Drużynowy???

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
maki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: maki » 14 lut 2007, 13:06

Kiedy według was drużynowy powinien zrezygnować ze swojej funkcji? Jak zanleść następce w drużynie która jest z podstawówki i ich wiek to 13 lat????
pwd. Krzysztof Makowski H.R.
drużynowy 2 ŚDW ARKADIA
Hufiec Bystrzyca Kłodzka
http://bystrzycaklodzkazhp.pxd.pl/
http://bystrzycaklodzka.zhp.pl

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 14 lut 2007, 13:17

Kiedy? Kiedy zrobi stopień instruktorski :) i doprowadzi do tego samego swego nastepcę, druhu wyw.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 14 lut 2007, 13:40

Popieram, przekazanie po wychowaniu następcy, a najlepiej dwóch.

maki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: maki » 14 lut 2007, 18:15

Widze że druh phm. chce być madry i myśli ze stopnie instruktorskie to wszystko!!!! A ja oczekiwałem konkretnej odpowiedzi. Zależy mi na tym ponieważ nie wiem co mam zrobić? A jestem w klasie maturalnej i mam drużyne w Lądku Zdroju a to jest ok. 100 km od Wrocławia (dzie zamierzam dalej się uczyć). A czy zdobywam stopnie to jest tylko i wyłacznie moja sprawa.
drużynowy 2 ŚDW ARKADIA
Hufiec Bystrzyca Kłodzka

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 14 lut 2007, 19:19

"Dla harcerki i harcerza (w takim kontekście nazw: harcerka i harcerz używamy w odniesieniu do harcerki i harcerza, harcerki starszej i harcerza starszego, wędrowniczki i wędrownika) stopień jest wyzwaniem, które pozwala zmierzyć się z samym sobą. Kolejne stopnie wskazują im pożądane cechy charakteru i wyznaczają etapy osiągnięć życiowych. Każdy stopień jest dla harcerki i harcerza także celem, którego osiągnięcie jest dostrzegane w środowisku."
"Dla drużynowych stopnie harcerskie są instrumentem wychowawczym, czyli środkiem, za pomocą którego realizują podstawowy program harcerskiego wychowania i uwzględniają indywidualny rozwój harcerki i harcerza. Przez zdobywanie stopni drużynowi wprowadzają harcerki i harcerzy na drogę systematycznej pracy nad sobą, uczą ich pokonywania kolejnych progów i łączenia własnych dążeń z działaniem w zespole."

"14. Drużynowy:
11)przygotowuje następcę na funkcję drużynowego
12)podnosi swoje umiejętności i wiedzę metodyczną."

Cytat pierwszy to Uchwała w sprawie systemu stopni harcerskich, cytat drugi to Instrukcja w sprawie zasad organizacji i działania drużyny harcerskiej. Co Ty na to Druhu?

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 14 lut 2007, 20:44

Dla mnie jest zrozumiałe, że funkcje instruktorskie są pełnione przez instruktorów
(zapewne stąd nazwa :P )
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

harcerka_zhp
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: harcerka_zhp » 14 lut 2007, 20:58

Skoro jestes druzynowym to masz tez przybocznego, badz przyboczna- czy oni tez maja po 13 lat?

Skoro zamierzasz wyjechac na studia, to zadaj sobie pytanie, czy zamierzasz tam zamieszkac na stale, czy np. wracac w weekendy. Jezeli chcesz wracac, to przeciez zbiorki mozesz robic np.w sobote. Wiem, ze nie jest to najlepsza perspektywa, ale jakos dasz rade, i pewnie pomoga Ci funkcyjni i zastepowi, bo przeciez JAKOS ta druzyna dziala:) Natomiast jezeli nie zamierzasz wracac, to chyba masz u siebie w hufcu jakies inne druzyny, gdzie znajdzie sie ktos "dojrzaly" do prowadzenia druzyny, i niekoniecznie musisz od razu oddawac mu granatowy sznur...

Jezeli zas chodzi o funkce instruktorskie pelnione przez instruktorow, to nie zawsze tak jest, nie zawsze jest to mozliwe...

