Zastęp i funkcje.... Jak znimi jest???

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Zablokowany
mysza231

Post autor: mysza231 » 18 mar 2005, 20:09

Popieram to że powinien znaleźć sobie drużyne wedrowniczą... u nas jest mało ludzi takich którzy w tym wieku wyrażają chęć przystąpienia, ale zważając na niektóre sytuacje takich osób pełnoletnich powinno być więcej w druzynach, gdyż np. często potrzebni sa opiekunowie do wykonania rużnych planow... Więc jesli jakaś osoba chce przystapić nie powinna spotkać się z komentarzami i zabronieniem tego, to chyba dobrze że są osoby które to zaintersowało ...;)

--
Mądry harcerz, w dobrym miejscu zawsze jest potrzebny i pomocny

maartuusiiaa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: maartuusiiaa » 18 mar 2005, 20:55

kazdy zastep w druzynie moze miec swoja kronike i funkcyjnych w zastepie ja jestem zastepowa i mialam to na szkoleniu:)

mk153
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mk153 » 19 mar 2005, 13:08

Tak każdyu zastęp ma prawo mieć swoją odręmną obrzędowość(pisoenka, proporzec, pląs) oraz własną kronikę i apteczkę . Do w/w czynności potrzebni są funkcji(nie wliczajc piosenki oraz pląsów.
Pozdrawiam ! Czuwaj!
Paweł Murawski

delfin_jaskolka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: delfin_jaskolka » 26 mar 2005, 18:14

Każdy zastęp może mieć kronikę... najlepiej do tego wybrać kronikarza , by regularnie zapisywał wszystkie ważne sprawy zastępu , oraz w których zastęp uczestniczy . Od czasu do czasu należy poprosić kronikarza aby przyniósł kronikę i pokazał jak tam z nią...
Deli

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 26 mar 2005, 21:17

A dlaczego w zastepach nie moga byc funkcyjni? jasne ze moga :) Trzeba sie uczyc od poczatku :) kronika zastepu jest super pomyslem bo mozna np zapisywac przebieg zadan zespolowych, zbiorek zastepow czy chocby spotkania na lawce przed blokiem. jednym slowem wszystko co przyjdzie do łebka. Dobrym pomyslem jest tez skarbnik.... dlaczego? np. skarbnik odpowiada za zebranie od swoich ludzi skladek ktore pozniej przekazuje odpowiedniej osobie ( skarbik druzyny/ druzynowy), badz jezeli zastepy chca zrobic jakies przedsiewziecie ( wycieczka, kino, czy jakis gest charytatywny) on wtedy jest od kasy :) . Zreszta mozna w miare mozliwosci oczywiscie wymyslic roznych funkyjnych np. obronca praw zwierzat, informatyk ( ktory bedzie dbal o strone zastepu) itp itd. :)

Pozdrawiam i zycze owocnej pracy w druzynach i zastepach.

best
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: best » 25 maja 2005, 19:21

A kto ma nadać te funkcje? Drużynowy czy po prostu zastępowy?
A czy one mają być takie oficjalne czy nie?
Papa;)
w szarym mundurze lepszy jest świat...

jones

Post autor: jones » 26 maja 2005, 23:45

:)Myślę że przydział funkcji w zastępie regulować może tzw. Kodeks drużyny. Jeśli takowego nie ma to nic prostszego jak na zbiórce zastępu zastępowych podjąć ten temat i opracować kodeks albo choćby spisać ogólne prawa i elementy działania drużyny.Można też wybrać Kronikarza spośród członków zastępu lub kronikarzem może być osoba zdobywająca sprawność lub posiadająca taką sprawność.

