Instruktor na Przyrzeczeniu

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Zablokowany
basia_grot

Post autor: basia_grot » 02 gru 2005, 23:19

Niedługo chciałabym zorganizować Przyrzeczenie Harcerskie (mam nadzieję, że dziewczyny z mojej drużyny nie czytają tego forum;).... ) i mam problem ze znalezieniem instruktora, który mógłby odebrać Przyrzeczenie. Oczywiście bedę ciągle szukać, ale biwak jest już za tydzień. Czy instruktor ZHR może odebrać Przyrzeczenie ZHP? Wiem, że to nie ta sama organizacja... byłam więc cały czas przekonana, że nie, ale w końcu wszyscy jesteśmy harcerzami....

nazgul
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: nazgul » 03 gru 2005, 00:46

Słuchaj nie żyjesz w próżni i nie jestes sama na tym świecie. Powiedz z jakiego jestes miasta,hufca,chorągwii. Nie wierzę, że nie możesz liczyć na pomoc instruktorów z naszego związku.
Odradzał bym po mimo całej sympati do korzystania z pomocy instruktorów z ZHR. Przyczeczenie składa się na ręce instruktora z macierzystego związku. Wyobraź sobie sytuację, że ktoś powie twoim dziewczynom że nie mają Przyrzeczenia bo przyjmował je niewłaściwy instruktor i jak im to wytłumaczysz
hm. Sławek Andryszewski

Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy.
Andrzej Małkowski

Helenka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Helenka » 05 gru 2005, 15:45

Zgodzę się z przedmówcą. Nawet w moim Szczepie - działającym w dwóch organizacjach (ZHR i ZHP) i naprawdę bardzo zintegrowanym międzyorganizayjnie, nie praktykujemy składania Przyrzeczenia u instruktora z "drugiej części". Instruktorzy z ZHR czasem składają u "naszych" Zobowiązanie, ale z tym jest latwiej, bo w ZHR jego złożenie bądź nie jest prywatną sprawą każdego instruktora.
I naprawdę napisz, skąd jesteś i gdzie masz biwak, to ktoś powinien się znaleźć :)
phm. Helena Anna Jędrzejczak HR
Komendantka Szczepu 23 WDH "Pomarańczarnia"
Hufiec Warszawa Mokotów

pawel 62 dsh
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pawel 62 dsh » 07 gru 2005, 01:29

Myśłę, że w Polsce jest tylu instruktorów ZHP, że jakiś na pewno się znajdzie w twojej okolicy. Poza tym trudno mi jest wyobrazić sobie sytuację, że w twoim hufcu nikt nie jest w stanie przyjąć takiego przyrzeczenia. A po drugie, to jeżeli prowadzisz drużynę, a nie jesteś pełnoprawnym instruktorem - po zobowiązaniu i kursie drużynowych, to twoja drużyna powinna posiadać instruktora opiekuna. Prawdę mówiąc nie wiem czy jest taki wymóg w przepisach, ale z praktyki wiem, że taki ktoś bardzo często się przydaje.:)
pwd. Paweł Litorowicz HO

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 07 gru 2005, 09:40

pawel - nie ma nic takiego w przepisach i nie słyszałam o czymś takiem jak instruktor - opiekun. (poza wyjątkami gdy drużynowy jest niepełnoletni) ale powiem szczerze że zaintrygował mnie ten pomysł - rzeczywiście to może być dobre rozwiązanie.

Co do "znalezienia instruktora" a idź do samego komendanta hufca z oficjalnym zaproszeniem na Przyrzeczenie swoich harcerzy z prośbą by on sam to Przyrzeczenie odebrał. A instruktor ZHR też może być na przyrzeczeniu - jak zaproszny gość / przyjaciel drużyny.
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

nazgul
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: nazgul » 07 gru 2005, 11:34

