Zdobywanie nowych rekrutów

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 25 mar 2008, 16:45

Może najpierw trzeba ich uświadomić że ruch harcerski istnieje :). Można to zrobić bardzo prosto:wchodzi się do klasy i mówi się że jest się harcerzem z ZHP itd.(oczywiście w bardziej urozmaiconej formie ;)). Sądzę że wtedy ludzie przyjdą na zbiórkę naborową ;).
Emot :]

40 pWDHy

wróżka białaróżka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wróżka białaróżka » 25 mar 2008, 17:34

dobrym sposobem jest nawiązanie współpracy ze szkołą i np. organizacja jakiejś imprezy na jej rzecz- prostego festynu, rajdu itd.
po pierwsze- harcerze prezentują się jako grupa otwarta na nowych członków. po drugie, wykazują się pomysłowością, dobrą (miejmy nadzieję) organizacją itd.
to taki wabik na nowe dzieciaki- skuteczny, mówię Wam!
proponuję spróbować. nic przecież się nie traci, a zyskać można b. wielu chętnych.
po takim festynie czy rajdzie można zorganizować krótkie spotkanie dla zainteresowanych (o czym wcześniej należy wspomnieć ukradkiem ;) ) lub wyłapywać osoby z tłumu- np. widząc czyjeś predyspozycje można mu wręczyć karteczkę z informacją o zbiórce do ręki- przyjdzie, spodoba mu się, przyciągnie kolegów.
tę niewiedzę dzieciaków można przecież zmienić!
powodzenia! (:
nie wiem jak Wy, ale ja staram się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastałam. (;

klaudynka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: klaudynka » 07 kwie 2008, 11:03

kiedys w jakims poradniku przeczytałam o zrobieniu specjalnych zaproszeń. Polega to mniej więcej na tym że Wasi harcerze i harcerki chodzą do szkół w których mają co najmniej lilku kolegów i kilka koleżanek, które lubią, dlatego na zbiórce można wykonać zaposzenia specjalnie dla nich na tajemnicze spotkanie (np. ognisko), na którym dowiedzą się o co w tym wszystkim chodzi, jeśli im się spodoba zostaną, a Wy jako drużynowi macie ułatwioną sytuację bo dzieci chodzą do tej samej szkoły:)
pwd. Klaudynka Brzozecka HO
drużynowa 6 ODH "Brzask"im. Szarych Szeregów

dh_mikolaj
Nowicjusz
Chorągiew:

Post autor: dh_mikolaj » 07 kwie 2008, 14:19

nie, nie, nie... źle podchodzicie do sprawy ,wszyscy!(a rekrutacje sa wszędzie{ gimnazja, ponadgimnazjalne}ale nie o tym mowa) . Zacznijmy od tego ze rekrutacja czy tam nabór jak zwał tak zwał nie może być ,,symboliczna" tzn coś robicie a potem to ucicha. W akcje naborową właczcie lokalne gazety, radio. Zorganizujcie Festyn, pokazujcie się wszędzie( niech wasze wyczyny i postępy bogato opisuje gazeta-wtedy młodzi pomysla {oni są fajni, tez chcę być taki}.i zaczną się pytać.:) znam druhów którzy włączyli proboszcza:) wydawajcie jakies biuletyny informacyjne, dodatki do gazet, ulotki. plakaty juz sa nudne, chodzenie po klasach i informowanie nikogo nie rusza...
-bo uczymy się całe życie-

-służba-przyjaźń-harcerstwo-

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 07 kwie 2008, 17:40

bozenha pisze:Harcerze
To zapytaj ludzi w tym wieku co lubią robić i oni Ci podpowiedzą jaki nabór powinien być skuteczny:D

Czasem zwykła rozmowa daje wiele, umiejętność wyciągania wniosków z takich rozmów jest bezcenna.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2008, 17:59 przez Mysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 07 kwie 2008, 19:13

