Gdzie są nasze sprawności ???

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Goferek

Post autor: Goferek » 12 lut 2003, 16:16

Proszę o przesłanie dokładniejszych informacji na temat kursów na mój adres mailowy: h_chrzanow@zhp.org.pl - z góry dziekuję - CZUWAJ

--
phm Wojciech Godoń HO
..::5 ChSDH "Łowcy Przygód 2" im. Olgi i Andrzeja Małkowskich::..
www.lowcyprzygod2.harc.pl
..::Komendant Kręgu Instruktorskiego "PLON"::..
Hufiec Chrzanów

"Kto chce to szuka sposobów - kto nie chce to szuka powodów"

Goferek

Post autor: Goferek » 14 lut 2003, 00:42

Proszę o przesłanie dokładniejszych informacji na temat kursów na mój adres mailowy: h_chrzanow@zhp.org.pl - z góry dziekuję - CZUWAJ

--
phm Wojciech Godoń HO
Hufiec Chrzanów

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 14 lut 2003, 13:28

Nasze sprawności i regulaminy są dostępne tutaj:

http://www.kiham.republika.pl/

;)

Juliusz
Zapadłem w sen zimowy. Nie budzić!
Dobranoc

Goferek

Post autor: Goferek » 14 lut 2003, 15:32

--
phm Wojciech Godoń HO
Hufiec Chrzanów

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 16 lut 2003, 03:10

Goferek napisał:
Bardziej poszukujemy sprawności zaprojektowane i zatwierdzone w środowiskach harcerskich (drużyna, szczep, hufiec)
Druhu Goferek - istniały kiedyś KIHAMy i istnieją nadal środowiska KIHAMowskie, które zdobywają stopnie według tych regulaminów. Istnieje cała masa środowisk, których regulaminy są oparte na KIHAMie. Nie będę tłumaczył dlaczego nazwy stopni w tym regulaminie są takie, bo IMHO to winien wiedzieć każdy szanujący się instruktor.

Juliusz

[Edytowany przez Juliusz dnia 15.02.2003 o 23:11 GMT]
Dobranoc

Goferek

Post autor: Goferek » 16 lut 2003, 03:32

--
phm Wojciech Godoń HO
Hufiec Chrzanów

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 16 lut 2003, 18:40

Goferek napisał:
Wszystko dobrze i pięknie ale o ile mnie pamięć nie myli to KIHAM-y to kręgi z których potem powstał bliźniaczy nam związek - nas harcerzy (instruktorów również) z ZHP obowiązuje jednolity regulamin stopni i sprawności.
Nie do końca masz rację, ale nie jestem aż tak siedzący w historii, aby Ci to tłumaczyć. Polecam przeglądnięcie internetu w tym temacie.

Co do jednolitośći ZHP - to aż miło popatrzeć na jednolitość regulaminu mundurowego (nota bene miejscami zupełnie nie mjącego sensu). Wracając do regulaminów to nie wiem jak jest teraz, ale parę lat temu Komendy Hufca (ZHP) miały prawo zatwierdzać regulaminy stopnii drużyn, szczepów albo całych hufców.

Nie będę mówił za innych - pytałeś się o nasze reguliny - podałem Ci je. I nie sądzę, aby były problemy z zatwierdzeniem ich w dowolnym hufcu (jeśli mają do tego prawo). Problem byłby IMHO z zatwierdzeniem regulaminu przez władze centralne, ale nie z powodów merytorycznych, ale politycznych.

Juliusz
Dobranoc

Goferek

Post autor: Goferek » 17 lut 2003, 13:56

--
phm Wojciech Godoń HO
Hufiec Chrzanów

Goferek

Post autor: Goferek » 25 mar 2003, 19:49

--
phm Wojciech Godoń HO
Hufiec Chrzanów

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 08 cze 2003, 14:18

Czy jakieś środowisko opracowało sprawności "wspinaczkowe"?
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 22 cze 2003, 14:48

A ja może mało na temat ;)

Jeśli chodzi o system stopnii harcerskich, który ponoć jest JEDNOLITY, to wszak jest tak, że istnieją środowiska, które system mają własny i stosują go z powodzeniem (Hufiec ZHP Warszawa - Mokotów).

