Co zrobić, by w drużynei było więcej osób?

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
hanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hanka » 05 sie 2007, 12:02

19kldh pisze:Haniu, może już czas by w Azymucie pojawiły się zuchy ?
W ubiegłym roku (we wrześniu) pojawiły się. Przyszło mnóstwo, jednak powoli wykruszały się... Zbiórki były monotematyczne, ciągłe wycinanki i kolorowanki... W tym roku harcerka prowadząca zuchy spróbuje raz jeszcze (ze wsparciem). Może się uda, co nie zwalnia nas z przeprowadzenia naboru w tym roku :D

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 sie 2007, 12:15

hanka pisze:
19kldh pisze:Haniu, może już czas by w Azymucie pojawiły się zuchy ?
W ubiegłym roku (we wrześniu) pojawiły się. Przyszło mnóstwo, jednak powoli wykruszały się... Zbiórki były monotematyczne, ciągłe wycinanki i kolorowanki...
W szczepie turystycznym zuchy "siedzą" w harcówce !?!?!?
Zbrodnia !
hanka pisze:W tym roku harcerka prowadząca zuchy spróbuje raz jeszcze (ze wsparciem). Może się uda, co nie zwalnia nas z przeprowadzenia naboru w tym roku :D
Jeśli te "wykruszone" zuchy opowiedziały swojemu starszemu rodzeństwu o ciagłych "wycinankach/kolorowankach" to będzie trudno z tym naborem.
Organizujac nabór musicie pokazać to co najciekawsze, z tego co robicie na codzień.
Bo inaczej znowu powtórzy się to co z zuchami.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

hanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hanka » 05 sie 2007, 12:32

19kldh pisze:W szczepie turystycznym zuchy "siedzą" w harcówce !?!?!?
Zbrodnia !
Ciiii! Za prowadzenie zuchów zabrała się pełna zapału i chęci 14-letnia druhna. Początkowo dobrze jej szło, ale potem brakło pomysłów i pomocy ze strony druha-pomocnika (tak sądzę).

Zastanawiam się właśnie nad możliwością pokazania specjalności turystycznej podczas naboru. Harcerze z drużyn łącznościowych czy obronnych mogą się zaprezentować na boisku szkolnym - a turyści? Nic mi nie przychodzi do głowy - w dzisiejszych czasach pokazanie zdjęć z biwaków/obozów może zachęcić jednego na milion. Poza tym jestem zwolenniczką działania, nie gadania - ale jak pokazać turystykę na boisku szkolnym... Chyba idę w złym kierunku...

damiannelus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: damiannelus » 05 sie 2007, 13:34

"kiedyś, jak wam się przypomni to powiedzcie komuś, że istnieje harcerstwo - nie spieszcie się "
Cały problem w tym, żeby tak nie powiedział. To jest tak, że młody człowiek jak trafia do ZHP jest tym zafascynowany. Dlatego najwięcej osób nowych przychodzi grupkami na początku. Potem ten zapał stygnie, a jeśli nie to akcja naborowa trwa cały czas.
Taki sposób naboru ma jeszcze jeden duży atut. Osoby do drużyny trafiają i zaczyna pasować im klimat, bo najczęsciej same obracają sie w podobnym. Przyciągają nowe osoby i one też należą do tych 'klimatów'. Dzięki temu mamy ekipę zgranych ludzi, podobnie myślących.
Akcje naborowe - jak najbardziej. To pozytywny aspekt w rocznym planie każdej drużyny. Tylko przeprowadzone z głową. Zazwyczaj jest tak, że są one również akcją promocji ZHP, a wartość tego trudno przecenić. No i aspekt zgrywania drużyny. To dobre miejsce, żeby każdy bez względu na wiek dał coś od siebie, pokazał co mu najbardziej podoba się w ZHP.
phm. Damian Drewulski - wieczny Adept

hanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hanka » 05 sie 2007, 14:19

damiannelus pisze:Osoby do drużyny trafiają i zaczyna pasować im klimat, bo najczęsciej same obracają sie w podobnym. Przyciągają nowe osoby i one też należą do tych 'klimatów'. Dzięki temu mamy ekipę zgranych ludzi, podobnie myślących.
To na pewno duży plus. Jednak jeśli już od początku "pobytu" w harcerstwie jesteśmy "skazani" na poznawanie nowych ludzi, dogadywanie się to tym samym stajemy się bardziej otwarci na nowe kontakty. A jak wiadomo harcerstwo nie kończy się na zastępie, czy drużynie - jeździmy na rajdy, obozy, gdzie poznajemy nowych ludzi - obracanie się ciągle w tej samej grupie znajomych sprawia, że trudniej podejść do harcerza spoza tej grupy i nawiązać z nim kontakt.

