Zastęp Zastępowych

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 21 lis 2006, 10:27

więc pokolei:) w mojej drużynie działał zastęp zastępowych i prowadził go drużynowy. zbiórki wyglądały jak zbiórki innych zastępów ale zawsze to co było przedstawiane nanich było o poziom wyżej od zbiórek zwykłych zastępów. były jednodniowe wypady w góry czy za miasto.

polecam broszurę o systemie zastępowym ze strony http://harcerski.dolnoslaska.zhp.pl/mai ... l=download ;) tam będzie trochę więcej na ten temat.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2006, 10:27 przez sigma, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 21 lis 2006, 13:11

a ja zapraszam na lesni.pl w zakładkę download - materiały szczepowe;)...
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^
III Szczep Harcerski "Leśni"
www.lesni.pl || www.kpw.org.pl || www.haer.org

gosior_bytom
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gosior_bytom » 21 lis 2006, 23:37

prawie samarytanka? nieoficjalna przyboczna? ranyyy... a coż to za podpis ;p to ja jestem prawie Naczelnik :/ tylko, że PRAWIE robi wielką różnicę...
phm. Małgorzata Szewczyk
79 DH "Echo" im.J.Korczaka
Hufiec Bytom, z-ca komendanta ds. programowych

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 22 lis 2006, 17:25

Ktoś kiedyś marudził o jakości w ZHP...
Te "tytuły" to taka mało skrywana skromność.
Ale należy się chwalić tym co się osiągnęło i tym kim się jest, a jak nas to nie zadowala to trzeba przykuć chęci w czyn i stać się tym kim się chce być
Czego życzę wszystkim prawie ćwikom i samarytankom :)
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

stucia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stucia » 04 gru 2006, 16:33

co do Zastepu zastępowych, u nas to było wyjątkowe. W naszym hufcu działało 5 żeńskich druzyn, wszystkie zastepowy spotykały sie raz na 2 tyg. a ich zbiórki prowadziły drużynowe, bardzo polecam ten pomysł. A co do ZZ w druzynach, proponuje działanie raczej w wiekszych srodowiskach np. szczepach, wtedy mozna łatwiej wymienic sie doswiadczeniami, np. każdy zastepowy przygotowuje zbiórke a na koniec, podsuwamy sobie dobra pomysły, raczimy co mógłby zmienić w tej zbiórce :D
Drużynowa GZ "Kraina Sindbada Żeglarza"
Szczep im. BATALIONU AL "Czwartacy"
Hufiec ZHP "Łodź Górna"
Chorągiew Łódzka

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 04 gru 2006, 16:52

no i tutaj się nie do końca zgadzam z przedmówczyną ;) wszystko ładnie, pięknie wygląda ale zapominamy o metodykach i tym że każdy pion metodyczny jest inny, więc jeśli mamy szczep i w nim drużyny harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze o gromadach zuchowych nie wspomnę to w każdej tej drużynie zastępowy będzie miał inne problemy, zastępowy będzie w innym wieku itd. dlatego uważam że nie wyciągajmy zastępów z drużyn, nawet jeśli chodzi o zastęp zastępowych ;)
hm. Krzysiek Wojtas HR

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 04 gru 2006, 21:34

Bywają inne bardziej zaawansowane rozwiązania ;) Ale generalnie to nie ma co wyciągać ZZ-ów. ZZ to zastęp którego zastępowym jest drużynowy (bądź przyboczny) i który pracuje na troche innym poziomie niż pozostałe zastępy.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 05 gru 2006, 22:16

Dlatego też ZZty najcześciej występują w drużynach monopłciowych . Według mnie ZZ w drużynie koedukacyjnej to ciężkie nieporozumienie...
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

mania
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mania » 06 gru 2006, 08:23

Dlaczego nie porozumienie?
Wiesz, tak mi się zdaje, ze ZZ jest po to żeby w jakimś stopniu jednoczyć i ma być jakąś tam zgraną paczką.Co prawda nigdy nie prowadziłam drużyny koedukacyjnej, ale jeśli mamy już takową drużynę to ma ona prawo normalnie żyć i funkcjonować, i wydaje mi się że ZZ ma spełniać role również takiego miejsca, gdzie każdy może się wyżalić i poradzić, a jeśli od początku pracowaliśmy w koedukacyjnej jednostce to jesteśmy nauczeni przebywania razem, i ZZ może nam pokazać jak różni ludzie patrzą na różne sprawy.

