Po jakim czasie wstąpienia do Zhp ma się Krzyż???

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 31 sie 2006, 12:08

Ziuta pisze:... potem zdajemy wymagania na ochotniczkę/ młodzika i jeżeli mamy 90% zdanych wtedy czekamy na bieg jeżeli zdamy bieg to dostajemy krzyż i stopien ochotniczki/ młodzika . .
Będe wredny:

A my NIE ZDAJEMY WYMAGAń na stopnie. Nie robimy z harcerstwa szkoły, a ze stopni sprawdzianów.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 31 sie 2006, 15:41

upsss... my też tak mamy (też nic nie zdajemy). Może to jakaś choroba Dominiku ? Heh... gdyby jeszcze zaraźliwa była ;)

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

major
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: major » 02 wrz 2006, 15:31

u mnie w drużynie nigdy nie bylo ani próby harcerza ani biegu po krzyż. u mnie drużynowy obserwowal wszystkich, bez przyżeczenia, w swojej glowie ocenial sobie, jak kto pracuje, i jeżeli ktoś zasłużył to składał przyżeczenie harcerskie. Dla każdego to miala byc niezapomniana chwila, wiec wszystko bylo trzymane w scislej tajemnicy przed kandydatem:)Ja swoje przyżeczenie złożyłam po roku aktywnego bycia w drużynie. teraz, z perspektywy lat ciesze sie ze nie dostalam krzyża po 3 miesiacach bo mialam sporo czasu żeby przemyślec sobie, czym jest harcerska służba, jakie są nasze ideały itd. wracając do pytania ile jeszcze będę nosiła ten krzyż. nie wiem. mam nadzieje ze harcerstwo bedzie moim zyciem do konca, ze zostane pochowana w mundurze harcerskim:)
pozdrawiam!

PoLo23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PoLo23 » 03 wrz 2006, 11:11

Też tak sądze, coraz mądrzejsze odpowiedzi...
HO PoLo

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 03 wrz 2006, 19:34

:) No widzisz Marcelo. Właśnie o to biega. Krzyż nie jest odznaką za staż w harcerstwie.

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

stucia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stucia » 04 gru 2006, 16:54

To zalezy od druzyny i drużynowego... jak na moją druzyne ja złozyłam przyzeczenie bardzo szybko. Przedewsyztskim trzeba na to zasłużyć, moje zuchy składały wczoraj obietnice, jedna z dziewczyn jak obudziła ona sie popłakała i powiedziała ze nie chce, na nastepny dzień zdarzyły sie 3 sytuacje ze widać było ze ona nie zasłuzyła na znaczek zucha. Przypadek...
Drużynowa GZ "Kraina Sindbada Żeglarza"
Szczep im. BATALIONU AL "Czwartacy"
Hufiec ZHP "Łodź Górna"
Chorągiew Łódzka

WolnaWoda
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: WolnaWoda » 15 gru 2006, 23:45