Nie mówię, że zbieranie ludzi poprzez znajomych to zły pomysł, bo wcale tak nie uważam. Jednak organizacja udanego naboru, który "zwabił" pokaźną liczbę harcerzy byłaby dużym krokiem w pracy drużyny i motywacją do dalszej pracy. Poza tym fakt, że wielu drużynom nabory wrześniowe nie wychodzą nie może stać się powodem, dla którego inne drużyny przestaną organizować akcje, prawda?

grapox
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grapox » 05 sie 2007, 16:35

U mnie w drużynie nigdy nie było problemu ze zbyt mała ilością osób. Działamy przy szkole podstawowej na dosyć dużym osiedlu. W szkole działają zuchy co też robi swoje, bo jednak co roku przyjdzie te kilka osób.

Nabór wygląda mniej więcej tak: we wrześniu chodzimy po klasach w mudurach z gitarami, mapami czy jakimś tam innym sprzętem harcerskim i zapraszamy na specjalną zbiórkę naborową. Następnie w sobotę na zbiórce bierzemy ludzi, ktorzy dali się wstępnie "nabrać" - jakieś 20 osób i robimy w lesie gre terenową, jakieś ognisko, pokaz samarytanki. Wiadomo, że po kilku tygodniach zostanie tylko kilka osób, ale jednak zawsze ktoś zostaje.

Niedawno (w maju) robiliśmy rajd dla gimnazjum ( dla jednego rocznika konkretnie) Był to porządny 2dniowy rajd, z fabułą opartą na mitologii. Jest to chyba najlepsza forma naboru (i to takiego naboru niewymuszonego, bo rajd nie miałbyć akcją naborową). Wymaga masy przygotowań, ale efekty są duże.
pwd. Piotr Grabowski
przyboczny 34 DH "Watra" im. Braci Buchalików

hanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hanka » 05 sie 2007, 16:46

grapox pisze:Działamy przy szkole podstawowej na dosyć dużym osiedlu.
My też. Co do wielkości osiedla - wszystkie mamy porównywalne :D
grapox pisze:Nabór wygląda mniej więcej tak: we wrześniu chodzimy po klasach w mudurach z gitarami, mapami czy jakimś tam innym sprzętem harcerskim i zapraszamy na specjalną zbiórkę naborową.
My również chodzimy w mundurach zapraszając młodych na zbiórkę.
grapox pisze:bierzemy ludzi, ktorzy dali się wstępnie "nabrać" - jakieś 20 osób
Gdybyśmy tylko mieli te 20 osób po naborze?!
grapox pisze:Niedawno (w maju) robiliśmy rajd dla gimnazjum ( dla jednego rocznika konkretnie) Był to porządny 2dniowy rajd, z fabułą opartą na mitologii.
Planowaliśmy zrobienie rajdu dla klas wraz z wychowawcami (punkty na trasie), na końcu ognisko - w ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu (22 września), ale nowa dyrektorka podstawówki nie zgodziła się żebyśmy zrobili coś takiego w ramach lekcji :(

grapox
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grapox » 05 sie 2007, 18:26

Nasz rajd też nie odbywał się w czasie lekcji - to była sobota/niedziela. Dużo zależy od wychowawców bo wiadomo że nie każdemu się chce pracować w weekendy :)
pwd. Piotr Grabowski

hanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hanka » 05 sie 2007, 20:11

W takim razie nie rozumiem :D Wy zaproponowaliście rajd w szkole - kto chce ten może się zapisać? Czy też brały w nim udział całe klasy wraz z wychowawcami?

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 sie 2007, 13:11

Natalyah pisze:Hej! W mojej drużynie pełnię funkcję przybocznej... Mam dopiero 14 lat, ale jakoś sobie radzę... Piszę tutaj, bo mam problem. Nasza drużyna liczy bardzo mało osób... Próbowaliśmy wszystkiego, ale nie widać efektów... Nadal jest mało osób. Moze wy macie jakieś pomysły, co zrobić, zeby w druzynie było więcej osób? Będę bardzo wdzięczna.
Wróćmy do początku wątku, bo zapomniałem zadać podstawowe "pytanie pomocnicze".

