Gdzie są nasze sprawności ???

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Goferek

Post autor: Goferek » 29 sie 2003, 23:37

Proszę o przesłanie dokładniejszych informacji na temat kursów na mój adres mailowy: h_chrzanow@zhp.org.pl - z góry dziekuję - CZUWAJ

--
phm Wojciech Godoń HO
..::5 ChSDH "Łowcy Przygód 2" im. Olgi i Andrzeja Małkowskich::..
www.lowcyprzygod2.harc.pl
..::Komendant Kręgu Instruktorskiego "PLON"::..
Hufiec Chrzanów

"Kto chce to szuka sposobów - kto nie chce to szuka powodów"

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 02 wrz 2003, 09:21

Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 02 wrz 2003, 16:24

Dzięki za wszystko! :D

Pozdrawiam i czuwaj!

--
ćwik Mateusz Grzyb,11 KDH Kajman hufiec Kłodzko chorągiew Dolnośląska

Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 02 wrz 2003, 16:28

Pozdrawiam i czuwaj!

--

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 03 wrz 2003, 06:47

wg. mnie tak... skoro Leśny Człowiek podniesiony został do rangi *** to powinieneś przeszyć obwódkę.
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 03 wrz 2003, 09:34

Fedajkin napisał:
wg. mnie tak... skoro Leśny Człowiek podniesiony został do rangi *** to powinieneś przeszyć obwódkę.
Hmm... A co zrobimy z tym multum sprawności, których niema już ;)

A co do przeszywania - osobiście, gdybym miał naszyte sprawności, to bym ich nie przeszywał. Bacz też na to, że zmieniły się wymagania na część sprawności. To raz. A dwa - cóż, zdobywałem taką sprawność wtedy, a nie teraz.

Ale to osobiste odczucie - wszak jakem rzekł - sprawności nie naszyłem.

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 03 wrz 2003, 10:45

Mroofczyk napisał:
mam pytanie: czy jest takie coś jak przenoszenie sprawności? bo ja mam 2 pióra i wyszyte na zielono a teraz mam odpróć i dać na czerwono????
W przepisach nic o tym nie ma, więc trzeba to zrobić na zdrowy rozsądek.
Jeśli nowa sprawność ma więcej gwiazdek, a nowe wymagania zawierają się w starych to myślę, że możesz przeszyć. Jeśli nie - zdobywaj jeszcze raz, niekoniecznie wszystko, ale różnice. W przypadku Leśnego człowieka chyba chyba można przeszyć, a w przypadku Robinsona myślę, że nie.

Zastanawiam się jak będą się maiły oznaczenia tych dwóch sprawności do:
5. Sprawności jedno-, dwu- i trzygwiazdkowe, tworzące jeden ciąg tematyczny [...], mają taki sam znak graficzny. Poziom trudności oznaczany jest odpowiednim kolorem obwódki znaczka.
i w ogóle dlaczego ten punkt nie dotyczy sprawności mistrzowskich.

[Edytowany przez royas dnia 03.09.2003 o 11:47 ]
Tomasz Rojek

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 03 wrz 2003, 12:36

djdomin napisał:
Ten punkt jest mało... hm, sensowny? A jak na poziomie * jest jedna sprawność, a na poziomie ** dwie?
Tak bywało wg starego regulaminu.
To wtedy nie jest ciąg tematyczny, a drzewo tematyczne i jednakowy znaczek w tym przypadku nie obowiązuje. ;)

A poważnie: pamiętam, że zwracałeś uwagę na ten problem w dyskusji nad projektem. Widocznie władze uznały, że należy uprościć system i obciąć gałęzie drzewom. Jeszcze nie wiem co o tym posunięciu sądzić. Ma to i plusy i minusy.

Innym złym i już nieprzestrzeganym punktem jest
2.Każda sprawność opisana jest w postaci 4-5 wymagań,...
. Już pierwsza sprawność w zestawie - Higienista - ma ich 6.
Tomasz Rojek

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 03 wrz 2003, 13:56

Nowy system mi się nie podoba.

Po pierwsze - niezrozumiałe są dla mnie kryteria podnoszenia poziomu pewnych sprawności i obniżania innych.

Po drugie - nie wiem czym mają być "sprawności mistrzowskie". Jak dla mnie powinno to być coś, co pokazuje, że dana osoba jest "mistrzem" danej dziedziny. I dlatego powinny to być sprawności przyznawane za wykazanie się konkretnymi umiejętnościami (tak jak jest np. Logistyk, Kartograf, Informatyk). Brakuje mi w tym zestawie wielu sprawności z codziennych dziedzin życia harcerskiego, a niektóre które mają **** moim zdaniem nie sprawdzają konkretnych umiejętności.

Po trzecie - wiele sprawności "wypadło" z tegoż kanonu z niejasnych dla mnie przyczyn.

