje jak już pisałem.

I jeszcze jedno Caleb - to nie jest w żadnym stopniu mój towar. I nigdy nie był. Teraz nie jestem nawet pracownikiem Skłądnicy Harcerskiej 4 Żywioły. A w mojej składnicy nie ma mundurów :)
Ostatnio zmieniony 04 lip 2007, 15:55 przez g00rek, łącznie zmieniany 1 raz.
I love BP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 04 lip 2007, 22:02

g00rek pisze:
19kldh pisze:

Powtórzę.
podałem koszty faktyczne. Dzięki temu można zejść z jednego ogniwa. to nie jest duża oszczędność. Natomiast jeśli mamy mieć dobre mundury to nie wystarczy kontrola wyrywkowa, tylko ciągła. A ta kosztuje jak już pisałem
Michale, nie "ciągła" a "konsekwentna".
To tak jak z karą. Istotniejsza od dolegliwosci jest jej nieuchronność.
Mam wrażenie że właśnie z tym jest problem i to powoduje ten koszt "dodatkowy". Jest to wygodniejsze ale droższe. Tylko kto za to płaci ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 05 lip 2007, 08:12

Tylko przy szyciu przez konkretnych producentów dla pojedyńczych składnic nie da się wynegocjować takich cen materiału i szycia jakie są dla dużych ilości. Powiem więcej - produkcja mniej niż 2 km materiału w zadanym kolorze jest praktycznie niemożliwa :) Więc oszczędności ewentualne - to groszowe historie.

Pytanie - czemu składnice szyjące teraz "nielegalne" mundury mają ceny wyższe od oficjalnych?
I love BP

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”