Ilu macie przygotowanych zastępowych ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

hanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hanka » 06 sie 2007, 14:49

Natalyah nie była w tym wątku od 3 miesięcy, więc nie wiem czy nadal jest zainteresowana :D Poza tym nie wiem dlaczego to pytanie jest ważne? :) Słyszałam jeszcze o sposobie - "chcesz być zastępowym - znajdź harcerzy", dla tych którym zależy na pełnieniu funkcji pewnie skuteczne, ale... rozmawiajmy o naborze :D

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 sie 2007, 15:04

hanka pisze:
19kldh pisze:
Natalyah pisze:Hej! W mojej drużynie pełnię funkcję przybocznej... Mam dopiero 14 lat, ale jakoś sobie radzę... Piszę tutaj, bo mam problem. Nasza drużyna liczy bardzo mało osób... Próbowaliśmy wszystkiego, ale nie widać efektów... Nadal jest mało osób. Moze wy macie jakieś pomysły, co zrobić, zeby w druzynie było więcej osób? Będę bardzo wdzięczna.
Wróćmy do początku wątku, bo zapomniałem zadać podstawowe "pytanie pomocnicze".

Ilu macie przygotowanych zastępowych ?
Natalyah nie była w tym wątku od 3 miesięcy, więc nie wiem czy nadal jest zainteresowana :D Poza tym nie wiem dlaczego to pytanie jest ważne? :) Słyszałam jeszcze o sposobie - "chcesz być zastępowym - znajdź harcerzy", dla tych którym zależy na pełnieniu funkcji pewnie skuteczne, ale... rozmawiajmy o naborze :D
Pytasz dlaczego jest to ważne pytanie ?
Mógłbym napisać o podstawie Metody, itd, itd, itd ...
ale skoro "wracasz" do naboru, to dodam kolejne "pytanie pomocnicze":
A co po naborze ?
Przed odpowiedzią przypomnij sobie wspomniany przez Ciebie "problem zuchowy".
Ostatnio zmieniony 06 sie 2007, 15:07 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

grapox
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grapox » 06 sie 2007, 15:10

Ten rajd staje się już taką tradycją środowiska. Była to już(dopiero) IV edycja :) Wymyśliła go chyba poprzednia drużynowa (która zresztą obecnie pracuje w tym gimnazjum więc było łatwiej). Był to rajd zorganizowany dla klas II gimnazjum. Z każdej klasy szło 10 osób + wychowawca, albo jakiś inny nauczyciel
pwd. Piotr Grabowski

hanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hanka » 06 sie 2007, 16:21

19kldh pisze:A co po naborze ?
Przed odpowiedzią przypomnij sobie wspomniany przez Ciebie "problem zuchowy".
Zastanawiam się czy przypomnienie "problemu zuchowego" miało mnie naprowadzić na temat odpowiedzi, miało "powiedzieć" bym nawiązała do różnorodności zbiórek - czy też było zarzutem w stylu: "działo się to tak blisko ciebie - a ty nawet nie ruszyłaś palcem żeby to zmienić - po co zabierasz się za harcerzy?"

Co po naborze?
Pytanie banalne? Chyba nie! Pierwsze zbiórki nie mogą być extra - muszą być wystrzałowe. Pokazanie "dynamiki" w ZHP - zabawy, biwaki, akcje (żadnej historii i musztry) - o tym ile osób zostanie zadecyduje pierwszy miesiąc (jeśli nie pierwsza zbiórka).

Co do zastępowych, to wiem, że "idealny zastęp" powinien liczyć 6 osób, nie z powodu "widzi mi się" jakiegoś druha, tylko dlatego, że najefektywniej pracuje się właśnie w takiej grupie. Nie martwiłabym się, że zabraknie zastępowych (po kursie) - raczej w drugą stronę :|
Ostatnio zmieniony 06 sie 2007, 16:24 przez hanka, łącznie zmieniany 1 raz.

s00hy
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: s00hy » 06 sie 2007, 16:41

Polcema całkiem niezły materiał stworzony przez Zespół Programowy Hufca Lublin:
http://skauting.pl/index.php?title=Akcja_naborowa
phm Rafał 's00hy'Suchocki HO
www.natropie.zhp.pl
Szczep 206 WDHiGZ "WołodyjowscY"
-=[ www.citygames.pl ]=- I love this Game