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 14 lut 2007, 22:45

Krzysiek tak jak już ktoś powiedział to takim momentem jest znalezienie następcy. może to być po 3 latach prowadzenia drużyny a nawet po 15 ale jest to moment kiedy można przekazać drużynę bo jest komu. jeśli nie ma komu to jak chcesz tą drużynę przekazać? dlatego rozumiem że masz już kogoś takiego tylko czekasz na odpowiedni moment. (przynajmniej chcę w to wierzyć).
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

marzanna
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marzanna » 15 lut 2007, 12:59

niestety, jeśli masz wszystkich w wieku 13 lat - to nikomu nie przekażesz funkcji, bo nie mają do tego odpowiedniego wieku. szkoda tylko, że dopiero teraz o tym myślisz, bo to jak "musztarda po obiedzie" :(
ostatnio przeczytałam, ze swojego następcę powinno się wychowywać od pierwszego dnia, gdy się przejmuje drużynę, ja tego jesszcze długo później nie robiłam i teraz trochę załuję, bo mi ciężko jest wszystko poanować....
pełnisz funkcję instuktorską i chociaz nie jesteś instruktorem, to liczę, ze jesteś odpowiedzialnym człowiekiem (dlatego też piszesz ten wątek) i dlatego musisz zrobić porządny rachunek sumienia: co możesz zrobić, czy jesteś w stanie działać dalej na tej funkcji, co jak nie... i bądź świadom, ze nieprzemyślane decyzje mogą doprowadzić do rozpadu drużyny. a tego na peewno nie chcesz. :)
powodzenia w rozmyślaniach. trzymam kciuki
phm. Marzanna Rzepka

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 15 lut 2007, 13:59

maki pisze:A czy zdobywam stopnie to jest tylko i wyłacznie moja sprawa.
Nie Twoja wyłącznie, dziecko, tylko całego Związku, gdzie pełnisz podobno funkcję DRUZYNOWEGO. Jesli chesz, aby to była tylko prywatnie Twoja, to zrezygnuj z funkcji. Jesli trzeba Ci tłumaczyć, co daje stopień instruktorski, i co daje komu próba... to nie wiem, czy nadajesz się do noszenia granatowego sznura.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 15 lut 2007, 16:21

harcerka_zhp pisze:Jezeli zas chodzi o funkce instruktorskie pelnione przez instruktorow, to nie zawsze tak jest, nie zawsze jest to mozliwe...
To, że wszyscy grzeszą i się cieszą nie znaczy, że grzech jest usprawiedliwiony.
Owszem, często się spotyka drużynowych małolatów, ale czy to dobrze??
Radykalnie nie!!
pwd. Michał Pesz HO

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

harcerka_zhp
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: harcerka_zhp » 15 lut 2007, 19:45

peshoo pisze:
harcerka_zhp pisze:Jezeli zas chodzi o funkce instruktorskie pelnione przez instruktorow, to nie zawsze tak jest, nie zawsze jest to mozliwe...
To, że wszyscy grzeszą i się cieszą nie znaczy, że grzech jest usprawiedliwiony.
Owszem, często się spotyka drużynowych małolatów, ale czy to dobrze??
Radykalnie nie!!
Nie chodzilo mi tutaj o prowadzenie druzyny przez "malolata", tylko przez osobe pelnoletnia bez stopnia instruktorskiego!!! Bo prawda jest taka, ze coraz wiecej instruktorow przekazuje swoje druzyny osoba odpowiedzialnym, ale nie majacym jeszcze takiego stopnia, bo maja np. dopiero otwarta probe itp. I jeszcze jest jedna kwestia, druzyna z niepelnoletnim druzynowym NIGDY nie jest zostawiona sama sobie, bo jest przeciez opiekun druzyny...

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 15 lut 2007, 19:49

Agatko, tak samo bym rzekł jak miałem tyle lat co ty, ale jestem teraz starszy i grubszy i mój punkt siedzenia (a zatem widzenia) się zmienił. Tylko skutek młodych drużynowych jest taki, że jak doczłapią się do przewodnika, po drodze trochę się wypali i znichęci (bo inaczej z pewnymi rzeczami radzi sobie "młodzież" a inaczej osoba dorosła), zawiesi na czas matury działalność w drużynie, a jak już osiągnie pewien poziom, to wyjedzie na studia i odda drużynę osobie, która wydaje mu się najbardziej odpowiednia (ale tak w ogóle to jeszcze nie przeskolona, nie rozwinięta itp.). I nie, że się w ogóle nie nadaje tylko jeszcze nie teraz.

Ostatnio rozmawialem z pewnym drużynowym z innego środowiska, który przejął drużynę mając 14 lat i sam stwierdził, że patologia. Jest bardzo dobrym drużynowym, ale czy naprawdę musiał nim zostać tak szybko?

Dla mnie dobrym standardem (który w moim środowisku zanikł 3 lata temu) było, że drużynowy w stopniu phm. oddaje drużynę przybocznemu w stopniu pwd., który w do najblizszego obozu juz jest phm. I to nieważne czy drużyna młodszo czy starszo harcerska.
pwd. Michał Pesz HO

maki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: maki » 15 lut 2007, 19:49

A jak to u was wyglądało z przekazaniem drużyny???? Jaki typ osoby powinnien być drużynowym??? nie chodzi mi o podręczniki. Tylko o wasze doświadczenia.
drużynowy 2 ŚDW ARKADIA
Hufiec Bystrzyca Kłodzka

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”