Harcerze - nie gęsi.......

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Goferek

Post autor: Goferek » 10 lut 2003, 16:03

Proszę o przesłanie dokładniejszych informacji na temat kursów na mój adres mailowy: h_chrzanow@zhp.org.pl - z góry dziekuję - CZUWAJ

--
phm Wojciech Godoń HO
..::5 ChSDH "Łowcy Przygód 2" im. Olgi i Andrzeja Małkowskich::..
www.lowcyprzygod2.harc.pl
..::Komendant Kręgu Instruktorskiego "PLON"::..
Hufiec Chrzanów

"Kto chce to szuka sposobów - kto nie chce to szuka powodów"

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 11 lut 2003, 01:34

Tego pionu chyba brakowało.
Jeżeli chodzi o przejście z jednego pionu do drugiego to najważniejszym problemem jest brak przeszkolonej kadry.
Rozwiązania są rózne np: podzielenie drużyny na dwie, jednak wtedy trzeba mieć dodatkowych instruktorów. Można prowadzić także drużynę wielopoziomową, tylko że tutaj zarysowuje się także problem z przeszkoleniem kadry. Wielu początkujących drużynowych może sobie nie poradzić z drużyną wielopoziomową,a niestety większość obecnych instruktorów to ludzie młodzi i niedoświadczeni.
phm. Michał "misiek" Markucki H.R.
szczepowy Szczepu "Gniazdo" im. Kedywu
drużynowy 101.ŁDW "Sad" im. hm.kpt.A.Romockiego "Morro"
"carpe diem quam minimum credula pastero"

Goferek

Post autor: Goferek » 11 lut 2003, 01:45

Proszę o przesłanie dokładniejszych informacji na temat kursów na mój adres mailowy: h_chrzanow@zhp.org.pl - z góry dziekuję - CZUWAJ

--
phm Wojciech Godoń HO
Hufiec Chrzanów

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 12 lut 2003, 23:47

Chociaż od września nie mamy szczepu ze względu na brak instruktora,mamy nadzieję na szybkie jego zawiązanie. Właśnie praca w szczepie lub związku drużyn(luźnym nie formalnym chociaż w takim też) jest najlepszym rozwiązaniem. Zdarza się tak jak w moim przypadku,że pomimo istnienia 3 drużyn harcerskich i 2 gromad, w jednej drużynie jest "za dużo osób nadających się",a w innych takich nie ma chociażby z racji wieku. W takich sytuacjach drużyny mogą "wymienić się funkcyjnymi" na pierwszy rzut oka zyskuje tylko ten kto nie miał,ale osoba z transferu zdobywa doświadczenie a szczep kadre :). Jeżeli prowadzi się "samotną" drużynę można nawiązać współpracę z kimś ale to ciężkie i ryzykowne.

Goferek

Post autor: Goferek » 14 lut 2003, 00:47

--
phm Wojciech Godoń HO
Hufiec Chrzanów

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 14 lut 2003, 02:58

No tak."Ustaliliśmy" że szczep to najlepsze rozwiązanie jednak nie każdego stać na taki luksus. Pamiętam,że nam "stosunkowo"łatwo poszło założenie go, bo dorobiliśmy się trzech p.j.o już po 4 latach. Pozatym problem tkwi jeszcze gdzieś dojrzewanie kadry to proces długo trwały i ludzie po pewnym czasie się wykruszają. Od 1994 roku czyli od momentu powstania mojego środowiska do dzisiaj przewineło się 13 osób(licząc tylko drużyny przy macierzystej szkole środowiska tj 58.ŁDH-rzy i 56ŁDH-ek,nie licząc gromad zuchowych) Zaznaczam są to tylko osoby które były przygotowywane do pełnienia jakiś funkcji nie takie które nagle musiały dorosnąć i objąć drużynę. Najsmutniejsze jest to,że z tych 13 tylko dwie czyli ja i moja koleżanka działają jeszcze w ZHP. Nawet założyciel naszego środowiska nie działa :(. Więc co chciałem zaznaczyć? Otóż to że tak naprawdę na 5 osób które powinny dojrzeć prowadząc czy też będąc przybocznymi w drużynie harcerskiej tylko jedna dojdzie do drużyny wędrowniczej. Najczęstrzym powodem dla którego ludzie odchodzą z takich środowisk to to,że nie ma drużyn starszych lub są to tylko kołą wzajemnej adoracji dla wybranych.
Czasem na siłę ale trzeba stworzyć jakiś krą starszyzny lub drużynę wędrowniczą,ażeby ci ludzie pozostali i mogli się rozwijać bo o to chodzi.

cukiereczek

Post autor: cukiereczek » 14 lut 2003, 18:13

Cóż mogę powiedzieć ci Goferku. Sam wiesz jak jest. dużo trzeba zmienić. wiele jest takich którzy szukają powodów jak sam napisaleś. Dużo pracy nas czeka. Dużo, dużo.
Może czas na odmianę? Powiedzcie jak nauczyć "niektórych" harcerzy szacunku do starszych funkcją i stopniem?

cukiereczek

Post autor: cukiereczek » 14 lut 2003, 18:18

Nie powiem. Nie wiem może wiele i jeszcze wiele musze sie nauczyć. Ale z niektórymi trzeba sie obchodzić inaczej. jeśli chodzi o moje środowisko to gęsi (w moim rozumieniu) jest mało, ale przybywa. To przykre. Smutno mi stwierdzić, że coraz mniej jest tych, którzy poprzez harcerstwo chcieliby kształtować siebie. Najgorsze jest jednak to iż coraz częściej pojawiają się harcerze starsi i instruktorzy, którzy swoim przykładem wcale nie zachęcają do wstąpienia i trwania w związku. wręcz przeciwnie. Pokazują i uświamiają innym że nie warto. Gdzie się podziali ci najlepisi, przykładem świecący. ???

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 14 lut 2003, 23:43

Cukiereczku trzeba pracować pracować i jeszcze raz pracować. Pamiętaj że instruktor nie tylko musi wychowywać harcerzy ale także wspomagać innych instruktorów gdy jest taka potrzeba.Mówiąc wspomagać iinnych instruktorów miałem na myśli wychowywać ale to może źle brzmieć. :)

slimak

Post autor: slimak » 16 lut 2003, 02:28

mi wydaje sie ze poprostu wszyskie (wiekrzość) drużyn bedzie drużynami wielopozimowymi bo twożenie osobnych drużyn dla pionu st. harcerskiego który tra 3 lat jest małym bezsensem ale może sie komuś to uda.

Goferek

Post autor: Goferek » 16 lut 2003, 03:40

--
phm Wojciech Godoń HO
Hufiec Chrzanów

slimak

Post autor: slimak » 16 lut 2003, 13:07

wszystko sie zgadza jak sie chce to sie uda tylko staz pionu st harcerskiego(3 lata) wydaje mi sie zakrutki wiec bedą oni porozwalani miedzy drużyny harcerskie i wędrowmicze w zależności od kontaktów środowiskowych danego osobnika a tak pozatym to pomysł jest oki.

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 17 lut 2003, 01:12

Najlepszym pomysłem żeby to wszystko wyszło, to zakładanie szczepów i praca w nich to rozwiązuje problem przejściowych 3 lat (bo zuchy także 3-4 harcerze 3 i harcerze starsi 3).

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 19 lut 2003, 00:42

NO może harcerze nie gęsi,ale dyskusja na tym forum to zanika.

slimak

Post autor: slimak » 19 lut 2003, 11:01

ja znam jeszcze jedno rozwiązanie druzyny wielo poziomowe pomimo tego ze działaające w szczepie.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”