Kilka pytań Harcerza nie praktykującego =]

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
turas

Post autor: turas » 06 gru 2004, 20:46

Czuwaj!

Jeszcze rok temu należałem do drużyny Galaktyka w Kartuzach, lecz niestety rozpadła się.
Brak mi harcerskich zbiórek, biwaków, musztry, rozkazów ? po prostu harcerskiego życia. Mam takie pytanko, jeśli mam krzyż i książeczkę Harcerską i 2 pagony to czy mogę założyć własną drużynę Harcerską w ostateczności zuchową. W przyszłym roku w czerwcu kończę 16 lat. Moja mama ma papiery opiekuna, ale nawet gdyby to nie wypaliło znalazłbym jakiegoś nauczyciela szkole.
Druga sprawa to sprawa mundurków czy ktoś ma projekty czy zdjęcia by sobie je obejrzeć?
A trzecie pytanie, czym różni się ZHP od ZHR, poproszę o jakieś konkretne odpowiedzi nazwy, szczegóły.

Czuwaj!

predek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: predek » 07 gru 2004, 07:52

Witam.
Decyzję o utworzeniu nowej drużyny i przyznaniu opiekunua w razie gdy drużynowy nie posiada stopnia instruktorskiego podejmuje lokalny komendant hufca, a Twoja miejscowość na pewno pod jakąś komendę hufca podlega. Radzę udać się tam i porozmawiać z komendantem. Powinien Ci pomóc, jeśli nie założyć drużynę to przynajmniej skierować Cię do najbliższego środowiska, gdzie mógłbyś kontynuować swoją przygodę harcerską.
Jeśli chodzi o mundury to nie wiem po co Ci są zdjęcia, skoro złożyłeś przyrzeczenie (posiadasz krzyż) to taki mundur powinieneś mieć (o zgrozo jeśli nie masz!!). Tymczasem niedługo mundury się pewnie i tak zmienią. Zapraszam jednak ma forum mundurowe, gdzie możesz poczytać dyskusję o mundurach :).
Pozdrawiam i życzę powodzenia na dalszym harcerskim szlaku !
Czuwaj!
pwd. Kamil Mirowski HR
drużynowy 137 BDW "Agrikola"
hufiec Białystok
[B11]

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 07 gru 2004, 08:27

Musisz jeszcze mieć ukończony kurs drużynowy, jeśli chcesz zostać drużynowym, albo się udąć na takowy kurd podczas jeszcze okresy próbnego. No ale takie są wymogi. Jeśli chcesz założyć drużyne... heh... kiedyś też byłem w takiej sytuacji, po rozpadku mojej drużyny pierwszej, chcieliśmy ją z moim przyjacielem reaktywować. Poszliśmy do byłych harcerzy, do znanej nam druhny i jednego druha.. i reaktywowalismy ja ;) Może to jest sposób Twój. Ale co najważniejsze znajdź Komende Hufca w Twoim mieście i pytaj się. ;)
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

turas

Post autor: turas » 07 gru 2004, 11:25

No pewnie, ze mam mundurek tylko chodzi mi o zdjęcia tych nowych co mają teraz wejsc

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 07 gru 2004, 15:45

Nie ma zdjeć to są na razie propozycje tylko chyba...;)i nic jeszczez nie jest pewne
hm. Jakub Juszyński

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 07 gru 2004, 18:19

1. Będą projekty, będą zdjęcia. Zapraszam na www.mundury.zhp.pl

2. W ZHP mamy mundur, mundurki mają ziemniaki.

3. Poszukaj najbliższej KH (być może w Twoim miescie nie ma, będzie w sąsiednim), idź na kurs druzynowych, poszukaj sobie druzyny w okolicy.

4. Dopiero gdy skończysz 16 lat - bedziem mógł założyc druzyne - o ile twój komendant hufca uzna, że można Ci na to pozwolić. łatwiej będzie, gdy ukończysz u niego kurs druzynowych z dobrym wynikiem :)
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

turas

Post autor: turas » 07 gru 2004, 20:57

Z tego co wyczytałem na forum mundórowym. Komenda Główna ZHP chce jak najbardziej odmilitaryzować mundury ( przynajmniej tak ja to odebrałem). To by była porażka !!