rumianek napisał:
pawel - nie ma nic takiego w przepisach i nie słyszałam o czymś takiem jak instruktor - opiekun. (poza wyjątkami gdy drużynowy jest niepełnoletni) ale powiem szczerze że zaintrygował mnie ten pomysł - rzeczywiście to może być dobre rozwiązanie.
Rumianku,
masz rację pomysł sam w sobie jest intrygujący ale:
- tu pojawia się "polityka" staramy się dbać o wizerunek naszego związku i nie powinniśmy prosić o pomoc instruktorów z ZHRu. Co innego moim zdaniem jest zaproszenie ich na przrzeczenie jako gości, przyjaciół itp., a czymś innym jest prośba by instruktor ZHR przyjmował przyrzeczenie.
Mam wielu znajomych w ZHR i mimo daleki jestem od pomagania im w taki sposób.
Wiem, że może to być źle odebrane przez ich komendy u nas może być podobnie
hm. Sławek Andryszewski

Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy.
Andrzej Małkowski

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 21 gru 2005, 22:22

A pan leśniczy też nosi na sobie zielony mundur...
Na tą chwilę chyba jest już po Przyrzeczeniu. Pewien jestem,że jednak znalazł się na nim instruktor ZHP?...

pawel 62 dsh
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pawel 62 dsh » 03 sty 2006, 01:31

Nie chodziło mi o to aby opiekunem drużyny był instruktor ZHR. A poza tym to dla czego nie zapraszać takowych instruktorów na nasze Przyżeczenia??? Niekoniecznie muszą oni jeprzyjmować ale myślę, że współpraca między naszymi organizacjami by się przyała... Rożnice między ZHP i ZHR pojawiają się "na górze" a wszyscy harcerze są tacy sami.....
pwd. Paweł Litorowicz HO

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 03 sty 2006, 02:29

skontaktuj się z rodzynką w sprawie federacji ;)
błagam, tylko bez offtopiców w tę stronę... :??|
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 06 sty 2006, 19:55

nazgul napisał:
Rumianku,
masz rację pomysł sam w sobie jest intrygujący ale:
- tu pojawia się "polityka" staramy się dbać o wizerunek naszego związku i nie powinniśmy prosić o pomoc instruktorów z ZHRu.
Przeczytaj jeszcze raz mój wpis :) Mówiłam tam o opiekunach - instruktorach ZHP.

O instruktorach ZHR mówiłam, że nie widzę nic przeciwko by zapraszać na Przyrzeczenie / Zobowiazanie jako gości.

Pozdrawiam ciepło.
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

pawel 62 dsh
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pawel 62 dsh » 02 lut 2006, 23:32

Właśnie, można nawiązywac współprace z ZHR na różnych płaszczyznach, równiez zapraszając ich an nasze Przyżeczenia. Ja z chęcią zobaczyłbym jak to odbywa się u nich! Możliwość porównań i zaczerpniecia nowych pomysłów:)
pwd. Paweł Litorowicz HO

nazgul
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: nazgul » 03 mar 2006, 10:44

rumianek napisał:

Przeczytaj jeszcze raz mój wpis :) Mówiłam tam o opiekunach - instruktorach ZHP.

O instruktorach ZHR mówiłam, że nie widzę nic przeciwko by zapraszać na Przyrzeczenie / Zobowiazanie jako gości.

Pozdrawiam ciepło.
Masz rację:) ostatnio zbyt dużo czasu spędzam z ludzimy z bratniej organizacji i powoli zacierają mi się granice.
Ale bez względu na mój własny pogląd na szeroko rozumiane braterstwo wiem że nasze sprawy organizacyjne powinniśmy załatwiac swoimi siłami. Może tylko czasami zawodzi przepływ informacji i dobrej chęć by pomóc
hm. Sławek Andryszewski

Andrzej Małkowski

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 20 maja 2006, 17:08

Współpraca... TAK, wspólne przyrzeczenia... TAK, itd... ale składać przyrzecznie powinno się na ręce instruktora z danej organizacji. :) Rozwiązanie z Komendantem hufca jest, IMHO, bardzo dobre. :)
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

hajder

Post autor: hajder » 21 maja 2006, 14:51

Tu nie ma żadnej dyskusji typu lubimy się czy nie. To jest kwestia formalna.
Formalnie (zgodnie ze Statutem) przyrzeczenie odbiera instruktor ZHP.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”