Help!!!

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
michalglo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalglo » 07 maja 2007, 16:40

Czuwaj!

Jestem zastępowym z 226KDW "Abisal". Od września 2006r Prowadze Zastęp Harcerzy.
Na początku było fajnie spoko i miło ja byłem spko dla nich i oni dla mnie. Gdy na jednej zbiórce zaczeli tak dawac mi w kosc ze nie miałem siły ten problem powtraza sie na kazdej zbiórce (druzynowa i osoby z poza hufca Kozienice dziwią mi sie jak ja z nimi wytrzymuje). Daje im rózne kary ale one nie pomagaja. Myslę nawet o rozwiązaniu Zastępu. Moze wy macie jakies pomysły
Niema lepszego od gniazda MAZOWIECKIEGO
Ja chcę na Zlot! Mój numer gg5751536 zagadaj
Zastępowy Michał Matuśkiewicz

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 07 maja 2007, 16:49

Po prostu testują na ile mogą sobie pozwolić wobec ciebie. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu punktowego, którego zasady im przedstawiasz np.
udział w zbiórce zastępu 1 pkt, kompletne umundurowanie na zbiórce 1 pkt a brak munduru -1 pkt, spóźnienie na zbiórkę -1pkt, zachowanie w trakcie zbiórki 1, 0, -1 pkt, udział w akcji, uroczystości 2 pkt itd.
Podsumowujesz to w systemie np 2 miesięcznym i mówisz osoby, które mają mniej niż .... pkt nie jadą nie biwak, nie idą na rajd itp.
No i życzę wytrwałości.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2007, 16:49 przez dudzin, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

Aneta
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aneta » 07 maja 2007, 16:56

Wydaje mi się że pomysł przedtawiony przez "dudzina" jest dobry. W moim środowisku mamy tytuł Wzorowgo harcerza i Wzorowej harcerki, po podsumowaniu dostają drobne upominki, tak tylko dla zasady, to także może się sprawdzić w twoim zastępie

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 07 maja 2007, 17:29

hm.. coś jakby tresura ;) a tak na serio to powiedz mi czy masz kurs zastępowych? albo czy brałeś udział w jakieś formie kształcenia dla zastępowych? czy drużynowa przygotowała ciebie do pełnienia tej funkcji? jeśli nie to myślę że powinieneś pomyśleć o takim kursie bo to naprawdę pomaga. co do doraźnych pomysłów to ten z punktacją jest znakomity. to że ktoś nie pojedzie na biwak nie jest karą a konsekwencją tego co zrobił bądź też nie zrobił. zapewne jak dajesz im jakąś kare to po nich to spływa. wiele razy spotkałem się z tym że jak jednemu dałem karę to inni też chcieli mieć taką karę. ale byłem wtedy młody i głupi ;) a teraz jestem już nie młody ;) zastanów się też nad tematyką zbiórek, bo może lepiej zrobić im zbiórkę na świerzym powietrzu aby się trochę wyładowali.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

michalglo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalglo » 07 maja 2007, 17:38

sigma pisze:hm.. coś jakby tresura ;) a tak na serio to powiedz mi czy masz kurs zastępowych? albo czy brałeś udział w jakieś formie kształcenia dla zastępowych? czy drużynowa przygotowała ciebie do pełnienia tej funkcji? jeśli nie to myślę że powinieneś pomyśleć o takim kursie bo to naprawdę pomaga. co do doraźnych pomysłów to ten z punktacją jest znakomity. to że ktoś nie pojedzie na biwak nie jest karą a konsekwencją tego co zrobił bądź też nie zrobił. zapewne jak dajesz im jakąś kare to po nich to spływa. wiele razy spotkałem się z tym że jak jednemu dałem karę to inni też chcieli mieć taką karę. ale byłem wtedy młody i głupi ;) a teraz jestem już nie młody ;) zastanów się też nad tematyką zbiórek, bo może lepiej zrobić im zbiórkę na świerzym powietrzu aby się trochę wyładowali.
Krsu Zastępowych nie mam ale w drużynie mielismy warsztaty na zastępowych słyszałem ze w tej chwili eni odbywaja sie wogóle kursy dla zastępowych tylko zastępowych kształci sie w drużynach. Druh ma racje u mnei tez tak jest ze jezeli jeden dostanie kare to reszta tez chce ją miec
Niema lepszego od gniazda MAZOWIECKIEGO
Ja chcę na Zlot! Mój numer gg5751536 zagadaj
Zastępowy Michał Matuśkiewicz