Ja mogę się wypowiedzieć trochę z innej strony.Zawsze pracowałam w drużynie żeńskiej(ZHR).
I po paru latach wypracowaliśmy sobie ZZ.Miał on swoją nazwę, obrzędowość,biwaki piosenki, swoje logo, były również stopnie wtajemniczenia, oraz sprawności specjalnie dla ZZ.I naprawdę pracowało nam się świetnie:)

Teraz jestem akurat komendantką szczepu męsko- żeńskiego ;P I powiem szczerze, że nauczyć się pracować w takim gronie jest bardzo ciężkie.Zaraz na początku część żeńska szczepu chciała poczuć również w jakiś sposób przynależność do takiego naszego małego zz szczepowego, ale z biegiem czasu pojawiały się problemy.
Bo mimo,że znaliśmy się kupe lat, wspólnie w ZHR organizowaliśmy rajdy, biwaki, zloty to i tak praca w jednym szczepie była całkiem inna.To co dla babek było normalką(wszystkie wywodzimy się z jednej drużyny), to dla facetów abstrakcją i odwrotnie.Teraz jednak z biegiem czasu staramy się unormować i jakoś tak wyśrodkować. Ale wiadomo, ze inaczej to będzie niż np.w ZZ który działał od początku w drużynie koedukacyjnej
JA jednak zostane przy swoim jak jedna drużyna to i jeden ZZ musi być.

Gdzieś nawet czytałam(nie pamiętam czy na tym forum), że w drużynie koedukacyjnej muszą być dwa ZZ-LUDU! Po to jesteśmy w jednej drużynie żeby się związać ze sobą i razem pracować, a nie dzielić.
~mania~
pwd.Marta Szwarocka HO
szczepowa II Tyskiego Szczepu Harcerskiego "Horyzonty"

stucia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stucia » 06 gru 2006, 11:57

ale jak to zrobić? liczmy ze w sredniej druzynie jest 20 paru członków, czyli ok. 2 zastępów męskich i 2 żeńskich i przypuścmy ze jest ZZ damski i męski.... to co? ZZ składa sie z 3 os.? kto to wymyslił?
Drużynowa GZ "Kraina Sindbada Żeglarza"
Szczep im. BATALIONU AL "Czwartacy"
Hufiec ZHP "Łodź Górna"
Chorągiew Łódzka

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 06 gru 2006, 12:56

stucia pisze:ale jak to zrobić? liczmy ze w sredniej druzynie jest 20 paru członków, czyli ok. 2 zastępów męskich i 2 żeńskich i przypuścmy ze jest ZZ damski i męski.... to co? ZZ składa sie z 3 os.? kto to wymyslił?
U nas nigdy nie było tego problemu gdyż drużyny zawsze były "mono", ale zwrócę uwagę że ZZ składa się z zastępowych i podzastępowych. A przynajmniej w tych środowiskach w których realnie działa system zastępowy.
Ostatnio zmieniony 06 gru 2006, 12:57 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 08 gru 2006, 15:30

no to jeśli liczymy że są 2 zastępy żeńskie i 2 męskie i że jest to oczywiście drużyna koedukacyjna to jakoś kalkulacja mi się nie zgadza bo jak by to nie liczyć to wyjdzie 5 osób jak nie 6 z przybocznym. jak doda się jeszcze podzastępowych to już wychodzi bardzo duża liczba. więc w czym jest problem?
hm. Krzysiek Wojtas HR

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 08 gru 2006, 16:45

Myśle że w tym iż ludzie nie trybią czym jest ZZ ;)...

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 08 gru 2006, 18:08

i to mnie bardzo boli... bo czymże jest cała metoda bez dobrze działającego systemu zastępowego? przecież wtedy to już zasadniczo nie jest harcerstwo... bo tym co nas wyróżnia od SKS'u czy też klubu modelarskiego jest właśnie metoda harcerska a czym jest metoda to każdy drużynowy dobrze wie (bunajmniej powinien)
hm. Krzysiek Wojtas HR

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”