Co zrobić, by w drużynei było więcej osób?

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
endriu-zhp
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: endriu-zhp » 12 maja 2007, 14:14

Żeby było więcej proponuje nabory....
pwd. Andrzej Choroszkiewicz

kosmaty
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kosmaty » 12 maja 2007, 16:27

Z całym szacunkiem dla przedmówcy - uważam, że ciekawy nabór to dobry sposób na pozyskanie nowych ludzi, ale nie można tego robić za często. Najlepszym sposobem, żeby w drużynie było dużo ludzi jest ciekawy program, dopasowany do osób w drużynie. Co z tego, że po naborze przyjdzie 40 osób, a na 2,3 zbiórce nie masz im nic ciekawego do zaoferowania. Zresztą na ten temat na tym forum była już chyba mowa.
Pozdrawiam:)
phm. Rafał Talar HR
Chorągiew Krakowska

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 12 maja 2007, 17:49

wątek przeniesiony do forum "Harcerze" ze względu na złe umiejscowienie go w "Pozyskiwanie środków"

harcerka_zhp
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: harcerka_zhp » 12 maja 2007, 19:53

Tak jak już WCZEŚNIEJ NAPISAŁAM podobny temat już BYŁ, wystarczy trochę poszukać;)

http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=2700

hanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hanka » 03 sie 2007, 16:11

Pozwolę sobie wznowić ten temat :)
Przeglądałam na forum tematy dotyczące naboru, ale żaden z nich nie wyczerpuje tego tematu. Od miesiąca szukam pomysłów na kolejny wrześniowy nabór i cały czas stoję w miejscu. Większość mówi:
# szukajcie wśród znajomych
# zróbcie coś wyczynowego - zjazdy na linach
# wieszajcie plakaty
# przyłączcie się do imprezy organizowanej w mieście
# zorganizujcie "rodzinny rajd"
# wejdźcie na 45min. do sali i opowiedzcie o sobie, pokażcie zdjęcia
# usiądźcie na przerwie z gitarą i śpiewajcie
To są najczęściej proponowane sposoby naboru, wśród nich nie znalazłam żadnego, który chciałabym wcielić w życie. Są różne wytłumaczenia, ale szukam czegoś innego.
Interesuje mnie nabór dzieciaków z podstawówki (klasy 4-6) - wielu z was powie nic prostszego. Nie zgodzę się z tym (przyznaje: poprzednie nabory były drętwe), ale zdarzało się, że na kolejnej zbiórce nie pojawiło się nawet 5 nowych osób.
Postanowiłam sobie - DO ROBOTY!
Zastanawiam się nad zorganizowaniem "czegoś" na boisku szkolnym szkoły, tak żeby kolejne klasy (3 klasy podczas 45min.) wzięły udział w "tym czymś". Nie interesują mnie pokazy, ani opowiastki - chcę czegoś w czym każdy może wziąć udział.
Jestem zwolennikiem zbiórek w terenie - gier (2)-godzinnych w lesie, na terenie miasta, na osiedlu. Lubię ruch i działanie - nie siedzenie w harcówce i mówienie o tym jak może być fajnie :)
Zastanawiam się jak zorganizować zabawę na boisku szkolnym - czy ma to być coś sportowego - co niewiele ma wspólnego z harcerstwem, czy raczej zadania typu "rozłóż namiot", "znajdź coś według mapy"...
Pamiętajmy, że dzisiejsza młodzież/dzieciaki oczekują już czegoś więcej niż 11-latkowie sprzed półwiecza - szukam czegoś co ich zaskoczy, powali na kolana, PRZYCIĄGNIE DO NAS!

Zapraszam do dyskusji, rzucania pomysłami i proszę o pomoc :)

damiannelus
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: damiannelus » 04 sie 2007, 13:10

Witam, z tej strony drużynowy z amrnym 3 letnim doświadczeniem (prawie), który zaczynał w wieku 16 lat. Jak zaczynaliśmy mieliśmy w porywach 7 os. Próowaliśmy naborów, zbiórek specjalnych, pokazywania się w szkole etc. etc.
Wynik praktycznie żaden, pojedyńcze osoby.
Zarzuciłem to, zacząłem pracować z tym co jest. Dziś drużyna to w porywach 30 osób.
Moim zdaniem najlepsza akcja naborowa to 'duch do ducha'. Czyli nasz harcerz wkręca w to innych ludzi itd. Żeby to zrobił musi być sam przekonany do nas. Budujmy pozytywnego, charakterystycznego ducha zespołu. Pochylajmy się nad każdyą nowa osobą i nie róbmy 'kliki'. A nade wszystko cierpliwości!
Będzie git.
Akcji naborowych nie krytykuje. To świetna akcja dla samej drużyny. Wtedy każdy harcerz pokazuje innym to co najabrdziej podoba mu się w drużynie, angażuje się i o to chodzi.
phm. Damian Drewulski - wieczny Adept

mała_malina
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mała_malina » 04 sie 2007, 17:41

w Bełchatowie jest jedna drużyna, najliczniejsza w naszym mieście, która nabór prowadzi w ten sposób, że ludzie z drużyny zapraszają swoich kolegów na zbiórkę. teraz liczy ona ponad 40 osób.
w moim środowisku co roku organizowany jest nabór do drużyn. jednak wyniki są raczej średnie, przy dobrych wiatrach powstaje jeden nowy zastęp. być może są słabo przygotowywane - brak w nich tego czegoś, zazwyczaj jest to zwykłe siedzenie w kręgu, pląsy i piosenki. myślę, że powodem może być również średni wizerunek harcerstwa. bo skoro nas nie widać, to czemu niby mają chcieć do nas dołączyć?
to są tylko moje przypuszczenia, nie wiem jak z tym jest u was w środowiskach.
7 Środowiskowy Szczep Harcerski "Kora" im. Bronisława Hellwiga "Bruna"
3 Bełchatowska Drużyna Harcerska "Leśni"