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 07 maja 2007, 20:33

no właśnie dlatego lepiej jest nie dawać kar. dobrze się sprawdza właśnie system punktowy. lepsza jest metoda marchewki niż kija ;) zresztą potestuj i się przekonaj :)
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 07 maja 2007, 23:14

"Wymagam i nagradzam" mało znany cytat z Czasu Apokalipsy, ale jakże przydatny :)

Druga rada jak druhowie tyrają tak, że nie mają czasu myśleć to problem rozwiązuje się sam :)

Dobrze, że mają tyle energii - postaraj się wymyśleć coś co pozwoli to skanałować.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 08 maja 2007, 08:57

michalglo pisze:Krsu Zastępowych nie mam ale w drużynie mielismy warsztaty na zastępowych słyszałem ze w tej chwili eni odbywaja sie wogóle kursy dla zastępowych tylko zastępowych kształci sie w drużynach. Druh ma racje u mnei tez tak jest ze jezeli jeden dostanie kare to reszta tez chce ją miec
To źle słyszałeś. Organizuje się kursy dla zastępowych, z wielu przyczyn. Oczywiście, w kazdej drużynie powinien działać ZZ który jest m.in. stałym kursem zastępowych, ale czasem wiedza z zewnątrz się przydaje. Robiłem kursy zastępowych na które ludziska walili z drugiej strony Polski i twierdzili, że warto, więc szukaj czegoś a jak znajdziesz uzgodnij sprawę z Drużynowym i ruszaj.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

maki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: maki » 08 maja 2007, 20:06

ZHP jest organizacją która motywuje do kształcenia się, żeby to zrobić należy jeździć na szkolenia kursy, warsztaty. Według mnie najlepsze kursy zastępowych to te które są w organizowane przez środowisko w którym prowadzony jest zasęp czyli dany Hufiec. Ponieważ oni doskonale znają twoje środowisko. Oczywiście w drużynie powinien działać Zastęp Zastępowych ale mało jest drużyn gdzie funkcjonuje to. Polecam Ci rozmowę z drużynowym który na pewno ma bogatą wiedzę pedagogiczną.
pwd. Krzysztof Makowski H.R.
drużynowy 2 ŚDW ARKADIA
Hufiec Bystrzyca Kłodzka
http://bystrzycaklodzkazhp.pxd.pl/
http://bystrzycaklodzka.zhp.pl

zuzka_tarnów
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: zuzka_tarnów » 13 cze 2007, 18:47

Myślę, że w takiej sytuacji powinieneś poradzić się drużynowego ( swoją drogą powinien od razu ci pomóc, a nie zastanawiać się, jak z nimi wytrzymujesz ;). Bardzo ważna jest w tym wypadku rywalizacja między zastępami. Jeśli twoj zastęp zobaczy, że jest gorszy od innych, siłą rzeczy zacznie zastanawiać się dlaczego ;) wtedy ty możesz trochę im podpowiedzieć. Jeszcze ważna rzecz - jak już to wcześniej zostało powiedziane, nie daj po sobie poznać, że puszczają ci nerwy. Jeśli oni choć raz to wyczują, to będzie trudno to "odkręcić". Po drugie : zanim kogoś ukarzesz, zastanów się, czy powinieneś zastosować karę tę, a nie inną. Ni można dopuścić do tego, by ktoś został ukarany nieadekwatnie do swoich czynów - wtedy wyraźnie się do ciebie zniechęci. Po trzecie : bądź konsekwentny. wtedy będą wiedzieli, że nie mogą z tobą "pogrywać".

Pozdrawiam!

