Nowy zastęp

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
agnik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnik » 19 kwie 2006, 15:53

Chcę założyć własny zastęp tylko nie mam pomyslów na zorganizowanie zbiórki naborowej. Zależy mi na zastępi z klas 4 i 5 szkół podstawowych tylko jak zaciekawić dzici w tym wieku? Co można zrobić aby harcerstwo ich zaciekawiło? Piszcie jak u was powstawały nowe zastępy :) Jak przeprowadzaliście zbiórki naborowe. Czekam na pomysły
"...Być wytrwałym silnym być oto co przyświeca mi to jest cel, którego chcę Boże tylko daj mi sił..."

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 kwie 2006, 16:12

Prosi się o cos takiego jak
www.zastepowy.zhp.pl
:(
Na razie możesz skorzystać z www.zastepowy.zhr.pl
A czy rozmawiałeś/aś o tym z drużynową/wym ?
Jaki masz stopień harcerski ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 20 kwie 2006, 11:14

Agnik, będę bezczelny. Jeśli nie wiesz, jak ściągnąć chłopców w tym wieku - nie zakładaj zastępu.

Ponadto: podaj jakies dane o sobie, bo trudno odpowiadać komus, kto istnieje na forum tylko jako login...
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

agnik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnik » 20 kwie 2006, 18:21

Dzienki wam za wparcie. Ja chciałabym abyście podpowiedzieli mi jakś pomysł na zbiórką naborową. Czy mam zorganizować jakąś grę, opowiadać o zwyczajach drużyny czy coś w tym stylu. Zbiórki prowadziłam nie tylko na zbiórkach zastępu ale i dla całej drużyny i szczepu. Ale wiadomo, że najpierw trzeba zaciekawić czymś ludzi, aby chcieli na taką zbiórkę przyjść.
A jak co to nazywam się Kinga i jeszcze nie mam stopnia. W ZHP jestem ok. 1.5 roku tyle wam chyba o mnie wystarczy
A jeżeli chodzi o rozmowę z drużynowym to rozmawiałam o tym i z drużynowym i szczepowym. Tylko poradzili abym sama wymyśliła temat zbiórki naborowej
"...Być wytrwałym silnym być oto co przyświeca mi to jest cel, którego chcę Boże tylko daj mi sił..."

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 21 kwie 2006, 11:37

Kingo - co zaciekawi dziewczyny w tym wieku??

Opowiastki o zwyczajach druzyny, siedząc na krzesełkach w klasoharcówce? Zapewne... TAK.

Ciekawa gra, tak rózna od wszystkiego, co szkolne? Zapewne... TAK.

Tylko na ogół będą to inne dziewczynki. Jedne pociągnie co innego, inne co innego. Jaka rybę chcesz złapać? Te od krzesełek w klasoharcówce czy te od gier w terenie?

Jest jeszcze druga sprawa - samo ściągnięcie dziewczyn na nabór. Poszukaj na tym forum, juz nieraz była o tym mowa. Istnieje wiele metod - która wypali - trudno powiedzieć. Wszystko zależy od konkretnego środowiska. Poszukaj tu, na tym forum - i sie zdecyduj. I nie zniechęcaj, gdy za pierwszym razem nie wypali. Tak bywa.

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

agnik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnik » 21 kwie 2006, 19:40

Dzienki za radę :) Nie mam zamiaru się zniechęceć. Chyba naprawdę będę musiała poszperać trochę w przeszłości forum aby znaleźć ciekawe pomysły. Czy wy też tak macie, że za pierwszym razem nie wiecie zbytnio co zrobić a później idzie jak po maśle ? Dominik pozdrowienia dla ciebie :)

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 22 kwie 2006, 12:58

Tak bywało i u mnie. Bywało nawet, że za pierwszym, drugim i trzecim razem nie wyszło. Za czwartym zrobiłem mini-nabór - wbrew wszelkiej logice i zasadom... przyszła mi trójka (tylko), ale 100% chodzi do dziś, choć cała trójka na początku była mocno negatywnie nastawiona do harcerstwa.

Hufiec ZHP Toruń

agnik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnik » 22 kwie 2006, 18:40

Już wiem jak zrobię nabór :) umówiłam się z koleżanką z drużyny i razem przeprowadzimy nabór.
Okazuje się, że nie jestm tą jedyną co ma tremę przed "pierwszym razem" :)

margola20
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: margola20 » 26 kwie 2006, 11:02

Czuwaj!