Po czwarte - chciałbym zobaczyć oznaczenia tych sprawności. Jeśli mają odróżniać się tylko obwódką - jak dla mnie średni pomysł. Ale poczekamy...

Reasumując - zostało tak na dobrą sprawę 20 sprawności (zakładając, że nie będziemy dublować sprawności z jednej grupy). Jak dla mnie niesamowicie mało. I jest to baaardzo zawężony "podstawowy" zestaw sprawności :-/

Czekam niecierpliwie na ruchy w kierunku wydania rozszerzonego zestawu sprawności.

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 03 wrz 2003, 21:10

Pozdrawiam i czuwaj!

--

Sanderka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Sanderka » 29 wrz 2003, 13:29

Chciałam zadać pytanie, które zostało zadane, ale na które nie zauważyłam odpowiedzi.

Otóż, w mojej drużynie wyszywa się wszystkie sprawności w kolorze czarnym, by nie robić z mundurka "choinki". Jest to zasada ogólnie przyjęta, o której wszyscy wiedzą i której przestrzegają. Owszem, druhny nawet z chęcią pokusiłyby się o przeszycie obwódek, ale druhowie? Druga sprawa jest taka, że ja np. wyszywałam sprawności podczas biwaków czy obozów i samo wyszycie ma wartość sentymentalną;) (o ile wszyscy rozumieją, o co mi chodzi:)) i wolałabym nie zmieniać ich miejsca (a na pewno bym to zrobiła, by mój mundur nie była zbyt pstrokaty). Nie chce też zlikwidować sprawności, tylko dlatego, że będą po prostu źle wyglądały na mundurze.

Mam nadzieję, że się niepotrzebnie nie wypowaiadałam.

A co do "nowych" sprawności, to mam znajomą z pewnej krakowskiej drużyny, gdzie zdobywa się sprawność o nazwie Szara Lilijka. Wymaganie jest z tego co wiem, tylko jedno: trzeba wytrzymać 24 godziny bez mówienia, nie porozumiewając się za pomoca pisma ani języka migowego (chodzi o to, żeby ew. porozumiewać się za pomocą gestów mimiki itp.) Mam nadzieję, że o to chodziło. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, mogę zgłosić się do znajomej druhny i dopytać się o szczegóły.

CZUWAJ!
pwd. Sandra Znoińska
13 Łomżyńska Drużyna Harcerska "AGADA"
---> www.agada.prv.pl

Sanderka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Sanderka » 29 wrz 2003, 20:31

Albo mi się zapomniało, albo Word mi uciął moje pytanie, więc zadaję je tutaj:

Czy możliwe jest naszywanie sprawności w np. czarnym kolorze, bo tak przyjęła sobie drużyna. Wiem, że można popaść w skrajności i wyszyć sobie w różowym... Ale jakoś nigdzie nie znalazłam stosownego puntu w regulaminie (albo za słabo szukałam).
pwd. Sandra Znoińska
---> www.agada.prv.pl

Sanderka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Sanderka » 29 wrz 2003, 20:44

A co do Szarej Lilijki to chciałam się dopytac dla Was, a nie dla siebie. Nie zdobywałam tej sprawności, więc nie wiem. Akurat uważam, że można znaleźć o wiele ciekawsze.
pwd. Sandra Znoińska
---> www.agada.prv.pl

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 29 wrz 2003, 22:28

Sanderka napisał:
Czy możliwe jest naszywanie sprawności w np. czarnym kolorze, bo tak przyjęła sobie drużyna. Wiem, że można popaść w skrajności i wyszyć sobie w różowym... Ale jakoś nigdzie nie znalazłam stosownego puntu w regulaminie (albo za słabo szukałam).
Tak, pod warunkiem, że będzie to zgodne z poniższym:
5. Sprawności jedno-, dwu- i trzygwiazdkowe, tworzące jeden ciąg tematyczny (np. higienista*, sanitariusz**, ratownik***), mają taki sam znak graficzny. Poziom trudności oznaczany jest odpowiednim kolorem obwódki znaczka:
•sprawności jednogwiazdkowe – kolor granatowy,
•sprawności dwugwiazdkowe – kolor zielony,
•sprawności trzygwiazdkowe – kolor czerwony,
•sprawności mistrzowskie – kolor czarny.
Sprawności oznacza się za pomocą kółek o średnicy 30 mm z odpowiednim symbolem graficznym, noszonych na prawym rękawie munduru.
Wniosek z tego taki - sprawność może być czarna, ale obwódka musi być w odpowiednim do poziomie kolorze.

Pozdrawiam!

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 30 wrz 2003, 17:06

Czy jest gdzieś dostępny nowy regulamin sprawności, który mógłbym sobie ściągnąć?
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”