Ja, jako zwykła szeregowa (bez stopnia ani nawet sprawności, ze stażem 4 miesięcznym), zadałam sobie właśnie takie pytanie: No dobrze, zalezy mi na krzyżu, chcę na niego zasłużyć i przyjąć postawę taką, aby jak najlepiej świadczyć o harcerskim świecie. Krzyż, barwy i stopień to moje główne cele. Jednak... dostanę ten krzyż, osiągnę swój cel.. sukces, brawo moge być z siebie dumna.. ale co potem? To było dla mnie trudne pytanie, bo nie usatysfakcjonowała mnie odpowiedź: no e.. dalej bede harcerką.
Krzyż powinien być dla mnie utwierdzeniem w przekonaniu, że dobrą mam postawę, że jestem na dobrej drodze, że teraz, już po jego dostaniu, powinnam jeszcze bardziej dążyć do doskonałości.
Krzyż niektórzy dostają po roku... niby mam wielką nadzieję, że istotnie dostanę go w najbliższe wakacje, ale co jeśli nie? Jak się zachowam, gdy go nie dostanę? Uczucie zawodu? Tak, na samej sobie. Myślę, że wtedy będe jeszcze bardziej się starać.. ale jak będzie w rzeczywistosci? Krzyż to dla mnie coś wspaniałego, na co winno się zasłużyć nie tylko na zbiórkach, biwakach czy obozach, ale przede wszystkim w życiu codziennym. Co to znaczy?
To znaczy żyć tak, jak nakazuje nam Prawo Harcerskie. Mam je napisane w kapowniku, mam je w pamięci. Jednak mam je też i w sercu. Czasem jednak jest one zasłonięte... chcialabym tą zasłonę wyeliminować. Ostatnio właśnie się zastanawiałam, podczas spaceru z psem, czy aby na pewno stosuję się do wszystkich punktów? Moje przemyślenia były właśnie takie:
1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego. - tak, robię wszystko, co w mojej mocy, aby te obowiązki wypełniać.
2. Na słowie Harcerza polegaj jak na Zawiszy- za niehonorowe uważam kłamstwo. Jeśli komuś coś obiecam czy ktoś mnie o coś prosi, a ja się na to godzę, to staram się dotrzymać slowa.
3. Harcerz jest pożyteczny i chętnie niesie pomoc bliźnim- właśnie będe brala udzial w jasełkach, jestem w szkolnym klubie PCK, redaguję artykuly do gazetki szkolnej, ogolnie mam oczy otwarte na świat i chce pomagac.
4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza- no niestety, to u mnie kuleje i to bardzo.
5. Harcerz postepuje po rycersku- stosuje sie do tego.
6. Harcerz miłuje przyrode i stara się ją poznac- tak, ciekawi mne wiele rzeczy odnosnie chemii i biologii, chce iść na medycyne, wiec cóz, sami wiecie. Przyrody oczywiscie nie dewastuje, a wrecz przeciwnie, staram sie zyc w miare eklogicznie.
7. Harcerz jest posluszny rodzicom oraz wszystkim swoim przelozonym- to tak pół na pół, przełożonych słucham się bezwzględnie, z rodzicami bywa różnie (w nieskonczonosc odkladam sprzątanie, wyrzucanie smieci i spacer z psem).
8. Harcerz jest pogodny- na ogol jestem pogodna, ale zdarza mi sie miec zle dni, jak i kazdemu.
9. Harcerz jest ofiarny i oszczędny- Jestem sklonna do poświęcen, oszczedzam i pieniadze i czas i nawet czasem siebie ;p. Silna wola leży i kwiczy.
10. Harcerz jest czysty w mowie, mysli i uczynku, nie pali tytoniu nie pije napoków alkoholowych- Nie palę, nie ćpam. Niestety w mowie nie jestem czysta i w mysli tez nie. Co do picia... trudno powiedziec... piję okazyjnie i rzadko, ale za ulubione słodycze uwazam wiśnie w likierze, ktorymi delektuje się od czasu do czasu...

Staram się przyjmować do wiadomosci swoje wady. Co do mojego stosunku do PH- Czasem zadaje sobie pytanie: Skoro jestem swiadoma swojego stosunku do ph, to kiedy zaczne się doskonalic? No, wiadomo jak najszybciej... podobnych pytan jest jeszcze kilka, ale dzis (och, ten spacer z psem jednak miał sens...) doszlam do wniosku, ze nie wazne kiedy, gdzie i co z tego bedzie. Ważne jest dla mnie "jak". Czyli w jaki sposob najlepiej pracowac nad sobą. Prawo harcerskie to idee, wartosci i uwazam, ze warto do tych ideałów i wartości dążyć. Choćby dla samego siebie, a nie dla oklasków i chwały.

Edit: wykreslilam "bez barwy druzyny". Wczoraj je właśnie otrzymałam :)
Ostatnio zmieniony 23 gru 2006, 17:18 przez WolnaWoda, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 gru 2006, 19:35

peteros pisze:Oczywiście harcerz musi wykonać próbę harcerza, ale dla mnie najważniejsze jest jego postawa, zaangażowanie oraz cheć zdobycia krzyża. Jeżeli to wszystko połączymy wtedy myślę, że harcerz powinien dostać krzyż a to jeest już wszytsko uzależnione indywidulanie od harcerza, ale czas pwonienie wynosić około 2-6 miesięcy.
"...harcerz powinien dostać krzyż..." hmmm.... Gdy widzisz harcerza z Krzyżem Harcerskim na mundurze to czego się po nim spodziewasz ? Jakiej, wg Ciebie, mogę się po nim spodziewać postawy, wiedzy, umiejętnosci ?
Co, wg Ciebie, oznacza Krzyż Harcerski na mundurze (lub jego miniaturka na "cywilu") ?
Ostatnio zmieniony 30 gru 2006, 19:37 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

michalglo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalglo » 07 maja 2007, 18:46

JA zanim otrzymałem swój krzyz musiałem zdobyc barwy szczepu następnie stopien a potem, musiałem czekac troche aby na niego zasłuzyc czyli ja swój krzyz otrzymalem 3lata później uwazam to za dobre gdyz przynajmiem wiem ile on dlamnei znaczy
Niema lepszego od gniazda MAZOWIECKIEGO
Ja chcę na Zlot! Mój numer gg5751536 zagadaj
Zastępowy Michał Matuśkiewicz

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 07 maja 2007, 18:55

tfu... zdobywanie barw...

a formalnie rzecz biorąc zwyczajnie nie można zdobywać stopnia przed złożeniem PH.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”