Kraina Magii i Obrzędowości

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Goferek

Post autor: Goferek » 25 lut 2003, 01:17

Proszę o przesłanie dokładniejszych informacji na temat kursów na mój adres mailowy: h_chrzanow@zhp.org.pl - z góry dziekuję - CZUWAJ

--
phm Wojciech Godoń HO
..::5 ChSDH "Łowcy Przygód 2" im. Olgi i Andrzeja Małkowskich::..
www.lowcyprzygod2.harc.pl
..::Komendant Kręgu Instruktorskiego "PLON"::..
Hufiec Chrzanów

"Kto chce to szuka sposobów - kto nie chce to szuka powodów"

ufo125

Post autor: ufo125 » 03 mar 2003, 02:21

Właśnie preczytałem sprawozdanie posiedzenia Rady Naczelnej ZHP i było tam takie zdanie:

Na zakończenie punktu "Sprawy różne" został złożony wniosek o dopisanie dodatkowego punktu porządku obrad dotyczącego zwołania zjazdu nadzwyczajnego, w związku z tym Przewodniczący ZHP ogłosił przerwę w zebraniu do dnia 28 czerwca br.

Czy to oznacza, że szykuje się Nadzwyczajny Zjazd ZHP? A może ja źle zrozumiałem treść. Jeżeli tak to czym on jest spowodowany.

--
ćwik Bartłomiej Kolisko
drużynowy Hufiec Chorzów
Chorągiew Śląska

OmagdaO

Post autor: OmagdaO » 03 mar 2003, 23:49

Mogą być duńskojęzyczne... Z góry dziękuję.

--
trop.Magdalena Lewicka
przyboczna 43 żKDH
Hufiec Kielce im. Obrońców Westerplatte

Goferek

Post autor: Goferek » 06 mar 2003, 14:54

Proszę o przesłanie dokładniejszych informacji na temat kursów na mój adres mailowy: h_chrzanow@zhp.org.pl - z góry dziekuję - CZUWAJ

--
phm Wojciech Godoń HO
Hufiec Chrzanów

sylwia

Post autor: sylwia » 06 mar 2003, 17:49

Mam małe pytanko. W poprzednim spisie było pytanie, jaie materiały chcielibyśmy dostawać drogą elektroniczną(na jakie tematy). Czy to pytanie było tylko po to aby wydziął mógł wiedzieć, czego drużynowi i kadra oczekuje - czy miało to się łączyć z rzeczywistym przekazem danych? Czy podobne pytanie powtórzy się w tym roku?

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
komendantka 7 SzDHiZ "Aurelius"
drużynowa 79 BDH "ODWET" www.79.glt.pl
Hufiec Białystok

Boodzioo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Boodzioo » 11 mar 2003, 01:12

Nasz drużyna ma swój hymn, i kiedy go śpiewamy to czuje coś nie do opisania. Kiedy spotykamy się w starszym gronie z ludźmi którzy już odeszli z harcerstwa na pożegnanie stajemy w kręgu i zaczynamy śpiewać hymn a szczególnie słowa: „…a my powrócimy tu jak sokoły do gniazd…” to wtedy właśnie wiem po co się tu znalazłem co mnie tu trzyma i dlaczego chce być harcerzem! Wiem, że chociaż oni wszyscy już nie należą do związku i drużyny to spotkamy się na innym ognisku w inną noc… Jestem zdania, że mimo to, że ci ludzie nas opuścili to i tak są więcej warci niż niektórzy, co do nas przychodzą.

Robal

Post autor: Robal » 15 mar 2003, 18:44

A może dlatego tyle się sypie w ZHP, że niejedna drużyna zupełnie już zapomniała o czymś takim jak obrzędowość??

sylwia

Post autor: sylwia » 16 mar 2003, 00:50

Mam małe pytanko. W poprzednim spisie było pytanie, jaie materiały chcielibyśmy dostawać drogą elektroniczną(na jakie tematy). Czy to pytanie było tylko po to aby wydziął mógł wiedzieć, czego drużynowi i kadra oczekuje - czy miało to się łączyć z rzeczywistym przekazem danych? Czy podobne pytanie powtórzy się w tym roku?