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 07 gru 2004, 21:10

Hm... Może rzeczywiście powinienes najpierw troche poharcować, dorosnąć...
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 07 gru 2004, 22:14

turas napisał:
Komenda Główna ZHP chce jak najbardziej odmilitaryzować mundury ( przynajmniej tak ja to odebrałem). To by była porażka !!
Chyba nie bardzo jest z czego je oddemilitaryzowywać. Porażką było by zostawienie ich w takim kroju jak są obecnie.
Jeśli pociąga Cię pseudowojskowy styl to zacznij przygodę z drużyną Czerwonych Beretów.

gzk84
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gzk84 » 07 gru 2004, 22:17

Nie wiem co jest w aktualnych aż tak militarbego;) a jak chcesz militaryzmu to poczekaćchwilę nie iść do LO i panowie z WKU się zgłoszą:)
hm. Jakub Juszyński

turas

Post autor: turas » 08 gru 2004, 11:33

dominik jan domin napisał:
Hm... Może rzeczywiście powinienes najpierw troche poharcować, dorosnąć...
Czy harcerstwo jest tylko dla dorosłych jesli tak to po co dróżyny zuchowskie. Wszystkie smieszne pląsy, zabawy i piosenki!!! itd. Troche nie rozumie przekazu tego zdania... Może zechciałbyś troche rozwinąć to co chciałeś wyrazić poprzez to zdanie.
grabek:
Jeśli pociąga Cię pseudowojskowy styl to zacznij przygodę z drużyną Czerwonych Beretów.
Pseudowojskowy ?? Jesli harcerstwo nie ma nic do wojska to skad sie wzieła musztra, pompki i inne kary cielesne. A do tegp Wszystkie warty przed pomnikami i harcerska przeszłość - Szare berety. Po co te wszystkie sprawności surwiwalowe ?

Jeśli chcemy zrobić z harcerstwa organizacje całkiem odmilitaryzowaną to może już od razu zaczniemy kwestować i nosić te śmieszne szarfy sprawnościowe jak amerykanie. Może nie ma w naszych mundórach wiele z wojska ale są chociażby berety, furażerki, rogatki, pagony, sznury, ... Przecierz te ich mundury przypominają maskotki klubowe !

Racja można zrobić z zuchów maskotki ale harcerzy zostawcie w spokoju...

To jest Forum, prawda ? Wiec można wrażać swoje zdanie ... Moje jest właśnie takie

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 08 gru 2004, 13:27

Szare berety noszą żołnierze Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Chyba skontaminowałeś Szare Szeregi z Czerwonymi Beretami. Oczywiście może powstać drużyna z szarymi beretami jako nakryciem głowy. Ale możesz mieć trudności z ich zakupem, więc myślę, że lepiej wybrać inny kolor.

Kary cielesne nie obowiązują w żadnej armii cywilizowanego świata. Nawet w armii Rosji carskiej je zniesiono w 1905 roku. Praktyki nieregulaminowe to zupełnie inna sprawa. A pompki w wojsku formalnie nie są karą tylko dodatkowym ćwiczeniem dla podniesienia sprawności fizycznej ;)
Zanim w harcerstwie każesz komuś robić pompki, zastanów się 10 razy. Ciekawy wątek na ten temat był na Forum Hufca Jastrzębie, niestety to forum padło chyba technicznie.

Anii zuchy ani harcerze nie powinni być "maskotkami". Jak chcesz podyskutować o mundurach albo zorientować się w kierunkach reform umundurowania, wejdź na Forum Mundurowe ZHP i na stronę Zespołu Mundurowego, tylko napierw proszę poczytaj, a potem zacznij coś pisać.

Survival nie jest ze swej istoty militarny, a w każdym razie nie musi być.
MIlitaryzm, pseudomilitaryzm, survival, specjalność proobronna, i tradycje wojskowe w ruchu harcerskim to tak naprawdę kilka różnych, odrębnych i bardzo szerokich zagadnień i dość dyskusyjnych, w każdym razie w jednym poście trochę trudno porozplątywać wszystko to co splątałeś.

Jak myśllisz poważnie o działaniu w ZHP, zacznij od przeczytania statutu Związku i instrukcji o działaniu druzyny. Znajdziesz na stronie głownej ZHP w dokumentach wewnętrznych.
pozdrawiam
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

turas

Post autor: turas » 08 gru 2004, 19:53

No dobra troche się rozędziłem i podjełem mylne pojęcia ...

Ale reasujmując, wszystkie zasady, o które sie troche skłuciliśmy można sformólować tak - "Co na piśmie to na piśmie, co na gębe to na gębe". :D Może sie troche rozpędziłem ale nie miałem złych zamiarów nikogo obrażać czy ograniczać.

Zainteresowałem sie troche forum mundórowym, ale sie nie włanczam w dyskusje bo tak czy owak miałem troche przerwe w Harcerstwie.

Ciesze się, że przynajmniej ty mnie nie "zgnoiłeś" za mój pogląd, który może racja troche źle opisałem, czy nazwałem.

Pozdro dla wszystkich wypowiadających się na moim temacie. Szacunek dla waszych poglądów, ale i tak sie z nimi nie zgadzam =P =]

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 08 gru 2004, 19:56

turas napisał:
Pozdro dla wszystkich wypowiadających się na moim temacie. Szacunek dla waszych poglądów, ale i tak sie z nimi nie zgadzam =P =]
To się nazywa szczerość.

:D
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

turas

Post autor: turas » 08 gru 2004, 20:07

A co sie będziemy tutaj owijać w bawełne. Dzięki za uznanie Słonko :D

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”