dh_mikolaj pisze:nie, nie, nie... źle podchodzicie do sprawy ,wszyscy!(a rekrutacje sa wszędzie{ gimnazja, ponadgimnazjalne}ale nie o tym mowa) . Zacznijmy od tego ze rekrutacja czy tam nabór jak zwał tak zwał nie może być ,,symboliczna" tzn coś robicie a potem to ucicha. W akcje naborową właczcie lokalne gazety, radio. Zorganizujcie Festyn, pokazujcie się wszędzie( niech wasze wyczyny i postępy bogato opisuje gazeta-wtedy młodzi pomysla {oni są fajni, tez chcę być taki}.i zaczną się pytać.:) znam druhów którzy włączyli proboszcza:) wydawajcie jakies biuletyny informacyjne, dodatki do gazet, ulotki. plakaty juz sa nudne, chodzenie po klasach i informowanie nikogo nie rusza...
Hmm, ciekawe z tym że:
-młodzi ludzie z reguły gazet nie czytają, no chyba że część sportową. Na pewno nie czytają lokalnych gazet(bo jeżeli miałbym się zgłosić do takiego "Życia Warszawy" to mogę wejść jakiejś drużynie na jej teren, a z drugiej strony "Głos Wilanowa" to mała gazetka rozdawana w sklepikach osiedlowych)
-Włączenie proboszcza może okazać się największym błędem jeżeli proboszcz jest przygrubym "nawracaczem świata".
-Chodzenie po klasach nie daje rezultatu? No to ja żyję w jakimś innym świecie bo ja na takim chodzeniu zachęciłem do przyjścia do drużyny 10 osób, nie mając wiele do zaproponowania(chodziłem po tych klasach jak moja drużyna miała 3-5 tygodni).

A tak poza tym to wszystkie te pomysły kosztują, i to dla wielu, wielu drużyn bariera nie do pokonania.

40 pWDHy

dh_mikolaj
Nowicjusz
Chorągiew:

Post autor: dh_mikolaj » 07 kwie 2008, 20:43

Druhu:) zalezy jakie środowisko:) warszawa- fakt duze miasto, ale to daje wiele mozliwości nie wykluczając problemów( tam działa dużo środowisk) to były tylko pomysły- prawda krytyka też sie należy---> dziwne bo znam środowisko gdzie z tych pomysłów drużyna zrekrutowała 100 nowych teraz druhen i druhów-->z jednej drużyny musiały powstać:) Teraz leży tylko problem jedynie w braku czasu.pewien instruktor kiedys porównał antybiotyk który jest szybko wykupowany bo ma dobra reklamę do zwykłego zamiennika który leży na półce bo nie było pieniędzy( w naszym przypadku siły) do reklamowania tego produktu.

dh_mikolaj
Nowicjusz
Chorągiew:

Post autor: dh_mikolaj » 07 kwie 2008, 20:51

Duchowa doskonałość jest lepsza od fizycznej.
Seneka:)
nie rozumeim druha- pesymista? zakładanie wszystkiego że nie wyjdzie jest najgorszą wadą człowieka.

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 07 kwie 2008, 22:14

Ja nie zakładam że nie wyjdzie, tylko że na ten moment nie byłbym w stanie tego zrobić. Być może za trochę dojdę do tego że to świetny pomysł, aczkolwiek na razie ja widzę nabór tylko w formie bezpośredniej :).

40 pWDHy

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 kwie 2008, 22:28

Wojtek, spróbuj nie "gazety", tylko gazetki. Format a5, kolor (jeśli masz możliwości) i max fotek, min. zdjęć. Gazetka nie ma informować tekstem, tylko poprzez zdjęcia pokazywać: u nas się dzieje, u nas nie jest nudno.
Jeśli nie masz kasy na gazetkę, szarpnij się na poster. Wykonujesz w corelu, drukujesz w specjalistycznym punkcie, max 50 zł (raz na miesiąc to nie jest tragiczna suma). I ta sama zasada: max zdjęć, min. tekstu. Najlepiej jak będzie wisiał w miejscu uczęszczanym.

Zróbcie prezentację w powerpoincie i wgrajcie na płyty CD (jedna płyta kosztuje parę groszy). Dajcie każdemu dzieciakowi z grupy docelowej. Połowa wyrzuci od razu, połowa połowy po obejrzeniu, ale jedna czwarta może się zainteresować.

Oczywiście, to nie wyklucza chodzenia po klasach, ale może być wspomagaczem.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Emot
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Emot » 08 kwie 2008, 16:32

Hmm, dobre pomysły, trzeba będzie je uwzględnić przy planowaniu naboru po obozie ^^.

40 pWDHy

dh_mikolaj
Nowicjusz
Chorągiew:

Post autor: dh_mikolaj » 09 kwie 2008, 16:34

Widzi druh, świeże pomysły sie w dzisiejszych czasach licza:)

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 09 kwie 2008, 19:42

E tam, świeże. Co najwyżej odświeżone technicznie.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”