ZOLTAN! <3

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 04 sie 2007, 18:10

damiannelus pisze:Witam, z tej strony drużynowy z amrnym 3 letnim doświadczeniem (prawie), który zaczynał w wieku 16 lat. Jak zaczynaliśmy mieliśmy w porywach 7 os. Próowaliśmy naborów, zbiórek specjalnych, pokazywania się w szkole etc. etc.
Wynik praktycznie żaden, pojedyńcze osoby.
Zarzuciłem to, zacząłem pracować z tym co jest. Dziś drużyna to w porywach 30 osób.
Moim zdaniem najlepsza akcja naborowa to 'duch do ducha'. Czyli nasz harcerz wkręca w to innych ludzi itd. Żeby to zrobił musi być sam przekonany do nas. Budujmy pozytywnego, charakterystycznego ducha zespołu. Pochylajmy się nad każdyą nowa osobą i nie róbmy 'kliki'. A nade wszystko cierpliwości!
Będzie git.
Akcji naborowych nie krytykuje. To świetna akcja dla samej drużyny. Wtedy każdy harcerz pokazuje innym to co najabrdziej podoba mu się w drużynie, angażuje się i o to chodzi.
Podpisuje się pod tym,

My rozpoczęliśmy prace mając w drużynie dwie osoby, po zrobieniu naboru zrobiło się ich 10 a dzisiaj mamy ich 23(z naboru zostało 3 - widocznie nie tego oczekiwali).

Dziwne jest to, że na zbiórkach widuje ciągle nowe twarze, ale to znaczy że nasze zbiórki przyciągają znajomych naszych dzieci i to nad naszymi dziećmi powinniśmy się skupić, nawet, gdy mamy ich mało - bo to kiedyś zaowocuje.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

hanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hanka » 05 sie 2007, 08:46

Wolałabym coś spontanicznego, jakaś akcja naborowa, nie ściąganie ludzi poprzez znajomych - tym bardziej, że często powtarzamy dziewczynom z drużyny "możecie przyprowadzić znajomych", a nasze druhny traktują to raczej jako "kiedyś, jak wam się przypomni to powiedzcie komuś, że istnieje harcerstwo - nie spieszcie się :)"
Wszędzie, gdzie się w Internecie zagląda to mało pomysłów dotyczących naboru, często powtarza się "szukajcie przez znajomych" - a może zapomnijmy na chwile o tym pomyśle, jakby nie istniał i zastanówmy się nad innymi rozwiązaniami :D

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 05 sie 2007, 11:06

Po prostu nabór poprzez ściąganie znajomych jest najskuteczniejszy. Harcerze sami "sprzedają" produkt jakim jest ZHP z ich punktu widzenia - jak działamy i dużo się dzieje, to jesteśmy bardziej atrakcyjni od tych, co zbiorą się raz na 2 miesiące posiedzą i pośpiewają.
W przypadku akcji naborowej z reguły sprzedajemy naszą wizję harcerstwa i to z reguły wycinkowo, stąd nikłe jej efekty.
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

hanka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hanka » 05 sie 2007, 11:28

Rozumiem. Słyszałam to już nie jeden raz. Ale czy proszę o zbyt wiele? - chcę tylko wspólnie zastanowić się czy jest to jedyny skuteczny sposób na ściągnięcie ludzi do harcerstwa? Może ma ktoś za sobą udaną akcję naborową? A może jeszcze niewykorzystany pomysł, którym chciałby się podzielić...
Uważam, że lepiej pozyskać grupę harcerzy w jednym czasie, żeby mogli rozwijać się równocześnie, aby nie trzeba było każdorazowo "wprowadzać" nowego członka do drużyny. Wiem, że często akcje naborowe mają kiepski skutek, bo we wrześniu każdego roku przekonują się o tym członkowie naszej drużyny. Jednak liczę na to, że w tym roku wymyślimy coś, co przyciągnie ludzi - przecież nie będziemy rezygnować z naboru, bo raz czy dwa coś nam się nie udało :)

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 05 sie 2007, 11:38

hanka pisze:Uważam, że lepiej pozyskać grupę harcerzy w jednym czasie, żeby mogli rozwijać się równocześnie, aby nie trzeba było każdorazowo "wprowadzać" nowego członka do drużyny.
Dlatego właśnie szczep jest tak ważny (a zwłaszcza ze 2 własne gromady zuchowe)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 sie 2007, 11:48

sikor pisze:
hanka pisze:Uważam, że lepiej pozyskać grupę harcerzy w jednym czasie, żeby mogli rozwijać się równocześnie, aby nie trzeba było każdorazowo "wprowadzać" nowego członka do drużyny.
Dlatego właśnie szczep jest tak ważny (a zwłaszcza ze 2 własne gromady zuchowe)
No właśnie.
Haniu, może już czas by w Azymucie pojawiły się zuchy ?

P.S.
Mam nadzieję że szef Azymuta mnie nie "zdepta" ;)
Ostatnio zmieniony 05 sie 2007, 11:49 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”