Pagony ... ?

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
mania
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mania » 17 lis 2006, 11:11

ja wychowałam się na "pagonach"...
W każdy razie równiez uważam, że jest to "znak"przynalezności do danej jednostki.Tak jak barwy druzyny, które nosimy.W pierwszych latach mojej drużyny, każdy pagony oraz chuste kupował sobie w swoim zakresie, pozniej gdy zostałam drużynową chusty nadawałam, pagony wykonywały zaprzyjaznione mamy.A po latach doświadczenia zarówno chustę jak i pagony nadawane sa na apelach.Jednak z tą różnicą, e harcerrka ma obowiązek kupić sobie sam granatowy pagon i wyszyć "77" wg zatwierdzonego wzoru, i zgłasza drużynowej ze jest gotowa przyjąć pagon. Druzynowa ogłasza to rozkazem, i na apelu po zatwierdzeniu przez kadre, zostają nadane jej pagony.
No i znowu potwierdza się-> "gdzie kraj tam obyczaj"

W każdym razie jestem przeciwniczką biegania po pagony, naramienniki, guziki, i lilijki czy też krzyże.Bo jak tak mielibyśmy biegac po wszystko to mundur w całości moglibyśmy otrzymać pośmiertnie,a wcześniej przebiec całą Polske ;)
~mania~
pwd.Marta Szwarocka HO
szczepowa II Tyskiego Szczepu Harcerskiego "Horyzonty"

PoLo23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PoLo23 » 17 lis 2006, 13:11

Bieg po pagony to głupota, po chuste to już rozumiem jeśli w danej drużynie są powiedzmy 3 ,,wtajemniczenia" to bieg po środkową może być ciekawy a najwyższą chustę to już według wymagań drużyny

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 17 lis 2006, 13:42

mania pisze:W każdym razie jestem przeciwniczką biegania po pagony, naramienniki, guziki, i lilijki czy też krzyże. Bo jak tak mielibyśmy biegac po wszystko to mundur w całości moglibyśmy otrzymać pośmiertnie,a wcześniej przebiec całą Polske ;)
Co masz przeciw próbom końcowym (biegom) w ramach próby harcerza ?
Ostatnio zmieniony 17 lis 2006, 13:43 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 17 lis 2006, 22:10

Bieg na koniec tak. Ale to jest bieg na koniec próby, a nie po prawą skarpetkę i guzik od spodni!
U mnie jak ktoś ukończył bieg to jeżeli spełniał warunki próby na harcerza, wkrótce dostawał krzyż. Mundur to mundur i miał być kompletny zawsze!
(wiem, że u wodniaków to protsze... i może właśnie dlatego unikaliśmy takich abstrakcji jak bieg po pagon)
Uważam, że metoda harcerska oferuje wiele innych ciekawszych możliwości rozwoju niż kompletowanie munduru przez rok.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2006, 22:21 przez peshoo, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

mania
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mania » 17 lis 2006, 23:09

Nie mam nic przeciwko biegom na stopnie, ale nie rozumie jak można rozkładać mundur na częsci, i wszystko oddzielnie zdobywać.Jeśli to rzeczywiście są rodzaje jakiś wtajemniczeń(ta jak mówi Peshoo) i ma to swoją fabułę to ok, ale jeśli nie ma to większego sensu i istnieje to tylko dlatego żeby się nazywało"że u nas tez się zdobywa"..to jestem przeciwnikiem.
~mania~
pwd.Marta Szwarocka HO
szczepowa II Tyskiego Szczepu Harcerskiego "Horyzonty"

endrea
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 18 lis 2006, 09:31

niestety coraz częściej drużynowi stwierdzają, ze bieg po "coś" pomoże im stworzyć tradycję drużyny... Tylko nie zauważają tego, że po piątym biegu np. po pasek harcerski (znam takie środowisko;/) zapał dzieciaka wygasa... no bo co to za zabawa jak o wszystko muszę walczyć??

a wracając do naramienników.

Tłumaczenie, że "mnie tak wychowali", "u nas tak od zawsze" i tym podobne bzdury mijają się ze słowem "argument" .
Mówiąc "pagony" na coś co w języku polskim jest NARAMIENNIKIEM....... czy celem harcestwa jest rusyfikacja młodzieży?
No chyba, że caly ZHP nosi ruskie pagony z olbrzymią ilością wszystkiego co tylko może być na nich. O czym tylko ja nie wiem. A szkoda. Pewnie wtedy nie czepiałabym się drużyn, w których stosują stare systemy stopni, a ich naramienniki wyglądają jak prawdziwie ruskie : na jednym naramienniku można spostrzeć zaznaczonego i młodzika i wywiadowcę i HO i przewodnika pewnie też jak się głębiej przyjrzeć...
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^
III Szczep Harcerski "Leśni"
www.lesni.pl || www.kpw.org.pl || www.haer.org

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”