Ja też zawsze siedze przed naborem i myślę co na nim zrobić.
W tym roku chodziliśmy po klasach opowiadając o harcerstwie (naszych wyjazdach itp), pokazywaliśmy węzły. Ale na wrzesień planuję coś innego- chcemy zrobić palkat ze zdjęciami naszymi taki duży, aby można było pokazać fotki z naszych różnych wyjazdów. Najważniejsze jest to aby na wejściu być miłym i sympatycznym, uśmiechać się i odpowiadać na WSZYTSKIE pytania. Muszę przyznać że właśnie w tym roku udało się nam zrobić nabór. Wreszcie przyszło i zostało w harcerstwie ponad 20 osób. Wcześniej przychodziło do 5 osób w tym tylko 2 osoby zostawały w drużynie.

A co do pierwszej zbiórki. No przede wszystkim trzeba krótko powiedzieć coś o harcerstwie: że się jeździ na obozy, biwaki, co się robi na zbiórkach, o stopniach coś sprawnościach. Ja zawsze na pierwszej zbiórce robię szyfry (takie proste) albo jakąś grę niedaleko harcówki. Jakaś piosenka i zabawy- u mnie właśnie takie rzeczy wciągają ludzi. Dzieci w tym wieku interesuje coś nowego. Napewno nie rzeczy które poznają w szkole więc wydaje mi się że zszyfry, alfabet morsea na dobry początek są świetne.

Nie zapomnij też o zabawach takich żeby poznać imiona dzieci.

agnik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnik » 26 kwie 2006, 11:54

My będziey najpierw chodzić po klasach i zapraszać do oglądania rzeczy związanych z naszą drużyną a później na korytarzu w szkole zrobimy wystawkę drużyny. Wystawimy kronikę, propożec, zdjęcia, dyplomy i plakietki a na pierwszej zbiórce chcemy troszkę opowiedzieć o obrzędach drużyny a później trochę się pobawić i pośpiewać.

słoneczko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: słoneczko » 26 kwie 2006, 14:39

Kiedy moja drużyna organizowała nabór, to na początku zrobiliśmy kolorowe plakaty i ulotki, zapraszaliśmy dzieci chodząc po godzinach wychowawczych. A na zbiórce naborowej bawliliśmy się i śpiewaliśmy (pląsy, zabawy w stylu: "zapamiętaj imiona" itp.). Przedstawiliśmy dzieciom ich zastępowego i ustaliliśmy tremin zbiórki. A, no i zabraliśmy ich później na bieg po mieście. Spodobało sie - i są :)

Powtórzę jeszcze raz choć już były takie wypowiedzi - nie zrażaj się! Początki są zawsze trudne! Życzę powodzenia!!
HO Weronika Goszcz
102 Kielecka Drużyna Harcerek

"Wybuduj sobie z marzeń drabinę sięgającą aż do gwiazd
i zdobywaj kolejno każdy jej szczebel..."

agnik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnik » 27 kwie 2006, 19:11

super dzienki a tak na marginesie ile osób przyszło wtedy i ile zostało po tej zbiórce naborowej bo to raczej też wazne

słoneczko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: słoneczko » 28 kwie 2006, 15:13

Wtedy przyszło chyba coś około 15 osób, dziś zostali sami najwytrwalsi - 5 osób, 2 osoby przeniosły się do innej drużyny (ale ZHP nadal kochają), a reszta jest u nas teraz funkcyjnymi.
HO Weronika Goszcz
102 Kielecka Drużyna Harcerek

"Wybuduj sobie z marzeń drabinę sięgającą aż do gwiazd
i zdobywaj kolejno każdy jej szczebel..."

agnik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agnik » 28 kwie 2006, 15:47

aha to trochę mało ale i tak idzie zrobić z tego zastęp :)

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 28 kwie 2006, 16:18

hm.. ja proponuje też udeżyć do rodziców, albo przygotować jakaś informację dla rodziców. to plus zachęcenie dzieci daje murowany efekt.

pondato można wykorzystać piękną wiosenna aurę i może jakiś piknik dla szkoły, albo jakaś inna impeza aby się pokazać w szkole. ale to juz chyba na jakiś większy nabór.

na koniec dodam że zastępowy przede wszystkim powinnien szukać pomocy u drużynowego a nie koniecznie w necie. jeśli drużynowy nie potrafi pomóc to znaczy że chyba jest coś z nim nie tak.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”