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
Hufiec Białystok

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 17 mar 2003, 22:58

Ja również.
I dlatego nie odpisałam wcześniej, bo niewiedziałam o czym pisac - obrzędów które kultywowałam i kultywuje jest tyle, że joj.
Może jakos to tematycznie zgrupować?

Zacznę od obrzedów zastępu (kiedy to było :D ): barwy haftowane nad prawą kieszenią, obietnica zastępu, specjalne imię (indiańskie - zgodnie z obrzędowością zastępu), oczywiście kronika, proporzec,piosenka acha i specjalnie dobierane gumki (nosiłysmy 2 warkocze każda) jedna w kolorze drużyny a druga - zastępu (choć to właściwie zwyczaj nie obrzęd).

Napisz o czym jeszcze pisać ;).
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

sylwia

Post autor: sylwia » 19 mar 2003, 00:51

--
phm. Sylwia Lenkiewicz
Namiestni Zuchowy Hufca
Hufiec Białystok

Goferek

Post autor: Goferek » 25 mar 2003, 20:34

--
phm Wojciech Godoń HO
Hufiec Chrzanów

Kinka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Kinka » 22 kwie 2003, 16:18

Tak, chyba najbardziej magiczną chwilą jest składanie przyrzeczenia... Byłam już na kilku przyrzeczeniach i zawsze serce mi drgało w wielkim wzruszeniu. Wtedy przypominałam sobie, jak sama składałam przyrzeczenie.
Wspaniałym obrzędem jest śpiewanie piosenki "Płonie ognisko i szumią knieje" przy zapalaniu drewna... To jest takie magiczne, kiedy pierwsze iskierki błąkają się wśród gałęzi, a my wstajemy i śpiewamy drżącymi głosami.
Oczywiście ciekawym obrzędem jest iskierka przyjaźni puszczana w kręgu. Ostatnio na pewnej stronie internetowej czytałam o obrzędzie tak zwanej pajęczynki... Polega ona na tym, że pierwsza osoba trzyma koniec nitki, a włóczkę rzuca do kolejnej osoby, wymawiając słowa pożegnania. Kolejna osoba łapię część nitki, a kłebek podaje dalej... Bardzo mi się to spodobało.
"Poinformowany jest ten, który wie, gdzie znaleźć to, czego nie wie" :)

OmagdaO

Post autor: OmagdaO » 22 kwie 2003, 21:04

Mogą być duńskojęzyczne... Z góry dziękuję.

--
trop.Magdalena Lewicka
przyboczna 43 żKDH
Hufiec Kielce im. Obrońców Westerplatte

jeżus

Post autor: jeżus » 07 maja 2003, 09:48

W mojej druzynie jest teoretycznie obrzedowosc astronomiczna ale tak praktycznie jej nie ma obrzedowosc przynajmniej dla mnie to cos wiecej niz wstawanie podczas spiewania konczocej zbiorke piosenkiWYDAJE MI SIE ZE OBRZEDOWOSC JAK I ZHP NIESTETY TROCHE PADAJA

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 07 maja 2003, 10:02

jeżus napisał:
W mojej druzynie jest teoretycznie obrzedowosc astronomiczna ale tak praktycznie jej nie ma obrzedowosc przynajmniej dla mnie to cos wiecej niz wstawanie podczas spiewania konczocej zbiorke piosenkiWYDAJE MI SIE ZE OBRZEDOWOSC JAK I ZHP NIESTETY TROCHE PADAJA
Coraz więcej pesymizmu . "Padanie, wypalanie, i inne takie...."
Polecam wszystkim przedmówcom cudowną książkę pt. "Obrzędowy Piec" Marka Kudasiewicza. To jest panaceum na braki wzorów. A tak na marginesie, czy nie jest dobrym pomysłem opisywanie własnych obrzędów TUTAJ ?
Powstanie nowy podręcznik.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”