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 24 cze 2005, 00:21

Warto by po okresie próbnym każdy z członków zastępu otrzymal jakąś funkcję. Nie musi to być nic wielkiego, ale człowiek zupełnie inaczej się czuję. Taki doceniony, odpowiedzialny za swoja działkę inaczej będzie sie czuł, niż taki szarak "przynieś podaj pozamiataj".
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

stokrotka87
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: stokrotka87 » 22 mar 2006, 12:16

U mnie w druzynie był kiedyś zastęp, którego każda z członkiń miała jakąs funkcje...Nadanie funkcji w zastepie moze tez zżyc zastep.Ale czy może go poróżnic? Jak myslicie?

stokrotka
przyboczna 13 GDDH "Bractwo Zielonego Liścia"
1 Środowiskowy Szczep Harcerzy w Golubiu-Dobrzyniu im. Fryderyka Chopina

marzanna
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marzanna » 22 mar 2006, 12:40

stokrotka87 pisze:Ale czy może go poróżnic? Jak myslicie?

stokrotka
ja miałam kiedyś taką sytuację, że na apelu wręczamy suwaki funkcyjnym i nagle chłopiec, który wystąpił mówi, że się nie zgadza. głupia sytuacja... myślę, że podział funkcji może czasem być barzdzo kłopotliwy, bo często niektóre "zaszczyty" są poczytywane za lepsze, a innymi nikt nie chce się zająć:( wtedy jest problem: kto czym ma się zająć (jakimś rozwiązaniem jest tu wg mnie wprowadzenie np. funkcji przechodnich - każdy sprawuje daną funkcję przez określony czas, a później można np. wyłonić stałego funkcyjnego - np. osoba, która spisywała się najlepiej)
u mnie w drużynie każdy zastęp musi posiadać (tak jak każda drużyna) przysłowiową dokumentację. zaliczają się do niej: książeczka zastępu, kronika, proporzec - chyba o niczym nie zapomniałam
phm. Marzanna Rzepka

miro
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: miro » 23 mar 2006, 21:59

no u nas z tymi proporcami różnie bywało :)) hehe ale co do tych przechodnich funkcji to myślę że to dobry pomysł. ale ciężko jest wyłonić jedną konkretną osobę jeśli w zastepie będzie 6 osób - każdy posprawuje funkję miesiąc - 1,5 i wychodzi że rok harcerski się skończył :(( no chyba że chodzi o to by na obóz pojechać z "tym właściwym" :))

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 24 mar 2006, 10:48

To ładnie, że pracujecie...systemem zastępowym. Jakoś rzadko o tym czytam. A przecież
Ewa Grodecka, najwybitniejsza obok Aleksandra Kamińskiego metodyczka w historii polskiego harcerstwa wyraźnie powiedziała - bez zastępów nie ma harcerstwa a funkcjonuje jakiś....dziwoląg. To, co opisujecie dotyczy chyba raczej drużyn młodszych, w których rzeczywiscie funkcyjnych zastępu mianuje rozkazem drużynowy, na wniosek zastępowego. Podejmowanie się funkcji w zastępie powinno wynikać z pierwszego rozeznania możliwości jego członków i może być wspólnym wyborem - akceptacją przez cały zastęp propozycji zastępowego. Niektóre funkcje mogą być rotacyjne, np. proporcowy, jako nagroda za postawę harcerską. Inne, jak kronikarz, czy skarbnik lub gospodarz to funkcje wypływające z umiejętności. Także podzastępowy - bo ma być pomocnikiem zastepowego.
Funkcji może być wiele, z czasem będą powstawać funkcje "specjalnościowe" wynikające z pracy i tradycji zastępu. To fotograf, sekretarz /książeczka zastępu, punktacja, ewidencja prób hacerskich/ czy mistrz obrzędów, mistrz piosenek....itp itd.
W drużynach starszych rolę decyzyjną zastępowego przejmie zastęp i jego mechanizmy wewnętrznej samorządności.
W swej książeczce "O metodzie harcerskiej i jej stosowaniu " Ewa Grodecka w kapitalny sposób opisuje mechanizmy rządzące zastępem. Warto też zdobyć Vademecum Zastępowego Marka Kudasiewicza.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2006, 10:53 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”