A co do sprawności. Napisz czego oczekujesz. Bo z jednej strony mówisz, żeby przysyłać regulaminy, a jak DJD chciał wysłać mówisz, że nie o to chodzi.
Ja znam środowisko, które opracowało własne sprawności w oparciu o swoją obrzędowość (rycertwo), takie m.in. jak łucznik itp.

Ale pewnie zaraz znów będzie, że nie o to chodzi :P

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 22 sie 2003, 18:36

Dzięki za wszystko! :D

Pozdrawiam i czuwaj!

--
ćwik Mateusz Grzyb,11 KDH Kajman hufiec Kłodzko chorągiew Dolnośląska

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 22 sie 2003, 20:16

Mroofczyk napisał:
przecież według regulaminu ZHP nie można mieć własnego systemu stopni!!! system sprawnośći tak ale nie stopni!!! to pogwałcenie regulaminu!!!co tu się dzieje w tym ZHP...co za instruktorzy na to pozwalają, jaki oni dają przykład?
Nie wiem jak to będzie rozpatrywane obecnie - po zmianach regulaminów stopnii - ale dotychczas duża część środowisk stosująca odmienny od ogólnozwiązkowego system stopnii robiła to w pełni legalnie.
I nie masz co krzyczeć na sytuację w ZHP, ani na instruktorów, którzy dają jak najlepszy przykład swoim harcerzom. Ale może warto się zastanowić dlaczego wybrali inny system stopni?

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 22 sie 2003, 22:02

Historia zatacza koła, mści się okrutnie na tych, którzy jej nie poznają, a co gorsza nie rozumieją. Harcerstwo, to piękny, blisko już stuletni RUCH. Jego przejawem formalnym są Związki, niejedem już był kiedyś i jest dzisiaj. Największy z Tych Związków znamy, jesteśmy Jego członkami, ale czy przestaliśmy być uczestnikami Wielkiego Harcerskiego Ruchu !? Związki formalne mają to do siebie że kostnieją, a nawet petryfikują się biurokracją, formalizmem, nierzadko poddają się politykom. Wtedy pojawiają się w betonie szczeliny w których wyrastają od korzeni świeże pędy. Było tak, jest tak i będzie, dopóki Harcerstwo będzie potrzebą naturalną społeczeństwa, dopóki będzie nadal RUCHEM. Te świeże pędy to np zuchy Kamińkiego , Wolne Harcerstwo,Juliusz Dąbrowski i drużyny powszechniackie, Dziś, jutro, Pojutrze Szarych Szeregów, rewolucja 1957 r.,
KIHAM-y, Niezależne struktury harcerskie itp itd. A nawet hm Jacek Kuroń, który "nowym systemem" omal nie zniszczył w ZHP skautowych korzeni, niestety na polityczne zlecenie ale robił to z pasją i...twórczo.
Wszyscy niepokorni budowali alternatywną metodykę i harcerski program. Nie można analizować harcerstwa li tylko z formalnego punktu widzenia. Właśnie nadmierna formalizacja Organizacji, chęć poddania wszystkiego i wszystkich CENTRALNIE nadzorowanym jedynym zasadom jest sygnałem, że kostnieje CYKLICZNIE Związek, ten czy inny / harcerski/.
O tym zawsze trzeba pamiętać. Nic nie jest doskonałe, jedynie słuszne ani niewzruszone. Dlatego zawsze zamiast potępiania i oburzenia trzeba zadać sobie pytanie DLACZEGO. Obyśmy niepokornych i zbuntowanych mieli w RUCHU jak najwięcej, nawet...błądzących.

[Edytowany przez StaryWilk dnia 22.08.2003 o 23:17 ]

Mroofczyk

Post autor: Mroofczyk » 23 sie 2003, 13:46

Dzięki za wszystko! :D

Pozdrawiam i czuwaj!

--
ćwik Mateusz Grzyb,11 KDH Kajman hufiec Kłodzko chorągiew Dolnośląska

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”