Zuzka
pwd. Zuzanna Karwat
drużynowa 10 TDH "Młody Las"
im. Partyzantów AK oddziału Regina II
pełnomocnik Komendanta Hufca ds. kształcenia
członkini Referatu Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej

g00las
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: g00las » 28 sie 2007, 22:19

Od września tego roku będę przybocznym w drużynie młodszo-harcerskiej 220 WDH "Awentura".
Wszystko już gotowe zbiórka integracyjna i cały plan pracy,
z różnymi wariantami. Jednak mieliśmy problem z naborem... Chciałbym drodzy forumowicze abyście ocenili zaprojektowaną przeze mnie ulotkę...

http://rapidshare.com/files/51914677/ul ... 2007v1.doc

Oraz ciekaw jestem co sądzicie co samej nazwie drużyny.
Z góry dziękuję i pozdrawiam Kuba :)
Najlepszym środkiem antykoncepcyjnym jest szklanka wody. Ani przed, ani po, tylko zamiast.

anonimowa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: anonimowa » 30 sie 2007, 11:27

Hey
Wiec ja miałam podobny problem ale w związku z całą drużyną a nie zastępem ;)
Co raz nowi dochodzili do naszej drużyny, rozwalali zbiórki. i razem z drużynową ustatliłyśmy że trzeba coś z tym zrobic. w harcówce powiesiłyśmy po jednej podpisanej kartce dla każdego cżłonka drużyny i przedzieliśmy ją na pół. w jednej połowie wspisywałyśmy minusy i plusy po każdej zbiórce. za 3 minusy nie przychodziło się na nastepna zbiorke, za 6 nie jechało sie na biwak itd a za ileś tam plusów dostawało sie drobny upominek, za większą ilośc miało się sponsorowaną częsc biwaku z kasy drużyny...
efekt ? podziałało ;) osoby które miały sie wykruszyc i przychodziły na zbiórki tylko po to żeby je rozwalac - samowolnie odeszły , a większosc popracowała nad swoim zachowaniem ;) Wydaje mi się że takie "systemy punktowe " są najskuteczniejsze
Ostatnio zmieniony 30 sie 2007, 11:30 przez anonimowa, łącznie zmieniany 1 raz.

donkey
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: donkey » 30 sie 2007, 19:52

dudzin pisze:Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu punktowego, którego zasady im przedstawiasz np.
udział w zbiórce zastępu 1 pkt, kompletne umundurowanie na zbiórce 1 pkt a brak munduru -1 pkt, spóźnienie na zbiórkę -1pkt, zachowanie w trakcie zbiórki 1, 0, -1 pkt, udział w akcji, uroczystości 2 pkt itd.
Podsumowujesz to w systemie np 2 miesięcznym i mówisz osoby, które mają mniej niż .... pkt nie jadą nie biwak, nie idą na rajd itp.
Powiem jedno - TO DZIAŁA! =D
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2007, 14:11 przez donkey, łącznie zmieniany 1 raz.
"My też jesteśmy kamieniami rzuconymi na szaniec. Mamy te same ideały! Nie musimy pięknie umierać. Ale czy umiemy pięknie żyć?"
Stefan Mirowski

donkey
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: donkey » 22 wrz 2007, 09:36

Ale jest jeden minus tej punktacji- dzieci uważają, że sprowadza się to do szkoły, a zbiórki harcerskie nie powinny przypominać lekcji :l
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2007, 09:37 przez donkey, łącznie zmieniany 1 raz.
"My też jesteśmy kamieniami rzuconymi na szaniec. Mamy te same ideały! Nie musimy pięknie umierać. Ale czy umiemy pięknie żyć?"
Stefan Mirowski

SZERSZEń_9DW
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: SZERSZEń_9DW » 22 wrz 2007, 12:47

Bać po prostu harcerzem takim jakim znają cię ludzie przed byciem zastępowym. Dużo osobom trochę odbija po dostaniu sznura i to każdego. Jeśli masz wydawaj polecenia to wydawaj je w podtekście a nie tak idź wyrzuć itp I zawsze rób coś razem z zastępem jako zwykły członek drużyn i tak uzyskasz szacunek. Tyczy to się też drużynowych :D

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”